Wiadomości z Ukrainy

Źródło - unian.ua

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku uproszczonego trybu zatrudniania się cudzoziemców w Polsce pracownicy z Ukrainy zwiększyli swoją obecność w tym kraju o 70% (373 tys. zgłoszeń).

Ministerstwo pracy i polityki socjalnej Polski wyliczyło, że Ukraińcy stanowią 96% od ogólnej ilości osób z innych państw, którzy skorzystali z możliwości uproszczonego trybu uzyskania pozwolenia na pracę w przeciągu 6 miesięcy w skali roku.

Ponad 250 tys. Ukraińców pracowało w roku na tzw. „prostych pracach”, czyli robotach fizycznych, kolejne 180 tys. - w polskim rolnictwie. Ilość pozwoleń na okres pracy dłuższy niż 6 miesięcy stanowi zaledwie 26 tysięcy.

Polacy masowo opuszczają swój kraj w celu szukania pracy w bogatych krajach Europy. Ich miejsce na nisko opłacanych stanowiskach zajmują Ukraińcy oraz w znacznie mniejszym stopniu Rosjanie, Białorusini, Gruzini, Ormianie oraz Mołdawianie. Średni zarobek wynosi od 10 do 30 złotych za godzinę.

Słowo Polskie, 04.03.15 r.

Oksana Carewicz. Źródło - espreso.tvSędziowie Oksana Carewicz, Wiktor Kyciuk oraz Serhij Wowk, którzy wydali nieprawomocne wyroki w sprawie aktywistów Majdanu, Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenki w najbliższym czasie zostaną aresztowani i umieszczeni w izolatorze śledczym – deputowani do Rady Najwyższej w środę większością głosów podtrzymali projekty odpowiednich ustaw.

Wniosek o areszt sędziów skierował do ukraińskiego parlamentu prokurator generalny Wiktor Szokin. Jednocześnie zainicjował on przed Wyższą Komisją Kwalifikacyjną Sędziowską zwolnienie tych osób z zajmowanych przez nie stanowisk. Cała trójka – Carewicz, Wowk i Kyciuk podczas rządów Janukowicza zajmowali się sprawami Tymoszenki, Łucenki oraz automajdanowców.

Oskarżeni sędziowie do ostatniego czasu zachowywali się bardzo arogancko wobec zarzutów ze strony mediów i większości parlamentarnej. Po dzisiejszym dniu u społeczeństwa ukraińskiego pojawiła się słaba nadzieja na obalenie mitu „bezkarności sędziów” i następne areszty sędziów niższych szczebli w miastach obwodowych i rejonowych nastąpią w najbliższym czasie.

Słowo Polskie, 04.03.15 r.

Źródło - goloskarpat.infoWładze w Kijowie twierdzą, że Petro Poroszenko uzgodnił z liderami Rosji, Francji i Niemiec pytanie wysłania obserwatorów OBWE w te strefy konfliktu, gdzie odnotowano wypadki złamania warunków rozejmu w Mińsku.

Chodzi o 10 miejscowości, zaczynając od Debalcewa, które prorosyjscy separatyści i rosyjskie oddziały wojskowe zaatakowały już po podpisaniu mińskiego porozumienia. Razem z tym na stronie internetowej administracji Putina o wysłaniu obserwatorów nie wspomniano ani słowa.

Oddzielnym punktem rozmów w „normandzkim formacie” było omówienie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Rosja uprzedziła, że przestanie dostarczać gaz, póki nie otrzyma zaliczkę od „Naftogazu”. Ukraina z kolei zaprotestowała przeciwko dostarczeniu „błękitnego paliwa” bezpośrednio do „DRL” i „ŁRL”, jako że nie jest w stanie kontrolować te tereny.

Nie zważając na zapewnienia Rosji o tym, że dostawy gazu do Europy można dywersyfikować bez uwzględnienia Ukrainy, przez gazociągi „niespokojnego” sąsiada Europa otrzymuje ponad 40% rosyjskiego gazu.

Rzecznik ONZ ogłosił w poniedziałek, że wskutek działań wojennych na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 6 tys. osób, ukraiński rząd, liderzy zachodnich państw oraz NATO twierdzą, że mają dowody na to, że Rosja pomaga rebeliantom dostawami broni ciężkiej oraz wysyłając własnych żołnierzy dla stłumienia „banderowskiej junty”.

Słowo Polskie, 03.03.15 r.

Źródło - wyborcza.plJanek Kos - „pancerny” uwielbiany przez rosyjskich widzów, podczas poniedziałkowej gali Orłów też żądał od Putina uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych.

Przy okazji rozdania Polskich Nagród Filmowych "Orły" w poniedziałek Polska Akademia Filmowa zaczęła nową akcję na rzecz uwolnienia Olega Sencowa. O solidarność z nim zaapelował prezydent Akademii Dariusz Jabłoński, już wcześniej zdjęcie z kartką z napisem: "Jestem Oleg Sencow" zrobiła sobie Agnieszka Holland, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). To nawiązanie do wielotysięcznych demonstracji, podczas których

Podczas gali Orłów pochodząca z Ukrainy artystka Olena Leonenko i Dariusz Jabłoński przedstawili historię ukraińskiego reżysera Olega Sencowa, porwanego przez rosyjskiej specsłużby i więzionego w rosyjskim więzieniu i poprosili gości gali o podniesienie kartek z napisem: „Jestem Oleg Sencow”.
Kilka dni temu magazyn „Variety” opublikował list wiceprzewodniczącego EFA Mike'a Downeya, który opisał szczegóły porwania Sencowa i to, co dzieje się z nim obecnie. Europejska Swoją solidarność z Sencowem Akademia wyrażała także przy okazji gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze w grudniu zeszłego roku.

38-letni Sencow przed porwaniem wychowywał dwoje dzieci - 12-letnią Alinę i 9-letniego Włada cierpiącego na autyzm. Aresztowano go ubiegłej wiosny, kiedy okupacja Krymu stała się faktem dokonanym, za to, że dostarczał jedzenie do otoczonych przez Rosjan ukraińskich jednostek wojskowych, organizację samochodowych protestów Automajdanu przeciw aneksji Krymu. Dzień przed „oficjalną” datą aresztowania został pobity we własnym domu, rozebrano go i grożono mu gwałtem. Oleg był duszony plastikową torbą do tracenia przytomności, następnie wywieźli go do Rosji.

Dziś Oleg Sencow jest jednym z czterech ukraińskich aktywistów oskarżonych o „terroryzm” i bez procesu więzionych w Rosji - pozostali to Giennadij Afanasjew, Aleksij Czirnigo i Aleksander Kołczenko. Sencow mówi, że na podstawie zeznań wymuszonych torturami na innych więźniach jest oskarżony o przynależność do paramilitarnego Prawego Sektora i planowanie zniszczenia linii wysokiego napięcia, mostu kolejowego i pomnika II wojny światowej na Krymie.

- Torturowano mnie - mówił Sencow. - Jeszcze przed oficjalnymi przesłuchaniami w byłym budynku SBU torturowano mnie, bito i upokarzano, żeby wydobyć zeznania przeciwko liderom Euromajdanu i przeciw Ukrainie.

Blisko 37 tys. osób podpisało w maju na wniosek Agnieszki Holland petycję z apelem o uwolnienie Sencowa. Wśród reżyserów, którzy wstawili się za Sencowem, oprócz Agnieszki Holland są m.in. Pedro Almodóvar, Roberto Benigni, Stephen Daldry, Aki Kaurismäki, Ken Loach, Mike Leigh, Antonio Saura, Volker Schlöndorff, Béla Tarr, Bertrand Tavernier, Andrzej Wajda i Wim Wenders.

O los ukraińskiego reżysera upominał się nawet ulubiony reżyser Władimira Putina - Nikita Michałkow. Na ceremonii zamknięcia Festiwalu Filmowego w Moskwie w czerwcu reżyser „Spalonych słońcem” mówił: „Wyrażam solidarność z ukraińskimi pracownikami kultury. Nie jesteśmy politykami, jesteśmy artystami, musimy być niezależni od polityków”.

Słowo Polskie, na podstawie informacji wyborcza.pl, 03.03.15 r.


We wiosce Troickie niedaleko Starobielska prorosyjscy terroryści ostrzelali i zniszczyli XIX-wieczną cerkiew prawosławną.

- To, czego nie zdołali dokonać niemieccy okupanci ani komuniści, zrobili „bojownicy ruskiego mira” - powiedział przewodniczący ługańskiej Administracji Obwodowej Gennadij Moskal. - Po co było strzelać do cerkwi? Przecież najbliższy punkt kontrolny ukraińskich żołnierzy znajduje się 3 kilometry stąd.

Na zdjęciach widać, że pociski wlatywały bezpośrednio do środka świątyni, ołtarz doszczętnie zniszczony, pocięte księgi liturgiczne leżą na ziemi. Ostrzelana cerkiew była jedną z największych prawosławnych świątyń w obwodzie ługańskim.

Słowo Polskie, 02.03.15 r.

 

Źródło - eagle-rost.livejournal.com„Sewmorzawod” to przedsiębiorstwo w Sewastopolu, remontujące statki morskie, kojarzone z ukraińskim prezydentem Poroszenką. 28 lutego zostało ono „nacjonalizowane na rzecz potrzeb mieszkańców półwyspu krymskiego”. Taki komunikat pojawił się na stronie „rządu Krymu”.

Oprócz fabryki Poroszenki okupacyjne władze odebrały u ukraińskich biznesmenów kolejne 10 przedsiębiorstw - „Sewmorsudoremont”, „Korabeł”, „Nowa Era”, „Inkermebel” i inne.

Nie wszyscy na Krymie poparli pomysł odbierania mienia u inwestorów. Prezes „ustawodawczego zebrania” Sewastopola Aleksiej Czałyj skrytykował „nacjonalizację” mienia prywatnego, bowiem to według niego „może obniżyć atrakcyjność inwestowania na Krymie”.

Wcześniej marionetkowe władze na Krymie przejęły sprzęt, należący do sieci Kyivstar oraz legendarne studio filmowe w Jałcie.

Słowo Polskie, 02.03.15 r.

Żółto-niebieska flaga jest zakazana w Rosji – taki wniosek można wyciągnąć z działań petersburskiej policji, która zatrzymała młodego Rosjanina, który podczas akcji żałobnej, poświęconej pamięci Borysa Niemcowa „miał nieostrożność” przyjść na marsz z ukraińską flagą.

W innej procesji, która przeszła w niedzielę przez centrum Moskwy wzięło udział ponad 45 tys. osób. Rosja nie może otrząsnąć się po sobotnim morderstwie znanego rosyjskiego opozycjonisty, które miało miejsce w noc z 27 na 28 lutego kilkaset metrów od Kremla. Napastnicy strzelili w plecy swojej ofiary 7 razy. Cztery strzały były celne. Borys Niemcow zmarł na miejscu.

Słowo Polskie, 01.03.15 r.

Więcej na temat: W ostatnim wywiadzie dla Echa Moskwy Niemcow mówił o Ukrainie oraz Sawczenko, Ukraińscy parlamentarzyści wzięli udział w antyputinowskim zebraniu w Moskwie

 

 

Źródło - Radio Echo MoskwyZastrzelony 100 metrów od Placu Czerwonego opozycyjny rosyjski lider Borys Niemcow wracał z rozmowy w studiu radiowym „Echa Moskwy”. Stało się to wieczorem 27 lutego.

W swoim ostatnim wywiadzie opozycjonista powiedział, że nigdy nie ukrywał swoich poglądów politycznych: „Uważam, że to Putin zaczął wojnę na Ukrainie. Traktuję go bardzo negatywnie. Szczególnie po wydarzeniach w teatrze Nord-Ost i Besłanie.”

W swojej rozmowie z dziennikarzem Niemcow nie zapomniał o więźniu politycznym Nadii Sawczenko. - Poziom sadyzmu i okrucieństwa w stosunku do Nadii przekracza wszystkie możliwe granice. Tutaj w Moskwie, w Rosji ludzie przyzwyczaili się do wszystkiego ale do takiego zachowania Putina (jak w stosunku do Ukrainki: Red.) już nie da się przyzwyczaić – lider opozycji zaapelował do Sawczenko, by ta przestała głodować.

1 marca Borys Niemcow planował przeprowadzić antywojenny więc na rzecz poparcia Nadii Sawczenko i Ukrainy. 10 lutego w rozmowach prywatnych Rosjanin przewidział, że Putin może go likwidować za krytykę w swój adres.

Świadkowie morderstwa Borysa Niemcowa twierdzą, że nieznani napastnicy strzelali do niego cztery razy z nieoznakowanego samochodu Ford Focus (takiego używa rosyjska policja).

Słowo Polskie, 28.02.15 r.


oraz wideo (pojawi się wkrótce)

27 lutego komisja państwowa, zajmująca się częstotliwościami radiowymi zatwierdziła skład zwycięzców konkursu na otrzymanie licencji na sieć 3G.

W przeciągu następnych 18 miesięcy Kyivstar, Life oraz MTS, którzy wykupili częstotliwości pod 3G, muszą uruchomić sieć szybkiego internetu na terenie wszystkich miast obwodowych a w przeciągu następnych 6 lat – także miast o znaczeniu rejonowym (gdzie mieszka ponad 10 tys. osób).

Koszt jednej licencji to około 3 miliardów hrywien (100 milionów USD). Oprócz tego zwycięzcy konkursu powinni jeszcze zapłacić za konwersję (dostosowanie) wojskowych częstotliwości – blisko 1,6 miliarda hrywien.

Problemy z wcześniejszym wprowadzeniem sieci 3G na Ukrainie większość ekspertów kojarzy ze sztucznymi trudnościami, tworzonymi przez skorumpowany reżim Janukowicza. Przez to Ukraina spóźniła się w rozwoju sieci komórkowych o ponad 10 lat w porównaniu z Europą, gdzie 3G/UMTS pojawił się jeszcze w roku 2004.

Słowo Polskie, 27.02.15 r.

Źródło - www.telekritika.ua

Podczas posiedzenia Moskiewskiego Sądu Miejskiego ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko ogłosiła, że jeżeli sędzia nie zdecyduje się na zmianę formy jej utrzymania pod wartą, to ona do następnego posiedzenia sądu już może nie dożyć.

25 lutego w stolicy Rosji odbyło się rozpatrzenie apelacji Sawczenko odnoście decyzji Basmannego Sądu m. Moskwy, przedłużającego jej areszt do 13 maja. Rosyjscy prawnicy broniący Ukrainki zwrócili się do sędziego z prośbą o umożliwienie zmiany jej formy aresztu na domowy i przewiezienia do hotelu przy Ambasadzie Ukrainy albo do mieszkania jej adwokata Illi Nowikowa. Mark Fejgin po raz kolejny nadał dowody braku winy ukraińskiej lotniczki w przestępstwach, które zarzuca jej strona ukraińska oraz przypomniał, że Nadija ogłosiła głodowanie na znak protestu przeciwko swawoli rosyjskiego sądu.

Rosyjski sąd nie zmienił swojej decyzji, Sawczenko, która na ostatnich wyborach parlamentarnych została deputowaną do Rady Najwyższej, też zamierza iść do końca i nie zamierza przerywać głodowania.

Słowo Polskie, 26.02.15 r.

 

Więcej na temat: Amerykanie są zaniepokojeni decyzją rosyjskiego sądu w sprawie Sawczenko, W Rosji trwa proces sądowy Nadii SawczenkoPosłowie PiS i Twojego Ruchu spróbowali spotkać się z więzioną w Rosji Nadiją SawczenkoUkraińska lotniczka została porwana przez rosyjskie służby specjalne

Źródło - www.polska-zbrojna.plWielka Brytania wyśle na Ukrainę personel wojskowy, który pomoże w szkoleniu ukraińskiej armii - poinformował premier David Cameron. Szef brytyjskiego rządu powiedział też, że brak reakcji Zachodu na działania Rosji na Ukrainie sprawi, że w następnej kolejności może dojść do destabilizacji Mołdawii lub krajów bałtyckich.

24 lutego premier Wielkiej Brytanii David Cameron występował przed komitetem parlamentarnym i odpowiadał na pytania deputowanych dotyczące polityki zagranicznej. Poinformował, że w ciągu przyszłego miesiąca Londyn wyśle na Ukrainę personel wojskowy, który pomoże w szkoleniu ukraińskiej armii, zapewniając im wsparcie logistyczne, wywiadowcze oraz medyczne.

- Wraz z Ukraińcami rozwijamy również program szkolenia piechoty, który ma poprawić wytrzymałość armii. W szkolenie zaangażowany będzie szereg brytyjskich wojskowych, którzy będą pracowali z dala od miejsc, w których toczą się walki - powiedział Cameron.

Więcej szczegółów podało ministerstwo obrony, które poinformowało, że w sumie na Ukrainę pojedzie 75 brytyjskich wojskowych. Ich praca będzie podzielona na cztery obszary: medyczny, wywiadowczy, logistyczny i szkolenia piechoty. Personel zaangażowany w szkolenia spędzi na Ukrainie od miesiąca do dwóch, dowództwo do sześciu miesięcy.

David Cameron podkreślił we wtorek, że Wielka Brytania nie planuje na razie dostarczania śmiercionośnej broni defensywnej, jednak nie wyklucza tego w przyszłości. - Do tej pory zadeklarowaliśmy gotowość przekazania sprzętu, takie jak noktowizory czy kamizelki kuloodporne - powiedział.

- Jeśli nie sprzeciwimy się Rosji, w dłuższej perspektywie odczujemy tego konsekwencje. Zobaczymy bowiem dalszą destabilizację. Następna będzie Mołdawia lub któryś z krajów bałtyckich – ocenił. Cameron zaznaczył również, że nie ma wątpliwości, iż to Rosja dostarcza separatystom używanej przez nich broni. - Nie można przecież tego kupić na eBayu - ironicznie stwierdził brytyjski premier.

Na podstawie informacji TVN24

Źródło - alis.net.uaZaczynając od 24 lutego mieszkańcy Ukrainy będą musieli dopłacić do ceny nowych samochodów zagranicznych dodatkowe 5%, tak samo jak i do ceny artykułów spożywczych, alkoholu i inych grup towarów.

Po przeprowadzeniu konsultacji z międzynarodowymi instytucjami finansowymi ukraiński rząd wprowadził w życie ustawę: „O stabilizacji bilansu płatniczego”, przewidującą wprowadzenie dodatkowego cła w rozmiarze 5-10% na wszystkie grupy towarów, oprócz krytycznych.

Rada Najwyższa zwolniła z dodatkowego cła leki, dostawy prądu, węgiel, gaz ziemny i paliwo samochodowe.

Biorąc do uwagi gwałtowny wzrost kursu dolara wobec ukraińskiej waluty, dodatkowe cła mogą tylko pogorszyć prognozy ilości importu na Ukrainie. W 2014 roku, kiedy jeszcze nie obowiązywało dodatkowe cło, import towarów już spadł o 28% do 54,38 miliardów USD.

Słowo Polskie, 25.02.15 r.

Źródło - www.rutoday.com„Gazprom” wymyślił sposób na zmuszenie Ukrainy do zapłacenia rachunków za gaz, spożyty na terenie, kontrolowanym przez tzw. „DRL” i „ŁRL”.

Zaczynając od 19 lutego Rosja dostarcza część gazu na Ukrainę przez stacje gazowe w Prochorówce i Płatowo (12 milionów metrów sześciennych na dobę). Te kwoty rosyjski potentat gazowy wylicza z pieniędzy, które Ukraina przelewa do rosyjskich banków, jako zaliczkę za gaz.

Ukraiński „Naftogaz” zaprotestował przeciwko dostarczaniu gazu przez stacje, przez niego nie kontrolowane. Ale Rosjanie znaleźli lukę w Umowie z 2009 roku, gdzie jest napisane, że „Gazprom” po otrzymaniu dobowego zamówienia na dostarczenie gazu, może zmienić punkty, przez które ten gaz dostarcza na Ukrainę.

W umowie jest także napisane, że pod koniec każdego „gazowego dnia” obydwie strony powinny podpisać Akt o przekazaniu-odbiorze surowca. Takie Akty w imieniu strony ukraińskiej podpisują pracownicy Donbastransgazu – filii Ukrtransgazu.

Słowo Polskie, 24.02.15 r.

Źródło - http://www.unian.ua

Indykatorem ukraińskiej gospodarki dotychczas pozostają rynki. Miastem, w którym istnieje największe skupisko bazarów na centralnej Ukrainie, jest Chmielnicki (40 placów handlowych pod gołym niebem, w tym 10 hurtowych, na których pracuje 30 tys. przedsiębiorców).

- Przez niestabilną sytuację z kursem dolara ponad połowa stoisk na naszych rynkach jest zamknięta. Jeżeli kurs nie spadnie, kupcy nie będą nic kupowali, bowiem, poziom ich dochodów pozostał taki sam, jak sprzed pół roku. Drobny biznes, np. rynki, słabo sobie radzi z galopującą inflacją – opowiedział p.o. burmistrza d. Płoskirowa Kostantyn Czernylewski.

Władze miasta wykluczają możliwość protestów pod magistratem. - Nie mamy żadnego wpływu na kurs walut. Chociaż rozumiemy trudny stan psychologiczny przedsiębiorców, bowiem muszą utrzymywać własne rodziny – dodał Czernylewski.

Słowo Polskie, 23.02.15 r.

Źródło - espreso.tvPrezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący RE Donald Tusk, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, Niemiec, Mołdowy, Gruzji oraz Słowacji 22 lutego szli razem z Petrem Poroszenką w MarszuJedności przez ulicę Instytucką, Szowkowyczną oraz plac Europejski do placu Niepodległości. Marsz Jedności zakończył się modlitwą o pokój na Ukrainie.

Podczas procesji słychać było hasła: „Ukraina – to Europa!”, „Chwała Ukrainie” oraz „Ukrainie - wola i zwycięstwo”. Na placu Niepodległości duchowieństwo z różnych konfesji chrześcijańskich odprawiło nabożeństwo żałobne w intencji zamordowanych na Majdanie oraz wojnie.

Według danych stołecznej milicji w uroczystości wzięło udział ponad 8 tys. osób.  Ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaprezentował gościom z innych państw rosyjską broń, z której korzystają prorosyjscy terroryści w walce z ukraińską armią.

W programie pobytu polskiej delegacji w Kijowie nie przewidziano spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej. Razem z tym miejscowi Polacy licznie dołączyli się do Marszu Jedności, niosąc biało-czerwone flagi.

Słowo Polskie, 22.02.15 r., zdjęcia - espreso.tv

 

 

 

 

 

Na Majdanie Niepodległości w mieście Chmielnickim, po lewej stronie od Administracji Obwodowej, gdzie zawsze wisiały zdjęcia „dostojników miasta i obwodu” teraz umieszczono zdjęcia Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Podczas wiecu żałobnego pod tablicą zebrali się przedstawiciele władz, duchowieństwo i zwykli mieszkańcy by raz jeszcze usłyszeć nazwiska tych męczenników, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu wolności. Pod zdjęciami członków Niebiańskiej Sotni zapalono znicze i złożono kwiaty. Zabrzmiała tradycyjna „Płynie kacza”.

W chmielnickich wiecach na cześć Rewolucji Godności, które odbyły się 20 lutego w centrum miasta, wzięło udział liczne grono miejscowych Polaków.

Słowo Polskie, 21.02.15 r., zdjęcia - 0382.com.ua

 


 


 


 

 


Źródło - fakty.ictv.uaWalentyn Naływajczenko 20 lutego w pierwszą rocznicę zabójstw ponad 100 pokojowych protestujących na Majdanie oskarżył radcę prezydenta Rosji Władysława Surkowa w bezpośrednim kierowaniu grupami snajperskimi, składającymi się z cudzoziemców.

- Funkcjonariusze wydziału specjalnego SBU „Alfa” podczas przesłuchiwań podali dokładne miejsca, gdzie znajdowali się ci snajperzy. Cudzoziemcy mieli za zadanie nie tylko strzelać w protestujących lecz... także w milicjantów – powiedział kierownik Służby Bezpieczeństwa. - Posiadamy dokumenty, potwierdzające fakty zbrodni, dokonanych za pośrednictwem FSB oraz Surkowa.

Naływajczenko także potwierdził, że znaczna część milicjantów górnego szczebla i pracowników SBU okazali się zdrajcami, działającymi na rzecz Rosji. To można powiedzieć o byłych kierownikach SBU w Winnicy oraz na Krymie. Ostatni okazał się współpracownikiem rosyjskich specsłużb i aktywnie  pomagał w aneksji półwyspu.

W grudniu 2013-lutym 2014 w Kijowie działały trzy grupy rosyjskich agentów, którzy brali bezpośredni udział w planowaniu i spaleniu Majdanu. 
18-20 lutego w centrum Kijowa strzałem w głowę lub szyję zabito ponad 100 osób. Kilka zamordowanych byli Polakami z pochodzenia – jak na przykład Leonid Polański ze Żmerynki.

20 lutego na Ukrainie jest odznaczany Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni. We wszystkich miastach odbywają się uroczystości żałobne i patriotyczne. Prezydent Polski Bronisław Komorowski odsłoni w centrum Warszawy wystawę zdjęć, poświęconych Rewolucji Godności na Ukrainie.

Słowo Polskie, 20.02.15 r.

Polski kontyngent misji UNDO. Źródło - unic.un.org.plOd 1973 r. Polacy służą pod flagą ONZ w najbardziej zapalnych rejonach konfliktów w Afryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Jeżeli Rada Bezpieczeństwa  ONZ uchwali decyzję o wysłaniu misji pokojowej na Donbas, jej członkami mogą stać się także obywatele RP.

Po posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się 18 lutego wieczorem, sekretarz RBN Oleksander Turczynow ogłosił o udzieleniu poparcia przez wszystkich członków Rady dla propozycji Poroszenki dotyczącej wysłania na wschód misji pokojowej ONZ. Najlepszym formatem działań zagranicznych żołnierzy na terenie UE według ukraińskiego prezydenta może być „policyjna misja UE”.

Rosja negatywnie oceniła nową inicjatywę władz ukraińskich. Przedstawiciel FR przy RB ONZ Witalij Czurkin ogłosił wprost, że „Ukraina tym samym zaprzecza swoją gotowość do wykonania warunków mińskiego rozejmu. W Donieckiej i Ługańskich Republikach powstaną oddziały milicji, obserwację za obszarem będzie prowadziło OBWE. Jeżeli Ukraina proponuje inne schematy, to nie wiadomo, czy planuje ona dotrzymać słowa w wykonaniu warunków mińskiego rozejmu”.

- Jeżeli Ukraina chce iść z tą propozycją do Rady Bezpieczeństwa ONZ, to musi liczyć na poparcie wszystkich jej członków – także Rosji – uważa przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ Stefan Diużarrik.

Decyzję o zaproszeniu pokojowej misji ONZ na Ukrainę Petro Poroszenko podjął po przeprowadzeniu konsultacji z zachodnimi liderami oraz otrzymaniu sygnałów, że prorosyjscy terroryści oraz rosyjskie oddziały wojskowe blokują funkcjonariuszom OBWE wjazd do Debalcewo. Separatyści nadal ostrzeliwują cywilów w strefie ATO, nie zważając na podpisany w Mińsku rozejm.

Słowo Polskie, 19.02.15 r.

Źródło - jankoy.org.uaZastępca przewodniczącego komitetu Rosyjskiej Dumy ds zasobów naturalnych Maksym Szyngarkin potwierdził, że deficyt ukraińskiej wody na półwyspie krymskim doprowadzi do zniszczenia jego gospodarki rolnej.

Ubiegły rok okazał się katastrofalny w skutkach dla uprawy na Krymie ryżu i pomidorów. Przez brak wody połowa miejscowych rolników okazała się na progu bankructwa.

Odblokować przepływ wody z Dniepru przez Północno-Krymski kanał zaproponował przewodniczący Chersońskiej Administracji Obwodowej Andrij Putyłow w wypadku wprowadzenia opłaty według standardów światowych. Przed marcem 2014 rokiem Ukraina zaopatrywała półwysep w 1 miliard metrów sześciennych wody rocznie – 85% od ogólnego zapotrzebowania tego regionu.

- Zgadzamy się na płacenie 1 Euro za każdy metr sześcienny ukraińskiej wody. To sprawiedliwa cena. Lecz realne wykorzystanie wody stanowi 15-20% od ogólnej ilości. Resztę można odliczyć na transport wody oraz wyparowywanie – powiedział Szyngarkin.

Słowo Polskie, 18.02.15 r.

Operatorzy ppk Spike z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Źródło - militarium75.blogspot.com

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało amerykańskim kolegom sprecyzowaną listę potrzebnego do walki z prorosyjskimi terrorystami uzbrojenia.

W trakcie amerykańsko-ukraińskich debat omówiono nadanie Ukrainie na cel zakupu amerykańskiej broni 350 mln USD kredytu na 3 lata oraz dodatkowego miliardu w razie potrzeby.

- Amerykanie nie mówią „Nie”, wszyscy czekamy na polityczną decyzję Białego Domu. Póki ona zapadnie, grunt do przekazania przez USA broni dla Ukrainy już będzie przygotowany – zaznaczył radca Prezydenta Ukrainy Jurij Biriukow.

Ukraina poprosiła Stany Zjednoczone o samochody opancerzone oraz uzbrojenie do zwalczania czołgów wroga. Podobny sprzęt jest produkowany także w Polsce – zestawy „Spike” i „Grom”. Niestety polska strona nie rozważa na razie udzielenia Ukrainy natychmiastowej pomocy w postaci przekazania broni.

Słowo Polskie, 17.02.15 r.

Źródło - crime.in.ua Prorosyjscy separatyści, wojujący po stronie „Donieckiej Republiki Ludowej” skarżą się na brak pieniędzy, jedzenia i coraz częściej udają się do grabieży lokalnej ludności na punktach kontrolnych.

Kierownik grupy „Informacyjnyj sprotyw” Dmytro Tymczuk napisał, że „dzisiaj terroryści muszą wykarmić się wyłącznie z drogi (okradając przejeżdżające przez punkty kontrolne samochody), bowiem kierownictwo DRL odczuwa brak dofinansowania ze strony Federacji Rosyjskiej”.

15 lutego ukraińscy żołnierze zatrzymali pod Debalcewo dywersyjny oddział separatystów, którzy przyznali się, że od miesiąca nie otrzymują żołdu od Zacharczenki i Puszylina. Mogą liczyć wyłącznie na wyżywienie. Z tym też jest coraz gorzej.

Słowo Polskie, 16.02.15 r.

 

Źródło - football24.uaPrzedstawiciele międzynarodowej misji OBWE, która powinna była kontrolować proces wycofania ciężkiego uzbrojenia poza strefę działań wojskowych, nie zostali wpuszczeni do Debalcewa – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Zakaz wjazdu dla białych terenówek z oznaczeniem OBWE separatyści otrzymali bezpośrednio od „ministra obrony DRL”. Oprócz tego lider bojowników – Oleksander Zacharczenko pozostawił za sobą prawo nadal ostrzeliwać Debalcewo, bo „to nasza strefa”.

12 lutego prezydent RF Włodzimierz Putin ogłosił o otoczeniu kilku tysięcy ukraińskich żołnierzy w „debalcewskim kotle”. Jego słowa okazały się kolejnym kłamstwem, bowiem 12,13,14 i 15 lutego ta miejscowość oraz dojazdy łączące ją z resztą Ukrainy nadal przebywają pod kontrolą ukraińskich żołnierzy.

Od północy 15 lutego obowiązuje nowy rozejm pomiędzy terrorystami z tzw. DRL i ŁRL. Niestety ze strony separatystów nadal padają strzały z rakiet oraz wyrzutni min, chociaż ich intensywność znacznie spadła.

Słowo Polskie, 15.02.15 r.

14 lutego Geoffrey Pyatt wykorzystał własne konto w sieci Twitter dla opublikowania zdjęć z amerykańskich satelitów, potwierdzających obecność rosyjskich wojsk na terenie objętego wojną Donbasu.

-Jesteśmy pewni, że to rosyjscy żołnierze, a nie ukraińscy separatyści – napisał Ambasador USA. Na zdjęciach dokładnie widać rosyjskie samobieżne działa oraz systemy obrony przeciwlotniczej, stacjonujące w okolicach Debalcewo.

Na ostatnim spotkaniu w „formacie normandzkim”, które odbyło się w Mińsku, Włodzimierz Putin zaprzeczył obecność rosyjskich wojsk na wschodzie Ukrainy.  Natomiast 13 lutego o kolejnym przekroczeniu rosyjskich czołgów ukraińskiej granicy poinformował także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Słowo Polskie, 15.02.15 r.

Źródło - unn.com.uaLider Krymskich tatarów Mustafa Dżemilew, któremu Rosja zakazała wjazdu na Krym w przeciągu ostatnich 5 lat nie rozumie – dlaczego podczas 16-godzinnych rozmów w Mińsku pomiędzy Putinem, Poroszenką, Hollandem oraz Merkel ani słowa nie wspomniano o aneksji Krymu?

- Putin konsekwentnie włącza do dziedzictwa narodowego Rosji wszystkie pamiątki kultury i historii na półwyspie. Przy takim podejściu można wszystko na świecie dołączyć do takiego „dziedzictwa”. Putin chce wyeliminować nawet myśli o tym, że można jeszcze sytuację odwrócić – reasumował Mustafa.

Przypomnimy, że 18 marca 2014 roku prezydent RF Włodzimierz Putin podpisał ustawę o przyjęciu Krymu i Sewastopola do składu Rosji. Tygodniem wcześniej na półwyspie przeprowadzono „referendum” o statusie Krymu po czym w Radzie Najwyższej w Symferopolu uchwalono „niepodległość”.

Słowo Polskie, 13.02.15 r.


Źródło - autoconsulting.ua

Drogą morską do Odessy dostarczono pierwsze używane brytyjskie samochody pancerne Saxon. Po przejściu przez procedury celne, zostaną one skierowane do miejscowych przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego, gdzie będą wyposażone w uzbrojenie. Potem wyruszą do strefy ATO.

Wycofane w 2008 roku z użytku brytyjskich sił  zbrojnych Saxony AT-105 po remoncie w Wielkiej Brytanii zostały sprzedane Ukrainie po 51 tys. USD za sztukę. Posiadają stopień obrony B7 według standardów NATO, wytrzymują ostrzały z pocisków 7,62 mm a nawet z CKM, zainstalowanych na rosyjskich helikopterach. Saxony nie boją się min i mogą przewozić do 9 osób, razem z 2 członkami załogi.

Saxony potrafią pokonać przeszkody wodne o głębokości do 1 metra. Potężny silnik Diesla zapewnia im maksymalna szybkość 96 km/h.

Słowo Polskie, 13.02.15 r.

 

 


Źródło - Reuters

W przerwie przed wznowieniem po krótkiej przerwie trwających ponad 13 godzin rozmów w Mińsku między prezydentem Rosji Putinem, Ukrainy – Poroszenką, Francji – Hollandem oraz kanclerzem Niemiec Angelą Merkel przedstawiciel Ukrainy ogłosił, że na razie mińskie rozmowy nie przyniosły żadnego skutku. Lecz trzy godziny później wszystkie strony uchwaliły wspólny dokument, nie przewidujący żadnej autonomii dla tzw. DRL i ŁRL.

- Szereg warunków, postawionych przez Putina był nie do przyjęcia przez stronę ukraińską – powiedział ukraiński prezydent.

Z podpisanego 12 lutego w Miłsku dokumentu wynika, że zaczynając od 14 lutego powinno zacząć się wycofywanie ciężkiej broni z linii konfliktu. W objętym wojną regionie ma powstać demilitaryzowana strefa bezpieczeństwa.

Słowo Polskie, 12.02.15 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.