Wiadomości z Ukrainy

Źródło: Schutterstock27 lipca zakończyła się trwająca przez trzy tygodnie pielgrzymka wiernych Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego do Kijowa.

Jej uczestnicy, którzy jednocześnie przybywali ze wschodu i zachodu Ukrainy, połączyli się w środę rano w jedną kolumnę na Placu Europejskim i ruszyli do Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

W uroczystej Liturgii na Wołodymyrskij Girci wzięło udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów, duchowieństwo na czele z metropolitą Onufrym oraz deputowani do Rady Najwyższej z opozycyjnych ugrupowań.

Większość mediów ukraińskich charakteryzowała pielgrzymkę z Swiatogorskiej i Poczajowskiej Ławr jako możliwą prowokację Rosji przeciwko Ukrainie. Obawy się nie sprawdziły, porządku pilnowało 6 tys. funkcjonariuszy policji i Gwardii Narodowej.

Słowo Polskie, 28.07.16 r.

Źródło: gordonua.comW przeciągu trzech godzin 25 lipca zarząd „Ukrzaliznyci” (Ukraińskich Kolei Państwowych) na czele z Wojciechem Balczunem prezentował w Ministerstwie Transportu szczegółowy plan działań na najbliższą przyszłość.

Jak twierdzi Polak, prezes „Ukrzaliznyci” Wojciech Balczun, główne zadanie na najbliższe sześć miesięcy będzie polegało na walce z korupcją, m. in. poprzez wprowadzenie przeźroczystych zasad organizacji przetargów.

Poza tym kierownictwo UZ planuje przeprowadzić stopniową modernizację wagonów pasażerskich, uruchomić nowe kierunki połączeń kolejowych i polepszyć serwis dla pasażerów.

W planach zarządu jest także stworzenie w najbliższych markach międzynarodowej marki „UZ Cargo International”.

Słowo Polskie, 27.07.16 r.

Źródło: BFGSkasowano ostatnie ograniczenia, obowiązujące w ruchu lotniczym między Ukrainą a Litwą. Odpowiednią decyzję podjęto na spotkaniu przedstawicieli Ukraińskiej Państwowej Służby Lotniczej oraz Ministerstwa Transportu i Komunikacji Litwy.

Od lipca wszyscy przewoźnicy, zarejestrowane w UE lub na Ukrainie mogą realizować nieograniczoną ilość rejsów między wszystkimi miastami, dysponującymi odpowiednimi certyfikatami.

Wcześniej ukraińscy operatorzy lotów mogli latać wyłącznie do Wilna. Później przewoźnik MAU otrzymał pozwolenie na loty do Palangi i Kaunas. Teraz zdjęto wszystkie ograniczenia na loty do litewskich miast.

Kilka miesięcy wcześniej Ukraina liberalizowała połączenia lotnicze także z Włochami i Polską.

Słowo Polskie, 26.07.16 r.

W ukraińskiej morskiej strefie gospodarczej kamery samolotu obserwacyjnego Straży Granicznej zauważyły platformy wiertnicze pod rosyjską banderą.

W rejonie złóż gazu Odeskie i Golicyńskie (ponad 155 kilometrów od półwyspu krymskiego) rosyjskie statki morskie i platformy wiertnicze kontynuują nielegalne badanie i korzystanie z ukraińskich zasobów naturalnych bez pozwolenia ukraińskich władz.

Nowe platformy wiertnicze zostały zauważone w odległości mniej niż 100 kilometrów od ukraińskiego brzegu. Ukraińskie Siły Morskie znajdują się w stanie gotowości. O incydencie poinformowano wszystkie resorty i instytucje, także zagraniczne.

Słowo Polskie, 25.07.16 r.

 

Zdjęcie platformy pochodzi z portalu DPSU

Źródło: http://www.segodnya.uaW raporcie ONZ, który ukazał się w drugiej połowie lipca, znalazła informacja o 30 tys. terrorystów w ponad 100 krajach świata ale zabrakło wzmianki o tych, którzy biorą udział w wojnie hybrydowej przeciwko Ukrainie na Donbasie.

- Niestety w raporcie znalazła się informacja nie o wszystkich terrorystach i organizacjach terrorystycznych, z którymi mamy do czynienia na wschodzie naszego kraju. Na tej liście zabrakło także państw, które sponsorują terroryzm i manipulują bandytami – powiedziała ukraińska wicepremier do spraw europejskiej i euroatlantyckiej integracji Iwanna Klimpusz-Cyncadze podczas inauguracji aktywnej fazy ćwiczeń Sea Breeze 2016.

Wcześniej analityk wywiadowczo-analitycznej agencji Stratof Loran Gudrić poinformowała, że w obecnej chwili na wschodzie Ukrainy operują 3-4 brygady rosyjskich żołnierzy, ilość których zbliża się do 10 tys. osób.

Słowo Polskie, 25.07.16 r.

Źródło: vkurse.uaW ciągu ostatnich pięciu miesięcy eksport towarów z Ukrainy spadł o 11,5 proc. - do 13,7 miliardów USD w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Państwowy Urząd Statystyki poinformował także o spadku importu towarów za pięć miesięcy 2016 roku – o 6,2 proc, do 14,4 miliardów USD w porównaniu z styczniem-majem ubiegłego roku.

Negatywne saldo handlu zewnętrznego na Ukrainie w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku wyniosło 0,7 miliardów USD.

Przy sporządzaniu raportu nie brano do uwagi okupowanego Krymu i części Donbasu.

Słowo Polskie, 24.07.16 r.

Źródło: http://life.pravda.com.uaKomitet organizacyjny wyznaczył finalistów wśród ukraińskich miast, które zgłosiły chęć przyjęcia konkurs piosenki Eurowizja. Zaszczyt organizowania konkursu przypadnie Kijowowi, Dnipru lub Odessie.

Ostateczna decyzja zapadnie po tym, jak przedstawiciele komitetu i European Broadcasting Union odwiedzą wszystkie trzy miasta.

Jeden z głównych wymogów to gwarancje bezpieczeństwa uczestnikom Eurowizji, członkom delegacji i gościom.

Organizatorzy oczekują, że miasta zapewnią co najmniej 2000 pokojów w hotelach obok obiektu, gdzie zostanie przeprowadzony konkurs dla delegacji, prasy i fanów oraz uruchomienie międzynarodowego centrum prasowego dla pracy co najmniej 1550 dziennikarzy. Poza tym miasto przyjmujące musi posiadać lotnisko międzynarodowe oraz sprawnie funkcjonujący transport miejski.

Słowo Polskie, 23.07.16 r.

Źródło: espreso.tvPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko jako jeden z pierwszych odreagował na uchwałę polskiego Sejmu, która nazwała Zbrodnię Wołyńską ludobójstwem.

Na swoim profilu w sieci Facebook szef państwa ukraińskiego napisał:

„Żałuję o decyzji polskiego Sejmu. Wiem, że dużo osób zechce wykorzystać ją dla politycznych spekulacji. Jednak musimy wrócić do przykazania, które pozostawił nam Jan Paweł II – przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Jedynie wspólnymi krokami dojdziemy do chrześcijańskiego przebaczenia i pojednania. Tylko razem będziemy w stanie wyjaśnić fakty wszystkich tragicznych stron wspólnej historii. Ja wierzę, że będziemy nadal szli właśnie tą drogą”.

Ostro ocharakteryzowała piątkową uchwałę ukraińska parlamentarzystka Hanna Gopko, powołując się na oświadczenie komitetu Rady Najwyższej Ukrainy do spraw zagranicznych:

Komitet RN ocenił, że ocena Tragedii Wołyńskiej ma wykrzywiony charakter i zwraca się do polskich kolegów z wielką prośbą by zaprzestać polityzowania tragicznych stron wspólnej polsko-ukraińskiej historii i skoncentrować wysiłek na budowaniu konstruktywnych stosunków między Polską i Ukrainą dla wzmacniania partnerstwa w demokratycznej Europie w oparciu o wartości europejskie.

Słowo Polskie, 22.07.16 r.

Źródło: UnianUkraiński prezydent Petro Poroszenko podczas naradzania się z przedstawicielami resortów siłowych zlecił ministrowi spraw zagranicznych Pawłowi Klimkinowi by ten skontaktował się z partnerami z krajów Unii Europejskiej i USA w celu zaproszenia zagranicznych specjalistów dla zbadania okoliczności morderstwa dziennikarza Pawła Szeremeta.

20 lipca o 7.45 czasu ukraińskiego w centrum ukraińskiej stolicy eksplodował samochód osobowy Subaru, w środku którego przebywało dwie osoby, w tym dziennikarz Ukraińskiej Prawdy (pravda.com.ua) i radia „Wiesti” Pawło Szeremet.

Samochód należał do redaktora Ukraińskiej Prawdy Oleny Prytuły, której po incydencie nadano ochronę na osobiste polecenie prezydenta Poroszenki.

Policja kwalifikuje zabójstwo dziennikarza, jako takie, które wykonano ze szczególną premedytacją, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla życia wielu osób.

Pawło Szeremet przez pięć ostatnich lat pracował i mieszkał w Kijowie, wcześniej pełnił funkcję szefa działów ORT i „Pierwyj kanał” na Białorusi i w Rosji.

Ciało zamordowanego dziennikarza zostanie pochowane w Mińsku, gdzie mieszka jego matka.

Słowo Polskie, 20.07.16 r.

Źródło: sky-watcher.pl31 października rusza nowe połączenie lotnicze pomiędzy stolicą Ukrainy a Wrocławiem. Cena biletu stanowi od 540 hrywien (około 90 złotych).

19 lipca Wizz Air, firma, oferująca tanie połączenia lotnicze w 38 krajach świata, ogłosiła o otwarciu nowych rejsów z Kijowa do Wrocławia i Hannoveru. Do jednego z najpiękniejszych miast Polski samoloty z Ukrainy będą latały po wtorkach i sobotach.

- Mam nadzieję, że nasze nowe propozycje będą stymulowały rozwój biznesu i turystyki na Ukrainie. Sieć naszych połączeń z tym krajem wzrosła do 12 kierunków – powiedziała kierownik departamentu komunikacji Wizz Air Tamara Walua.

Wizz Air dla przewozu pasażerów wykorzystuje 71 samolotów Airbus A320 i A321.

Słowo Polskie, 20.07.16 r.

Źródło: mil.gov.uaWielonarodowe ćwiczenia wojskowe wystartowały w poniedziałek 18 lipca w Odessie.

4 tysiące żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych Ukrainy i Ukrainy z udziałem uczestników z Polski, Wielkiej Brytanii, Bułgarii. Grecji, Gruzji, Włoch, Hiszpanii, Litwy, Mołdowy, Norwegii, Rumunii, Turcji, Szwecji i Finlandii w dniach 18-30 lipca będą ćwiczyli koordynowanie wspólnych działań według standardów NATO podczas planowania i przeprowadzenia międzynarodowych operacji pokojowych.

Spotkanie w Domu Oficerów zainaugurowali Ukrainiec, kapitan 1 rangi Oleksji Doskato oraz Amerykanin, kapitan 1 rangi Richard Dromerhauser. - W tegorocznych ćwiczeniach Sea Breeze bierze udział 16 krajów. Ukraińskie Siły Morskie bardzo poważnie traktują w nich udział – mówił zastępca głównodowodzącego USM kontradmirał Andrij Tarasow.

Na poligonach obwodów odeskiego i mikołajowskiego oprócz czterech tysięcy żołnierzy w ćwiczeniach zostaną zaangażowane także 25 okrętów bojowych i kutrów, 20 samolotów i helikopterów oraz 140 samochodów opancerzonych.

Słowo Polskie, 19.07.16 r.

Źródło: http://ukr.segodnya.uaZgodnie z ostatnim sondażem opinii publicznej, przeprowadzonym przez Międzynarodowy Instytut Socjologii, 80 proc. mieszkańców Ukrainy potwierdzili, że są chrześcijanami, jeszcze 12 proc. powiedziało, że nie należą do żadnej z religii lecz są ludźmi wierzącymi.

Najwięcej osób zadeklarowało swoją przynależność do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu (46 proc.), 13 proc. powiedziało, że uznają zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego, 6 proc. pytanych powiedziało, że są greko-katolikami.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-31 maja w 110 miejscowościach na terenie całej Ukrainy oprócz Krymu i okupowanej części Donbasu.

Warto zaznaczyć, że stanem na 1 stycznia 2016 roku UPC KP liczyła pięć tysięcy zarejestrowanych parafii, gdy UPC MP – ponad 12 tys. Ilość rzymskokatolickich i greckokatolickich parafii na terenie Ukrainy przekroczyła 5 tysięcy.

Słowo Polskie, BBC, 19.07.16 r.

Źródło: espreso.tv

W dniach 18-28 lipca w ramach realizacji Umowy międzynarodowej „otwartego nieba” ukraińscy i amerykańscy specjaliści dokonają wspólnego lotu obserwacyjnego nad terenem Rosji.

- Lot będzie wykonany na amerykańskim samolocie Boeing OC-136B. Podczas jego realizacji rosyjscy fachowcy, którzy też znajdą się na pokładzie, będą rygorystycznie kontrolowali parametry lotu oraz tryb wykorzystania dozwolonej na podstawie umowy sprzętu obserwacyjnego – zaznaczył kierownik rosyjskiego Centrum z redukcji niebezpieczeństwa jądrowego Sergiej Ryżkow.

Amerykański samolot i zainstalowany na nim sprzęt został skontrolowany przez międzynarodowy zespół ekspertów.

Słowo Polskie, 18.07.16 r.

Źródło: AFPPonad milionowa rzesza Ukraińców, mieszkających i mających prawo głosowania (nieoficjalne dane mówią o 1,5 mln osób o korzeniach ukraińskich) nie ma znacznego wpływu na ogólne sympatie 320-milionowego elektoratu. Ale wybierając między kandydatami, zwracają uwagę na tych, kto pozytywnie wypowiada się o Ukrainie.

Ukraiński Kongresowy Komitet spróbował dowiedzieć się, kogo poprą przedstawiciele ukraińskiej diaspory. Okazało się, że większość z nich nie ufa pretendentowi od Republikanów.

- Tramp wziął sobie na doradcę człowieka, który wcześniej radził Janukowiczowi i Putinowi. Z KGB nic nie wygramy – twierdził mieszkaniec Chicago Mykoła Koczerga.

- Najbardziej interesuje mnie Ukraina. Dam sobie radę w Ameryce bez względu na rezultaty wyborów, lecz myślę, że ważne jest, by nowy prezydent popierał Ukrainę – dodał Mychajło Konczak.

- Odnoszę się do tych 4 proc. Amerykanów, którzy nie wiedzą, za kogo mają głosować. Między obydwoma głównymi pretendentami nie ma większej różnicy, bowiem obydwa przyzwyczaili się załatwiać ważne sprawy w kuluarach. Chociaż dla Ukrainy lepszą zapewne będzie Hillary – powiedziała Maria Kłymczak.

W podobnym duchu wypowiadała się większość pytanych.

Słowo Polskie, Voice of America, 16.07.16 r.

Jeden z protestujących blokuje czołg puczystów. ReutersPo stłumieniu próby wojskowego puczu z udziałem pięciu tureckich generałów, 29 pułkowników i tysięcy żołnierzy, którzy dokonali zmasowanego ataku na Ankarę i Stambuł, aresztowano 2,9 tys. osób.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził swoje zaniepokojenie niebezpiecznym rozwojem sytuacji w Turcji: - Podstawowe zasady demokracji muszą być dotrzymane. Ukraina popiera demokratycznie obranego prezydenta i turecki rząd – napisał szef państwa ukraińskiego na swoim Twitterze.

Poroszenko zlecił MSZ i ukraińskiej ambasadzie na terenie Turcji by zaopiekowali się losem ukraińskich obywateli przebywających w tym państwie oraz zarządził by wzmocnić kontrolę graniczną na lotniskach i na południowych krańcach Ukrainy.

Prezydent Turcji Redjep Erdogan, który po próbie nieudanego zamachu stanu powrócił na lotnisko w Stambułu, poprosił, by jego zwolennicy pozostawali na ulicach miast, żeby nie dać powodu puczystom do powtórzenia próby obalenia obecnych władz.

Wskutek zamachu zginęło 161 osób. Podczas próby zamachu użyto broni ciężkiej – czołgów, helikopterów a nawet samolotu F16, który zbombardował okolice pałacu prezydenckiego w Ankarze.

MSZ Ukrainy i Polski radzi odwołać swoje podróże do Turcji w związku z nadzwyczajną sytuacją.

Słowo Polskie, 16.07.16 r.

Źródło: 112.ua

14 lipca podczas startu z wojskowego lotniska w Starokonstantynowie (obw. chmielnicki) zapalił się i spadł na ziemię wojskowy samolot SU-25, należący do bazy lotniczej w Mikołajowie.

Pilot samolotu brał udział w ćwiczeniach i zdążył katapultować się. Jego zdrowiu i życiu nic nie zagraża. Nikt z obsługi też nie ucierpiał. Straż pożarna operatywnie likwidowała źródło pożaru i nie dopuściła do przerzutu ognia na inne stojące w pobliżu maszyny.

- Samolot zaczął palić się podczas wznoszenia się w powietrze. Za jego sterami siedział doświadczony pilot, która ma za plecami 400 godzin lotów na podobnych maszynach. Badamy teraz przyczyny zapalenia się samolotu – poinformował media oficer służby prasowej Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Agiejew.

Słowo Polskie, 15.07.16 r.

Źródło: ukranews.comZgodnie z zapowiedzią ministrów obrony Polski i Ukrainy kolejna część ukraińskich żołnierzy wzięła udział w szkoleniach w kraju nad Wisłą.

Po wspólnych ćwiczeniach w ramach „Anakondy-16” ukraińscy oficerowie wzięli udział w tygodniowych szkoleniach na terenie koszar 10. Brygady Logistycznej w Opolu.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP poinformował o tematyce szkolenia, organizowanego przez Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, która obejmowała przygotowanie dokumentacji transportowej, logistykę transportów wojskowych zgodnie ze standardami NATO. Polscy logistycy dzielili się doświadczeniem zdobytym w misjach poza granicami kraju.

Ukraińscy oficerowie zostali odznaczeni przez dowódców 10. BLog z Opola pamiątkowymi ryngrafami.

Słowo Polskie, niezalezna.pl, 14.07.16 r.

Słowa szef MON Antoniego Macierewicza o tym, że działania Rosji w konsekwencji doprowadziły do Zbrodni Wołyńskiej wywołały natychmiastową reakcję strony rosyjskiej.

Przewodniczący komitetu Rady Federacji RF ds międzynarodowych Konstantyn Kosaczow nazwał oskarżenie Rosji „zdradą” i wypowiedział się na ten temat w sieci Facebook.

- Wypowiadając się w taki sposób w celu zadowolenia kierującej w Polsce i NATO „rusofobskiej” koniunktury politycznej, polski minister tak naprawdę zdradza pamięć swoich przodków i tanio sprzedaje historię własnego kraju – napisał Kosaczow.

Dzień wcześniej Antoni Macierewicz w wywiadzie dla polskich mediów zaznaczył, że Rosja wykorzystała Ukraińców by organizować ludobójstwo Polaków.

Słowo Polskie, espreso.tv, 13.07.16 r.

Źródło: PAP11 lipca prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Skwerze Wołyńskim na Żoliborzu. W obecności premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Kuchcińskiego, ministra Obrony Narodowej Macierewicza oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Jarosław Kaczyński wspomniał o „zaplanowanej przez część dowództwa OUN-UPA ludobójczej operacji przeciwko mieszkańcom Polski, mieszkańcom Wołynia”.

Prezes rządzącej partii zaznaczył, że Polacy pamiętają o tych Ukraińcach, którzy bronili ich w „tym strasznym czasie” i zapłacili za to życiem. - Pamiętamy o nich, oddajemy im hołd – mówił Kaczyński, przypominając, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w tym samym miejscu w piątek oddał hołd ofiarom.

Jarosław Kaczyński, odnosząc się do operacji antyterrorystycznej, prowadzonej na Donbasie powiedział: „Mam nadzieję, że ukraińscy bohaterowie, którzy prowadzą dzisiaj heroiczną walkę w obronie swojego narodu będą nawiązywali do tradycji sprawiedliwych, tych, którzy w najgorszym, najbardziej przerażającym czasie potrafili ocalić godność, empatię, to wszystko, co czyni nas ludźmi”.

Słowo Polskie, na podstawie informacji wiadomości.wp.pl, 12.07.16 r.

Źródło: MRiRW_GOV_PL Minister rolnictwa Ukrainy Taras Kutowyj oraz Ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin podpisali umowę dotyczącą wykonania warunków programu walki ze wścieklizną na terenie Ukrainy w 2016 roku.

- Ukraina realizując ten program uzyska status bardziej wiarygodnego partnera dla krajów europejskich. Sytuacją z szerzeniem się wścieklizny wymaga natychmiastowych kroków na poziomie państwowym. Wdrażanie wspólnego programu pomoże zatrzymać szerzenie się wirusów wścieklizny w Polsce i na Ukrainie – mówił Taras Kutowyj.

Minister zapewnił, że światowe doświadczenie zwalczania wścieklizny u zwierząt jest najbardziej efektywne i warto go wykorzystać na terenie jego kraju.

Dla realizacji wspólnego projektu w 2016 roku zaplanowane są dwie fale immunizacji dzikich zwierząt.

Ambasador Litwin podkreślił sukcesywność nowych reform w ukraińskim sektorze rolniczym i zaznaczył, że warto kontynuować wspólną komunikację bowiem ukraińskie rolnictwo jest atrakcyjne z punktu widzenia polskich inwestorów.

Słowo Polskie, 12.07.16 r.

Źródło: kupit-diplom.com.uaUkraińskie Ministerstwo Oświaty i nauki skasowało stopień „specjalista” w systemie edukacji wyższej.

Wszystkie dyplomy „specjalisty” zostaną zrównane z dyplomami „magistra”, nie zważając na napis „specjalista” na nim, a stopnie „specjalisty” i „kandydata nauk” w ogóle znikną z systemu gradacji stopni naukowych.

Od 2017 roku studenci będą zdobywali dyplomy na trzech poziomach nauczania – młodszy bakaławr, bakaławr, magister, doktor filozofii i doktor nauk. O zakończeniu szkoły wyższej już będzie świadczył dyplom bakaławra.

Wszyscy, kto obronił dysertację, zostaną doktorami filozofii a dzisiejsi „kandydaci nauk” na własne życzenie otrzymają dyplom doktora filozofii.

Słowo Polskie, 11.07.16 r.

Źródło: www.polishexpress.co.uk

Londyn sfinansuje program treningowy dla 4 tysięcy ukraińskich żołnierzy dla ich głębszej integracji z jednostkami NATO.

- Liczę na wzmocnienie współpracy między Ukrainą a NATO i Wielka Brytania odegra tutaj swoją rolę za pośrednictwem także zorganizowania treningów dla ukraińskich żołnierzy. Oczekujemy, że przed marcem 2017 roku na naszym terenie szkolenie zaliczy ponad 4 tys. komandosów z Ukrainy – zaznaczył sekretarz stanu MSZ Wielkiej Brytanii Filipp Hammond.

Słowo Polskie, 10.07.16 r.

Źródło: unn.com.uaMinister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski zaznaczył, że Ukraina będzie dobrym kandydatem na członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, kiedy zakończy się otwarty konflikt z Rosją.

O tym szef MSZ powiedział po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w ramach szczytu NATO w Warszawie. Komentując pytanie dotyczące potencjalnego czołnostwa Ukrainy w NATO. Waszczykowski podkreślił, że na razie główna dyskusja na ten temat trwa w samej Ukrainie.

- Wiele sił politycznych zaczyna rozumieć, że w przyszłości Ukraina także ma zostać członkiem NATO. W związku z czym Sojusz zaraz otwiera takie możliwości dla Ukrainy – powiedział minister.

Słowo Polskie, 09.07.16 r.

Źródło: espreso.tv

7 lipca ukraiński parlament radykalnie podwyższył karę finansową za jazdę alkoholem w stanie nietrzeźwości.

Za pierwsze takie wykroczenie kierowca zapłaci mandat 10,2 tys. hrywien (1700 złotych) i zostanie pozbawiony prawa jazdy na okres jednego roku. Za ponowną jazdę po pijanemu, która zostanie udokumentowana ponownie w przeciągu dwóch lat, kierowcy grozi kara 20,4 tys. hrywien (3400 złotych) i pozbawienie prawa jazdy na 3 lata.

Złapany po raz trzeci, ten sam kierowca zapłaci 40,8 tys. kary (6,8 tys. złotych) i straci prawo jazdy na 10 lat.

Słowo Polskie, 08.07.16 r.

Źródło: qha.com.uaDo minimum 35 proc. od października wzrośnie ilość audycji radiowych i telewizyjnych, nadawanych w języku ukraińskim, po podpisaniu 6 lipca przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę specjalnej ustawy Nr 1421-VIII.

Celem ustawy jest zwiększenie cząstki narodowej audiowizualnej produkcji do 50 proc., z czego co najmniej 35 proc. powinny stanowić programy/piosenki/filmy w języku ukraińskim. Dokument szczególny nacisk pokłada na czas antenowy w godzinach 7.00-14.00 oraz 15.00-22.00.

Cząstka utworów muzycznych w języku ukraińskim i innych językach, które są oficjalnymi językami na terenie Unii Europejskiej, jest przewidziana w licencji poszczególnych stacji radiowych i telewizyjnych.

W przeciągu następnych trzech lat cząstka programów w języku ukraińskim ma wzrosnąć do 60 proc.

Słowo Polskie na podstawie president.gov.pl, 07.07.16 r.

Źródło: espreso.tv

Kierownik Administracji Prezydenta Borys Łożkin przekazał za pośrednictwem Papieżowi Franciszkowi listę wszystkich ukraińskich zakładników, także osób cywilnych, bezprawnie przetrzymywanych na terenie okupowanego Donbasu oraz w rosyjskich więzieniach.

Jak twierdzi wice-przewodnicząca Rady Najwyższej Iryna Geraszczenko: „Ukraina korzysta ze wszystkich możliwości i wszystkich wariantów poszukiwania kompromisów żeby Ukraińcy wyszli na wolność”.

Z informacji Geraszczenko wynika, że na liście znaleźli się wszyscy, „o kogo walczymy w ramach Mińskiego Rozejmu przy współpracy z SBU”.

Słowo Polskie, 06.07.16 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą