Wiadomości z Ukrainy

Źródło - 112.uaPełniący obowiązki prezesa rady dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dawid Lipton powiedział w piątek, że ukraińska gospodarka daje wyraźny sygnał, że powoli staje na nogi.

- Kurs hrywny do USD stabilizował się, tempo upadku gospodarki spowalnia się. Dalsza kontynuacja reform i umiarkowania polityka powinny pomóc Ukrainie wyjść z kryzysu i przejść od upadku do wzrostu gospodarki – powiedział.

Przedstawiciel MFW także potwierdził gotowość wsparcia Ukrainy nawet w wypadku tymczasowej rezygnacji przez nią ze spłaty części długów. Razem z tym Lipton podkreślił, że ogromnym problemem w państwie ukraińskim jest korupcja, że to właśnie ona stoi na przeszkodzie rozwoju małego biznesu: „Warto aktywniej zwalczać korupcję, polepszać klimat inwestycyjny i reformować sektor państwowy”.

31 lipca rada dyrektorów MFW nadała Ukrainie kolejny kredyt w wysokości 1,7 mlrd USD.

Słowo Polskie, 02.08.15 r.

Kijowska drogówka zaprezentowała nowe motocykle, z których wkrótce będą korzystali funkcjonariusze kijowskiej policji.

Nowe maszyny wyglądają imponująco, chociaż z bliska widać, że to produkt chińskiej gospodarki. Policyjna wersja chińskiego motocykla otrzymała nie tylko dodatkową sygnalizację świetlną i syrenę, lecz także dodatkowe schowki. Na nowych motorach policjanci będą wyjeżdżać na miejsca wypadków oraz patrolować miasto.

Z jednej strony można pogratulować zaoszczędzonych milionów, z drugiej – nie wiadomo, czy ta technika nie okaże się tak samo awaryjna, jak większość chińskich samochodów. Oprócz tego napis „Policja” wykonano wyłącznie w języku ukraińskim („Поліція”) i cudzoziemiec będzie dylemat – zatrzymać się na żądanie niezidentyfikowanego funkcjonariusza z syreną czy nie?

Słowo Polskie, 01.08.15 r.

Źródło - autoconsulting.ua


Źródło - autoconsulting.ua

Źródło - unian.ua

Pod koniec sierpnia Rada Najwyższa ma uchwalić w drugim czytaniu projekt zmian do Konstytucji, dotyczący decentralizacji władzy w art. 157 i 158.

31 sierpnia Trybunał Konstytucyjny uznał poprawki za zgodne z Konstytucją i skierował je z powrotem do parlamentu. Jeżeli w sierpniu projekt dokumentu zostanie pozytywnie przegłosowany przez parlament, to na początku jesieni będzie potrzebował 300 głosów dla wniesienia zmian do Konstytucji.

Słowo Polskie, 31.07.15 r.


Źródło - unian.uaFederacja Rosyjska skorzystała z prawa weta i zablokowała decyzję o utworzeniu międzynarodowego trybunału, który ma za zadanie zbadanie okoliczności zestrzelenia malezyjskiego Boeinga nad okupowaną częścią Donbasu.

W środę wieczorem 11 z 15 członków RB ONZ przegłosowało za utworzeniem komisji, trzy (Chiny, Angola i Wenezuela) wstrzymali się od głosowania, Rosja nałożyła weto.

Przed głosowaniem przedstawiciele FR w ONZ Witalij Czurkin tłumaczył niechęć strony rosyjskiej w zidentyfikowaniu – kto zabił prawie 300 osób – niedokończeniem własnego śledztwa i „celowym obarczaniem Rosji winą za MH17”. Czurkin powiedział, że Ukraina sama jest winna, że nie zakazała lotów cywilnej awiacji nad Donbasem i na koniec wspomniał o „ułaskawieniu” sprawców tego terrorystycznego aktu.

W Holandii, która w katastrofie straciła 193 obywateli, wynik głosowania przyjęto ze smutkiem. - Jestem bardzo przygnębiony. Środowa decyzja wysyła niebezpieczny sygnał i naraża bezpieczeństwo nas wszystkich - powiedział minister spraw zagranicznych Bert Koenders.

I on, i Rutte zapowiedzieli jednak, że walka się nie skończyła i mimo wszystko będą pracować ze wszystkich sił, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności. - Jest jeszcze kilka sposobów, aby ich osądzić, zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym poziomie - stwierdził minister.

- Ukraina nie zaprzestanie obstawać za stworzenie międzynarodowego trybunału w sprawie MH17 w tej czy innej formie. Winni muszą być ukarani. To nasz obowiązek przed bliskimi ofiar katastrofy – skomentował blokowanie Rosji ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Słowo Polskie, 30.07.15 r.

- Ukraina dobrowolnie zrezygnowała ze swojego arsenału jądrowego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA i Wielkiej Brytanii, które gwarantowały nam suwerenność i nietykalność granic. To nie znaczy, że angielscy czy amerykańscy żołnierze muszą walczyć na naszym terenie, lecz chcemy solidarności, płacąc za zachowanie systemu globalnego bezpieczeństwa życiem naszych obywateli – powiedział ukraiński prezydent w wywiadzie dla Wall Street Journal.

Dla skutecznej walki z rosyjskim agresorem Ukraina, według Poroszenki, potrzebuje 1240 przeciwlotniczych zestawów rakietowych Javelin (w wywiadzie ukraiński prezydent pozycjonuje ich, jako broń do walki z rosyjskimi czołgami).

W armii brytyjskiej Javeliny zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne systemy walki z przeciwnikiem. Widocznie ukraińskie władze liczą na przekazanie przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię starych zapasów broni, wycofanej z użycia.

Słowo Polskie, 29.07.15 r.

Źródło - www.newsmarket.com.ua28 lipca prokurator generalny Ukrainy Wiktor Szokin poinformował o rozpoczęciu procedury wydania zaocznego wyroku dla sześciu osób, związanych z reżimem Janukowicza – także samego zbiegłego prezydenta.

Sąd już uznał za prawomocne akty oskarżenia wobec Raisy Bogatyriowej, Ignatowa i Janukowicza, trwa badanie dowodów, potwierdzających defraudację pieniędzy budżetowych przez prezesa Banku Narodowego Arbuzowa i byłego ministra dochodów Klimenka.

Po tym, jak sąd wyniesie wyrok w tych sprawach, jego decyzja zostanie skierowana do tych państw, w których znajduje się mienie i pieniądze wszystkich figurantów. Zgodnie z Europejską Konwencją w tych państwach powinien odbyć się sąd i zwrócenie w całości lub po części tego mienia Ukrainie.

Prokurator generalny ma nadzieję na szybkie i całkowite odzyskanie pieniędzy, skradzionych przez reżim Janukowicza i przelanych na zagraniczne konta bankowe. Chodzi o kwotę ponad 30 miliardów USD.

Słowo Polskie, 28.07.15 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował listę 20 najbardziej zadłużonych krajów świata.

Do „czołówki” dłużników trafiła Japonia, Grecja, Włochy, Portugalia, Irlandia, a nawet – USA i Francja. Dług Japonii dla przykładu stanowi 246 proc. PKB, Grecji – 172 proc.

Na innej liście – krajów z najniższym długiem zewnętrznym na pierwszym miejscu jest Arabia Saudyjska (1,82 proc. PKB), drugim – Brunei (3,28 proc.), na dwudziestym – Rosja (18,79 proc.). Większość z nich buduje swoją gospodarkę na sprzedaży surowców, a nie przemyśle czy turystyce.

Słowo Polskie, 27.07.15 r.

Źródło - http://www.statista.com

Obwód zakarpacki na Ukrainie zawsze był dużą białą plamą na mapie Ukrainy. Jeszcze do niedawna mieścił się tutaj punkt obserwacyjny rosyjskiej armii, znaczna część mieszkańców wciąż rozmawia między sobą po rosyjsku.

Oprócz pięknych gór i uzdrowisk Zakarpacie to – wymarzony region przemytników i kontrabandzistów. Przez siedem lat pomiędzy Ukrainą a Rumunią istniał podziemny tunel, przez który nielegalnie transportowano nielegalnych migrantów i miliony paczek papierosów i butelek alkoholu. Dziennikarze programu „Śledztwo. Info” spróbowali przetestować ukraińsko-rumuńską i ukraińsko-węgierską granicę na „trwałość”.

Okazało się, że bez przeszkód można przez dziurę w zasiekach przejść na rumuńską stronę. Jeszcze prościej tego dokonać na ukraińsko-węgierskiej granicy, gdzie Ukraina jest oddzielona od Europy trzema metrami zoranej ziemi.

Z takich „dziur” do Europy aktywnie korzystają lokalni bandyci, czasami chowający się za mandatem deputowanego do Rady Najwyższej. Ostatni konflikt „Prawego Sektora” i przemytnika Łanio, w który jest zamieszany także Wiktor Bałoga, pokazał, że na zachodniej części ukraińskiej granicy sytuacja z jej kontrolą jest tak samo tragiczna, jak i na wschodzie.

Słowo Polskie, 26.07.15 r.

"Dziura do Europy" na rumuńskiej granicy

 

Ukraińsko-węgierska granica. Brak funkcjonariuszy i jakichkolwiek przeszkód


Źródło - http://24tv.ua

Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku były najbardziej upalne w historii badań meteorologicznych. We Francji anomalny upał zabrał życie 700 osób w ciągu zaledwie tygodnia.

Na Ukrainie 24 lipca powietrze rozgrzało się w niektórych miejscach do 38 stopni powyżej zera w centralnych i południowych regionach. Na zachodzie było trochę chłodniej – do 27 stopni.
Tak samo gorąco było w Polsce, na Węgrzech, we Francji, Niemczech i innych krajach Europy.

13 lipca w Australii odnotowano opady śniegu.

Słowo Polskie, 25.07.15 r.

Przez  techniczne wymogi niektórych ukraińskich kopalni rzad jest zmuszony do płacenia „DRL” za węgiel, eksportowany z terenu okupowanej części Donbasu.

- Niedaleko Kijowa jest ciepłownia, która nie może funkcjonować bez węgla z Ugledara. Będziemy kupowali u separatystów węgiel, koks i metal. Mam nadzieję, że terroryści wydadzą zarobione pieniądze na naprawę szkód przez siebie wyrządzonych. Emerytury i świadczenia socjalne też muszą sami płacić. Jednocześnie nia ma mowy o żadnym specjalnym statusie dla Donbasu – powiedział przewodniczący ugrupowania „Blok Petra Poroszenki” w ukraińskim parlamencie Jurii Łucenko.

Wcześniej prezes Minenergowugilla Wołodymyr Demczyszyn informował, że antracyt dla ukraińskich elektrowni jest dostarczany z okupowanej części Donbasu.

Słowo Polskie, 24.07.15 r.

Biuro nowej policji drogowej, wzorowane na polskich i amerykańskich urzędach, zostało otwarte 22 lipca w stolicy Ukrainy.

Teraz każdy mieszkaniec Kijowa będzie mógł za darmo sprawdzić czy nie ma niezapłaconych mandatów i szybko załatwić wszystkie czynności, związane z wypadkami drogowymi – bez płacenia „haraczy” milicjantom z DAI.

Każdy klient, który zgłosi się do nowego biura, otrzyma kwitek z numerem w kolejce i po kilku minutach trafi do jednego z 15 stolików, gdzie będzie czekał na niego specjalista z pytań, które tego klienta interesują.

Działalność tego biura będzie absolutnie przeźroczysta, podobne instytucje pojawiły się po reformie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Gruzji po „Rewolucji Róż” w połowie ubiegłego dziesięciolecia.

Słowo Polskie, 23.07.15 r.

Źródło - autoconsulting.uaPrzenośna wyrzutnia pocisków rakietowych „Grad”, przystosowana do prowadzenia wojny partyzanckiej i często stosowana przez prorosyjskich terrorystów podczas ostrzału Doniecka, została zlokalizowana przez miejscową aktywistkę Ludmiłę Czajkę.

Na swoim profilu na FB opublikowała ona zdjęcie śmieciarki za burtą której jest schowana wyrzutnia pocisków. Tym samym został potwierdzone kłamstwo terrorystów o „koczującej ulicami Doniecka śmieciarce Prawego Sektora”.

Zdjęcie samochodu do przewozu śmieci, zaopatrzonego w wyrzutnię „Grad”, przed którą stoją terroryści, pojawiło się w Sieci właśnie w momencie rozpoczęcia nowej fali ostrzału ulic miasta.

W Stanach Zjednoczonych i Europie istnieje dużo systemów ostrzegania przed podobnymi wyrzutniami. W Iraku i Afganistanie żołnierze, dysponujący podobnym sprzętem byli w stanie bardzo precyzyjnie likwidować stanowiska islamistów, ostrzeliwujących kolumny samochodów. Amerykańskie systemy zainstalowane na pojazdach MRAP są w stanie trafić z odległości prawie kilometra w okno bloku mieszkalnego, nie uszkadzając inne części budynku.

Na Ukrainie podobny sprzęt jeszcze się nie pojawił, wbrew deklaracjom zachodnich partnerów.

Słowo Polskie, 22.07.15 r.

Źródło - topwar.ruWszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat, mieszających w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej zobowiązano stawić się w określony termin na komisariatach.

Oprócz zwykłych żołnierzy do służby w wojsku powołano także rezerwistów – oficerów w wieku do 30 lat. - Nie wykluczone, że ogłoszona w Naddniestrzu mobilizacja była uzgodniona z Moskwą – uważa rektor mołdawskiego Uniwersytetu Wiedzy Europejskiej Waleriu Czerba.

Jaki jest prawdziwy cel władz nieuznawanej przez świat republiki – nie wiadomo. Możliwe, że planuje ona dokonać szeregu prowokacji w celu destabilizacji sytuacji w regionie.

Naddniestrze graniczy z Mołdawią i Ukrainą. Długość granicy z tą drugą stanowi 405 kilometrów.

Słowo Polskie, 22.07.15 r.

Źródło - ukr.net20 lipca na jaworowskim poligonie rozpoczęły się kolejne międzynarodowe manewry wojskowe Rapid Trident – 2015.

Żołnierze z 18 państw świata wzięły udział w oficjalnej ceremonii otwarcia na terenie Międzynarodowego Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa niedaleko granicy z Polską w obwodzie lwowskim. To już 19 podobne manewry na terenie starego poligonu z czasów II RP. W tym roku odbywają się one równolegle z manewrami sztabowymi Fearless Guardian 2015, które trwają już od kwietnia br.

Kreml wyraził niezadowolenie przez obecność na Ukrainie natowskich żołnierzy. Przedstawiciel Rosji w NATO Aleksander Gruszko powiedział wprost, że „owe manewry są prowokacją i służą zerwaniu umowy w Mińsku”.

Rosja nadal twierdzi, że konflikt na Donbasie jest wyłącznie „wojną domową”.

Słowo Polskie, 21.07.15 r.

Źródło - vidomosti-ua.com

Dzięki własnemu wydobyciu oraz importowi gazu ze Słowacji Ukraina już ponad dwa tygodnie nie pobiera z rurociągu rosyjskiego gazu.

- Rosja nadal w dużych ilościach pompuje gaz przez nasze terytorium, ale my w obecnej chwili dajemy sobie radę bez niego. Nasze podziemne zbiorniki codziennie przyjmują około 30 milionów metrów sześciennych tego surowca. 15 milionów w trybie rewersu kupujemy od Słowaków, 15 milionów pochodzi z własnych złóż – powiedział w wywiadzie dla „5 kanału” minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn.

Miesiąc wcześniej Europejski Bank Rekonstrukcji i Rozwoju zadeklarował, że udzieli Ukrainie kredytu w 300 milionów USD na zakup gazu z Europy.

Słowo Polskie, 20.07.15 r.

Źródło - pportal.com.ua

Ukraiński parlament przegłosował za przeprowadzenie wyborów samorządowych w ostatnią niedzielę października. Taką samą decyzję podjął 17 lipca polski prezydent Bronisław Komorowski odnośnie wyborów parlamentarnych w swoim kraju.

Nowa ustawa o miejscowych wyborach na Ukrainie uzyskała poparcie 257 parlamentarzystów. Wybory na okupowanych terenach nie będą przeprowadzone. Polityczne ugrupowania (nie partie) nie będą brały udziału w wyborach samorządowych.

Jednym z ciekawostek nowej ustawy jest obecność minimum 30 proc. kobiet na listach wyborczych. W miastach, gdzie ilość wyborców przekracza 90 tys., prezydenci miast będą wybierani większością głosów. Kandydat musi uzyskać w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów wyborców. Inaczej – druga tura.

Słowo Polskie, 18.07.15 r.

 

Źródło - www.ednist.infoRosyjska prokuratura pod naciskiem władz centralnych chce by porwaną ukraińską lotniczkę skazano na 25 lat więzienia.

Ukrainkę dotychczas utrzymywano w moskiewskim więzieniu, lecz 17 lipca ona nagle została dostarczona do Rostowa, niedaleko ukraińskiej granicy.

Porwana przez prorosyjskich terrorystów i wywieziona z workiem na głowie z Donbasu na teren Federacji Rosyjskiej kobieta obawia się, że Putin zaplanował ją zamordować w Rostowie lub w Doniecku (obw. rostowski), dokąd ma być wożona na spotkania ze „świadkami”, oskarżywszy później Prawy Sektor lub inną ukraińską organizację prawicową. Spisała testament i poprosiła przedstawicielkę Rady ds człowieka Olenę Masiuk, by ta go potwierdziła.

Słowo Polskie, 17.07.15 r.

Rosyjski prezydent Władimir Putin osobiście zaangażował się w blokowanie propozycji powołania trybunału międzynarodowego z prześladowania osób, zaangażowanych w zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego w lipcu ubiegłego roku.

W rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte rosyjski prezydent wyraził niezadowolenie, że światowe media publikują własne wersje badania przyczyn katastrofy i nazwał próbę powołania międzynarodowego trybunału w sprawie MH 17 „przedwczesnym i kontrproduktywnym”. Podobne stanowisko w tej sprawie przyjęli wcześniej inni urzędnicy najwyższego szczebla Federacji Rosyjskim – Ławrow, Miedwiediew i Pieskow.

Zdenerwowanie rosyjskiego prezydenta sprawą Boeinga świadczy najprawdopodobniej o braku instrumentów do zatuszowaniu incydentu z udziałem rosyjskiej wyrzutni rakietowej, użytej przez prorosyjskich terrorystów w okolicy Śnieżnego na Donbasie. Jeżeli eksperci z międzynarodowego trybunału potwierdzą udział Rosji w zestrzeleniu samolotu pasażerskiego nad okupowaną częścią Ukrainy, Federacja Rosyjska zmierzy się z ogromnej skali pozwami sądowymi na kwotę ponad 300 miliardów USD ze strony rodzin zamordowanych ofiar katastrofy.

Słowo Polskie, 17.07.15 r.

Źródło - unian.ua

Narodowe Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, znajdujące się w Kijowie przy ulicy Ławrskiej 24, dostało nową nazwę - „Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej”.

Minister kultury Ukrainy Wiaczesław Kyrylenko podpisał odpowiednie rozporządzenie 16 lipca. Podstawą posłużyła nowa ustawa „dekomunizacyjna”, zabraniająca używania totalitarnej komunistycznej symboliki w nazwach ulic oraz obiektów toponimiki.

Podczas zmiany nazwy wzięto do uwagi także publiczne debaty na ten temat, przeprowadzone w Kijowie 12 czerwca oraz wniosek kierownictwa samego muzeum, znajdującego się na kijowskim wzgórzu.

Słowo Polskie, 16.07.15 r.

Ukraiński parlament wprowadził obowiązkową identyfikację i rejestrację wszystkich rodzajów zwierząt, hodowanych na ubój (oprócz ptaków hodowlanych).

Zrobiono to przez obowiązek dostosowania się Ukrainy do wymogów unijnych, przewidujących kontrolę za stanem zdrowia zwierząt. Oprócz tego uchwalenie tego zakonu w ukraińskim parlamencie było umową dla otrzymania pozwoleń na eksport ukraińskiego mięsa do krajów UE.

Obowiązkowa rejestracja zwierząt przewiduje dodatkowi wydatki dla rolników – około 30 hrywien (6 PLN) na każdą sztukę. Dlatego ten projekt, uważany za mieszkańców wsi za „antyelektoralny”, musiał długo czekać, żeby ujrzeć światło dzienne.

Słowo Polskie, 15.07.15 r.

Członkowie komisji ze zmiany nazw ulic w Winnicy przed mediami14 lipca specjalna komisja powołana przy Radzie Miasta dla koordynacji działań z wprowadzenia w życie ustawy dekomunizacyjnej ogłosiła mediom, że 134 ulice dostaną nowe nazwy w związku z ustawą o „dekomunizacji”.

Oprócz tradycyjnych „sowieckich” ulic Proletarskiej, Szczorsa, Kirowa czy Frunze nowe nazwy dostaną także ulice mniej znanych komunistów – Ostrowskiego (stalinowski pisarz), Korniejczuka (drugi mąż Wandy Wasilewskiej, komunista) oraz Stachanowa (pioniera „ruchu stachanowskiego” w ZSRS).

Razem z tym niektóre osoby, nazwiska których figurują w nazwach ulic, według członków komisji nie zasługują na potępienie, bowiem, chociaż byli komunistami, lecz zrobili coś „pożytecznego” dla Ukrainy. Na przykład nie planowana jest zmiana nazwy ulicy Mikołaja Stachurskiego, sekretarza obwodowego komitetu partii komunistycznej w czterech obwodach ZSRS, członka Komitetu Centralnego KPZR lub generała Watutina, który traktował żołnierzy, jak „mięso armatnie”.

Do 23 lipca winniczanie mogą zgłaszać pod adres This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it własne propozycje ulic, które powinny zmienić nazwę. Potem rozpocznie się bolesny proces wybierania nowych nazw, który potrwa do 22 listopada.

Słowo Polskie, 14.07.15 r.

Grupa aktywistów na czele z ministrem sprawiedliwości Pawłem Petrenkiem pikietowała w poniedziałek 13 lipca ukraiński parlament z wymogiem udostępnienia informacji o właścicielach nieruchomości i drogich aut.

Manifestanci wymagali od Rady Najwyższej włączenia do porządku dziennego projekt ustawy nr 2423, który pozwoli zrobić taką informację publiczną.

Według autorów tego dokumentu, który przeszedł już przez pierwsze głosowanie, publiczna informacja o właścicielach nieruchomości i środków transportu pozwoli na sprawdzenie danych w deklaracjach jakiegokolwiek urzędnika.

- W wypadku uchwalenia tej ustawy żaden wynajęty przez podatników urzędnik – od prezydenta do deputowanego do rady rejonowej nie będzie w stanie schować się za pustymi deklaracjami – przekonywał Petrenko.

Na placu przed gmachem Rady Najwyższej aktywiści postawili drogie auta i makiety willi, które schowali pod „pustymi deklaracjami”.

Słowo Polskie, zdjęcia: unian.ua, 13.07.15 r.

 Źródło - autoconsulting.uaDo przekazania kredytorom 57 trolejbusów i 10 tramwajów rosyjskiej produkcji o wartości 40 milionów hrywien została zobowiązana Rada Miasta Charkowa oraz firma „Lizyng”. Lwowski Sąd Apelacyjny podjął decyzję na korzyść polskich inwestorów, którzy w 2006 roku udzielili kredytu na zakup transportu miejskiego dla Charkowa.

Lwowski „Lizyng” zaciągnął kredyt w „Kredobanku”, głównym udziałowcem którego jest PKO Bank Polski. Po tym, jak w 2007 roku rząd Julii Tymoszenko odmówił spłacać kredyt za zakup rosyjskich tramwai, motywując to udzielaniem wsparcia wyłącznie dla ukraińskich producentów, „Lizyng” przestał wypłacać kredyt. W 2010 roku ta firma przez sąd została zmuszona do zapłacenia 47,6 miliona hrywien. W 2011 roku długiem Charkowa zamiast „Kredobanku” zajął się bezpośrednio PKO BP za pośrednictwem „Prywatnych Inwestycji”. W związku z tym, że „Lizyng” nie posiadał środków finansowych, sąd zdecydował by kredytobiorca oddał Polakom tramwaje i trolejbusy.

Charkowski burmistrz Gennadij Kernes próbował odroczyć proces, upominając się o udział Rady Miasta w zakupie transportu komunalnego. Ale sąd odrzucił te wymogi, jako niewystarczające.

Słowo Polskie, 13.07.15 r.

11 lipca wskutek konfliktu w Mukaczewie pomiędzy bojownikami „Prawego Sektora” i miejscowymi bandytami wynikło starcie zbrojne, które wkrótce zmieniło się w małą wojnę.

Wskutek wymiany ognia z lekkiej broni i granatników zginęło dwóch członków „Prawego Sektora”, czterech zostało rannych. Rannych zostało także czterech funkcjonariuszy milicji. Spalono trzy samochody patrolowe Toyota Prius.

Jako przyczynę konfliktu niektóre źródła podają podział rynku kontrabandy, inni twierdzą, że problem jest w skorumpowanym środowisku zakarpackiej milicji i władz, które są kontrolowane przez oligarchów Wiktora Medwedczuka, Wiktora Bałogę i parlamentarzystę Mychajła Łanio (pseudonim Bluk) – znanego bandytę z lat 90.

„Prawy Sektor” na swojej stronie internetowej zamieścił odezwę, w której oskarżył Medwedczuka i Łanio w stworzeniu na terenie obwodu zakarpackiego rozgałęzionej mafijnej struktury i zapowiedział aktywne strajki oddziałów „Prawego Sektora” na terenie całej Ukrainy.

Kierownictwo ukraińskiego MSW za pośrednictwem Dmytra Jarosza, lidera „Prawego Sektora”, próbuje stabilizować sytuację, apelując do wszystkich stron, by nie dawali Rosji powodu do kolejnej fali wojny informacyjnej.

Słowo Polskie, 12.07.15 r.

Zmiany będą dotyczyły wódki, trzy- i czterogwiazdkowego koniaku, whiskey oraz wina.

Najtańsza półlitrowa butelka wódki kosztuje dziś na Ukrainie około 40 hrywien (1,5 Euro). Od soboty 11 lipca cena wzrośnie do 50 hrywien.

Kolejne zdrożenie alkoholu czeka na Ukraińców od 1 września o 10 proc.

Słowo Polskie, 10.07.15 r.

Źródło - 17tv.com.uaUkraińskie banki, osoby fizyczne, które zostały zmuszone do opuszczenia Krymu i Donbasu oraz resorty państwowe, przygotowują miliardowe pozwy do sądów międzynarodowych w celu wymagania kompensacji od Rosji przez okupację Krymu i zniszczenie infrastruktury na Wschodniej Ukrainie.

W każdym większym mieście Ukrainy przy wsparciu międzynarodowych agencji prawniczych powstaną biura, gdzie wszystkim przesiedleńcom, wypędzonym przez prorosyjskich terrorystów z ich domów, będą okazywane darmowe usługi z konsultowania w sprawach złożenia wniosków w Europejskim Sądzie ds człowieka i innych instytucjach arbitrażowych.

Jeden tylko „Oszczadbank”, który dysponował na Krymie siecią 294 oddziałów wymaga od Rosji 1 miliarda USD.
Pozytywnym sygnałem dla Ukraińców jest przegrana Rosji w sprawie, dotyczącej kompanii „Jukos”. Sąd w Hadze zobowiązał FR do zapłacenia „Jukosowi” 51 miliardów USD rekompensaty.

Słowo Polskie, 10.07.15 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.