Wiadomości z Ukrainy

Prorosyjscy terroryści aktywnie używają bezpilotowych aparatów latających do bombardowania ukraińskich punktów opornych. W rejonie Łozuwatskiego jeden z wrogich dronów zrzucał ładunki wybuchowe na pozycje ukraińskich wojsk.

29 kwietnia separatyści aktywnie ostrzeliwali Ukraińców.  W przeciągu doby 40 razy użyli wyrzutni min kalibru 82 mm, różnego rodzaju granatników oraz broni strzeleckiej.

W okolicach Awdiejowki, Krasnogorówki i Newelskiego wróg zastosował zabronione w Mińsku wyrzutnie 120 mm. W pobliżu Mariupola (okolice Lebedyńskiego i Tałakówki) terroryści ostrzelali ukraińskie pozycje z broni kalibru 82 i 120 mm.

W nocy 30 kwietnia ostrzał został wznowiony. Separatyści w rejonie Awdiejowki użyli granatników i broni strzeleckiej.

Słowo Polskie, 30.04.16 r.

 

Źródło: www.slovoidilo.ua

Źródło: FBProjekt zostanie zrealizowany w ramach modernizacji regionu pod nazwą „Obwód chmielnicki - zielone serce Ukrainy”.

Wizja rozwoju regionu jak ekologicznie czystego przewiduje maksymalnie wykorzystanie transportu elektrycznego, zarówno w sferze prywatnej, komunalnej i komercyjnej.

Pierwsze kroki Rada Obwodowa w tej dziedzinie robi już teraz wspólnie z korporacją „Nissan”. Japoński producent samochodowy zamontuje pierwsze sześć stacji dla ładowania na terenie obwodu.

Dlaczego obwód chmielnicki? Kierunek został wybrany nie przypadkowo, będzie przechodził przez trasę turystyczną  - Chmielnicki, Dunajowce, Kamieniec-Podolski.

Sergiusz Tolstichin, K.B., 29.04.16 r.

Źródło: ua.korrespondent.net

O tym na swoim profilu w Facebook napisała zastępczyni ministra polityki agrarnej i żywności Władysława Rutycka.

- Mam wspaniałą wiadomość. W ciągu I kwartału eksport ukraińskiej produkcji rolnej do UE wzrósł o 15,3% - napisała. Według urzędniczki to dodatkowe $155 mln do bilansu handlowego. - Ogólnie w pierwsze 3 miesiące nasi eksporterzy wysłali do UE towarów na kwotę do $1,2 mld. Import również wzrósł, jednak w mniejszym stopniu - dodała Władysława Rutycka.

Sergiusz Tolstichin, 29.04.16 r.

Źródło: http://24tv.uaRosyjscy strażnicy graniczni po spotkaniu Wiry Sawczenko z jej więzioną siostrą Nadiją nie pozwolili jej opuścić granic Rosyjskiej Federacji przez przejście graniczne w Czertkowo-Miłowe.

Dzięki interwencji ukraińskich konsulów z Konsulatu Generalnego Ukrainy w Rostowie Wira Sawczenko zdołała odjechać w samochodzie z rejestracją dyplomatyczną i schronić się w rostowskiej placówce.

Strona rosyjska zarzuca siostrze ukraińskiej lotniczki zniesławienie sędziego podczas jednego z procesów i planowała uwięzić ją w areszcie.

Incydent miał miejsce późnym wieczorem 27 kwietnia.

- Zatrzymali mnie na granicy. Konsul jest ze mną, siedzę w jego samochodzie z rejestracją dyplomatyczną. Inaczej siedziałabym już w areszcie – powiedziała w rozmowie telefonicznej z rosyjskiej granicy Wira Sawczenko.

Słowo Polskie, K.B., 28.04.16 r.

Źródło: expres.uaSąd Najwyższy Krymu zadowolił pozew prokurator Natalii Pokłońskiej dotyczący zakazania działalności medżlisu Tatarów Krymskich.

Okupacyjnej władze sądownicze uznały, że medżlis jest organizacją „ekstremistyczną” a jej działalność destruktywnie oddziałuje na życie rosyjskich obywateli.

- Członkowie i liderzy medżlisu są pionkami w rękach wielkich mocarstw zachodnich, którzy wykorzystują krymskotatarski naród, jak drobne – powiedziała Pokłońska. Prokurator twiedziła, że „zakazania medżlisu żąda wielu mieszkańców Krymu, którzy chcą pokoju na półwyspie”.

Zastępca prezesa medżlisu Nariman Dżelałow podczas debat sądowych oznajmił, że jego organizacja jest instytucją międzynarodową i nie może być zakazana ani w Rosji, ani w jakimkolwiek innym państwie.

Na decyzję rosyjskiego sądu od razu odreagował ukraiński rząd oraz amerykański Departament Stanu. - Jesteśmy zbulwersowani decyzją Rosji o zakazaniu medżlisu. Ona pozbawia cały naród jego historycznej formy reprezentacji – powiedziała pomocnik Sekretarza Stanu USA Wiktoria Nuland.

Słowo Polskie, 27.04.16 r.

Źródło: 4vlada.comUkraiński prezydent podczas spotkania z przedstawicielami ukraińskich kościołów prawosławnych oraz organizacji religijnych zapewnił, że nie wyrazi zgody na legalizację małżeństw jednopłciowych.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczył także metropolia Onufry, zwierzchnik Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi patriarchatu moskiewskiego. W rozmowie z Poroszenką poruszył on kwestię obrony tradycyjnych wartości rodzinnych ukraińskiego społeczeństwa.

- Ukraina wciąż będzie szanowała wolność sumienia oraz uczuć religijnych – zaznaczył Poroszenko, cytowany przez służbę prasową Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. - Nie dopuszczę by państwo wtrącało się do spraw międzykościelnych. Jest to sprawa wyłącznie wiernych – podkreślił.

Poprzedni ukraiński rząd Arsenija Jaceniuka obiecał powstanie projektu o legalizacji związki partnerskich w 2017 r.

Słowo Polskie, rp.pl, 27.04.16 r.

Źródło: http://www.kmu.gov.uaUrzędnicza bierność nie pozwala Ukrainie wykorzystać dwóch miliardów dolarów, które przekazał Europejski Bank Rekontrukcji i Rozwoju.

Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman po spotkaniu z prezydentem EBRR Sumą Czakrabarti ogłosił w mediach, że strona ukraińska nie wykorzystuje możliwości realizacji projektów w dziedzinie energooszczędności, polepszenia jakości wody, ocieplania budynków na łączną kwotę 2 miliardów USD.

Hrojsman wyjaśnił, że EBRR nadaje kredyty na długi okres pod minimalne odsetki a winę za brak wykorzystania tych kosztów ponoszą bierni ukraiński urzędnicy, którzy nie potrafią wykorzystać te pieniądze na projekty z modernizacji infrastruktury.

Słowo Polskie, 26.04.16 r.

Źródło: my.ictv.uaWskutek decentralizacji remontem dróg o znaczeniu regionalnym będą zajmować się Administracje Obwodowe, a nie jednostki „Ukrawtodoru”, jak to było wcześniej.

25 kwietnia dyrektor departamentu infrastruktury Winnickiej Administracji Obwodowej Serhij Wołkow ogłosił, że w roku 2016 władze obwodu wydadzą na remont dróg ponad 200 milionów hrywien.

- Już zakończyliśmy prace z inwentaryzacji aktywów i zobowiązań „Winoblawtodoru” (struktury z remontu dróg, sterowanej centralnie z Kijowa) oraz jego filii. Teraz prowadzimy prace przygotowawcze do przyjęcia do naszej dyspozycji prawie 7 tys. dróg samochodowych, 516 mostów i 4523 rur kanalizacyjnych – mówił Wołkow.

Od początku roku Administracja Obwodowa już wydała na remont dróg 37,1 milionów hrywien.

Słowo Polskie,  K.B., 25.04.16 r.

22 kwietnia w miejscowości Lymańskie (rej. rozdolnański, obw. odeski) nieznani aktywiści podjęli próbę demontażu pomnik komunistycznego idola – Włodzimierza Lenina.

13 osób podjechało autobusem na centralny plac miasteczka, narzucili na pomnik sznurek, inny jego koniec przywiązali do autobusu i zwalili górną część Lenina na ziemię.

Dolną część monumentu nie udało się demontować przez sprzeciw mieszkańców Lymańskiego, którzy wszczęli bójkę z aktywistami. Po kilkunastominutowej przepychance goście w uniformach wsiedli do busu i pojechali z miasta.

Słowo Polskie, 24.04.16 r.

 


 


W marcu ukraińsko-polską granicę przekroczyło o 24 proc. więcej osób, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (897 tys.).

Takie dane udostępniła polska Straż Graniczna. Ilość Polaków, którzy wjechali w marcu na terem Ukrainy stanowiła 84,6 tys. osób.

W porównaniu – ilość Białorusinów, przekraczających białorusko-polską granicę zwiększyła się zaledwie o 0,5 proc. Rosjanie zmniejszyli ilość swoich wizyt do Polski o 4,4 proc.

Słowo Polskie, 22.04.16 r.

W pierwszym kwartale 2016 roku najwięcej towarów, wyprodukowanych na terenie Centralnego Podola, wyeksportowano do sąsiedniej Polski. W wymiarze finansowym równowartość eksportu wyniosła 202 miliony hrywien.

Jednocześnie, w porównaniu z rokiem ubiegłym, Polska zaczęła więcej kupować podolskiego miodu, kukurydzy, soi oraz oleju słonecznikowego. Duży popyt utrzymuje się także produkcję kablową.

Sergiusz Tolstichin, 21.04.16 r.


Źródło: www.rmf24.plHolenderska Partia Socjalistyczna nie uzyskała niezbędnego poparcia wśród członków parlamentu dla unieważnienia umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Z 150 posłów tylko 71 poparł tę inicjatywę, 76 było przeciwnych.

Lewe siły polityczne w Holandii poczyniły dużo starań by ostatnie referendum w sprawie Ukrainy przyniosło dla nich wymierne efekty. Lecz po tym, jak 61 proc. z 32 proc. wszystkich mieszkańców tego kraju opowiedzieli się przeciwko zbliżeniu Ukrainy z Unią Europejską, holenderski parlament okazał się mniej podatny na propagandę i odrzucił propozycję lewicy.

Holenderski rząd ma teraz niełatwe zadanie polegające na zaproponowaniu EK zmian do umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Premier Mark Rutte planuje zrobić to do końca wiosny.

Słowo Polskie, 20.04.16 r.

Źródło: agrimpasa.com

Szef litewskiego resortu spraw zagranicznych Litwy Linas Linkiavicius w wywiadzie dla „Radia Swoboda” zaznaczył, że Ukraina wykonała swoje „zadanie domowe” dla otrzymania bezwizowego wjazdu do Unii Europejskiej.

- Nie widzę żadnych podstaw – ani moralnych, ani prawnych do zatrzymania tego procesu. Teraz swoją część roboty musimy wykonać my sami i mam nadzieję, że przed latem Ukraińcy otrzymają możliwość bezwizowego wjazdu do UE – powiedział.

Już w najbliższych tygodniach Komisja Europejska przekaże do Europarlamentu pakiet ustaw o skasowaniu wiz dla obywateli ukraińskich dla krótkotrwałych wyjazdów do Europy.

Słowo Polskie, 19.04.16 r.

Źródło: www.unn.com.uaUkraina eksportowała w przeciągu pierwszych dwóch miesięcy 2016 roku towarów do Unii Europejskiej na kwotę 4,7 miliardów Euro. Sprzedaż ukraińskiej produkcji i surowców do krajów UE stanowi 44 proc. od ogólnej ilości eksportu.

Najwięcej pieniędzy w walucie obcej przynoszą ukraińskim przedsiębiorstwom sprzedaż zboża, oleju słonecznikowego, rudy żelaza, kabli i kukurydzy.

Największymi partnerami Ukrainy pod względem sprowadzania towarów są Polska, Włochy, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.

Ekspert z dziedziny gospodarki Oleksander Ochrimenko zaznaczył, że w ostatnich miesiącach znacznie wyrósł eksport drewna do Polski. - W 2013 roku eksport do UE stanowił zaledwie 33 proc. od ogółu. Dzięki spadkowi eksportu towarów do Rosji, wzrosła sprzedaż do Europy – mówił.

Słowo Polskie, 18.04.16 r.

Źródło: erecruiter.plStolica Lubelszczyzny aktywnie dołącza do rozwoju sektora IT programistów z Ukrainy, szczególnie ze Lwowa.

Ilość pozwoleń na pracę w Polsce dla fachowców w branży komputerowej z Ukrainy w przeciągu dwóch ostatnich lat wyrosła pięciokrotnie. Eksperci przewidują dalszy wzrost zainteresowania polskimi biznesmenami dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą zza wschodniej granicy.

Burmistrz Lublina Krzysztof Żuk potwierdził, że lwowskie uczelnie kształcą swoich studentów na bardzo wysokim poziomie.

W Lublinie funkcjonuje ponad 750 firm, specjalizujących się w branży IT. Szukając swoich przyszłych pracowników na Ukrainie nie zwracają się one do państwowych urzędów, lecz rekrutują specjalistów za pośrednictwem Internetu. Często zdarza się, że studenci znajdują pracę w Polsce nawet w trakcie studiów i kontynuują realizować zamówienia po otrzymaniu dyplomu.

Słowo Polskie, 17.04.16 r.

Źródło: www.tvn24.plW środę 20 kwietnia odbędzie się w Brukseli spotkanie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że strona polska zgodziła się na posiedzenie pod warunkiem, że jego tematem numer jeden będzie kwestia Ukrainy.

Szczerski podkreślił, że posiedzenie nie oznacza powrotu do normalnych relacji między NATO i Rosją, które miały miejsce przed rosyjską agresją na Ukrainę. - NATO ma obowiązek powiedzenia partnerom rosyjskim, że pokój na Ukrainie to element oczywistego zainteresowania samego Paktu - powiedział.

Wśród tematów spotkania Rady NATO-Rosja oprócz ukraińskiego będzie sytuacja w Afganistanie i redukowanie zagrożeń militarnych.

Po okupacji Krymu i części Donbasu przez Rosję NATO zawiesiło współpracę z Moskwą. Kontakty w ramach Rady NATO-Rosja zostały obniżone do szczebla ambasadorów.

Słowo Polskie, 16.04.16 r.

15 kwietnia grupa socjologiczna „Rejtyng” opublikowała wyniki badania opinii publicznej mieszkańców Ukrainy (oprócz okupowanych Krymu i Donbasu), które świadczą o totalnym braku zaufania do rządzącej elity.

Działalność prezydenta Poroszenki dobrze ocenia zaledwie 2 proc. ankietowanych, 15 proc. ocenia „bardziej pozytywnie, niż negatywnie”. „Bardziej negatywnie” ukraińskiego prezydenta oceniają 32 proc. Ukraińców. 43 proc. ankietowanych ocenia Poroszenkę negatywnie na stanowisku prezydenta Ukrainy.

Nikt z pytanych nie ocenił pozytywnie pracy ukraińskiego parlamentu. Negatywnie oceniło go 59 proc. ankietowanych.

Wśród poszczególnych polityków największe zaufanie mają burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj oraz przewodniczący Odesskiej Administracji Obwodowej Micheil Saakaszwili, lider Radykalnej Partii Oleh Laszko oraz były minister gospodarki Ajvaros Abromavicius.

Słowo Poskie, 15.04.16 r.


Źródło: pravda.com.uaW czwartek 14 kwietnia Rada Najwyższa przegłosowała dymisję reformatorskiego rządu Arsenija Jacenika, w składzie którego pracowała także Amerykanka Natalia Jareśko oraz Litwin Ajwaras Abramawicius.

W ukraińskim parlamencie pojawiła się nowa koalicja, którą tworzą Blok Piotra Poroszenki oraz Narodnyj Front. Podczas głosowania za kandydaturą premiera Wołodymyra Hrojsmana do nowej koalicji dołączyła się część byłych członków Partii Regionów, zasiadających dzisiaj w klubach parlamentarnych Widrodżennia oraz Opozycyjny Blok.

Oprócz byłego burmistrza Winnicy członkami nowego rządu zostali także inni winniczanie - były zastępca burmistrza Winnicy Andrij Rewa, Wołodymyr Kistion oraz Aleksander Sajenko.

Andrij Parubij został nowym przewodniczącym Rady Najwyższej.

Słowo Polskie, K.B., 14.04.16 r.

Źródło: www.dobreprogramy.plRosyjska inspekcja Roskomnadzor przekazała wybranym ukraińskim redakcjom listy o ograniczeniu dostępu do ich portali na terenie Rosyjskiej Federacji.

Podobne zawiadomienia otrzymały m.in. Espreso.TV, Ukraińska Prawda oraz RBK-Ukraina.

W notach Roskomnadzoru zawarty jest wymóg by w przeciągu doby właściciel domeny usunął „nawoływanie do masowych akcji niepokory, działalności ekstremistycznej oraz udziału w akcjach publicznych, które odbywają się z łamaniem przepisów”.

Jeżeli ukraińska redakcja nie usunie zakazaną przez Roskomnadzor informację ze swojego portalu informacyjnego rosyjska agencja ograniczy dostęp do domeny na swoim terenie.

Ten sam Roskomnadzor zobowiązał 30 grudnia ubiegłego roku wszystkie rodzime media, które korzystają z zagranicznej pomocy finansowej o informowaniu każde trzy miesiące o sponsorach i instytucjach, które dofinansowują ich działalność. W wypadku uchylania się rosyjskich redakcji od informowania Roskomnadzoru o zagranicznych dotacjach, mogą być one ukarane kwotą, czterokrotnie przewyższającą kwotę dofinansowania z zagranicy!

Słowo Polskie, K.B.,  14.04.16 r.

Źródło: Sergiusz Tolstichin

Komisja Europejska już 14 kwietnia może zaproponować skasowanie wizy dla obywateli Ukrainy, podróżujących do Unii Europejskiej.

Warto jednak pamiętać, iż komisja Europejska może jedynie zaproponować skasowanie wiz, lecz ostateczna decyzja w tej sprawie należy do poszczególnych krajom UE.

Po niedawnym referendum w Holandii pojawiły się obawy odnośnie gotowości Brukseli do zbliżenia się z Ukrainą. Podczas referendum większość Holendrów przegłosowała przeciw Umowie Stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. I chociaż pytanie wiz nie jest związane z tą umową, wiele komentatorów uważało, że „niechęć” UE zbliżać się z krajami wschodniej Europy może zaważyć na decyzji o skasowaniu wiz.

Sergiusz Tolstichin, 13.04.16 r.

Komitet rządowy zajmujący się rekrutacją prezesów spółek państwowych zaproponował Radzie Ministrów wyznaczyć na prezesa Kolei Państwowych Ukrainy Polaka Wojciecha Balczuna. Wcześniej kierował on firmą kolejową PKP Cargo.

O tym oświadczył minister rozwoju ekonomicznego i handlu Ukrainy Aivaras Abromavičius.

- Wojciech jest młodym, lecz super-efektywnym kierownikiem szeregu największych polskich przedsiębiorstw. Najpierw on dobrze wykazał się jako prezes największego polskiego banku PKO Bank Polski S.A., a potem osiągnął dobre wyniki na czele polskich kolei - PKP Cargo - oświadczył Abromavičius.

Według słów ministra, Polak wyprowadził spółkę kolejową z 100 mln złotych strat do 500 mln złotych dochodów.

Wojciech również jest znany w środowisku muzycznym, jako lider zespołu rockowego „Chemia”.

Balczun został wybrały spośród 31 pretendentów. Konkurs odbywał się w dwa etapy: najpierw wysłuchano wszystkie propozycje konkursowe, a potem komitetu wyselekcjonował pięciu głównych pretendentów.

Sergiusz Tolstichin, 13.04.16 r.

Międzynarodowa niezależna organizacja Freedom House opublikowała sprawozdanie dotyczące rozwoju demokracji w krajach przechodzących transformacje. Ukraina w 2016 roku nieco polepszyła swoje wyniki (4,68 punktów) w porównaniu z rokiem 2015 (4,75 punktów).

Jednocześnie międzynarodowi eksperci zaznaczają, że kryzys w większości parlamentarnej może doprowadzić do nowych wyborów do Rady Najwyższej.

Kraje w rankingu Freedom House są oceniane w skali od 1 do 7, jedynka pokazuje najwyższy poziom demokracji, siódemka – najniższy.

Słowo Polskie, 13.04.16 r.

Rzecznik Komisji Europejskiej Maja Kocijancic wyraziła spodziewanie wszystkich krajów UE, że nowy ukraiński rząd będzie kontynuował polityczne i gospodarcze reformy.

- Wzieliśmy do uwagi dymisję premiera Arsenija Jaceniuka. Zarówno premier i rząd wykonywali trudną pracę w skomplikowanych warunkach. Nie zważając na wszystko, przeprowadzali niezbędne zmiany. Czekamy na informację o nowym ukraińskim rządzie, który będzie kontynuował reformowanie państwa – powiedziała przedstawicielka EK.

Europa, według Pani Kocijancic, czeka także na dalszą implementację w życie „mińskiego rozejmu”.

W podobnym stylu wypowiadał się także Departament Stanu USA. Amerykanie chcą, żeby na Ukrainie jak najszybciej powstał nowy rząd i żeby rozpoczęte reformy były nadal kontynuowane.

Słowo Polskie, K.B.,  12.04.16 r.

Źródło: wiadomosci.wp.plWaszczykowski twierdzi, że Tusk odrzucił propozycję udziału Polski w dialogu dotyczącym konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

W wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski opowiedział o swoim spotkaniu z białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, na którym ten opowiedział o odrzuceniu przez ówczesnego polskiego premiera Donalda Tuska propozycji o udziale Polski w sprawie uregulowania konfliktu zbrojnego na Donbasie.

Polska, jak twierdzi Waszczykowski, otrzymała konkretną propozycję współudziału w rozmowach: „Odnaleźliśmy dokumenty, które potwierdzają fakt takich rozmów z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wszystko świadczy o tym, że Tusk odrzucił propozycję”.

Czy dzisiaj Polska będzie mogła brać udział w rozmowach na temat Ukrainy w formacie normandzkim zależy od tego, czy strony konfliktu wykonają warunki mińskiego rozejmu.

Słowo Polskie, 11.04.16 r.

Źródło: galinfo.com.uaUkraina nie jest gotowa do realizacji programów unijnych.

- Unia Europejska pomaga Ukrainie budować elementy platformy, która pomagałaby dzielić się doświadczeniem w dziedzinie reformy samorządowej tym jednostkom, które już osiągnęły sukces w tej dziedzinie. Mówię o 180 milionach Euro na projekty, które uruchomiliśmy w przeciągu ostatnich pięciu lat. Planujemy uruchomić dodatkowe programy unijne dla Ukrainy ale niestety wiele pieniędzy tak i pozostanie u nas, bo strona ukraińska nie jest przygotowana do ich wykorzystania. Ukraina nie musi prosić o dodatkowe pieniądze bowiem nawet te, które jej daliśmy, nie zostały wykorzystane – powiedział podczas IV Forum Samorządu Lokalnego, które odbyło się we Lwowie Jan Tombiński, ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie.

- Nie można pomagać tym, kto pracuje źle albo nie pracuje w ogóle. Ukraina to państwo, które utknęło w dolnej kategorii państw, które się rozwijają. Niezbędne są takie warsztaty i treningi, które pozwolą jej wejść do tej wyższej kategorii. I samorząd jest jednym z elementów tej strategii – zaznaczył dyplomata.

Słowo Polskie, 09.04.16 r.

Uczniowie zakarpackich podstawowych i szkół ogólnokształcących wzięli udział w międzynarodowej akcji pokoju, zainicjowanej przez ich izraelską rówieśniczkę Simę, która urodziła się na Ukrainie i wysłała do Winogradowa symbole pokoju – liście oliwne z Ziemi Świętej.

W ramach poszczególnych mini-akcji w różnych miasteczkach i wsiach obwodu zakarpackiego 15 tys. dzieci wzięli się za ręce i jednocześnie modlili się słowami: „Szczęście jest potrzebne każdemu dziecku, daj nam, Boże, pokoju na Ukrainie!”.

Najliczniej w akcji wzięła udział młodzież szkolna w wingradowskiej Szkole nr 8, gdzie w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 8 tys. osób.

Słowo Polskie, 08.04.16 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą