Wiadomości z Ukrainy

Źródło: ua.korrespondent.net

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa zabroniła byłemu prezydentowi ZSRS Michaiłowi Gorbaczowowi wjazdu na teren Ukrainy terminem na pięć lat.

- Powodem do wprowadzenia zakazu wobec Gorbaczowa jest jego publiczne poparcie dla zbrojnej aneksji Krymu – poinformowała rzecznik SBU Olena Gitlańska.

Wcześniej Michaił Gorbaczow nazwał „słuszną” decyzją przyłączenie Krymu i Sewastopola do Rosji w marcu 2014 r.

Ukraina i reszta cywilizowanego świata nazwały działania Rosji aneksją.

Słowo Polskie, 26.05.16 r.

Źródło: espresoInstruktorzy z amerykańskiego Federal Bureau of Investigation będą trenowali funkcjonariuszy nowo powstałego Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.

- Agenci FBI podzielą się swoim doświadczeniem z ukraińskimi kolegami, metodami i taktyką przeprowadzania operacji specjalnych w dziedzinie walki z organizowaną przestępczością – poinformowała służba prasowa NABU.

Współorganizatorem specjalnego kursu dla Ukraińców jest Ambasada USA na Ukrainie.

6 maja do pracy w NABU dołączono jednego z agentów FBI, który pomógł zainstalować specjalne skanery w siedzibie Biura Antykorupcyjnego oraz będzie przekazywał ukraińskim detektywom amerykańskie doświadczenie w badaniu korupcji i innych skomplikowanych przestępstw.

Słowo Polskie, 26.05.16 r.

Źródło: http://kor.ill.in.ua- Dziękuję narodowi ukraińskiemu. Chcę wam powiedzieć, że naród to potężna siła. Jeżeli zwykli ludzie nie zmuszaliby polityków do aktywności, ci nic nie robili by. Dziękuję wszystkim chłopakom, którzy przeżyli i tym, którzy polegli za Ukrainę. Przepraszam, że wciąż żyję. Ale zawsze jestem gotowa by znowu walczyć o swój kraj – powiedziała w Administracji Prezydenta Poroszenki zwolniona z rosyjskiego więzienia ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko.

25 maja o 14 godzinie czasu europejskiego prezydencki samolot dostarczył Sawczenko z Rostowa do Kijowa w zamian za dwóch agentów rosyjskiego wywiadu (GRU), których złapano na Donbasie.

Łącznie w areszcie i więzieniu Ukrainka spędziła dwa lata. Zwracając się do Rosjan Nadija powiedziała, że „już czas podnieść się z kolan”. - Dobrze, że jest miński rozejm. Zrobimy wszystko, by jego warunki wykonywano – dodała Sawczenko.

Prezydent Petro Poroszenko uhonorował Nadiję Sawczenko odznaczeniem „Bohater Ukrainy”.

Słowo Polskie, 25.05.16 r.

Teledysk piosenki „Up and Up” brytyjskiego zespołu Coldplay powstał w Kijowie i Nowym Yorku. Angielskie studio produkcyjne Pretty Bird zaprosiło do współpracy ukraińskich specjalistów Sergiusza Maszowskiego i Anatola Kuźmickiego z dniprowskiej Gloria FX, którzy na początku nawet nie wiedzieli, że będą robili teledysk dla Coldplay.

Frontman zespołu Chris Martin już nazwał teledysk „Up nad Up” - „najlepszym teledyskiem świata”. Na jego stworzenie poszło dwa miesiące czasu.

Słowo Polskie, 25.06.16 r.

Źródło: zalajkowane.pl

Terytorialny oddział Ministerstwa Sprawiedliwości w Kijowie sprawdził, jakie imiona w stolicy Ukrainy najczęściej wybierali dla nowonarodzonych dzieci ich rodzice.

Okazało się, że największą popularnością wśród imion dla dziewczynek nadal cieszą się Maria, Anna, Zofia (Sofija), Daryna, Ewa oraz Złata. Chłopcy otrzymują imiona Artem, Iwan, Timur, Dmytro oraz Miron.

Ukraińskie prawo pozwala wpisywać do metryk dowolne nawet bardzo egzotyczne imiona na życzenie rodziców. Taką możliwością skorzystali się matki i ojcowie, którzy dla swoich pociech wybrali imiona Michelle, Arianna, Juanna, Elinna, Egia, Leja, Oriana, Leonard, Darren, Alp, Ilaj, Dominik i Emil.

Słowo Polskie, 24.05.16 r.

W okolicach donieckiego lotniska prorosyjscy terroryści zepsuły kamery OBWE a w stolicy obwodu donieckiego sprzęt monitoringowy odłączono od zasilania.

O incydencie poinformowali media członkowie SMM OBWE: „Uzbrojeni członkowie tzw. „DRL” zablokowali pracę naszego sprzętu w rejonie donieckiego lotniska. To jest sprzeczne z Kompleksem przedsięwzięć z implementacji warunków mińskiego rozejmu. SMM dowiedziała się, że ww. członkowie „DRL” otrzymali rozkaz osobiście od Aleksandra Zacharczenki”.

Terroryści rzekomo zmuszali członków misji monitoringowej do demontażu kamer, grożąc, że w wypadku odmowy sami to zrobią z zastosowaniem siły.

Słowo Polskie, 23.05.16 r.

Źródło: Unian

Kilka kompozycji z nowego albumu oraz dobrze znane i lubiane przez publiczność „Na nebi”, „Widpusty” i inne wykonali 21 maja na stadione „Lokomotyw” razem z 15 tys. mieszkańców stolicy Podola członkowie zespołu „Okean Elzy”.

Przyjazd do Winnicy Swiatosława Wakarczuka i całej „oceanowej” ekipy odbywał się w ramach nowej trasy koncertowej, która nieoficjalnie startowała w Mariupolu trzy dni wcześniej.

Posłuchać, pośpiewać i potańczyć pod rytmy ulubionych piosenek kultowego zespołu przyszli także miejscowi Polacy i goście z Polski. Razem z ukraińskimi flagami na koncercie powiewały także flagi biało-czerwone.

- Nie my zaczęliśmy tę wojnę, ale my ją zakończymy – te słowa lidera „Okeanu Elzy” widzowie powitały gorącymi owacjami.

Podczas winnickiego koncertu „Okean Elzy” zaprezentował ponad 15 piosenek z swojego dorobku artystycznego i zapowiedział, że wkrótce zaśpiewa także dla swoich fanów w Kijowie, Chersoniu i innych miastach.

Słowo Polskie, 22.05.16 r.

 

Na zdjęciu polską flagę trzyma rodzina Siwajewych z Winnicy
Wieczorem 20 maja podczas ruchu podmiejskiego pociągu na linii Winnica-Chrystynówka zapaliła się lokomotywa. Ogień przerzucił się na trzy kolejne wagony, którymi podróżowało 100 pasażerów.

Incydent stał się nieopodal wioski Semenki w okolicach Bracławia.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pasażerowie samodzielnie zdążyli opuścić płonący pociąg i za dwie godziny zostali ewakuowani podstawionymi dodatkowym pociągiem i autobusem.

Słowo Polskie, zdjęcia: espreso.tv, 21.05.16 r.

 Źródło: zvitdopfu.comW funduszu emerytalnym Ukrainy brakuje 145 miliardów hrywien (5,18 mld Euro) dla zagwarantowania wypłat wszystkich świadczeń socjalnych. Ta cyfra będzie co roku rosła,  jeżeli nie zostaną przeprowadzone reformy. Taką informację upubliczniła służba prasowa Rady Ministrów, cytując premiera Hrojsmana.

Ukraińcy średnio otrzymują emerytury w rozmiarze 35-50 Euro. Zmniejszenie deficytu budżetu funduszu emerytalnego jest jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Emerytalnego, który przygotowuje się do nadania Ukrainie kolejnej transzy kredytu w rozmiarze 1,7 mlrd USD.

13 maja wicepremier ukraińskiego rządu Pawło Rozenko ogłosił o reformach, które poskutkują w reformowaniu systemu emerytalnego na Ukrainie. Wspomniał on o dołączeniu pozapaństwowych funduszy emerytalnych, wyprowadzenia z szarej strefy wynagrodzeń w firmach prywatnych, zmniejszenie podatku od dochodów osób fizycznych oraz przekazanie niewłaściwych dla funduszu emerytalnego wypłat innym resortom.

Słowo Polskie, K.B., 20.05.16 r.

W jego miejscu pojawiło się miasto z nazwą Dnipro. Taką zmianę w ramach ustawy dekomunizacyjnej ilością 247 głosów przyjęła 19 maja Rada Najwyższa.

W uzasadnieniu napisano, że nazwę Dniepropietrowsk miasto otrzymało w 1926 roku na cześć partyjnego, bolszewickiego i sowieckiego działacza, współorganizatora Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33 Grygorija Petrowskiego (1978-1958).

Uchwała ukraińskiego parlamentu obowiązuje od dnia jej przyjęcia.

Słowo Polskie, 19.05.16 r.


Kanadyjski parlament. Źródło: ipress.uaPetycja co do wprowadzenia bezwizowego wjazdu dla krótkoterminowych podróży obywateli Ukrainy do Kanady nabrała niezbędną ilość głosów w ramach petycji elektronicznych kanadyjskiego rządu i zostanie przekazana do parlamentu federalnego.

Petycję poparło pięciokrotnie więcej ludzi, aniżeli było to koniecznie. Po rejestracji dokumentu w parlamencie, rząd będzie miał 45 dni na przygotowanie pisemnej odpowiedzi.

Autor petycji, Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia Nick Krawiec podkreśla, że swoje podpisy pod petycją zostawiło 107 czynnych federalnych deputowanych i senatorów z czterech głównych partii politycznych, łącznie z trzema partyjnymi liderami. Według Krawca, na obrady do parlamentu dokument zostanie przekazany już w następnym tygodniu, więc do końca czerwca można oczekiwać na oficjalną odpowiedź.

Sergiusz Tolstichin, 18.05.16 r.

W rocznicę deportacji Tatarów krymskich oblano farbą tablicę memorialną Józefa Stalina w Symferopolu.

W noc z 17 na 18 maja nieznane osoby oblały farbą tablicę Stalina na budynku krymskiego oddziału Kompartii RF. Tablica upamiętnia udział totalitarnego wodza w konferencji w Jałcie, która odbyła się w 1945 r.

Deputowany do RM Symferopola Stepan Kiskin nazwał zniszczenie tablicy „krzyczącym wandalizmem” i zapowiedział, że komuniści nie pozostawią go bez uwagi.

Słowo Polskie, 18.05.16 r.

 

 

 

Źródło: pl.sputniknews.com

Ograniczenie importu na razie dotyczy produkcji z terenów obwodu chmielnickiego przez potwierdzony w tym regionie  wypadek świńskiej dżumy afrykańskiej.

Zakaz, jak twierdzi białoruska inspekcja sanitarna, nosi charakter tymczasowy. Pod restrykcje podpada także mięso dzikich wieprzów a nawet karmy dla zwierząt na podstawie mięsa wieprzowego.

Słowo Polskie, 17.05.16 r.

Źródło: espreso.tvNowy dyrektor ukraińskich linii kolejowych Wojciech Bałczun, który 16 maja rozpoczął pracę na swoim stanowisku, nie zamierza zwalczać poszczególnych wypadków korupcji, lecz będzie starał się budować fundamenty pod dobrze zorganizowaną procedurę, działającą zgodnie z otwartymi regułami.

- Jeżeli zacznę biegać z siekierą i rzucać się na każdy oddzielny wypadek korupcji, to nie dokonamy żadnych zmian. „Ukrzaliznyci” potrzebne są zmiany systematyczne, które same będą likwidowały skłonności korupcyjne – powiedział Bałczun w Kijowie.

Polski menadżer, lider zespołu „Chemia” został wyłoniony na stanowisko prezesa „Ukrzaliznyci” wskutek przeprowadzonego przez ukraińską Radę Ministrów konkursu.

Słowo Polskie, K.B., 16.05.16 r.

Źródło: http://www.segodnya.uaUkraińska artystka Dżamala z miażdżącą przewagą pokonała Rosję w nocy z 14 na 15 maja w konkursie piosenki „Eurowizja”, który w roku 2016 odbywał się w Szwecji.

Jurorzy we wszystkich 42 krajach, biorących udział w konkursie byli bardziej przychylni do występu artystki z Australii, lecz zwykli widzowie oddali więcej głosów na potomkinię Tatarów krymskich z Ukrainy. Ich głosy okazały się decydujące.

Po ogłoszeniu ostatecznych wyników konkursu Dżamala życzyła wszystkim „miłości i pokoju”.

Symbolicznym jest fakt, iż zwycięstwo Tatarki krymskiej z Ukrainy ogłoszono 15 maja, kiedy w tym kraju obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Rodzina Zuzanny Dżamaladinowej (prawdziwe imię i nazwisko Dżamali) osobiście doświadczyła deportacji ludności krymskotatarskiej z Krymu w 1944 roku. W swojej piosence, refren której brzmi w języku tatarskim,  Dżamala opowiada o ludziach, którzy przychodzą do domów, zabijają i mówią, że „Nie są winni”, myślą, że są bogami, którzy zabrali jej możliwość szczęśliwego życia na historycznej Ojczyźnie.

Kolejny finał „Eurowizji” w roku 2017 odbędzie się na Ukrainie.

Słowo Polskie, K.B., 15.05.16 r.

Źródło: krymtatar.in.uaW swojej rezolucji Europarlament zaapelował o udzielenie finansowania działalności Medżlisu na wygnaniu.

12 maja Parlament Europejski uchwalił rezolucję, która głosi, że zakaz działalności Medżlisu na terenie Federacji Rosyjskiej oznacza, że Tatarzy krymscy nie będą mogli zbierać się z okazji świąt narodowych, publikować swoje opinie w mediach, organizować publiczne akcje i korzystać z rachunków bankowych.
Europarlamentarzyści zwrócili się do KE z prośbą o „udzieleniu wsparcia finansowego dla Medżlisu, póki on będzie działał na wygnaniu”.

26 kwietnia Naczelny Sąd Krymu wydał orzeczenie, w którym Medżlis został nazwany „organizacją ekstremistyczną” i zakazał jego działalność na terenie Rosji. Pozew wniosła osobiście tzw „prokurator Krymu” Natalia Pokłońska. Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości włączyło Medżlis na listę organizacji, działalność których podlega zakazowi wskutek prowadzenia przez nich ekstremistycznej działalności.

Słowo Polskie, 13.05.16 r.

Źródło: pravda.com.ua

W obwodzie odeskim 1,5 km od ukraińsko-mołdawskiej granicy zatrzymano grupę kontrabandzistów z Mołdawii, którzy chcieli przemycić przez granicę 17 obrazów Rubensa, Tintoretto, Pizanelli, Karotto i Mantegnii, skradzionych 11 listopada ubiegłego roku z Miejskiego Muzeum w Weronie.

Wartość tych dzieł sztuki przekracza 15 milionów Euro.

- Te obrazy to najpiękniejsze gwiazdy werońskiego muzeum. Swoimi efektywnymi działaniami my nie tylko uratowaliśmy dzieła o znaczeniu światowym lecz także potwierdziliśmy prestiż Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Autentyczność obrazów została potwierdzona przez włoskich ekspertów, którzy także powinni byli uzgodnić ze stroną ukraińską tryb ich przekazania z powrotem do Werony,

Słowo Polskie, 13.05.16 r.

Źródło: novynarnia.comAmbasador UE na Ukrainie Jan Tombiński wyraził niezadowolenie z powodu publikacji nazwisk ukraińskich i zagranicznych dziennikarzy, akredytowanych przez władze tzw. „DRL” i „ŁRL”.

Dzień wcześniej na witrynie „Myrotworec” pojawiły się personalne dane dziennikarzy, którzy otrzymali pozwolenie od okupacyjnych władz wschodniej części Donbasu na prowadzenie działalności dziennikarskiej na tym terenie. W tej bazie mieszczą się dane ponad 4 tys. osób.

Jan Tombiński obarczył częścią odpowiedzialności za ujawnienie danych ukraińską władzę. - Takie działania godzą w międzynarodowe standardy ochrony personalnych danych oraz mogą być zagrożeniem dla samych dziennikarzy. Apeluję do ukraińskiej władzy, by ten kontent usunięto z przestrzeni publicznej – powiedział Ambasador UE na Ukrainie w wywiadzie dla „Europejskiej Prawdy”.

Słowo Polskie, 12.05.16 r.

Ponad 41 milionów ludzi na całym świecie musiało wskutek różnych przyczyn nie od nich zależnych zmienić miejsce zamieszkania w swojej ojczyźnie.

Liderami na tej smutnej liście są Jemen, Syria, Irak oraz Ukraina.

W 2015 roku w Jemenie, Syrii oraz Iraku zarejestrowano ponad 4,6 miliona wewnętrznych przesiedleńców. Poza granicami Bliskiego Wschodu na liście krajów, gdzie najwięcej mieszkańców zostało zmuszonych do miejsca zamieszkania, na pierwszym miejscu jest Ukraina z 1,7 miliona wewnętrznie przesiedlonych osób. 942 tys. z nich otrzymali status wewnętrznego uchodźcy.

Słowo Polskie, 11.05.16 r.

 


Źródło: 112.ua

- Mamy mandat na misję na Ukrainie. To misja cywilna, w której biorą udział nieuzbrojeni obserwatorzy. Ich funkcje już zostały rozszerzone, bowiem my kontrolujemy wdrażanie w życie umów, osiągniętych w Mińsku. Słyszeliśmy o misji policyjnej, lecz w obecnym momencie nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych propozycji od krajów członkowskich OBWE na ten temat – powiedział w Kijowie sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

Zannier podkreślił, że OBWE teoretycznie może przeprowadzać „bardziej wzmożone operację”. - Są pomysły dotyczące wprowadzenia policyjnego kontyngentu na Donbas oraz wyposażenia obserwatorów w broń palną w zonie konfliktu, dlatego jestem gotów do dyskusji – dodał sekretarz generalny OBWE.

Słowo Polskie, 10.05.16 r.

W centralnych uroczystościach, które miały miejsce pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Kijowie wziął udział prezydent Petro Poroszenko i inni przedstawiciele ukraińskich władz, duchowieństwa i społeczności. Kwiaty na mogile czerwonoarmistów złożył także bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji kamieniecko-zaporoskiej.

Podczas tegorocznych uroczystości w ramach wdrażania w życie ustawy dekomunizacyjnej zabroniono używania radzieckiej symboliki.

Słowo Polskie, 09.05.16 r.

Tak zwany „prokurator Krymu” Natalia Pokłońska nazwała aresztowania Tatarów krymskich na półwyspie, które odbyły się w dniach 6-7 maja „profilaktyczną operacją”.

Krymskie władze twierdzą, że podobne akcje maja na celu zwiększenie bezpieczeństwa przed Dniem Zwycięstwa 9 maja.

- Podobne rajdy będą kontynuowane wszędzie. Będziemy sprawdzali migracyjne ustawodawstwo w miejscach większych skupisk obywateli. Do meczetów i innych miejsc kultu nie wchodzimy – powiedziała Pokłońska.

Tymczasem 7 maja w Eupatorii zatrzymano 25 Tatarów krymskich, o czym poinformował dziennikarz Osman Paszajew.

6 maja grupa z kilkudziesięciu uzbrojonych w karabiny osób wtargnęła w meczet we wiosce Mołodiżne w rejonie symferopolskim i spróbowała wywieźć w nieznanym kierunku ponad 100 Tatarów krymskich.

12 maja Europarlament planuje przeprowadzić debaty i uchwalić rezolucję w sprawie łamania praw Tatarów krymskich ze strony Rosji.

Słowo Polskie, 08.05.16 r.

Źródło: zik.ua

Najnowszy dwusilnikowy samolot produkcji ukraińskiej firmy Softex-Aero debiutował na San'n'fan Airshow w Stanach Zjednoczonych.

V24 ma bardzo ciekawą konstrukcję, w której jednolite skrzydło łączy się z zamontowaną wyżej kabiną dla pilota i trzech pasażerów. Nad skrzydłem na pilonach zamontowano silniki. W obecnej wersji ukraiński samolot kosztuje 550 tys. USD.

Do Stanów Zjednoczonych samolot przybył rozmontowany na części. W mieście Lakelend (Florida) w przeciągu trzech dni on powrócił do oryginalnego wyglądu. Firma Softex-Aero znajduje się w obwodzie kijowskim. To jedno z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w branży aerokosmicznej na terenie Ukrainy. Wcześniej Softex-Aero zaprezentowała koncept superszybkiego helikoptera VV-2.

Słowo Polskie, 07.05.16 r.

Ukraiński Instytut Narodowej Pamięci opracował specjalny portal internetowy pt.: „Ukraińska Druga Światowa (1939-1945)”, przedstawiający nowoczesne traktowanie udziału Ukraińców w najtragiczniejszej w skutkach wojnie w dziejach świata.

Portal składa się z kilku tematycznych działów: Mapy, Najważniejsze wydarzenia, Zdjęcia, Infografika, Wystawa, Teksty oraz Biblioteka. Twórcy portalu w swoich materiałach informacyjnych podkreślają, że w szeregach WP podczas kampanii wrześniowej służyło 120 tys. Ukraińców oraz wspominają o Włodzimierzu Janiwie, podchorążym II Polskiego Korpusu Władysława Andersa, odznaczonym orderem Virtuti Militari.

Razem z tym na tej stronie w znacznym stopniu przemilczano o kolaboracji ukraińskich nacjonalistów z III Rzeszą w 1941 r., pogromach Żydów z ich udziałem i Rzezi Wołyńskiej.

Strona na razie dostępna wyłącznie w wersji ukraińskojęzycznej.

>>> Link do portalu „Ukraińska Druga Światowa (1939-1945)” <<<<

Słowo Polskie, 06.05.16 r.

Źródło: ipress.ua Ukraińska Państwowa Służba z Pytań Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów zezwoliła na wznowienie importu polskiej wołowiny i podpisała z Polską odpowiednią umowę.

W ramach czwartego posiedzenia Ukraińsko-Polskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie agrarnego sektora odbyło się spotkanie między przedstawicielami Służby a polskim Głównym Inspektoratem Weterynaryjnym.

Podczas spotkania podpisano nowy certyfikat weterynaryjny na import polskiej wołowiny z niewielkimi ograniczeniami.

Strony także omówili sytuację dot. dżumy afrykańskiej u świń oraz program walki ze skazem, finansowanym na Ukrainie przez Unię Europejską.

Słowo Polskie, K.B.,  04.05.16 r.

Źródło: myvin.com.uaPrzewoźnik „Międzynarodowe Linie Lotnicze Ukrainy (MAU)” zwiększa ofertę swoich lotów z Winnicy.

Oprócz rejsów do Tel Awiwu od czerwca 2016 roku MAU ze stolicy Podola zacznie latać także do Warszawy. Rejsy dwa razy w tygodniu będą obsługiwały samoloty Boeing 737 oraz Embraer 190 z dwoma poziomami obsługi – biznes i ekonomiczny.

Rozkład rejsów (czas miejscowy):

PS 583 Winnica-Warszawa. Dni 1,5. Wylot: 01.00, przylot 01:30.
PS 584 Warszawa-Winnica Dni 4,7. Wylot 21:30, przylot 23:50.

Cena biletu z Winnicy do Warszawy wyniesie 3534 hrywien, z Warszawy do Winnicy – 98 Euro.

Kupić bilety można na stronie www.flyuia.com.

Słowo Polskie, 04.05.16 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą