Wiadomości z Ukrainy

Źródło: 112.uaSzef izraelskiego państwa Reuwen Riwlin podczas swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej w Kijowie podkreślił, że dzisiaj stosunki między ukraińskim a izraelskim narodem rozwijają się w dobrym kierunku ale w czasach II wojny światowej Ukraińcy a szczególnie Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów też miały stosunek do masowych morderstw i prześladowań Żydów.

Wystąpienie 10. prezydenta Izraela odbyło się w ramach obchodów 75. rocznicy tragedii w Babim Jarze pod Kijowem. Na reakcje strony ukraińskiej nie trzeba było długo czekać. Prezes ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowycz na swojej stronie w sieci FB zaprzeczył udział OUN w Holokauście, dodając, że „oddanie hołdu ofiarom Babinego Jaru byłoby bardziej szczere bez odwoływania się do mitów tych, kto usuwał pamięć o nich”, nawołując o tworzeniu sowieckich mitów po II wojnie światowej, które wciąż krążą w głowach mieszkańców Izraela i innych państw.

- Około 1,5 miliona Żydów zamordowano na terenie Ukrainy w latach II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Ich rozstrzeliwano w lasach, rzucano w zbiorowe doły śmierci. Wielu z tych, kto pomagał zbrodniarzom, byli Ukraińcami. Wśród nich szczególnie wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, zabijali ich i często wydawali Niemcom. Oczywiście, że było także 2,5 sprawiedliwych – te nieliczne iskierki, które jasno świeciły w okresie ciemnego okresu ludzkości. Jednak większość milczała. Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodem dzisiaj jest nacelowana na przyszłość lecz nie możemy dopuścić, żeby historia z jej jak i strasznymi tak i z chlubnymi wydarzeniami została zapomniana – mówił Reuwen Riwlin.

27 wrześni Riwlin niespodziewanie przerwał swoją wizytę na Ukrainie w związku ze śmiercią 93-letniego Szymona Pereza i wrócił do Izraela.

Słowo Polskie na podstawie informacji 112.ua, 28.09.16 r.

Źródło: Twitter26 września Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) większością głosów poparła skasowanie wiz do krajów UE dla ukraińskich obywateli.

38 członków Komisji głosowało za skasowaniem wiz, 4 – przeciwko. Rezultaty głosowania powitano oklaskami.

Dodatkowo LIBE przegłosowała za rozpoczęciem rozmów pomiędzy unijnymi instytucjami w sprawie skasowania wiz dla Ukrainy.

29 września pytanie bezwizowego wjazdu dla Ukraińców do krajów UE zostanie rozpatrzone na posiedzeniu komisji do spraw zagranicznych Europarlamentu, następnie decyzja będzie należała do europosłów na posiedzeniu plenarnym.

Kropkę w pytaniu skasowania wiz dla Ukraińców ma postawić Rada Unii Europejskiej.

Słowo Polskie, 27.09.16 r.

Na oficjalnej stronie prezydenta Poroszenki zarejestowano petycję, w której Ukraińcy proszą go o wprowadzenie zakazu na produkowanie eternitu z azbestu przez bardzo wysokie ryzyko zachorowań na rak.

- Prosimy o zakazanie produkowania eternitu z azbestu. Taki zakaz Stany Zjednoczone wprowadziły jeszcze w 1945 roku. Podobnie postąpiły kraje Europy. Można zamienić azbest na magnezyt. Woda, która spływa z eternitu i trafia do ziemi podczas parowania dostaje się do organizmu człowieka i wywołuje nowotwory – czytamy w tekście petycji.

Słowo Polskie, 26.09.16 r.

Źródło: cementstroy.com.ua

Źródło: UNNFunkcjonariusze polskiej i ukraińskiej Straży Granicznej zatrzymali w strefie nadgranicznej 10 osób, które nielegalnie przekraczały ukraińsko-polską granicę na gumowej łódce przez Zachodni Bug, przemycając duże partie papierosów.

23 września oddział ukraińskich pograniczników odnalazł ślady pokonania strefy kontrolnej, które przemytnicy próbowali ukryć, ciągnąć za sobą worki ze słomą.
Natychmiast organizowano pościg i poinformowano stronę polską.

Po operacji poszukiwawczej zatrzymano 6 osób, które chowały się w strefie między rzeką Zachodni Bug a obiektami infrastruktury granicznej. Później Polacy poinformowali o zatrzymaniu 4 kolejnych osób po swojej stronie, które szmuglowały papierosy do Polski.

6 z dziesięciu zatrzymanych okazali się osobami niepełnoletnimi, dwoje z nich  nawet nie miały 16 lat. O incydencie poinformowano obwodową prokuraturę i administrację. W stosunku do pełnoletnich osób toczy się dochodzenie.

Słowo Polskie, 25.09.16 r.

O godzinie 2.15 w nocy czasu ukraińskiego mieszkańcy Odessy, Krymu i Winnicy odczuli wstrząsy ziemi o sile 3-4 stopni w skali Richtera.

Na szczęście nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także żadnych zniszczeń infrastruktury.

Epicentrum trzęsienia ziemi zarejestrowano w Rumunii w górach Wrańcza na głębokości 88 kilometrów.

Sobotnie wstrząsy aktywnie omawiano w sieciach społecznościowych. Internauci dzielili się wrażeniami o zachowaniu zwierząt domowych oraz o trzęsących się oknach na wyższych piętrach bloków mieszkalnych.

Słowo Polskie, 24.09.16 r.

 

Fot.: Espreso.tv

Źródło: market.korupciya.comŁącznie od 1 sierpnia do trzeciej dekady września na Ukrainę sprowadzono ponad 6 tys. samochodów osobowych, które podlegają ulgowej spłacie akcyzy.

Zgodnie z ustawą każdy obywatel Ukrainy może sprowadzić do 31 grudnia 2018 roku jeden samochód osobowy, wyprodukowany w 2010 roku lub w następnych rocznikach, odpowiadający normom Euro 5.

Za taki samochód, który nie można będzie sprzedać przez rok, Ukrainiec zapłaci 3-10 tys. Euro mniej cła i akcyzy, niż przed wprowadzeniem ustawy.

Na przykład za Hyundai i30 rocznika 2010, z przebiegiem 60 tys. km można kupić w Belgii za 5,5 tys. USD.

Łączna kwota podatków i akcyzy wyniesie na Ukrainie około 2,5 tys. USD. Łączna kwota z zarejestrowaniem samochodu wyniesie około 8-8,5 tys. USD. Analogiczny samochód na rynku samochodów używanych na Ukrainie kosztuje około 11-12 tys. USD.

Słowo Polskie, 23.09.16 r.

Podczas swojego przemówienia w ramach posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Petro Poroszenko zaapelował do organizacji międzynarodowych by te zapobiegły katowaniu dzieci na terenie tzw. „DRL” i „ŁRL” oraz o dopuszczenie przedstawicieli organizacji z obrony praw człowieka na okupowane tereny Krymu i Donbasu.

- Byliśmy zszokowani, kiedy dowiedzieliśmy się, że na okupowanych terenach Donbasu prorosyjskie nielegalne formacje zbrojne uwięzili dzieci jako zakładników. Oglądaliśmy wideo  z przesłuchań nastolatków, którym wysunięto absurdalne oskarżenia w przygotowaniu i przeprowadzeniu dywersji. W XXI wieku taka sytuacja nie ma prawa na istnienie. Apelujemy do UNICEF o wtrącenie się i zapobieganie katowaniu tych dzieci – zaznaczył Poroszenko.

Słowo Polskie, 22.09.16 r.

 

Źródło: president.gov.ua

Po dwóch miesiącach pertraktacji prezes Ukraińskich Linii Kolejowych Polak Wojciech Balczun podpisał podczas międzynarodowej wystawy transportu kolejowego InnoTrans 2016 w Berlinie porozumienie o współpracy z firmami Siemens oraz Pesa Bydgoszcz.

Zgodnie z ustaleniami Niemcy i Polacy będą produkowali i modernizowali dla Ukrzaliznyci wagony pasażerskie, ciężarowe oraz lokomotywy.

Słowo Polskie, 21.09.16 r.

 

Źródło: www.mitsubishielectric.ru

19 września w restauracji „Wietierok”, która mieści się przy Rublowo-Uspieńskiej trasie pod Moskwą nieznany sprawca zastrzelił 40-letniego obywatela Ukrainy, lidera terrorystycznej organizacji „Opłot”, członka „Cytadeli” Eugena Żylina.

Wcześniej Generalna Prokuratura Ukrainy wydała nakaz aresztowania Żylina. Do 2010 roku bandyta pracował w charkowskiej milicji. Po przejściu na emeryturę stworzył organizację „Opłot”, która pod pozorem prowadzenia zajęć ze sztuk walki aktywnie przygotowywała bojowników dla „walki z nieonazismem i obroną interesów rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie”.

Słowo Polskie, 20.09.16 r.

Źródło: http://gordonua.com

Ukraińska reprezentacja w klasyfikacji generalnej zajęła na Igrzyskach Paraolimpijskich trzecie miejsce, zdobywając 41 złotych, 37 srebrnych i 39 brązowych medali.

W ostatnim 10 dniu Paraolimpiady reprezentacji Ukrainy wywalczyli 11 nagród, w tym – 3 złote.

Ceremonia zamknięcia Paraolimpijskich Igrzysk w Brazylii odbędzie się na stadionie Maracana 19 września o 1.00 czasu europejskiego.

Słowo Polskie, 18.09.16 r.

 

Źródło: unn.com.ua

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko wprowadził w życie uchwałę Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczącą zwiększenia wydatków na zagwarantowanie bezpieczeństwa narodowego i obronności Ukrainy w zakresie nie mniej, niż 5 proc. PKB.

Finansowanie potrzeb na cele zwiększenia obronności kraju powinno wzrosnąć do 129,27 mlrd hrywien (około 5 miliardów Euro) z różnych źródeł, w tym 115 miliardów bezpośrednio z budżetu państwa na rok 2017.

Słowo Polskie, 17.09.16 r.

Źródło: gazeta.ua

Źródło: http://www.epravda.com.ua15 września premier Hrojsman zaprezentował członkom Rady Ministrów projekt państwowego budżetu na rok 2017.

- Zaproponowaliśmy absolutnie uczciwy budżet, cyfry którego są potwierdzone dochodami i wydatkami – mówił premier.

Ministrowie liczą, że wzrost przychodów do budżetu w roku 2017 wyniesie 16,9 proc przy wzroście gospodarczym 3 proc. Dochodowa część ukraińskiej gospodarki zwiększy się o 876,9 mlrd hrywien, a deficyt wyniesie 3 proc. PKB.

Fundusz stypendialny zgodnie z prezentacją premiera wzrośnie do 5,8 mlrd hrywien, na wsparcie rolnictwa przewidziano 5,5 miliardów.

1,8 miliardów hrywien ukraiński rząd planuje przekazać na restrukturyzację kopalń węgla i wsparcie finansowe dla górników. Finansowanie oświaty zwiększy się o 21,1 miliardów hrywien.

Słowo Polskie, 15.09.16 r.

O współpracy dwustronnej i regionalnej, wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy oraz możliwościach współpracy z krajami Grupy Wyszehradzkiej rozmawiał 13 września w Kijowie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

- Minister Witold Waszczykowski potwierdził, że bez demokratycznej Ukrainy projekt zintegrowanej Europy nie jest możliwy do przeprowadzenia" - mówił. Jak podkreślił, Polska będzie działała na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Minister oraz premier rozmawiali o tym, co zostało zapoczątkowane w czasie ostatniego spotkania w Krynicy. Format V4 plus Ukraina będzie kontynuowany"– oświadczył dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Dyrektor Sobczak nawiązał do zeszłotygodniowych rozmów przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Ukrainy na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Polska przewodniczy V4. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyrazili w Krynicy wsparcie dla dążeń integracyjnych Kijowa.

Na spotkaniu z Hrojsmanem Waszczykowski mówił o ponad milionie wydanych wiz Ukraińcom oraz o przyjęciu 30 tys. studentów z Ukrainy na polskie uczelnie. Jak podkreślił Sobczak, rozmowa dotyczyła także dialogu historycznego. Szef polskiego MSZ we wtorek w Kijowie rozmawiał także z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.

W środę 14 września minister Waszczykowski spotyka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksandrem Turczynowem.

Słowo Polskie, PAP, msz.gov.pl, 14.09.16 r.

W piąty dzień Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro ukraińska paraolimpijska reprezentacja zdobyła 12 medali – 4 złote, 6 – srebrnych oraz 2 bronzowe.

„Złoto” wywalczyli Igor Cwietow w biegu na 200 metrów, Dacko Anton i Demczuk Andrzej (szermierka) oraz Dubrow Denys (pływanie na 100 metrów w stylu butterfly).

W podsumowaniu ukraińska reprezentacja znajduje się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej, w pierwszej trójce liderów.

Słowo Polskie, 13.09.16 r.

 

Źródło: pravda.if.ua

Źródło: galinfo.com.uaMinister polityki rolniczej Taras Kutowyj oznajmił, że Europejski Bank Inwestycyjny nada 400 milionów Euro kredytu na rozwój ukraińskiego sektora rolniczego.

- Znacznym wnioskiem w rozwój ukraińskiej gospodarki, wsparcia ze strony innych struktur międzynarodowych oraz państwa ma stać się kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Udało się nam zakończyć proces otrzymania tych pieniędzy, który rozpoczął się jeszcze za kadencji poprzedniego rządu. Teraz te 400 mln zostaną przekazane nam dla wykorzystania przez następne 10 lat – zaznaczył Kutowyj.

Dla umożliwienia rolnikom z Ukrainy korzystania z tych funduszy trzeba zmienić Ustawę o wsparciu rolnictwa. Proces legislacyjny w tej sprawie już się rozpoczął.

Słowo Polskie, 12.09.16 r.

Źródło: PAPW przyjętej 8 września uchwale Rada Najwyższa potępiła lipcowe uchwały Senatu i Sejmu RP, uznające zbrodnie wobec Polaków na Wołyniu ludobójstwem.

Lecz wbrew oczekiwaniom wielu polskich polityków Ukraińcy nie wzięli do uwagi projekty rezolucji, w których proponowano upamiętnić „ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”.

Natomiast ukraińscy parlamentarzyści uznali, że określenie Rzezi Wołyńskiej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała o pojednanie między dwoma narodami na zasadzie wzajemnego, chrześcijańskiego przebaczenia oraz o rzetelne zbadanie wydarzeń, do których doszło na Wołyniu w latach drugiej wojny światowej.

Słowo Polskie, 10.09.16 r.

Ukraiński statek ochrony wybrzeża „Podole”, który patrolował północno-zachodnią część morskiej strefy gospodarczej, został namierzony przez rosyjskie okręty „Smietliwyj” oraz „Priazowie”. Rosyjski bombowiec SU-24 wykonał na bardzo niskiej wysokości szereg niebezpiecznych manewrów nad „Podolem”.

Ukraińska Straż Graniczna zbiera w okolicach Golicyńskiego i Odeskiego złóż gazowych, należących do Ukrainy. Działania Ukrainy w pełni są zgodne z prawem międzynarodowym.

Słowo Polskie, 08.09.16 r.

 

Źródło: best-news.com.ua

Rada Programowa Forum Ekonomicznego w Krynicy, które odbywa się w 2016 roku po raz 26., uhonorowała ukraińskiego historyka ze Lwowa Jarosława Hrycaka nagrodą w kategorii „Nowa kultura w nowej Europie”.

Profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego oznajmił publiczność licznie zebraną na Gali, że część pieniędzy przekaże młodemu polskiemu dziennikarzowi Pawłowi Pieniążkowi, który pisze książkę o wydarzeniach na Donbasie.

Nagrodę „Człowiek Roku 2015” Rada Programowa przyznała premierowi Węgier Wiktorowi Orbanowi.

Słowo Polskie, 07.09.16 r.


Żródło: lviv.comments.uaKomisja Europarlamentu ds. wolności obywatelskich (LIBE) 5 września opowiedziała się za zniesieniem przez Unię Europejską wiz dla obywateli Gruzji i Kosowa.

Po tym, jak zgodę wyrazi cały Parlament Europejski oraz państwa członkowskie Unii, mieszkańcy tych krajów będą mogli podróżować do strefy Schengen bez wiz na 90 dni w wypadku posiadania paszportów biometrycznych.

Ukraińskie źródła informują, w tym MSZ, informują że LIBE podjęła pozytywną decyzję także wobec Ukrainy.

- Większość członów Komisji opowiedziała się za nadaniem Ukraińcom możliwości bezwizowego wjazdu do krajów Unii – napisał UNN.

Podsumowanie osiągnięć Ukrainy na drodze do skasowania wiz przedstawiła członkom Komisji Maria Gabriel, która zaznaczyła, że Ukraina wykonała wszystkie punkty Planu działań stosownie skasowania wiz, m.in. - progres w zwalczaniu korupcji, wprowadzenie paszportów biometrycznych i in.

Słowo Polskie, 06.09.16 r.

Rada Miasta Żytomierza oraz prezydent miasta Sergij Suchomłyn chcą zmienić nazwę Polskiego Cmentarza na Katolicki.

Członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków oraz Polacy z innych regionów Ukrainy negatywnie odreagowali na wniesienie 15 sierpnia br. do porządku dziennego Żytomierskiej Rady Miasta projektu dokumentu, zmieniającego nazwę Polskiego Cmentarza na Cmentarz Katolicki.

- Wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko zmianie nazwy Polskiego Cmentarza na Katolicki oraz nalegamy na pozostawieniu historycznej nazwy „Polski Cmentarz” w Żytomierzu – czytamy w apelu, opublikowanym na stronie ŻOZPU.

Polski cmentarz w Żytomierzu zachował swoją nazwę nawet w czasach okupacji rosyjskiej, inwazji bolszewickiej oraz w okresie komunizmu.

>>>> Pełny tekst apelu <<<<

>>> Tekst projektu RM Żytomierz dot. zmiany nazwy Polskiego cmentarza <<<<

Słowo Polskie na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, 05.09.16 r.

Źródło: strichka.com- Mamy obowiązek pomagać wiernemu przyjacielowi, który został zaatakowany przez Rosję – powiedział 3 września litewski minister obrony Juozas Olekas, komentując dostarczenie 150 ton amunicji ukraińskim siłom rządowym biorących udział w wojnie z separatystami na wschodniej Ukrainie.

Litwa jest pierwszym krajem NATO, który zdecydował się dostarczyć na Ukrainę śmiercionośne uzbrojenie. Olekas powiedział, że Litwa odpowiedziała w ten sposób na zapotrzebowanie zgłoszone przez Ukrainę. Minister dodał, że była to druga litewska dostawa broni na Ukrainę od wybuchu w kwietniu 2014 roku konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

W konflikcie ukraińskich sił rządowych i ochotniczych batalionów z prorosyjskimi bojownikami na Donbasie zginęło już 9,6 tys. osób.

Słowo Polskie, PAP, wpolityce.pl, 04.09.16 r.

Źródło: vezha.vn.uaPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz premier winniczanin Wołodymyr Hrojsman odwiedzili 3 września Winnicę w 653. rocznicę urodzin tego miasta.

Szef państwa ukraińskiego wziął udział w prezentacji modernizowanego w Winnicy niskopodłogowego tramwaju „Vinway2” oraz odznaczył państwowymi nagrodami winnickich komandosów z oddziału „Jaguar”, „który uratował Charków od separatyzmu” - zaznaczył Poroszenko.

Prezydent wyraził przekonanie, że Winnica jest miastem, które znajduje się w awangardzie całego państwa ze względu na intensywne wdrażanie reform i już niedługo zostanie liderem w dziedzinie turystyki oraz gospodarki.

Na koniec swojego krótkiego wystąpienia w stolicy Podola Petro Poroszenko obiecał skasowanie wiz dla Ukraińców do krajów Unii Europejskiej do końca jesieni 2016 r.

Słowo Polskie, zdjecie: vezha.vn.ua, 03.09.16 r.

Źródło: 5.uaLiderka jednej z antyeuropejskich czeskich organizacji Nelli Liskowa ogłosiła o założeniu w Ostrawie stowarzyszenia z prowokacyjną nazwą „Przedstawicielskie Centrum Donieckiej Republiki Ludowej”.

Na powstanie „przedstawicielstwa DRL” od razu odreagowała grupa ukraińskich deputowanych, którzy zaapelowali do Służby Bezpieczeństwa by ta przeanalizowała działania Nelli Liskowej, które mogą być potraktowane, jako mające na celu utworzenie organizacji terrorystycznej.

W przededniu uruchomienia tzw. „przedstawicielstwa DRL” w Ostrawie czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie, że „samozwańcza DRL” nie może mieć w Czechach żadnej misji dyplomatycznej czy przedstawicielstwa konsularnego, bo tzw. „Doniecka Republika Ludowa” nie jest państwem.

Czeski MSZ przygotowuje pozew do sądu w Ostrawie w celu likwidacji „„Przedstawicielskiego Centrum Donieckiej Republiki Ludowej”. Rzeczniczka MSZ Michaela Łagranowa podkreśliła, że ta organizacja „stwarza mylne wrażenie, że jakoby idzie mowa o oficjalnym przedstawicielstwie dyplomatycznym a jego „kierowniczka” Nelli Liskowa nielegalnie wykorzystuje tytuł >>honorowy konsul<<”.

Słowo Polskie, 5.ua, 02.09.16 r.

Grupa kontaktowa zaapelowała do wszystkich stron o zawieszenie broni od 1 września w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Kreml poparł uzgodnienia, zawarte w tej kwestii przez Grupę kontaktową.

Strona ukraińska nalegała aby wszystkie dzieci, mieszkające w obwodzie ługańskim i donieckim, niezależnie od miejsca zamieszkania, miały prawo do opieki i bezpieczeństwa,które wymaga pełnego zawieszenia broni.

Na kontrolowanych przez Ukrainę terenach Donbasu 1 września do szkół pójdzie ponad 150 tys. uczniów.

Słowo Polskie, 01.09.16 r.

Zatrzymanego na prośbę Interpolu przez ukraińską policję mołdawskiego biznesmena Wiaczesława Platona poddano ekstradycji do Mołdowy.

Platon jest podejrzany o zdefraudowanie około miliarda dolarów przed wyborami parlamentarnymi w Mołdowie, które odbyły się w 2014 roku.

Służba prasowa mołdawskiej prokuratura poinformowała o natychmiastowym postawieniu zarzutów ekstradowanemu biznesmenowi.

Prokuratorzy doszli do wniosku, że Platon zaciągnął ogromne kwoty pieniężne w postaci kredytów, które później przelano na rachunki firm w strefach offshore, żeby zamaskować ich nielegalne pochodzenie. Część z tych zdefraudowanych pieniędzy później została wykorzystana do pogaszenia długów w mołdawskich bankach.

Słowo Polskie, 31.08.16 r.

Źródło: ssu.gov.ua

Przedstawiciel Głównego Dowództwa Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibickyj poinformował, że w okolicach Awdijowki w dniach 28-29 sierpnia prorosyjscy separatyści wykorzystali do 6 ton 120-milimetrowych pocisków artyleryjskich oraz min rożnego kalibru.

- Sytuacja w rejonie Awdijowki bardzo się pogorszyła. Przez cały ubiegły tydzień w strefie ATO obserwowaliśmy wzrost intensywności ostrzałów pozycji sił ATO. Separatyści 495 razy ostrzelali naszych żołnierzy – powiedział Skibickyj.

Słowo Polskie, 30.08.16 r.

Źródło: unn.com.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą