Wiadomości z Ukrainy

- 11 czerwca europejskie granice zostaną otwarte dla Ukrainy – podkreślił szef delegacji Europarlamentu do komitetu parlamentarnego Ukraina-UE Dariusz Rosati.

Rosati zaznaczył, że obywatele Ukrainy zasługują na liberalizację wizową z krajami Unii Europejskiej. Jak twierdzi Polak – w porównaniu z poprzednią władzą na Ukrainie obecna jest bardziej oddana reformom.

26 kwietnia Komitet stałych przedstawicieli UE uchwalił pozytywną decyzję na temat zniesienia wiz dla Ukraińców. 20 dniami wcześniej podobnie postąpił Europarlament.

Słowo Polskie, 28.04.17 r.

 

Źródło: http://www.rol.org.ua

Źródło: https://daily.rbc.uaEuropejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom powinien skontrolować sytuację na półwyspie krymskim przez niepokojące informacje dotyczące warunków w krymskich więzieniach, które docierają do Rady Europy - powiedział 25 kwietnia sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

Jagland m. in. zaznaczył, że w Europie nie powinno być „szarych stref”, jeśli chodzi o ochronę praw człowieka. Według organizacji broniących praw człowieka, osoby wyrażające sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję są poddawane torturom lub przymusowo umieszczane w zakładach psychiatrycznych.

- Powinniśmy dążyć do wysłania na Krym misji Europejskiego Komitetu do spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu - powiedział sekretarz generalny Rady Europy, podkreśliając, że szczególnej uwagi wymaga sytuacja w krymskich więzieniach.

Obecnie półwysep krymski znajduje się pod rosyjską okupacją, chociaż z punktu widzenia międzynarodowego prawa to część terytorium Ukrainy.

Słowo Polskie, niezależna.pl, 27.04.17 r.

Źródło: Ukrinform25 kwietnia przez długi zostały wstrzymane dostawy energii elektrycznej na tereny obwodu ługańskiego, kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Podobny scenariusz może być zrealizowany takż w stosunku do okupowanych terenów obwodu donieckiego.

- Mieszkańcy niekontrolowanych przez Ukrainę terenów są dłużni 500 milionów hrywien za prąd – powiedział zastępca ministra do spraw tymczasowo okupowanych terenów Georgij Tuka. Urzędnik uważa, że separatyści mogą postąpić podobnie w stosunku do tych ukraińskich miejscowości, do których prąd trafia z tzw. „ŁRL”. Dlatego strona ukraińska jest przygotowana do dywersyfikacji dostaw prądu z innych źródeł w wypadku sytuacji nadzwyczajnej.

Słowo Polskie, 26.04.17 r.

- Nie zważając na śmierć jednego z obserwatorów wskutek wybuchu miny pod samochodem misji obserwacyjnej w nocy 23 kwietnia, SMM OBWE nie wycofa się ze monitorowania wykonania warunków mińskiego rozejmu dla pokoju na Ukrainie – powiedział przewodniczący misji Erturul Apakan, wyruszając na miejsce incydentu.

Podczas wybuchu miny pod samochodem OBWE na terenie kontrolowanej przez separatystów miejscowości Pryszyb zginęła jedna osoba i dwie inne zostały ranne. Wszyscy pochodzili z krajów zachodnich – USA, Niemiec i Czech.

- Apeluję, by wszyscy odpowiedzialni za zamach, ponieśli karę – dodał Apakan.

Słowo Polskie, 25.04.17 r.

 

Źródło: http://nv.ua/ukraine

W obwodzie winnickim niedaleko Pisarówki saperzy musieli interweniować w celu rozbrojenia ośmiu półtonowych bomb lotniczych FAB-500 (ФАБ-500).

Przed wysadzeniem bomb w powietrze w promieniu 1,5 kilometra zostały zablokowane wszystkie drogi samochodowe. Poprzednio bomby przysypano ziemią i workami z piaskiem.

Oprócz sowieckich bomb lotniczych miejscowi mieszkańcy znaleźli także pociski artyleryjski. O niebezpiecznym znalezisku służby ratunkowe poinformował przewodniczący Rady Wsi Pisarówki Dmytro Naumenko.

Niedaleko Pisarówki mieściły się niemieckie (w czasach II wojny światowej) i późniejsze sowieckie lotniska wojskowe.

Słowo Polskie na podstawie znaj.ua, 24.04.17 r.

 

Miejsce, gdzie saperzy wysadzili w powietrze pięć bomb FAB-500

 


Analogiczne bomby używało sowieckie lotnictwo w czasie II wojny światowej

 


Źródło: http://zz.te.uaDyrektor europejskiego departamentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego Pol Tomsen poinformował, że podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego na Ukrainie jest krytycznie ważnie dla kontynuacji współpracy jego instytucji z tym krajem.

- Ukraińskie emerytury są bardzo niskie. Ich wzrost powinien odbywać się równolegle ze zmianami w systemie emerytalnym, które pozwolą zwiększyć wartość tych świadczeń. Dlatego podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione – powiedział Tomsen.

Wicepremier Pawło Rozenko obliczył, że dla „nowelizacji” emerytur potrzeba dodatkowych 30-40 miliardów hrywien, których brakuje w budżecie.

Większość Ukraińców otrzymuje minimalną emeryturę – na poziomie 45 Euro. - System emerytalny jest jednym z największym problemów Ukrainy. Myślę, że ten kraj jest drugi w rankingu krajów z największym deficytem funduszu emerytalnego. Ten problem ma wymiar kompleksowy. Na Ukrainie bardzo wysoka ilość ludzi na emeryturze w stosunku do pracujący – 1 do 1 – podkreślił Pol Tomsen.

Słowo Polskie, 23.04.17 r.

Popularny polski przewoźnik PolskiBus.com dodał do swojego serwisu internetowego w pełni zukrainizowaną wersję językową.

W obecnej chwili pasażerowie mogą wybierać z połączeń między 18 polskimi i 10 ukraińskimi miastami.

- Nasza oferta cieszy się coraz większą popularnością na Ukrainie. Z myślą o ukraińskich pasażerach uruchomiliśmy ukraińską wersję naszej strony – zaznaczył kierownik wydziału marketingu i komunikacji firmy PolskiBus.com Piotr Pogonowski.

Słowo Polskie, 22.04.17 r.

 


Przedsiębiorstwo Google wreszcie znacznie polepszyło jakość tłumaczonych na ukraiński z angielskiego tekstów.

O wprowadzeniu tzw. „neuronowej” technologii , która jest o wiele precyzyjniejsza, niż poprzednia, poinformowano na oficjalnym blogu Google. - Dzięki „neuronowemu tłumaczeniu” jesteśmy w stanie tłumaczyć nie poszczególne wyrazy czy słowa lecz traktować teksty jako zestawy całościowych zdań – tłumaczyli pracownicy Google.

Dotychczas Google Translate opierał się w znakomitej większości o tłumaczenie i rozumienie syntetyczne, przekładając zdania słowo po słowie. A to, jak wszyscy dobrze wiemy, skutkuje często absurdalnymi tłumaczeniami, nijak mającymi się do początkowej frazy. Teraz używa technologii „Neural Machine Translation”, co w prostych słowach oznacza, że tłumaczy zdania jako jedną całość.

Wykorzystuje w tym celu sztuczną sieć neuronową, która symuluje sposób, w jaki ludzki mózg podchodzi do akwizycji języka.

Słowo Polskie, 21.04.17 r.

Źródło: UkrinformGłówne centrum serwisowe MSW opublikowało dane o ilości zarejestrowanych w latach 2016-2017 samochodów elektrycznych na Ukrainie.

Największą popularnością samochody, które poruszają się bez benzyny i oleju napędowego, cieszą się w Kijowie (528 zarejestrowanych pojazdów), obwodzie odeskim (486) oraz charkowskim (446). Kolejne „elektryczne” miasta w rankingu to – Dnipro, Lwów oraz Zaporoże.

Najmniej pojazdów z napędem elektrycznym zarejestrowano w obwodach ługańskim, zakarpackim, żytomierskim oraz czerniowieckim – zaledwie po 11 samochodów w każdym.

Sieć stacji, w których na Ukrainie można podładować akumulatory pojazdów elektrycznych, składa się z 400 punktów. Najprężniej w tym kierunku rozwija się sieć stacji WOG, która w 2017 roku planuje uruchomić do 300 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Wartość instalacji jednego punktu o mocy 10 kWatt stanowi ok. 1000 USD.

Słowo Polskie, 20.04.17 r.

Biuro wielkich płatników podatków opublikowało ranking największych płatników podatków na Ukrainie w roku 2016.

Analiz przeprowadzono według branży ich działalności – dobytek ropy i gazu, produkcja energii elektrycznej, metalurgia, sektor bankowy, branża tytoniowa, telekomunikacje.

Liderami ze spłaty podatków z wyżej wymienionych kierunków są „Ukrgazwydobuwannia”, NAEK „Energoatom”, ArcellorMittal, Philip Morris Ukraina, Prywatbank oraz Kyivstar.

Słowo Polskie, 19.04.17 r.

 

Źródło: https://day.kyiv.ua

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu opublikowało na swojej stronie internetowej tak zwany „indeks paski” - cenę przygotowania w domowych warunkach tradycyjnej babki wielkanocnej.

W porównaniu z rokiem 2016 cena na składniki dla „paski” wzrosła do 39 hrywien. Najbardziej zdrożało masło.

Babki wielkanocne – to tradycyjny pokarm wielkanocny, który święcony jest w kościołach i cerkwiach na terenie całej Ukrainy.

Słowo Polskie, 17.04.17 r.

 


Źródło: http://novynarnia.comArcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita UCG Makarij, metropolita autokefalicznej cerkwi prawosławnej Dymitr, metropolici cerkwi prawosławnej kijowskiego i moskiewskiego patriarchatu, prezbiter kościoła ewangelickiego Wołodymyr Jakymiw przedstawiciel kościoła ormiańskiego o. Tadeos Geworgian podpisali się pod apelem do Narodowej Rady Kościołów o pomoc w rozwiązaniu kryzysu śmieciowego we Lwowie.

- Bracia, prosimy was o pomoc w zwróceniu się do najwyższych władz w Kijowie z prośbą o rozwiązaniu problemu ze śmieciami we Lwowie, bowiem, jak uważamy, śmieciowa blokada ma sztuczny charakter. Nie prosimy o jednorazową pomoc lecz o stworzenie systemu na kilka lat, póki Lwów nie będzie w stanie samodzielnie uporać się ze swoimi śmieciami – czytamy w apelu.

- Nas, jako sług Bożych boli taki stan spraw, kiedy w obliczu wojny, trwającej na Wschodzie, na Zachodzie kraju trwa inna „wojna”, zakładnikami której stali się blisko miliona mieszkańców Lwowa i gości naszego miasta. Nas bardzo niepokoi sytuacja, że zamiast pomocy bliźniemu prowadzona jest ekologiczna blokada Lwowa, która dzisiaj osiągnęła apogeum, co może zaszkodzić życiu i zdrowiu człowieka – ubolewają biskupi i księża.

Słowo Polskie, 18.04.17 r.

Przedstawiciele ukraińskiej cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu jako pierwsi dostarczyli Święty Ogień z Jeruzalem na Ukrainę.

Płonący znicz przybył na kijowskie lotnisko „Boryspil” wieczorem 15 kwietnia. Następnie trafił do licznych cerkwi na terenie całej Ukrainy.

Zejście Świętego Ognia w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jeruzalem odbyło się o godzinie 14:22 czasu ukraińskiego.

Słowo Polskie, 16.04.17 r.

 

Źródło: Unian

O 17 proc. w okresie pierwszych trzech miesięcy wzrósł eksport energii elektrycznej z Ukrainy – o 192 mln Kwt/godzin w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Największe zapotrzebowanie w ukraińskiej energii elektrycznej wyrazili Węgry, Słowacja i Rumunia (wzrost o 19,2 proc.) oraz Polska – o 10,5 proc.

Słowo Polskie, 15.04.17 r.

 

Źródło: Hubs.ua

Ukraińska Rada Ministrów obieca już w kwietniu przekazać na remont dróg dodatkowe 3 miliardy hrywien z zaoszczędzonych przez urząd celny pieniędzy.

- Dzięki rozszerzeniu listy uczestników eksperymentu z remontu dróg udało się zgromadzić 3 miliardów 142 milionów hrywien, które w całości pójdą na remont dróg – powiedział w Kropywnyckim premier Wołodymyr Hrojsman.

W 2017 roku stan większość ukrainskich dróg, szczególnie na trasach regionalnych można opisać jak fatalny. Lecz w bieżącym roku ich naprawa ruszyła nieco wcześniej niż zwykle – w drugiej dekadzie kwietnia.

Słowo Polskie, 14.04.17 r.

Źródło: https://dzerkalo.media


Źródło: UnianNa lwowskim stadionie „Arena Lwów” demontowano 7 tysięcy krzeseł, które wywieziono do Kijowa dla zorganizowania 62. Konkursu Piosenki „Eurowizja”.

Dyrektor „Areny Lwów” Jewhen Bolkun zaznaczył, że demontowano 20 proc. krzeseł i powiedział, że pierwsza ciężarówka, wioząca je, wyjechałą do stolicy jeszcze 8 kwietnia.

Udział w konkursie „Eurowizja” na Ukrainie zgłosiło 43 kraje. Półfinały odbędą się 9 i 11 maja, finał – 13 maja. Wszystkie występy zostaną przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Wystawowym.

Przypomnimy, że w 2016 roku pierwsze miejsce w konkursie „Eurowizji” zdobyła Ukrainka Dżamała.

Ukraińskie władze ogłosiły o zakazie wjazdu dla przedstawicielki Rosji Julii Samojłowej, która w 2015 r. odwiedzała Krym, mijając ukraińską Straż Graniczną.

Słowo Polskie, 13.04.17 r.

Miejskie władze Kijowa na czele z merem Witalijem Kliczko są zainteresowani w powstaniu wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa w stolicy Ukrainy, które zajmie się produkcją polskich tramwajów.

- Podobne przedsiębiorstwo przyniesie korzyści w postaci dodatkowych miejsc pracy i podatków do budżetu. Chętnie nawiążemy współpracę z partnerami, którzy postrzegają nie tylko własny interes, lecz także inwestycję na perspektywę – powiedział szef kijowskich władz samorządowych.

Kliczko potwierdził, że Kijów nadal będzie kupował nowoczesne tramwaje PESA. - Na Borszczagówce jeździ 10 takich tramwajów. Chcemy by to połączenie obsługiwały wyłącznie nowoczesne niskopodłogowe tramwaje. To będzie wspaniała alternatywa dla marszrutek. Tramwaje PESA są ciche, z klimatyzacją i wyposażone w system kamer – zaznaczył on.

Słowo Polskie, 12.04.17 r.

Źródło: https://twitter.com

11 kwietnia o 17:30 w katedrze łacińskiej o. Oleksander Kusyj odprawi mszę świętą w 77. rocznicę mordów polskich oficerów w Katyniu i 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w intencji ofiar tych związanych między sobą tragedii.

Tego samego dnia o 19:00 w Narodowym Muzeum „Więzienie na Łąckiego” odbędzie się wieczór pamięci „Oni wydobyli prawdę spod ziemi”. W programie – spotkania z bliskimi i przyjaciółmi zmarłych pod Smoleńskiem, przegląd filmu dokumentalnego „Śpij, mężny” w reżyserii Rafała Gieremka oraz prezentacja książek o Katyniu.

Słowo Polskie, 11.04.17 r.

Źródło: http://www.liga.netW trybie testowym w pierwszej dekadzie marca w Mołdowie zaczął funkcjonować elektroniczny system przetargów publicznych M-Tender, który powstał na podstawie ukraińskiego systemu Prozorro.

- Koledzy wzięli na uzbrojenie nasze zasady, kod centralnej bazy danych i dopracowali ten system zgodnie z własnymi intencjami – powiedział zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Maksym Nefiodow.

Po wielu miesiącach dyskusji, treningów i wprowadzania przetargów elektronicznych M-Tender zaczął funkcjonować, jako całościowy produkt, który pomoże uniknąć korupcji i zawyżonych cen na usługi i towary.

Na razie usługami M-Tender zobowiązani są korzystać w Mołdowie 7 instytucji państwowych. Składa się on z 19 procedur, do których na początku kwietnia dostosowało się 13 klientów.  - Wkrótce do

- M-Tender podłączą się także sektor prywatny i społecznicy – powiedział zastępca ministra finansów Mołdowy Jurij Czyczyryba.

Słowo Polskie, 10.04.17 r.

Źródło: http://www.nato.int- To, że 700 ukraińskich lekarzy skorzystało z udziału w specjalnym szkoleniu NATO, jest sygnałem dla Ukraińców, że Sojusz Północnoatlantycki nadal ich wspiera – zaznaczyła w Kijowie podczas forum „Stare konflikty i nowe kierunki rozwoju” zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller.

Z innej strony Gottemoeller podziękowała ukraińskim żołnierzom za wskazówki udzielone NATO jak przeciwdziałać hybrydowej rosyjskiej agresji. - Dziś to pytanie numer jeden w Brukseli – dodała.

Przedstawiciele NATO w Kijowie omówili z premierem Hrosjmanem konkretne projekty dotyczące współpracy, m.in. stosownie wdrażania w życie Funduszy Trustowych, skierowanych na wsparcie Ukrainy oraz w ramach platformy Ukraina-NATO.

Na spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej Oleksandrem Turczynowym strony omówiły potoczną sytuację, która złożyła się na wschodnich krańcach Europy oraz tok reformowania ukraińskiego wojska zgodnie ze standardami NATO.

Słowo Polskie, 09.04.17 r.

Produkowane w Polsce na ukraińskiej licencji lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone Oncilla (Dozor-B) po raz pierwszy zauważono na zdjęciach zrobionych z okazji rocznicy niepodległości Senegalu.

Polska wyprzedziła Ukrainę na drodze eksportu tych samochodów do innych krajów. Ukraina na razie potrafiła wyprodukować na lwowskiej fabryce tylko 10 Dozorów-B, z których obecnie korzystają żołnierze z 95. brygady wojsk powietrznodesantowych. Do końca 2017 roku ma powstać kolejnych 20.

Póki Ukraina dopiero przygotowuje się do eksportu Dozorów, Polska aktywnie sprzedaje ich wierne kopie pod nazwą Oncilla do innych krajów.

Słowo Polskie, 08.04.17 r.

Źródło: http://www.defence24.pl/

Źródło: CNNUkraińskie MSZ poparło decyzję Stanów Zjednoczonych wystrzelić ponad 50 pocisków Tomahawk po bazie lotniczej Szajrat w Syrii w odpowiedzi na użycie przez syryjskie lotnictwo broni chemicznej wobec ludności cywilnej.

- Wykorzystanie broni chemicznej masowego rażenia jest krzyczącym łamaniem międzynarodowego prawa i zbrodnią przeciwko ludzkości. Winowajcy muszą być ukarani, a bezkarność działań tych, kto stosuje broń chemiczną, prowadzi do dalszych zbrodni. Działania Stanów Zjednoczonych muszą być poparte dla zapobiegania im w przyszłości – czytamy w komunikacie ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

Strona ukraińska skrytykowała także sabotaż ze strony Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnimy, że 4 kwietnia syryjskie siły lotnicze zaatakowały przy użyciu bronii chemicznej z powietrza miasto Chan-Szejchun, znajdujące się pod kontrolą opozycji. Wskutek bombardowania zginęło blisko 100 osób, w tym – kilkadziesiąt dzieci.

W odpowiedzi na zbrodnię, do której bezpośredni stosunek ma reżim Assada, amerykańskie okręty wystrzeliły w nocy 7 kwietnia 59 pocisków skrzydlatych Tomahawk, które zniszczyły 9 syryjskich samolotów na bazie lotniczej Szajrat.

Słowo Polskie, 07.04.17 r.

Dzięki przyjęciu 6 kwietnia przez Europejski Parlament decyzji o skasowaniu wiz dla obywateli Ukrainy, prawdopodobnie już od czerwca będą oni mogli jeździć na termin do 90 dni w przeciągu pół roku do krajów Unii Europejskiej bez potrzeby posiadania wizy w paszporcie zagranicznym.

Po krótkim czasie przyjęcia przez EP pozytywnej dla Ukraińców decyzji przez dużą ilość wejść został zablokowany państwowy portal, przyjmujący zgłoszenia na paszporty biometryczne.

- Teraz będziemy pracowali nad techniczną stroną, bowiem, UE potrzebuje około 1,5-2 miesięcy dla podjęcia ostatecznej decyzji. Wpierw zbiorą się stali przedstawiciele, potem ma zapaść ostateczna decyzja Rady UE – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

- To lato ma być „bezwizowe”. Kiedy Ukraińcy po raz pierwszy przekroczą granicę państw UE z paszportem biometrycznym, będziemy świętowali wszyscy – dodał szef resortu.

Słowo Polskie, 07.04.17 r.

Źródło: Unian5 kwietnia w Europarlamencie rozpoczęły się debaty poświęcone skasowaniu wiz do krajów Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy.

Polski deputowany Michał Boni zaznaczył, że Ukraina „przewyższyła oczekiwania” wobec wykonania wszystkich wymogów dla bezwizowego wjazdu na teren UE. Boni przypomniał, że 28 lutego zakończono wewnętrzne debaty między Europarlamentem, Radą UE i Eurokomisją w sprawie uchwalenia decyzji o wizowej liberalizacji dla Ukrainy. Decyzja ta została potwierdzona przez Komitet stałych przedstawicieli krajów UE (COPERER) oraz komisją EP ds pytań swobód obywatelskich.

Wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Ukraina spełniła wszystkie niezbędne 44 wymogi dla umożliwienia jej obywatelom podróżować do UE bez wiz.

Głosowanie za skasowanie wiz dla Ukraińców w Europarlamencie jest zaplanowane na czwartek 6 kwietnia.

Słowo Polskie, 06.04.17 r.

Ukraiński parlament 4 kwietnia przyjął projekt ustawy regulującej zasady ruchu przez skrzyżowania z ruchem okrężnym.

Wcześniej nie istniało jednolitego przepisu przejazdu rond, w różnych miastach pierwszeństwo przejazdu regulowano znakami drogowymi. Zgodnie z nowym ustawodawstwem pierwszeństwo będą mieli kierowcy, które już wjechały na rondo przed tymi autami, które dopiero planują wykonać manewr.

Jak twierdzą sami deputowani do ujednolicenia przepisów doprowadziła duża ilość wypadków drogowych. Warto zaznaczyć, że schemat Roundabout obowiązuje we wszystkich krajach Europy. Trzymanie się nowych przepisów powinno zmniejszyć ilość wypadków na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym o około 80 proc.

Nowe reguły zaczną obowiązywać następnego dnia po publikacji ustawy w „Kurierze rządowym”.

Słowo Polskie, 05.04.17 r.

 

Źródło: autogeek.com.ua

Źródło: espreso.tvRada dyrektorów MFW 3 kwietnia uchwaliła decyzję o nadaniu Ukrainie w ramach niskoodsetkowego kredytu 1 miliarda dolarów.

Razem z tym, podsumowując trzeci przegląd programu współpracy z Ukrainą, przedstawiciele MFW podkreślili, że nowe organy antykorupcyjne na Ukrainie na razie są mało skuteczne.

Po ogłoszeniu decyzji o nadaniu Ukrainie 1 miliarda USD kredytu pierwszy zastępca dyrektora MFW David Lipton powiedział, że dla szybkiego i stałego wzrostu gospodarczego Ukraina musi przeprowadzić reformy strukturalne dla polepszenia środowiska biznesowego i przyciągnięcia inwestorów.

Wśród takich reform, zdaniem Liptona, są m.in. prywatyzacja, stworzenie rynku sprzedaży ziemi i walka z korupcją.

Miejscowi eksperci są zdania, że pozytywna decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozytywnie wpłynie na kurs hrywny w stosunku do obcych walut.

Słowo Polskie, 04.04.17 r.

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 4 (57)

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą