Wiadomości z Ukrainy

Rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa z jednej strony nie zaprzecza, żeby obserwatorzy OBWE byli uzbrojeni w broń strzelecką, a z innej strony – Rosja uważa, że takie zmiany nie mieszczą się w granicach mińskich porozumień.

- Jesteśmy gotowi na zwiększenie ilości punktów kontrolnych, zgodzić się na całodobową obecność na nich zagranicznych obserwatorów oraz dać im możliwość posiadać broń – powiedział  Ławrow.

Stworzenie policyjnej misji zbrojnej na Donbasie rosyjski MSZ uważa za sprzeczne z mińskimi porozumieniami.

Słowo Polskie, 18.01.17 r.

 

Źródło: http://news.bigmir.net

Źródło: president.gov.uaPrezydent Ukrainy podczas spotkania z ambasadorami innych krajów, które odbyło się 16 stycznia w Kijowie, przypomniał, że Ukraina wykonała wszystkie wymogi i dostosowała się do unijnych kryteriów i Ukraińcy mają prawo na bezwizowy wjazd do krajów Unii Europejskiej.

- Dzięki naszym wspólnym wysiłkom w 2016 roku udało się odnaleźć formułę odblokowania ratyfikowania Umowy stowarzyszeniowej z UE. W 2017 roku ta sprawa ma być dokończona. Po drugie ta umowa ma stać się faktem dokonanym. Po trzecie – Ukraińcy wreszcie mają otrzymać prawo jeździć do krajów UE bez wiz – mówił ukraiński prezydent.

- Przekładanie na późniejszy termin jest niesprawiedliwe, bo Ukraińcy zapłacili za taką możliwość wysoką cenę. I jednocześnie niebezpieczne, bo dalsze zwlekanie ze skasowaniem wiz doprowadza do utraty przez nich wiary w Europę – właśnie tego domaga się Rosja – dodał prezydent.

Datę podjęcia decyzji po skasowaniu wiz dla Ukraińców wielokrotnie przenoszono na późniejszy termin. Europarlament planował rozpatrzyć to pytanie 18 stycznia br, potem przeniósł na 1 lutego. Jeszcze później na stronie Europarlamentu pojawiła się nowa data debat na tematu „bezwizu”  dla Ukrainy – kwiecień 2017 roku, ale później ogłoszono, że to pomyłka i ta informacja zniknęła ze strony EP.

Słowo Polskie, 17.01.17 r.

Źródło: vkurse.uaUkraina potwierdza swój status „spichlerza Europy”. W roku 2016 ukraińscy producenci pobili rekord z produkcji i eksportu olejów i tłuszczy roślinnych.

Ubiegły rok zaowocował w rekordowe zbiory słonecznika – 13,6 milionów ton. Wzrost produkcji oleju w grudniu 2016 roku osiągnął najwyższy wskaźnik za cały okres niepodległości Ukrainy – prawie 560 tys. ton.

W porównaniu z rokiem 2015 wzrost eksportu olejów roślinnych stanowił 123 proc. (4,8 milionów ton na kwotę 4,8 miliarda USD). W skali ogólnej eksportu ukraińskich towarów oleje i tłuszcze roślinne stanowią 13 proc.

Wcześnie Słowo Polskie informowało o rekordowej ilości eksportu ukraińskiego zboża i cukru na rynki światowe.

Słowo Polskie, 17.01.17 r.

W aptekach na terenie obwodu chersońskiego zaczęto sprzedawać śmiercionośny nastój „Bojarysznik”, który wskutek nieprawidłowego sposobu użycia zabił w Rosji 77 osób.

O sprzedaży zakazanego leku poinformował dziennikarz Oleksander Rudomanow, który na swoim profilu w FB napisał: „Na Chersońszczyźnie zaczęto sprzedawać rosyjski „Bojarysznik. Czas zwrócić się do odpowiednich organów”.

Spirytus metylowy, który jest jednym ze składników leku stał się przyczyną śmierci mieszkańców Irkucka. W Rosji, na Ukrainie, Białorusi a nawet w Polsce popularne jest picie alkoholu w postaci leków, nawet w postaci wody kolońskiej czy nastojów aptecznych.

Od 23 grudnia w Rosji obowiązuje zakaz sprzedaży leków z zawartością alkoholu powyżej 25 proc.

Słowo Polskie, 15.01.17 r.

 

Źródło: bor-odin.livejournal.com

W 2016 roku z pomocy Węgier w zakresie leczenia i rehabilitacji medycznej skorzystało 14 żołnierzy ukraińskich Sił Zbrojnych, rannych w starciach z oddziałami prorosyjskich separatystów na Donbasie.

Na rok 2017 Węgry zwiększyły kwotę do 20 osób. Ukraińcy będą leczeni w zakładach opieki medycznej sanatoriach uzdrowiskowych. Na leczenie za granicą trafiają osoby, który potrzebują specjalistycznej opieki, której nie są w stanie zapewnić ukraińskie szpitale.

Akcja pomocy Ukraińcom na Węgrzech jest finansowana przez węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich przy współpracy z Ukraińskim Samorządem na Węgrzech, ukraińskim resortem obrony i honorowym konsulatem RP w Iwano-Frankiwsku.

Słowo Polskie, 14.01.17 r.

Źródło: UNIAN

- My nie widzimy konkretnego zagrożenia ze strony Rosji dla któregoś z krajów natowskich. Ale widzimy bardziej pewną siebie Rosję, która istotnie zwiększyła wydatki na uzbrojenie. Rosję, która chce wykorzystać swoją siłę militarną przeciwko sąsiadom – co obserwowaliśmy w Gruzji i na Ukrainie oraz podczas okupacji Krymu i poparcia dla separatystów na Donbasie – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg w taki sposób uzasadnił potrzebę wzmocnienia przez Sojusz Północnoatlantycki swojej wschodniej flanki.

Sekretarz Generalny paktu wspomniał także o zmianach w funkcjonowaniu NATO w pytania cyberbezpieczeństwa po rosyjskich atakach na USA podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Sojusz pracuje nad stworzeniem zespołu ekspertów, którzy będą walczyli z cyberzagrożeniami i pomogą tym krajom członkowskim NATO, które okażą się na celowniku hakerów.

Słowo Polskie, 13.01.17 r.

Źródło: http://rian.com.ua

Zdjęcie: Igor GałuszczakZarząd jednej z dwóch dachowych polskich organizacji na Ukrainie - Związku Polaków, potępił zdewastowanie pomnika Polaków zamordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim i, żądając ukarania sprawców tego aktu wandalizmu, wyraził przekonanie, że nie mogli za nim stać Ukraińcy.

Tekst oświadczenia w tej sprawie ukazał się w środę w języku ukraińskim na oficjalnej stronie internetowej ZPnU. W tekście czytamy: „My, Związek Polaków na Ukrainie, wątpimy w zaangażowanie Ukraińców w zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej. Żadna z sił istniejących na Ukrainie nie identyfikuje się z nazistowskimi symbolami "SS" namalowanymi na zdewastowanym pomniku. Naród ukraiński i polski doświadczyły ponad 50-letniej okupacji bolszewickiej i radzieckiej i nie mają w zwyczaju niszczenia krzyży, które zawsze były znakiem jedności Wschodu i Zachodu, Polaków i Ukraińców. Żaden rozsądny człowiek nie uwierzy w to, że Polak czy Ukrainiec mógłby podnieść rękę, by dokonać takiego wandalizmu w okresie (prawosławnych) świąt Bożego Narodzenia".

ZPnU zwrócił uwagę na to, że informacja o zniszczeniu pomnika ukazała się w prorosyjskich mediach, a nie wyszła od organizacji polskich, które opiekują się miejscami pamięci narodowej na Ukrainie.W ocenie związku akty wandalizmu w miejscach pamięci narodowej na Ukrainie i w Polsce są niedopuszczalne, a ich sprawcy powinni zostać ukarani.

„Naszym głównym zadaniem jest niepoddawanie się prowokacjom, które mogą zaszkodzić relacjom polsko-ukraińskim”- napisał zarząd Związku Polaków na Ukrainie.
Śledztwo w sprawie incydentu w Hucie Pieniackiej prowadzą ukraińska policja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 12.01.17 r.

 

Oświadczenie Związku Polaków na Ukrainie odnośnie zdewastowanego pomnika Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej

8 stycznia, w czasie, gdy zgodnie ze wschodnim obrzędem naród ukraiński obchodził święta Bożego Narodzenia, we wsi Huta Pieniacka, w obwodzie lwowskim, nieznani wandale zdewastowali pomnik Polaków, którzy zginęli tragicznie w 1944 roku podczas drugiej wojny światowej.

Powodem do namysłu odnośnie ustanowienia „reżysera tego wydarzenia” jest fakt, że pierwszymi, kto opublikował zdjęcia zburzonego pomnika stały się nie strony internetowe polskich stowarzyszeń narodowo kulturalnych, działających w regionie lwowskim, i nie agencje informacyjne Galicji, a media prorosyjskie, które oskarżyły o dokonanie tego aktu wandalizmu przedstawicieli skrajnie prawicowych środowisk ukraińskich.

My, Związek Polaków Ukrainy, poddajemy w wątpliwość udział Ukraińców w zrujnowaniu pomnika w Hucie Pieniackiej. Żadna z sił istniejących na Ukrainie nie identyfikuje się z nazistowskimi symbolami «SS», namalowanymi na zbezczeszczonym pomniku. Naród ukraiński i polski doświadczyły 50-letniej okupacji władzy bolszewickiej i radzieckiej i nie mają w zwyczaju niszczenia krzyży, które zawsze były znakiem jedności Wschodu i Zachodu, Polaków i Ukraińców. Żaden rozsądny człowiek nie uwierzy w to, że Polak, czy Ukrainiec mógłby podnieść rękę, by dokonać takiego wandalizmu, co więcej – w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Możemy, natomiast, z dużą dozą pewności, mówić o zaangażowaniu w tym akcie wandalizmu w Hucie Pieniackiej trzeciej strony, która jest najbardziej zainteresowana pogorszeniem stosunków między naszymi dwoma bratnimi narodami. Ukraińcy ze wszech sił powstrzymują ataki wroga na wschodnich granicach Europy, pamiętając o Wielkim Głodzie, rozpętanym przez bolszewików i o krwawych represjach czynionych wobec ludności cywilnej w latach 30-ch ubiegłego wieku.

Polacy na Ukrainie żyją w pokoju i zgodzie ze wszystkimi narodowościami, popierają niepodległość i dążenie do integracji naszego państwa z europejską rodziną i wraz z narodem ukraińskim, bronią prawa Ukrainy do wolności

Związek Polaków Ukrainy stanowczo potępia jakiekolwiek przejawy haniebnych aktów wandalizmu w miejscach pamięci narodowej, zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce oraz uważa za  niedopuszczalne wykorzystanie odzwierciedlania powiązanych z tym  wydarzeń, w postaci brudnego tła informacyjnego przez trzecią stronę.

Spodziewamy się, że władze ukraińskie wykryją i ukarzą winowajców tego cynicznego uczynku.

Naszym, zaś głównym zadaniem jest niepoddawanie się prowokacjom, które mogą wnieść negatywne momenty i zaszkodzić polsko-ukraińskim relacjom w aspekcie między etnicznym, jak i międzypaństwowym.

Zarząd Główny Związku Polaków na Ukrainie


Zdjęcia: Jurij Rudenko, Paweł Bobołowicz10 stycznia na stronie memory.gov.ua, należącej do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ukazało się oświadczenie w sprawie uszkodzenia pomnika pomordowanym w 1944 roku Polakom w Hucie Pieniackiej.

Autorzy listu postrzegają analogię między tym aktem wandalizmu a niszczeniami ukraińskich miejsc pamięci w Polsce. Zdaniem historyków mają one na celu podżeganie do „wojny pomnikowej”.

Ukraiński IPN położył winę za wymordowanie kilkuset polskich cywilów na nazistów i ukraiński pułk policyjny SS. Do zbrodni doszło, jak twierdzą historycy, wskutek radzieckiej prowokacji.

10 stycznia polska ambasada złożyła notę do władz ukraińskich w sprawie uszkodzenia pomnika w Hucie Pieniackiej. Władze obwodu lwowskiego zaproponowały organizację 27-28 lutego wspólnej uroczystości dla oddania hołdu ofiarom zbrodni w Hucie Pieniackiej, w 73. rocznicę jej popełnienia.

Słowo Polskie, 11.01.17 r.

Źródło: Halycka Warta: https://www.youtube.com/channel/UCGZ-Ilad0VJPmmrvv0_R0hg9 stycznia w Drohobyczu (woj. lwowskie) 868 uczestników wzięło udział w pobiciu ogólnoukraińskiego rekordu z najliczniejszego wspólnego wykonania kolęd. Na placu rynkowym w drugiej stolicy Wschodniej Galicji, nie zważając na silny mróz, zebrała się nie tylko młodzież ale także osoby starsze.

Przedstawiciele „Księgi Rekordów Ukrainy”, którzy przybyli do Drohobycza, potwierdzili podaną przez organizatorów liczbę uczestników kolędowania. Poprzedni rekord z ilości jednocześnie kolędujących osób odnotowano w Czerkasach, gdzie do wspólnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych dołączyło 700 uczestników.

Dla ustanowienia rekordu w Drohobyczu wybrano kolędę „Dobryj weczir Tobi”, która jest jedną z najpopularniejszych we wszystkich regionach Ukrainy.

Słowo Polskie, 10.01.17 r.

Holenderski dziennikarz Michel Spekkers wielokrotnie odwiedzał Donieck, żeby nakręcić film o życiu mieszkańców pod okupacją rosyjsko-terrorystycznych ugrupowań.

Władze tzw. „DRL” pozwoliły mu odwiedzić miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga. Spekkers odnalazł tam części samolotu i fragmenty ludzkich szczątków, które postanowił przemycić do Holandii, w „nadziei otrzymać odpowiedzi na nierozwiązane pytania”.

Policja lotniska Schiphol rekwirowała u dziennikarza pakiety z metalowymi fragmentami i szczątkami i przekazała je prokuraturze. Spekkers nie nadał zgody na udostępnienie swoich nagrań wideo oraz zdjęć wykonanych przez niego na okupowanych terenach Donbasu.

Warto przypomnieć, że zgodnie z danymi rosyjskich radarów, przekazanymi przez Rosję Hollandii w listopadzie 2016 r., obalono tezę, że rakietę z BUK wystrzelono z kontrolowanego przez Ukrainę Pierwomajska.

Słowo Polskie, 09.01.17 r.

 

Źródło: http://www.bndestem.nl

Na początku roku Rosja uruchomiła dostawy gazu na okupowany półwysep krymski z Krasnodarskiego kraju za pośrednictwem nowego gazociągu.

Członek komitetu ds energetyki w rosyjskiej Dumie Michaił Szeremiet twierdzi, że ciśnienie gazu jest wystarczające dla uruchomienia go na pełną siłę i gazu ma wystarczyć dla wszystkich użytkowników. W obecnej chwili, jak twierdzi strona rosyjska gaz dostarczany jest na półwysep w trybie testowym.

Połączenie rosyjskiego i krymskiego systemów gazowych odbyło się 27 grudnia.

Słowo Polskie, 08.01.17 r.

Źródło: http://gasunion.org.ua

7 stycznia wierni cerkwi greckokatolickiej oraz prawosławnej na Ukrainie świętują narodziny Jezusa Chrystusa.

Tegorocznemu Bożemu Narodzeniu towarzyszą silne mrozy na całym terenie Ukrainy od -15 do -21 stopni poniżej zera, zerwane trakcje elektryczne i unieruchomiony transport komunalny.

W sześciu obwodach ograniczono ruch transportu na drogach krajowych i międzynarodowych (dniepropietrowskim, odeskim, czerkaskim, chersońskim oraz mikołajowskim), resort spraw nadzwyczajnych zaapelował do kierowców nie opuszczać miast z powodu trudnych warunków drogowych.

W niedzielę 8 stycznia na całym terenie Ukrainy zachowa się chłodna i śnieżna pogoda z temperaturą od -18 do -21 stopni poniżej zera.

Słowo Polskie, pogoda.unian.ua, 07.01.16 r.

 


Źródło: http://bug.org.uaPod koniec 2016 roku rezerwy walutowe państwa ukraińskiego wzrosły o 2,2 miliardy dolarów. 5 stycznia Narodowy Bank Ukrainy informuje o 15,6 miliardach USD na rachunkach walutowych.

Główne źródła napełniania rezerw – rozmieszczenie dewiz na kwotę 550 milionów dolarów, 55 milionów od Komisji Europejskiej oraz dodatkowe finansowanie – 1 miliard USD od ulokowania euroobligacji Ministerstwa Finansów na kwotę 1 miliard USD.

Razem z tym nie sprawdziły się prognozy Narodowego Banku, szacujące wzrost rezerw walutowych do 17,5 miliardów USD. Ukraina nie doczekała się trzeciej transzy MFW na kwotę 1,3 miliarda oraz 600 milionów Euro od EK.

Słowo Polskie, 06.01.16 r.

Po raz pierwszy od momentu zdobycia przez Ukrainę niepodległości w roku 2015/2016 udało się wyprodukować na eksport prawie 40 milionów ton zboża.

W porównaniu z poprzednim okresem ten wskaźnik przewyższono o 13 proc.

W roku 2016/2017 eksperci prognozują kolejny wzrost eksportu zboża o 2 miliony ton. W przeciągu 9 miesięcy 2016 roku ukraińscy producenci sprzedali na rynek zewnętrzny produkcji rolnej na 10,4 miliarda USD – 40 proc. od całej kwoty eksportu.

W roku 2015/2016 Ukraina została światowym liderem z eksportu mąki (344 tys. ton.).

Jednocześnie Ukraina prezentuje najniższy w Europie wskaźnik produkcji zboża w obliczeniu na jeden hektar, który stanowi 2,9 ton. W Polsce rolnicy zbierają o 0,3 tony więcej. We Francji ten wskaźnik stanowi nawet około 7 ton.

Słowo Polskie, 04.01.16 r.

Kierownik administracji SBU Oleksandr Tkaczuk poinformował media o skierowaniu do MSZ listu dotyczącego zakazu wjazdu na teren Ukrainy liderowi francuskiego „Narodowego Frontu” Marine Le Pen.

Kandydat na stanowisko prezydenta od francuskiej ultraprawicy Le Pen pozwoliła sobie na publiczne stwierdzenie, że aneksja ukraińskiego Krymu przez Rosję „nie była łamaniem prawa”.

W obecnej chwili Marine Le Pen nie reprezentuje stanowiska oficjalnych władz Francji i ograniczenie jej wjazdu na teren Ukrainy będzie nosiło charakter ograniczeń dla osób fizycznych cudzoziemców.

Słowo Polskie, 04.01.16 r.

 

Źródło: http://www.cartoonmovement.com

Nie wykluczone, że jeszcze w 2017 roku na Ukrainie ruszy produkcja słynnych amerykańskich karabinów M-16.

Tę sensacyjną wiadomość oznajmił 3 stycznia podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora generalnego „Ukroboronpromu” Wołodymyr Korobow.

- Realizacja tego projektu znajduje się już w mocno zaawansowanym stadium. Mam nadzieję, że wkrótce przejdziemy do praktycznego etapu produkcji M-16. Na razie podpisujemy wszystkie niezbędne dokumenty ze stroną amerykańską – mówił Korobow. Przedstawiciel „Ukroboronpromu” zaznaczył, że sukces tego projektu pozwoli już w najbliższej przyszłości reformować ukraiński przemysł zbrojeniowy zgodnie ze standardami NATO.

Prezes „Ukroboronpromu” Sergij Mytykiuk dodał, że karabin M-16 jest na uzbrojeniu armii 40 krajów świata.

Karabin M-16 jest produkowany od 1964 roku. Magazynki M-16 są standardowymi magazynkami broni NATO. Do dnia dzisiejszej wyprodukowano około 8 milionów takich karabinów w USA, Kanadzie oraz Chinach.

Słowo Polskie, 03.01.16 r.

Źródło: http://www.keyword-suggestions.com

Źródło: http://www.nrcu.gov.uaW 2016 roku Ukraina zdołała skrócić spożycie gazu ziemnego o 32,7 proc. w porównaniu z rokiem 2015 – do 11,78 miliardów m3.

W przeciągu ostatnich 13 miesięcy import gazu prowadzono wyłącznie na zachodniej granicy, nie kupując go bezpośrednio u rosyjskiego „Gazpromu”.

Import ze Słowacji stanowił 1,3 miliarda metrów sześciennych, Węgier – 227 milionów oraz 129,7 milionów z Polski.

Przed 2020 rokiem jest zaplanowane połączenie systemów gazowych Polski i Ukrainy przy pomocy nowego interkonnektora.

Słowo Polskie, 03.01.16 r.

Służba prasowa Ukraińskiej Służby Granicznej informuje, że stanem na godzinę 8:00 2 stycznia nie odnotowano kolejek na żadnym z przejść granicznych między Ukrainą a Polską w obwodach wołyńskim i lwowskim.

W ostatnich dniach 2016 roku na wjazd do Polski czekało od 1000 do 1300 samochodów.

Warto wspomnieć o uchwaleniu przez Radę Najwyższą podwyższenia od 1 stycznia 2017 roku akcyzy na wódkę o 20 proc., piwo – 12 proc. oraz papierosy – 15-30 proc., co może doprowadzić także do ich zdrożenia w Polsce. Wielu mieszkańców przygranicznej strefy na Wołyniu i Galicji Wschodniej żyje z przemytu alkoholu i papierosów do Polski.

Słowo Polskie, 02.01.16 r.

 

Zdjęcie z przejścia granicznej w Rawie Ruskiej. Strona ukraińska, stanem na 11:28, 2 stycznia.

Donald Tusk na większości ukraińskich stacji telewizyjnych kilka minut przed początkiem nowego 2017 roku przywitał mieszkańców Ukrainy ze świętami noworocznymi i bożonarodzeniowymi.

- Drodzy Ukraińcy, bratni narodzie europejski […] jesteście dla mnie i dla innych Europejczyków znakiem nadziei, bowiem w mijającym roku, jak i w latach poprzednich, pokazaliście światu co to znaczy odwaga w dzisiejszym świecie – mówił Donald Tusk.

Orędzie Tuska zabrzmiało w ukraińskiej telewizji tuż przed noworocznym orędziem prezydenta Petra Poroszenki.

Słowo Polskie, 01.01.17 r.

 

Źródło: 5.ua

Źródło: http://gazeta.uaO 9,7 proc. w trzecim kwartale 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosła kwota przelewów pieniężnych, wykonanych do domu przez obywateli Ukrainy, mieszkających i pracujących poza granicami swojej ojczyzny.

W trzecim kwartale 2016 roku rozmiar prywatnych przekazów pieniężnych do Ukrainy wyrósł do 1,43 miliarda dolarów.

Zgodnie z informacją Narodowego Banku za pośrednictwem rachunków bankowych przekazano 591 milionów USD, przez serwisy typu Western Union – kolejne 581 milionów. Następne 266 milionów dolarów dotarło na Ukrainę nieformalnie.

Najwięcej pieniędzy przelewano w 2016 r. z Rosji (24,7 proc.), USA (13,4 proc.), Cypru (5,9 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (5,7 proc.).

Słowo Polskie, 30.12.16 r.

Budżet państwowego programu informowania społeczności na temat europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy na lata 2017-2020 wyniesie ponad 100 milionów hrywien.

28 grudnia Rada Ministrów poparła prezydencki projekt dokumentu, zgodnie z którym taki program będzie wdrażany w życie od początku następnego roku. Głównym jego celem będzie zwiększenie ilości „eurosympatyków” i zwolenników integracji Ukrainy w NATO. W ramach realizacji programu jest przewidziane stworzenie portalu „Ukraina-NATO”, wizyty do siedziby politycznej Sojuszu w Brukseli, konferencje, seminaria, festiwale, wspólne manewry wojskowe i inne przedsięwzięcia.

Zgodnie z ostatnimi sondażami członkostwo Ukrainy w NATO popiera 71 proc. obywateli Ukrainy, 44 proc. uważa, że NATO jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa kraju. Zaledwie 6 proc. Ukraińców chciałoby sojuszu z Rosją, 26 proc. popiera neutralność Ukrainy.

Słowo Polskie, unian.ua, 30.12.16 r.

 

Źródło: zbroya.info

Posiedzenie rady w budynku MSZCzłonkowie Religijnej Rady Społecznej działającej przy ukraińskim MSZ, zaapelowały do zaprzestania łamania praw wspólnot religijnych na terenie okupowanego Krymu i Donbasu.

Podczas posiedzenia społecznej rady ds współpracy z religijnymi organizacjami przy MSZ Ukrainy, które odbyło się 22 grudnia w budynku ministerstwa, wymieniono poszczególne wypadki łamania praw wierzących – np. w Bakczysaraju, gdzie okupacyjne władze zakazały przeprowadzania mszy wspólnocie ewangelickiej „Głos nadziei” oraz adwentystom siódmego dnia w Gorłowce (obw. doniecki).

- Problemy wspólnot religijnych na tymczasowo okupowanych terenach mają być stale poruszane na poziomie międzynarodowym do czasu, kiedy wszystkie kościoły i domy modlitwy nie zostaną zwrócone wspólnotom religijnym – podkreślił Oleksander Zajec.

Członkowie Rady jednogłośnie poparli jak najszybsze uchwalenie projektu ustawy „O kapelanii wojskowej”. Ich zdaniem kapelania, jako jedna z form współpracy między państwem a Kościołem, będzie skutecznie wspierała ukraińskich żołnierzy, broniących niepodległości terytorialnej suwerenności Ukrainy przed rosyjskim agresorem.

Słowo Polskie na podstawie informacji credo-ua.org, 29.12.16 r.

Громадська рада з питань співпраці з релігійними організаціями при Міністерстві закордонних справ України засудила порушення прав віруючих на окупованих територіях України на Донбасі та Криму.

Про це йшла мова під час засідання 22 грудня 2016 року в приміщенні МЗС України, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Учасники засідання звернули увагу на порушення прав віруючих у тимчасово окупованій АР Крим та в окремих районах Донецької і Луганської областей. Зокрема, на заборону окупаційною владою проводити богослужіння у Церкві християн віри євангельської «Голос надії» в Бахчисараї,  а також – у молитовному будинку Церкви адвентистів сьомого дня у Горлівці Донецької області.

Про ці та інші факти порушень прав віруючих Інститут релігійної свободи повідомив учасників міжнародної конференції ОБСЄ, яка відбулася 14 грудня у Відні.

«Питання відновлення порушених прав віруючих на тимчасово окупованих територіях України має постійно звучати на міжнародному рівні (ОБСЄ, ООН, Рада Європи) до тих пір, поки всі храми і молитовні будинки на Донбасі та Криму не будуть повернуті віруючим і відповідним релігійним громадам», – наголосив голова правління ІРС Олександр Заєць під час засідання Громадської ради.

Також члени Громадської ради обговорили питання звільнення українських заручників, сприяння розвитку капеланства як форми співпраці між Державою і  Церквою, спрямованої на підтримку українських бійців, які захищають суверенітет і територіальну цілісність України від російського агресора. Громадська рада при МЗС одностайно висловилася на підтримку якнайскорішого ухвалення проекту Закону України «Про військове капеланство».

Члени Громадської ради обмінялися інформацією про участь у низці міжнародних заходів, зокрема, у вшануванні за кордоном  пам’яті жертв Голодоморів в Україні.Джерело: CREDO

357 obywateli Rosyjskiej Federacji otrzymało od początku ATO ukraiński paszport na mocy rozporządzenia prezydenta Petra Poroszenki.

Kolejne 5,9 tys. nabyło ukraińskie obywatelstwo w trybie ułatwionym za pośrednictwem Ukraińskiej Służby Migracyjnej. Taką informację upublicznił deputowany do Rady Najwyższej Mustafa Najem.

Słowo Polskie, 28.12.16 r.

Źródło: http://ukranews.com

Źródło: dumskaya.netNa głębokości 20 metrów przy temperaturze sześć stopni powyżej zera w odległości 5 kilometrów od brzegu grupa płetwonurków zainstalowała w Odeskiej zatoce świąteczną choinkę.

Półtorametrowe drzewo stanęło w pobliżu rumuńskiego statku Sulina, zatopionego tutaj w 1942 roku wskutek ataku sowieckiej łodzi podwodnej.

Podwodną choinkę udekorowano specjalnie przygotowanymi dla tego celu zabawkami oraz lampkami. Przebrani za postacie z bajek płetwonurkowie, w tym Mykoła Andrianow tańczyli wokół choinki i witali Boże Narodzenie.

W podwodnym święcie wzięło udział 20 osób. Pogrążenie pod wodę wykonano dwukrotnie – 24 i 25 grudnia. - Kiedy normalni ludzie świętują Boże Narodzenie czy Hanukę my postanowiliśmy zrobić imprezę pod wodą. Poszczęściło się nam z pogodą – zaznaczył Andrianow.

Słowo Polskie, 27.12.16 r.

Izraelskie osiedla na terenie Palestyny. Źródło: TSN.UAIzraelski premier Benjamin Netanyahu nakazał Ministerstwu Spraw Zagranicznych zredukować kontakty robocze z 12 krajami, które głosowały przeciwko Izraelowi w RB ONZ, w tym z Ukrainą.

Netanyahu zaapelował także do mieszkańców Izraela by mniej podróżowali do krajów, które poparły rezolucję, wymagającą od Izraela zaprzestać budowę żydowskich osiedli na terenach okupowanej Palestyny, łącznie ze Wschodnim Jeruzalem.

Jednym z krajów, który poparł rezolucję, była Ukraina. Pierwszą reakcją strony izraelskiej na postawę ukraińskiej delegacji, która zasiada w RB ONZ, było odwołanie wizyty ukraińskiego premiera Wołodymyra Hrojsmana do Izraela, która miała odbyć się w dniach 27-28 grudnia.

Premier Izraela także wezwał do siebie ambasadora USA, kraju, który wstrzymał się od głosowania za rezolucję.

25 grudnia stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Wołodymyr Jelczenko porównał okupację przez Izrael terenów Palestyny z okupacją Krymu przez Rosję: "Izraelskie osiedla na terenie Palestyny nie są zgodne z prawem międzynarodowym, tak samo, jak i okupacja Krymu przez Rosję".

Słowo Polskie, 26.12.16 r.

Wieczorem 24 grudnia Petro Poroszenko powitał chrześcijan kościoła zachodniego ze Świętami Bożego Narodzenia.

- Serdecznie witam chrześcijan zachodniego obrządku ze świętami bożonarodzeniowymi. Proponuję posłuchać pierwsze nagranie „Szczedryka”, nagrane w 1922 roku w Nowym Jorku. Do dziś właśnie tą melodią miliony ludzi na całym świecie witają święta napisał prezydent na swoim profilu w sieci Facebook.

Przypomnimy, że ustawa Nr 5496 o dniu wolnym od pracy 25 grudnia otrzymała pozytywną opinię komitetu polityki socjalnej w Radzie Najwyższej.

Ukraińska kolęda "Szczedryk" stała się znana na całym świecie, dzieki ukraińskiemu kompozytorowi Mykole Leontowiczowi, zamordowanemu przez agenta bolszewickiej bezpieki GPU w styczniu 1921 roku w Markowce pod Winnicą.

Słowo Polskie, 25.12.16 r.

 


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą