Wiadomości z Ukrainy

W finale Ligi Europy ukraiński klub piłkarski „Dnipro” ostatecznie przegrał z hiszpańską „Sewillą” w meczu, który odbył się na warszawskim Stadionie Narodowym z wynikiem 2:3.

Pierwszą bramkę strzelili Ukraińcy. Wydawało się, że dobra passa przyświeca grze ukraińskiego klubu, trenerem, którego jest świetnie mówiący po polsku, Miron Markiewicz spod Lwowa.  Niestety goście z Andaluzji w ciągu dziesięciu minut zdołali strzelić dwa gole w odstępie czterech minut! Pierwsza połowa meczu zakończyła się udanym strzałem Rotania z rzutu karnego do bramki Hiszpanów.

Drugą połowę meczu finaliści Ligi Europy rozegrali w bardziej zrównoważonym stylu. „Sewilla” nie oczekiwała takiego opanowania Ukraińców i nieco straciła wigor. Dwadzieścia minut przed końcem trzecia piłka znalazła się w bramce „Dnipra”. Desperackie próby Ukraińców wyrównania wyniku i zdobycia dodatkowego czasu w dogrywce nie powiodły się.

Ale piłkarze „Dnipra” nie mają się czego wstydzić. Dostanie się do finału Ligi Europy jest wystarczającą nagrodą dla klubu, który funkcjonuje w państwie, przechodzącym gruntowne przemiany ustrojowe i polityczne i wsparcie dla sportu nie znajduje się nie na liście zadań priorytetowych.

Słowo Polskie, 28.05.15 r., KZ

Po potężnej ulewie, która przeszła przez obwód lwowski 27 maja, rzeka Połtwa wyszła z brzegów i zatopiła ulice Lwowa.

Niektórzy mieszkańcy miasta poruszają się ulicami miasta na łodziach, samochody utknęły w korkach. Niektóre auta ucierpiały wskutek zawalonych drzew. Trwają prace remontowe.

Znaczna część lwowiaków miała ogromne problemy z dotarciem do miejsc pracy.

Słowo Polskie, zdjęcia - unn.com.ua, 27.05.15 r., KZ

 

 

 

 


Źródło - mykirov.comNiedaleko wioski Komyszne w obwodzie ługańskim, która bezpośrednio graniczy z Federacją Rosyjską terroryści ostrzelali wojskowy ambulans UAZ, wskutek czego jedna osoba zginęła, a druga została poważnie ranna.

Karetka medyczna jechała z Komysznogo do wioski Syze. Dywersanci, którzy przedostają się z Rosji i często urządzają na tej drodze zasadzki, otworzyli do niej ogień z karabinów maszynowych.

25 maja wieczorem, tego samego dnia, pocisk zabronionego kalibru, wystrzelony przez separatystów, zniszczył niedaleko Wilchowego, w tym samym obwodzie ługańskim część gazociągu, przez co dziewięć okolicznych wiosek pozostało bez gazu.

Słowo Polskie, 26.05.15 r. , KZ

Źródło - ukrinform.ua

Wice-premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin, komentując sankcje USA i UE, ogłosił, że „czołgi wiz nie potrzebują”.

Rogozin od marca 2014 roku jest na „czarnej liście” rosyjskich polityków i biznesmenów, którym zabroniono wjazdu do krajów UE. W niedzielę 24 maja na kanale „Rossija 1” rosyjski wice-premier kilkakrotnie groził krajom zachodu przez ograniczenie importu towarów do jego kraju i inne polityczne restrykcje.

UE i USA od marca ubiegłego roku kilkakrotnie rozszerzały listę sankcji wobec Rosji. W marcu 2015 roku do krajów, który drastycznie ograniczył współpracę z krajem-agresorem dołączyła Australia.

Słowo Polskie, 25.05.15 r.

Poroszenko z uwolnionym kombatem i jego rodziną. Źródo - unian.ua

Rozmowy pomiędzy prorosyjskimi terrorystami a stroną ukraińską, dotyczące uwolnienia więzionego przez nich dowódcy 90 bataliony 81. brygady Olega Kuzminych trwały przez wszystkie 124 dni trzymania go w niewoli.

Separatyści żądali wymiany go na 16 swoich kolegów, oskarżonych o terroryzm. Wreszcie 22 maja „Patriotę” - tak zwano na froncie kombata, nad którym przed kamerami znęcali się terroryści – zwolniono.
23 maja prezydent Poroszenko uhonorował Olega Kuzminych orderem „Za męstwo” i powiedział, że nadal trwają rokowania w sprawie uwolnienia innych Ukraińców, których w niewoli w tzw. „DRL” i „ŁRL” przebywa ponad 400.

Słowo Polskie, 24.05.15 r.

Źródło - patrioty.org.ua

Żadnego konkretnego zapewnienia nie doczekali się Ukraina i Gruzja od liderów krajów UE i „Wschodniego Partnerstwa” po dwóch dniach rozmów w ramach szczytu w Rydze.

We wspólnej deklaracji liderzy przywitali progres, osiągnięty przez te dwa państwa na drodze realizacji planów dotyczących liberalizacji trybu wizowego.

- Z niecierpliwością czekamy zakończenia przez Gruzję oraz Ukrainę realizacji wszystkich potrzebnych reform i czekamy na ocenę tych reform, którą ma dokonać Komisja do końca 2015 roku. Na podstawie tej oceny postanowimy, czy już można będzie zwolnić Ukraińców i Gruzinów od potrzeby robienia wiz, zgodnie z wymogiem nr 539/2001 – głosi tekst dokumentu.

Słowo Polskie, 23.05.15 r.

Źródło - unian.uaWyszywanka (haftowana koszula) – element ukraińskiego stroju ludowego, który mieszkańcy tego kraju coraz częściej ubierają na co dzień. Na 21 maja przypada Święto Wyszywanki. W 2015 roku cieszyło się ono wielką popularnością także poza granicami Ukrainy.

W tym dniu delegacja ambasady Ukrainy w Watykanie sprezentowała wyszywankę papieżowi Franciszkowi, w Warszawie na znak solidarności z Ukrainą znani polscy dziennikarze i działacze społeczni ubrali wyszywanki. Facebook'owe selfie z wyszywanką wrzucają na swoje profile europejscy politycy.

Na Ukrainie 21 maja w Wołnowase (obw. doniecki) aktywiści „ubrali” pomnik Lenina w wyszywankę i szarowary. We wszystkich miastach odbyły się „wyszywankowe” parady i patriotyczne wiece.

Słowo Polskie, 22.05.15 r.

Źródło - ipress.ua Ukraina wstrzymała dostawy broni (w tym silników i elektroniki dla helikopterów i samolotów wojskowych) i części zamiennych do Rosji jeszcze w marcu zeszłego roku . Teraz rząd w Kijowie postanowił także formalizować zerwanie umowy o współpracy wojskowej z FR, podpisanej w 1993 roku.

Premier Arsenij Jaceniuk podczas oświadczenia dla mediów poinformował, że Rosja jest państwem - agresorem, które odpowiada za aneksję Krymu i interwencję wojskową w obwodach donieckim i ługańskim.

Według Petra Poroszenki od początku konfliktu na Donbasie zginęło ponad 1800 ukraińskich żołnierzy i 7 tysięcy cywilów. Prezydent powiedział też, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzymano ponad 80 rosyjskich wojskowych na terytorium Ukrainy. Pod koniec stycznia parlament uznał Rosję za państwo - agresora.

Władze zapowiadają też od niemal roku wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich firm, jednak dotąd nie zdecydowały się na ten krok, obawiając się działań odwetowych.

Słowo Polskie, 21.05.15 r.

Źródło - unianRosjanie Aleksandrow i Jerofiejew, schwytani podczas starcia bojowego z ukraińskimi oddziałami w strefie neutralnej pomiędzy tzw. „DRL” i Ukrainą, przyznali się, że przyjechali z Toliatti i służą w 3 brygadzie specjalnych wojsk desantowych.

Podczas zatrzymania rosyjscy żołnierze stawiali wściekły opór, korzystając z najnowocześniejszej broni rosyjskiej. Planowali przejąć strategiczny most niedaleko miejscowości Szczaścia.

Obydwaj zostali ranni i umieszczeni w jednym z ukraińskich szpitali. Kapitanowi Aleksandrowu uratowano nogę przed amputacją.

Radca kierownika SBU Marian Łubkiwski próbował dodzwonić się do krewnych zatrzymanych dywersantów. Lecz telefony tych milczeli.

Dzień później Rosja wyrzekła się swoich żołnierzy, mówiąc, że „ci chłopcy nie byli kontraktowymi żołnierzami, lecz byłymi wojskowymi, pełniącymi służbę w ludowej milicji DRL”.

Słowo Polskie, 19.05.15 r.

17 marca centralnymi ulicami Warszawy przeszli uczestnicy Marszu solidarności z Ukrainą.

Organizatorzy poświęcili marsz 71. rocznicy deportacji krymskich Tatarów wgłąb Rosji oraz do Kazachstanu. Wzięło w nim udział około pół tysiąca osób – w większości - Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Krymscy Tatarzy.

Po krótkim wiecu pod Zamkiem Królewskim jego uczestnicy pomaszerowali do ukraińskiej Ambasady. Tam oddano hołd poległym za niepodległość Ukrainy oraz uszanowano pamięć wygnanych ze swojej historycznej ojczyzny Krymskich Tatarów. Na znak 71. rocznicy deportacji ze świeczek ułożono krymskotatarski symbol narodowy – tamgę.

Słowo Polskie, 18.05.15 r., zdjęcia – Marcin Fonfara, KZ


Źródło - vindaily.infoOprócz dyplomatów, Winnicę jako miasto partnerskie odwiedziły liczne delegacje z Litwy i Polski (z Kielc, Tarnowa i Komorników).

Publiczność, licznie zgromadzoną na placach stolicy Podola bawiły zespoły artystyczne z Niemiec, Polski, Rumunii oraz Estonii.

- Ukraina to Europa – podkreślał ambasador Wielkiej Brytanii Simon Smith. - Z takimi słowami miliony Ukraińców wyszli na pokojowe manifestacje w celu poparcia europejskiego kierunku rozwoju państwa. Ukraiński naród zapłacił wysoką cenę za prawo do samodzielnego wyznaczania swojej przyszłości – mówił dyplomata.

20 organizacji społecznych miasta i fundacji charytatywnych brały udział w przeprowadzeniu socjalnych projektów w ramach „Dnia Europy”, a centralna arteria miasta – ulica Soborna – stała się miejscem dla wspólnej zabawy i pokazu „żywych rzeźb”.

Zakończyło się świętowanie Dnia Europy w Winnicy koncertem znanej ukraińskiej piosenkarki Dżamali.

Słowo Polskie, 17.05.15 r., KZ

Źródło - kresowiacy.com

Ku niezadowoleniu licznych mieszkańców Polski Petro Poroszenko jednak podpisał 15 maja ustawy o dekomunizacji w wersji, uchwalonej przez parlament 9 kwietnia, w dniu wizyty Komorowskiego na Ukrainie.

Razem z ustawą o „Zakazie propagandy symboliki komunistycznego i nazistowskiego reżimów totalitarnych” czy „O dostępie do archiwów represyjnych organów komunistycznego totalitarnego reżimu w latach 1917-1991” prezydent zgodził się uznać nacjonalistyczne organizacje OUN i UPA jako takie, które walczyły o wolność i niezależność Ukrainy z niemieckimi i sowieckimi okupantami.

Razem z tym Poroszenko zarządził rozpatrzyć poprawki, dotyczące odpowiedzialności karnej za „negowanie” faktu walki członków UPA z okupantami podczas II wojny światowej. Ta wzmianka wzbudziła dużo kontrowersji, szczególnie w polskim społeczeństwie, znaczna część którego uważa OUN-UPA za morderców ludności polskiej na Wołyniu i Galicji Wschodniej w latach 1943-44.

Słowo Polskie, 16.05.15 r.

Źródło - Reuters

Przeciwnikiem hiszpańskiej „Sewilii” w warszawskim finale Ligi Europy stanie się ukraiński „Dnipro”, który sensacyjnie wygrał z włoskim „Napoli” 1:0 na stadionie „Olimpijski” w Kijowie.

14 maja w stolicy Ukrainy odbył się półfinałowy mecz Ligi Europy UEFA, w którym dniepropietrowski klub piłkarski „Dnipro” zmierzył się z włoskim „Napoli”. Goście z Europy mieli wiele możliwości strzelenia bramki Ukraińcom, lecz dzięki mistrzowskiej grze bramkarza Denysa Bojki a nawet przypadkowemu szczęściu, nie udawało im się tego dokonać.

Na 58. minucie gospodarze strzelili gola. Eugen Konoplanka podał Eugeniuszowi Selezniowu z lewej strony, który głową przerzucił piłkę nad włoskim bramkarzem, tym samym zdobywając zwycięstwo dla ukraińskiej drużyny.

Finałowy mecz Ligi Europy odbędzie się w Warszawie 27 maja.

Słowo Polskie, 15.05.15 r.

Źródło - www.day.kiev.ua

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nazywa mińskie ustalenia „pseudo pokojem” i podaje konkretne cyfry: „Po drugim spotkaniu grupy kontaktowej w stolicy Białorusi, na wschodzie zginęło 83 ukraińskich żołnierzy i ponad 400 zostało rannych”.

Poroszenko także twierdzi, że ilość techniki wojskowej na terenie okupowanych obwodów Ukrainy ciągle rośnie, dlatego podkreśla, że głównym priorytetem dla Ukrainy jest wzmocnienie linii obrony i armii.

Od początku maja wzrosła ilość dywersji i ostrzałów pozycji ukraińskich wojsk przez separatystów, także z ciężkiej broni, zabronionej  po mińskich ustaleniach.

Słowo Polskie, 14.05.15 r., KZ

Źródło - www.dziennikwschodni.pl

Zarzut nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych usłyszał 32-letni Zbigniew W., który razem z kolegami podczas rozgrywanego w sobotę w Lublinie meczu rugby Polska - Ukraina na trybunie powiesił antybanderowski transparent z hasłem „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”.

Policja oceniła to, jako akt ksenofobii.   Zbigniew W. „nie przyznał się do winy” – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska. Zatrzymany potwierdził, iż był na stadionie, ale nie pamięta treści napisów na banerze i tylko przypadkowo dokleił do baneru znalezioną tam tasiemkę.

Prokurator zastosował wobec niego dozór policji i zakaz przebywania na terenie obiektów sportowych podczas imprez międzynarodowych.

Lubelska policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań po zajściu na Arenie Lublin. - Tuż po meczu zabezpieczone zostało nagranie z monitoringu na stadionie, które jest analizowane - zaznaczyła rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Renata Laszczka - Rusek.

Baner z ksenofobicznymi napisami został usunięty podczas meczu przez kilka kobiet, które były w sąsiednim sektorze na trybunach, ochrona na stadionie nie reagowała.

Słowo Polskie, 13.05.15 r., KZŹródło - unian.ua11 maja 2014 roku pod lufą uzbrojonych terrorystów, z których znaczna część stanowiła przebranymi rosyjskich żołnierzy, w części obwodu ługańskiego i donieckiego odbyły się „referenda”, dotyczące „niepodległości Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych”.

W Doniecku akcja startowała na placu Lenina. Na ulicach okupowanych miast i wiosek stali „wolontariusze” z karabinami, którzy zbierali kartki i pakowali je do niezapieczętowanych skrzynek.

Owe pseudo referenda nie zostały uznane nawet przez samą Rosję, która od rozpoczęcia okupacji Krymu ponosi olbrzymie wydatki na emerytury i inne świadczenia socjalne oraz utrzymanie infrastruktury półwyspu.

Rok po „uniezależnieniu” się mieszkańcy tzw. „DRL” i „ŁRL” otrzymali zrujnowane miasta i wsie, brak wody, elektryczności i gazu. Ponad 1,3 mln mieszkańców regionu opuściło go i przeniosło się do nie objętych wojną obwodów na Ukrainie. Zaledwie 90 tys. uchodźców wybrało Rosję, jako nowy kraj zamieszkania.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła, że w organizację „referendum” zaangażowana była Rosja. Specjaliści nagrali rozmowy przywódcy ruchu „Rosyjska jedność” (FR) z liderem terrorystycznej organizacji „Prawosławny Donbas”, podczas których lider ostatniej prosi Rosję o wsparcie militarne, a Rosjanin proponuje sfałszować rezultat głosowania.

Słowo Polskie, 11.05.15 r., KZ

Źródłó - unian.uaUkraińskie ministerstwo rozwoju gospodarczego oceniło szkody, które  Rosja zadała Ukrainie na Donbasie na 350 miliardów USD.

Taką kwotę podał zastępca ministra Aleksander Borowyk, dodając, że wcześniej czy później i tak sprawa rosyjskiej agresji trafi do sądu i Rosja zostanie zmuszona do pokrycia wydatków, związanych z odbudową infrastruktury na Donbasie.

Skąd się wzięła taka kwota przedstawiciel minrozwytku powiedział, że na tyle zostały wycenione szkody, które zadał Irak gospodarce Kuwejtu podczas wojny w 1991 roku.

Jeszcze wcześniej ukraińskie władze zapowiedziały, że przygotowują wniosek do sądu w związku z okupacją przez Rosję półwyspu krymskiego. Strona ukraińska wyliczyła, że ukraińska gospodarka straciła na tym łącznie ponad 100 miliardów USD.

Słowo Polskie, 11.05.15 r, KZ

Źródło - ru.tsn.ua9 maja na linię „102” (analog polskiej „911”) zaczęły zgłaszać się mieszkańcy Lwowa, którzy infor,mowali o mężczyźnie, jaki szedł ulicą Żółkiewską w kierunku do ulicy Bogdana Chmielnickiego, wymachując czerwoną flaga i wykrzykując prowokacyjne hasła.

W celu zapobiegnięciu konfliktom na tle politycznym w antykomunistycznie nastawionym Lwowie na miejsce przybył patrol milicyjny, który dostarczył prowokatora na posterunek w celu przeprowadzenia rozmowy profilaktycznej. W jej trakcie okazało się, że 41-letni obywatel mieszka na stałe w Krywym Rogu. Na prośbę funkcjonariuszy on pozostawił georgiowskie wstążki i czerwoną flagę  na posterunku.

Kilkanaście godzin później 10 maja milicja została poinformowana o tym, że ww. obywatel trafił do szpitala miejskiego z oznakami pobicia. Lekarzy stwierdzili u rannego wysoki poziom alkoholu we krwi.

Słowo Polskie, 10.05.15 r.

8 maja przedstawiciele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na czele z metropolitą Onyfrym nie wstali ze wszystkimi innymi podczas odczytywania nazwisk bohaterów Ukrainy, uhonorowanych w trakcie przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej na Donbasie.

Metropolita później próbował się tłumaczyć tym, że „nie wstaliśmy, bo jesteśmy przeciwko wojnie”.

Słowo Polskie, 09.05.15 r.

Źródło - unian.uaWyczynowiec i alpinista Mustang (prawdzie imię Grygorij Kyrylenko) razem z pomocnikami wspiął się na 100-metrowy pomnik „Matki Ojczyzny” i przymocował na jego głowie wianek z 3-metrowych maków.

Za ryzykowny uczynek Mustang doczekała się osobistego podziękowania od prezydenta Petra Poroszenki oraz Generalnego Sekretarz ONZ Ban Ki-Moona, który właśnie odwiedzał Ukrainy z okazji 70. rocznicy zakończenia Drugiej Wojny Światowej.

- Zrobiłem to by upamiętnić zabitych podczas wojny. Tej, która zakończyła się 70 lat temu i tej dzisiejszej – skomentował alpinista.

Mustang stał się znany po tym, jak umalował w niebiesko-żółte kolory gwiazdę na moskiewskim wieżowcu w sierpniu ubiegłego roku. Rosyjska policja ogłosiła o jego zaocznym aresztowaniu. Grygorij uciekł na Ukrainę, gdzie zaciągnął się na ochotnika do ochotniczego batalionu „Azow”.

Pomnik „Matki Ojczyzny” znajduje się na terenie Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w stolicy Ukrainy.

Słowo Polskie, 09.05.15 r.

 

Źródło - obozrevatel.com

Źródło - www.navigator-ukraina.com.uaKoncern „Roshen”, który ukraiński prezydent obiecał sprzedać podczas swojej ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej, ale wciąż tego nie dokonał, kosztuje 3 miliardy USD – powiedział dyrektor generalny „Roshen” Wiaczesław Moskalewski. Na taką kwotę wycenił go Poroszenko, ale faktyczna wartość jest znacznie niższa.

To, że aktywy ukraińskiego prezydenta dotychczas nie zostały sprzedane, Moskalewski tłumaczy brakiem zainteresowania inwestorów.

Podobno jedynym, kto zainteresował się Roshenem, była Nestle SA. Lecz zaoferowała znacznie niższą cenę, niż oczekiwał Poroszenko – 1 miliard USD i prezydent odrzucił tę propozycję.

W czerwcu minie rok od obietnicy Petra Poroszenki sprzedania swego biznesu.

Słowo Polskie, 08.05.15 r.

Źródło - Google.plTerrorystyczne organizacje „DRL” i „Opłot” przeprowadzają operacje z wyłapywania rosyjskich kozaków, którzy wojują z ukraińskimi żołnierzami ale nie uznają zwierzchnictwa miejscowych separatystów.

Na początku maja banda Zacharczenki „aresztowała” 40 kolejnych kozaków i umieściła w swoim „posterunku policji” w Buddionowskim rejonie Doniecka.

Ukraiński resort spraw wewnętrznych, posyłając się na własne źródła, informuje, że trwa obława na atamana rosyjskich kozaków – zwanego „Batią”. Wg informacji MSW miejscowości Ulianowskie i Wasyliwka już zostały „oczyszczone” z kozaków, podobne „polowanie” trwa także w rejonie starobieszowskim.

Słowo Polskie, 08.05.15 r.

Źródło - unian.uaSamolot Ił-76 ukraińskiego Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych po licznych przygodach i problemach technicznych doleciał do portu lotniczego „Boryspil” pod Kijowem. Na jego pokładzie było 76 Ukraińców oraz 11 obywateli innych państw, w tym – Polacy.

Samolot wylądował na wojskowej części lotniska.

Większość ewakuowanych z Katmandu to – turyści, którzy ocaleli po potężnym trzęsieniu ziemi w Nepalu, podczas którego zginęło ponad 7 000 osób i kolejne 14 000 zostało rannych.

Po wylocie 30 kwietnia z Kijowa i lądowaniu w Deli, gdzie ukraińscy piloci oczekiwali na pozwolenie od lotniska w Katmandu, okazało się, że rządowy Ił się zepsuł. Na części zamienne trzeba było czekać, póki je dostarczą  z Ukrainy. W związku z naprawą i długim okresem oczekiwania samolot zabrał uciekinierów dopiero 5 maja Dzień później Iłowi podczas lądowania w Baku, gdzie miał uzupełnić zapasy paliwa, pękło koło. Po rozwiązaniu tego problemu ukraiński samolot, na pokładzie którego byli także Francuzi, Gruzini, Rosjanie i Polacy, wylądował bezpiecznie w Boryspolu pod Kijowem.

Słowo Polskie, 07.05.15 r., KZ

 


Władimir Czyżow. Źródło - www.tvc.ruAmbasador Rosji w UE Władimir Czyżow oficjalnie potwierdził, że zwrócił się do europarlamentu z prośbą o odroczenie do 2017 roku implementacji ekonomicznej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Czyżow twierdzi, że Rosja prowadzi konsultacje z ekspertami w tej sprawie. We wrześniu 2014 roku Rosji już udało się odroczyć wprowadzenie dwustronnej strefy wolnego handlu  Ukrainy z UE do 1 stycznia 2016 roku. Razem z tym ukraińskie towary mogą bez przeszkód trafiać na europejski rynek bez płacenia cła w trybie jednostronnym.

Warto wspomnieć, że Cypr pod presją Rosji do dziś nie ratyfikował umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Lecz Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker jest przekonany, że umowa stowarzyszeniowa ma zadziałać w pełnym wymiarze już od 1 stycznia 2016 roku.

Słowo Polskie, 06.05.15 r., KZ

Źródło - tsn.uaStołeczni dziennikarze od połowy kwietnia przeprowadzają eksperyment – próbują przeżyć w Kijowie za 70 hrywien – 12 PLN dziennie (średnie miesięczne wynagrodzenie na Ukrainie wynosi ok. 3000 hrywien).

Po ukazaniu się pierwszego reportażu w telewizji „1+1” do redakcji zgłosili się mieszkańcy Winnicy i Żmerynki, którzy poskarżyli się, że ceny w miejscowych sklepach są dużo wyższe, niż w Kijowie.

Po wizycie przedstawicieli „1+1” do obwodu winnickiego okazało się, że artykuły żywnościowe najdroższe są na prowincji – w małych miejscowościach, na wsiach i w miasteczkach.
Standardowy zestaw najdrożej kosztował w Żmerynce – 184 hrywien, w Winnicy taki sam można było kupić za 164 hrywien. Najniższą okazała się cena w Kijowie – 152 hrywny.

Twierdzenie, że Kijów jest najdroższym miastem pod względem cen żywności okazało się nieprawdą. Najdrożej na prowincji kosztują olej słonecznikowy, masło, cukier i kasza gryczana.

Słowo Polskie, 05.05.15 r., KZ

Na cmentarzu Waldfriedhof w niemieckim Monachium dokonano kolejnej dewastacji mogiły ukraińskiego nacjonalisty - Stepana Bandery.

Tym razem niezidentyfikowani sprawcy próbowali podszyć się pod Polaków, malując na krzyżu kotwicę Powstania Warszawskiego. Na prowokację wskazuje fakt, iż polscy patrioci nigdy w życiu nie użyliby znaku PW razem z niecenzuralnymi wyrazami na krzyżu.

- Ochrona miejsc pochówku jest obowiązkiem miejscowej policji. Dlaczego mogiłę Bandery zdewastowano właśnie teraz, kiedy drogami Niemiec defilują rosyjscy "bajkerzy" z organizacji „Nocne wilki”? - komentuje zdarzenie prezes Chrześcijańskiego Towarzystwa Ukraińców we Włoszech Ołeś Horodecki.

Poprzedniego zniszczenia mogiły ukraińskiego nacjonalisty, zamordowanego przez sowieckiego agenta w Monachium, dokonano w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy próbowano nawet bezskutecznie dokopać się do trumny z prochami Bandery.

Słowo Polskie, 04.05.15 r., KZ


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 3 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.