Wiadomości z Ukrainy

Źródło - unian.ua

Ponad 22 tysiące Ukraińców za udział w operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy otrzymało status uczestnika działań bojowych.

Od 4 lutego bieżącego roku cała procedura otrzymania ulg i specjalnych świadczeń socjalnych dla byłych żołnierzy została znacznie uproszczona. Jak twierdzi kierownik Państwowej Służby do Spraw Kombatantów Artur Derewianko, teraz każdy resort będzie posiadała własną komisję, która rozpatrzy wnioski poszczególnych funkcjonariuszy.

Każdy uczestnik działań bojowych ma prawo do otrzymania na własność działki budowlanej w atrakcyjnym miejscu, specjalną emeryturę i opiekę medyczną oraz na czas służby w wojsku zostaje zwolniony z obowiązku spłacania kredytów.

Słowo Polskie, 28.03.15 r.; KZ

Źródło - unian.ua

Ukraiński korpus szybkiego reagowania, który powstanie w najbliższym czasie przy ukraińskim resorcie spraw wewnętrznych, będzie składał się z najlepszych członków specjalnych batalionów milicji, w większości z Sokoła i otrzyma nazwę KORD.

- Program stworzenia specjalnego oddziału szybkiego reagowania, wzorowanego na amerykańskim SWAT zostanie wkrótce przedstawiony przez MSW. Stanie się on elitarną jednostką milicji, która będzie mogła wykonywać najtrudniejsze zadania – zaznaczył zastępca ministra spraw wewnętrznych Oleksji Rudenko.

Na razie większość funkcjonariuszy Sokoła służy na wschodzie Ukrainy, walcząc z terrorystami podczas ATO.

Słowo Polskie, 27.03.15 r.; KZ

Źródło - gazeta.lviv.ua- Decyzja o umożliwieniu Ukraińcom bezwizowego wjazdu do krajów Unii Europejskiej zostanie podjęta po marcowej wizycie europejskich ekspertów – poinformował 26 marca media Jan Tombiński, pełniący funkcję Ambasadora RP na Ukrainie.

Kilka dni wcześniej ten sam dyplomata nie dawał szans dla ogłoszenia decyzji o zniesieniu wiz dla Ukraińców podczas majowego szczytu w Rydze. Ukraińscy politycy mają pewność, że wykonali wszystkie potrzebne warunki i mogą liczyć na taki gest poparcia ze strony Unii, tym bardziej, że stosuje się on wszystkich mieszkańców Ukrainy i może stać się pierwszą odczuwalną rekompensatą za walkę podczas Rewolucji Godności i spadek poziomu życia po zainicjowanych przez rząd bolesnych reformach we wszystkich ważniejszych dziedzinach.

Przed szczytem UE, który odbędzie się 22-23 maja w stolicy Łotwy unijni eksperci przedstawią rezultaty swojej kontroli na Ukrainie, które będą decydujące dla dalszego wdrażania w życie Planu Działań ze zniesienia wiz dla Ukraińców.

Jan Tombiński pracuje na stanowisku Ambasadora UE na Ukrainie od 2012 roku. Poprzednio pełnił funkcję Ambasadora RP we Francji. Jest żonaty, ma dziesięcioro dzieci.

Słowo Polskie, 26.03.15 r.; KZ

Źródło - www.unn.com.ua

Pierwsze opancerzone Hummery (HMMWV) zostały dostarczone drogą powietrzną ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę - państwa toczącego walkę z imperialistycznymi ambicjami agresora ze wschodu.

Oprócz humvee (ogólna ilość których wyniesie 230 pojazdów) Herculesy przywieźli na Ukrainę bezpilotowce, sprzęt radiowy, radary dla odnalezienia ukrytych wyrzutni min i artylerii przeciwnika oraz noktowizory. Ogólny koszt amerykańskiej pomocy dla ukraińskiego wojska stanowi 75 milionów USD.

13 marca prezydent Poroszenko ogłosił, że nie istnieje embarga UE na dostarczenie na Ukrainę broni oraz o podpisaniu przez Obamę decyzji o przekazaniu temu krjaowi uzbrojenia o charakterze obronnym.

Słowo Polskie, 25.03.15 r.

Ukraińskie przedsiębiorstwo „Ukrnafta”, które posiada koncesję na wydobycie ropy i gazu na terenie Ukrainy de facto należy do państwa (50% + 1 akcja), lecz dotychczas było kontrolowane przez grupę „Prywat”, należącą do przewodniczącego dniepropietrowskiej administracji obwodowej Igora Kołomojskiego.

Po ogłoszeniu decyzji prezydenta Poroszenki o przejęciu kontroli nad „Ukrnaftą”, prywatna firma ochroniarska spróbowała 24 marca przeszkodzić milicji w dostępie do centralnego biura tej firmy. Kołomojski osobiście przyjechał do Kijowa, żeby przeszkodzić milicji dostać się do siedziby firmy.

Na działania gubernatora-oligarchy od razu ostro zareagowali kierownik SBU Walentyn Naływajczenko oraz prezydent Poroszenko. Zarządzili, by prywatna ochrona „Ukrnafty” natychmiast została rozbrojona. Po całym zajściu Igor Kołomojski i jego zastępca Korban podali się do dymisji. Na 28 marca w Dniepropietrowsku zaplanowany jest wiec pod hasłem „Za jedyną Ukrainę”, na który były przewodniczący administracji obwodowej zaprasza gości z całej Ukrainy.

W latach 1975-76 na Ukrainie wydobywano ponad 65 miliardów metrów sześciennych gazu i 15 milionów ton ropy. Po wyczerpaniu się zapasów tych surowców na terenie Ukrainy, Moskwa skoncentrowała się na Syberii. Dziś ukraińską ropę i gaz wydobywa się na terenie obwodów lwowskiego, iwano-frankowskiego, czerniowieckiego, sumskiego, czernihowskiego, połtawskiego, charkowskiego oraz dniepropietrowskiego.

Słowo Polskie, 25.03.15 r.; KZ

Źródło - unian.uaDokument pod numerem H Res. 162, uchwalony 23 marca, potwierdza poparcie obydwu partii Kongresu dla idei przekazania Ukrainie broni o charakterze obronnym.

- Izba reprezentantów stanowczo nalega na to, aby prezydent w pełnym zakresie realizował swoje pełnomocnictwo, przewidziane przez Kongres w dziedzinie przekazania Ukrainie broni w celu zwiększenia zdolności narodu ukraińskiego do obrony swojego suwerennego terytorium przed wciąż trwającą rosyjską agresją – mówi rezolucja.

Rosja natychmiast zareagowała na działania parlamentu USA. Władze Federacji Rosyjskiej zagroziły, że, jeżeli Obama podpisze tę rezolucję, to będą oficjalnie dostarczali broń prorosyjskim terrorystom na Donbasie oraz przywrócą do życia ustawę o ewentualnym wprowadzeniu rosyjskich sił zbrojnych na teren innych państw.

Słowo Polskie, 24.03.15 r.; KZ

- Konsultacje dotyczące wprowadzenia na teren Donbasu pokojowego kontyngentu Ukraina prowadzi na trzech poziomach – w ONZ, UE i oddzielnie ze wszystkimi liczącymi się na arenie międzynarodowej krajami – poinformował specjalny ambasador Ukrainy Dmytro Kuleba.

Ukraińskie MSZ uważa, że nie warto ograniczać się w tej kwestii wyłącznie do Organizacji Narodów Zjednoczonych, bowiem są państwa nie będące w Radzie Bezpieczeństwa, lecz mające duże znaczenie w stosunkach międzynarodowych.

- Wszystkie rozmowy, które prowadzimy, dotyczą na razie tylko formatu misji pokojowej i politycznej decyzji o jej wysłaniu – dodał Kuleba.

17 marca ukraiński parlament poparł prezydencki projekt ustawy o zwróceniu się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Rady UE o rozpoczęciu na terenie Ukrainy międzynarodowej operacji pokojowej.

Przedstawicielstwo Ukrainy przy UE już przekazało organom centralnym UE apel dotyczący wprowadzenia sił pokojowych.

Słowo Polskie, 23.03.15 r.; KZ

Kilka osób z najbliższego otoczenia Wiktora Janukowicza już potwierdziło śmierć syna byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowicza - Wiktora, który, legitymując się rosyjskim paszportem i nazwiskiem Dawidow, utopił się w największym jeziorze Federacji Rosyjskiej Bajkał.

Volkswagen Multiwan, za kierownicą którego jakoby miał zasiadać właśnie zacięty amator sportów samochodowych Wiktor Janukowicz razem z przyjaciółmi 22 marca jechał przez pokryte lodem jezioro Bajkał. Nagle, dosłownie w sekundzie, samochód wpadł pod lód. Wydostali się wszyscy oprócz syna Janukowicza. Jego ciało po jakiś czasie wypłynęło na otwartą wodę, co znaczy, że Wiktor Janukowicz zdołał wydostać się z tonącego samochodu, lecz nie wystarczyło mu powietrza, żeby wypłynąć na powierzchnię.

W niektórych miejscach głębokość jeziora Bajkał stanowi ponad 700 metrów. Wydostanie Multiwana którym jechał Janukowicz jest odłożone na termin nieokreślony.

Słowo Polskie, 23.03.15 r.; KZ

Źródło - www.blitz.if.ua

Stanem na 1 lutego 2015 roku podczas operacji antyterrorystycznej na Donbasie zginęło 1750 ukraińskich żołnierzy, najwięcej – w kotle iłowajskim, pod Saur Mogiłą oraz  podczas wyjścia z Debalcewa – poinfomowała służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Informacja o poległych ukraińskich żołnierzach mieści się na portalu internetowym „Księga pamięci zabitych” w formacie – zdjęcie, data i miejsce urodzenia, śmierci, stopień, okoliczności zgonu i miejsce pochówku.

Nieoficjalnie ilość zabitych żołnierzy jest szacowana na około 2500 żołnierzy. Część ciał znajduje się w kostnicach, czekając na rezultaty ekspertyzy genetycznej, inne ciała znajdują się na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich terrorystów i rosyjskich wojskowych.

Słowo Polskie, 22.03.15 r.; KZ

Źródło zdjęcia - Twitter

Jednym z pierwszych miast na Ukrainie, które mogło 20 marca obserwować częściowe zaćmienie słońca był Lwów. Tam zasłonięcie tarczy słonecznej księżycem rozpoczęło się o 11:58 czasu miejscowego (10:58 czasu polskiego). W Odessie, Kijowie oraz Doniecku słońce schowało się kilka minut później.

Dla obserwacji niecodziennego zjawiska pogoda najbardziej dopisała w Kijowie, gdzie rzesze ludzi, korzystając ze starych dyskietek albo masek spawalniczych patrzyli, jak ponad połowa słońca chowała się w cieniu satelity ziemi.

Najlepszy punkt obserwacyjny za tegorocznym zaćmieniem znajdował się w Rejkiawiku. Tam o 9:37 ponad 97% słońca było niewidoczne. W Irlandii na krótką chwilę zapanował zmierzch.

Słowo Polskie, 20.03.15 r, KZ

Źródło - wydawnictwo.inzynieria.com

- Martwimy się o bezpieczeństwo mieszkańców Stambułu. Cieśnina Bosfor i tak jest przeładowana statkami towarowymi. Gazowce są dużo większe od statków przewożących ropę. W wypadku nawet najmniejszej awarii skutki mogą być bardzo tragiczne – powiedział ambasador Turcji na Ukrainie Jonet Tezel.

W bieżącym roku ukraiński rząd zaplanował przeprowadzić z tureckimi kolegami spotkania poświęcone możliwości dopuszczenia statków ze skroplonym gazem – LNG w Czarne Morze przez cieśninę Bosfor.

20 marca m.in. to pytanie omawiano podczas wizyty do ukraińskiej stolicy tureckiego prezydenta Erdogana. Przedstawiciele Turcji zaznaczyli, że podobnie odpowiedzieliby każdemu innemu państwu:

„Nasza odmowa nie stosuje się wyłącznie Ukrainy. Jednocześnie nie wykluczamy możliwości sprzedaży gazu naszemu północnemu sąsiadowi. Turcja w najbliższej przyszłości stanie się centrum energetycznym. Ukraina też będzie mogła z niego skorzystać” - dodał ambasador Tezel.

Słowo Polskie, 20.03.15 r.

Źródło - ipress.ua

Po posiedzeniu Rady Europy, które odbyło się 20 marca w Brukseli Donald Tusk ogłosił o przedłużeniu terminu działania sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej do czasu, kiedy mińskie postulaty nie wejdą w życie.

Taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie Rady Europy od razu po zakończeniu pierwszego dnia Szczytu w Brukseli. Tusk podkreślił, że Rada jest gotowa zaostrzyć sankcje, jeżeli Rosja nie zacznie współdziałać i nie doprowadzi do odnowienia przez Ukrainę kontroli nad jej wschodnią granicą.

Słowo Polskie, 20.03.15 r.

Źródło - for-ua.com

W pierwszej połowie marca Ukraina importowała 632 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. 81 proc. z tej ilości pochodzi z krajów Europy (dostarczanych w trybie tak zwanego „rewersu”).

Najwięcej gazu Ukraina kupiła od Słowacji – 568 milionów metrów sześciennych. Od początku roku przez zachodnią granicę Ukrainy przepłynęło ponad 3 miliardy m3 gazu ziemnego.

11 marca prezes „Naftogazu” obiecał że dostawy rosyjskiego gazu przez wschodnią granicę zostaną ograniczone do 40% od ogólnej ilości importu tego surowca.

Słowo Polskie, 18.03.15 r.

Źródło - www.fronda.plZ ostatniego raportu SIPRI (Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem) wynika, że podczas działań przeciwko ukraińskiej armii prorosyjscy terroryści stosują także broń polskiej produkcji, które Rosja przejęła podczas inwazji w Gruzji w 2008 roku.

Eksperci SIPRI zauważyli na zdjęciach ze strefy ATO, że terroryści korzystają ze sprzętu i samochodów opancerzonych, produkowanych przeważnie w Rosji i właśnie stamtąd ten sprzęt trafił na Donbas. - Ale w rękach rebeliantów są także rakiety, początkowo wyprodukowane w Polsce w 2007 roku i eksportowane do Gruzji. W 2008 roku rosyjskie wojska po okupacji Abchazji przejęły te rakiety. Widzieliśmy te rakiety w rękach separatystów – twierdzą eksperci, dodając: „Gruzja przecież na pewno nie dostarczała by broni terrorystom”.

Cały sprzęt, z którego korzystają bojownicy „DRL” i „ŁRL” ma specjalne markowanie, analizując które można dokładnie powiedzieć, skąd on przyjechał.

Tymczasem Kreml odrzuca oskarżenia Ukrainy i krajów Zachodu o wtrącanie się w konflikt na Donbasie. Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że na Ukrainie wojują rosyjscy „ochotnicy” bronią „kupioną w sklepach Wojentorgu”.

Tuż po wojnie o Abchazję rosyjskie media twierdziły, że polskie GROMy strącały rosyjskie samoloty nad Gruzją.

Słowo Polskie, na podstawie informacji BBC Ukraine, 18.03.15 r.

Źródło - unian.uaPremier Jaceniuk nazwał sytuację z bezpieczeństwem na ukraińskich drogach „niedopuszczalną”i zlecił Ministerstwu Infrastruktury i resortowi Spraw Wewnętrznych by one natychmiast zabrali się za podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.

- W 2014 roku statystyki były okropne. Ilość zabitych w wypadkach samochodowych ludzi zwiększyła się o 22% w porównaniu z rokiem 2014 – powiedział on podczas posiedzenia Komisji rządowej do spraw nadzwyczajnych. - Dzisiejsza tragedia (16 marca: Red.) w obwodzie połtawskim podczas której zginęło 8 osób potwierdza, że kierowcy bez żadnej kontroli przerabiają własne samochody ciężarowe w autobusy, co doprowadza do tragicznego skutku.

Arsenij Jaceniuk zapomniał powiedzieć, że często wypadki ze skutkiem śmiertelnym są spowodowane złym stanem nawierzchni. Jeżdżąc w nocy kierowcy często skarżą się nie tylko na dziurawe drogi, brak znaków ostrzegawczych, uprzedzających o niebezpieczeństwie, ale także na niewidoczne linie, dzielące pasy ruchu.

Słowo Polskie, 16.03.15 r.

Aksionow (po lewej) i  Konstantinow (po prawej) po podpisaniu umowy o aneksji Krymu. Źródło - ukr.obozrevatel.comProkuratura Generalna aresztowała ukraińskie mienie deputowanych do Rady Najwyższej Krymu oraz samozwańczych kierowników władz ukraińskiej autonomii – Serhija Aksionowa oraz Wołodymyra Konstantinowa.

- Ogółem nałożyliśmy areszt na 67 samochodów, 70 pomieszczeń, w tym mieszkalnych oraz inne mienie, znajdujące się na terenie Ukrainy tych, kto zdradził własne państwo na korzyść Rosji. W wymiarze finansowym można go ocenić na 1 miliard 200 milionów hrywien – informuje służba prasowa resortu.

Deputowani do Rady Najwyższej oraz samozwańczy kierownicy półwyspu są oskarżeni o współudział w zmianie ustroju konstytucyjnego, w zmianie granic państwa ukraińskiego oraz publiczne apele o ww. działania. W ukraińskim ustawodawstwie jest przewidziana kara za te czyny w postaci 15 lat pozbawienia wolności z konfiskatą całego majątku.

Słowo Polskie, 16.03.15 r.

W nowym filmie dokumentalnym, który telewizja „Rossija 1” stworzyła do 1 rocznicy okupacji Krymu Władimir Putin przyznał się, że decyzja zaatakowania Ukrainy była podjęta w noc przed ceremonią zamknięcia Olimpiady w Soczi rok temu.

Oprócz tego rosyjski rezydent w wywiadzie dla autorów filmu potwierdził, że w akcji rozbrajania ukraińskich żołnierzy na półwyspie wzięły udział jednostki GRU, specjalnie wysłane z Rosji.

- 23 lutego powiedziałem czterem moim kolegom, że musimy rozpocząć przygotowania do przyłączenia Krymu do Rosji, bowiem nie możemy pozostawić to terytorium i ludzi, którzy tam mieszkają bez opieki w obliczu zbliżającego się zagrożenia ze strony ukraińskich nacjonalistów – powiedział Putin.

Słowo Polskie, 15.03.15 r.

Więcej na temat: Obama nie daje broni Ukrainie, bo Putin zagroził, że zaatakuje Kijów; Polscy kinematografiści żądają od Rosji uwolnienia Olega Sencowa; W Petersburgu podczas Marszu Pamięci Borysa Niemcowa policja zatrzymała chłopaka z ukraińską flagą

 


Źródło - http://ukrautonews.com/Na tle wiadomości o spadku ceny ropy na światowych rynkach oraz wzmocnienia się kursu hrywny wobec innych walut na ukraińskich stacjach paliwowych taniej paliwo samochodowe.

W sobotę 14 marca krajowe ceny kształtowały się średnio na poziomie 20 hrywien za litr benzyny A-95 oraz 22 hrywien za litr oleju napędowego. W marcu po raz pierwszy w historii państwa ukraińskiego cena oleju napędowego przewyższyła cenę benzyny.

W drugiej połowie marca jest przewidywany dalszy spadek cen na paliwo samochodowe – do dwóch hrywien na litrze.

W krytycznym dla gospodarki ukraińskiej okresie, kiedy dolar kosztował blisko 40 hrywien, paliwo można było kupić na niektórych stacjach nawet za 29-30 hrywien za jeden litr.

Słowo Polskie, 14.03.15 r.

Źródło - http://www.unian.ua

Mieszkańcy Doniecka i „goście” z sąsiedniego państwa wschodniego muszą płacić za jedzenie w w miejscowych marketach średnio od 70 do 100 proc. drożej niż mieszkańcy Kijowa – relację z donieckich markietów sporządziła miejscowa dziennikarka Łesia Ganża.

Kilo kapusty w Doniecku kosztuje 16 hrywien (8 w Kijowie), buraka – 12 hrywien (6 w Kijowie). Pomidory w okupowanej strefie kosztują średnio 80 hrywien, cytryny – 70. Mniej odczuwalna różnica jest w cenie alkoholu – średnio do 20%.

Słowo Polskie, 13.03.15 r.

Źródło - unian.ua

Źródło - rada.gov.ua

Dotychczasowa formuła elektronicznego komunikowania się zwykłych obywateli Ukrainy z parlamentarzystami w Radzie Najwyższej nie nosiła oficjalnego charakteru. Na stronie internetowej rada.gov.ua uprzedzono, że sekretariat tego organu władzy zobowiązuje się do odpowiadania wyłącznie na listy wysyłane pocztą tradycyjną.

12 marca przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Grojsman na konferencji prasowej ogłosił  rozpoczęcie prac nad reformą systemu komunikacji pomiędzy obywatelami a systemem zarządzania państwem: „Przed nami stoi zadanie reformowania centralizowanego i mało efektywnego systemu władzy kraju w europejski i stworzenia nowoczesnego państwa. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj parlament. Przygotowaliśmy plan reform tej instytucji, która przewiduje m.in. stworzenie „elektronicznego parlamentu”, co powinno ułatwić komunikowanie się parlamentarzystów i przeciętnych obywateli”.

- Droga do „elektronicznych deputowanych” - to jeden z kroków do stworzenia demokratycznego społeczeństwa oraz podstawa zwalczania korupcji – poparł propozycję spikera amerykański dyplomata Geoffrey Pyatt.

Słowo Polskie, 13.03.15 r.; KZ

Źródło - ua.krymr.com

Kolejowy rejonowy sąd miasta Symferopola skazał Wildara Szukurdżyjewa, zatrzymanego podczas wiecu z okazji 201. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki, który odbył się w stolicy Krymu, na 40 godzin robót społecznych. W akcie oskarżenia napisano, że „podczas akcji oskarżony trzymał w rękach zabronioną symbolikę”. Jedyną „symboliką”, którą trzymał aktywista, była ukraińska flaga.

- Nie będę zaskarżał decyzji sądu. Mogę nawet podziękować sędziemu, za to, że nie zważając na presję z góry wybrał minimalnie możliwą karę – powiedział po kilku godzinach obrad na sali sądu Szukurdżyjew.

9 marca krymska policja zatrzymała po symferopolskim wiecu poświęconym 201. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki dwóch aktywistów – Oleksandra Krawczenkę oraz Wildara Szukurdżyjewa.

Słowo Polskie, 12.03.15 r.; KZ

Źródło - Reuters

Większość z 460 członków Specjalnej Misji Obserwatorskiej OBWE stanowią obywatele Unii Europejskiej.

70% z nich pracuje w strefie ATO na terenie obwodu ługańskiego i donieckiego. Dotychczas centrala OBWE nie wykonała swojej obietnicy, dotyczącej zwiększenia ilości obserwatorów do 900 osób. Ale przewodniczący SMM OBWE na Ukrainie Erturul Apakan obiecał, że ta sytuacja może wkrótce się zmienić:

- Misja OBWE na Ukrainie jest w stadium szybkiego zwiększenia ilości swoich członków w celu realizacji wcielenia w życie warunków Mińskiego rozejmu. - powiedział on w wywiadzie dla UNIAN.

Słowo Polskie, 10.03.15 r.; KZ

Źródło - unn.com.ua

Na Morzu Czarnym rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe flot państw członkowskich NATO. W manewrach niedaleko brzegów Bułgarii biorą udział okręty z USA, Włoch, Niemiec, Kanady, Turcji, Bułgarii oraz Rumunii.

Przed początkiem ćwiczeń głównodowodzący operacji admirał Brad Williamson powiedział, że w rejonie, gdzie NATO zaplanowało manewry, odnotowano ruch rosyjskich okrętów wojskowych oraz samolotów. Lecz – jak zaznaczył admirał – rosyjska flota działała zgodnie z międzynarodowymi regułami żeglugi morskiej.

- Oni mają swoje plany, a my – swoje – zaznaczył Willamson.

Z inicjatywą wspólnych ćwiczeń NATO w basenie Morza Czarnego wystąpiły Stany Zjednoczone. Podczas manewrów okręty państw członkowskich NATO będą ćwiczyły współdziałanie w ramach obrony przed atakami z powietrza oraz zwalczanie łodzi podwodnych przeciwnika.

Słowo Polskie, 10.03.15 r.; KZ

Źródło - unian.ua

Z okazji 201. rocznicy urodzin  Tarasa Szewczenki Narodowy Bank Ukrainy 9 marca wprowadził do obiegu nowy banknot o nominale 100 hrywien.

Stare banknoty nie tracą na wartości i będą w obiegu równolegle z nowymi.

Na Ukrainie 9 marca obchodzono kolejną rocznicę urodzin mianowanego „wieszczem narodowym” Tarasa Szewczenki. W Kijowie prezydent Poroszenko razem z małżonką, premier Jaceniuk i przedstawiciele społeczności złożyli kwiaty pod pomnikiem Szewczenki przy Uniwersytecie Narodowym. Charkowskie władze zabroniły przeprowadzenie procesji przez centrum miasta, motywując to środkami ostrożności. Uczestników pokojowego wiecu na 201. rocznicę urodzin Szewczenki na Krymie aresztowała policja.

Słowo Polskie, 09.03.15 r.; KZ

 

Źródło - ukrinform.ua

Źródło - 0629.com.ua

Pozycje sił ATO pod Szyrokino (na północny wschód od Mariupola) zostały zaatakowane przez prorosyjskich separatystów z wykorzystaniem wyrzutni min i czołgów. To pierwszy poważniejszy atak od czasu odbicia Debalcewa.

Ta informacja została potwierdzona przez oficera prasowego ATO w sektorze „M” Olega Suszyńskiego oraz rzecznika prasowego batalionu „Azow”. - Szturm zaczął się 9 marca o 9.30 i trwa nadal. Podczas ataku terroryści wykorzystują czołgi – powiedział Suszyński.

Ukraińskie siły zdołały odeprzeć przeciwnika. Na godz. 13.00 sytuacja była pod kontrolą wojsk rządowych.

Słowo Polskie, 09.03.15 r. ; KZ

Źródło - www.volynpost.com

- Wśród zabitych podczas operacji antyterrorystycznej żołnierzy są także kobiety. Ale ukraiński resort obrony dotychczas nie wprowadził statystyki – ile konkretnie kobiet zginęło broniąc ojczyzny – powiedziała przedstawicielka Rady Najwyższej do spraw praw człowieka Oksana Filipiszyna. - Kobiety walczą i w wojskach wewnętrznych i w batalionach ochotniczych. Oczywiście, że one też giną - dodała.

To samo dotyczy prowadzenia statystyk, dotyczących przesiedleńców ze strefy konfliktu. Od września 2014 roku pole „płeć” zniknęło z formularzy, wypełnianych w urzędach ds uciekinierów.

Słowo Polskie, 08.03.15 r.; KZ

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.