Wiadomości z Ukrainy

Źródło - unian.uaPo burzliwych czwartkowych obradach ukraińskiego parlamentu, które zakończyły się rozpadem koalicji rządowej i dymisją rządu, premier Arsenij Jaceniuk oficjalnie poinformował zagranicznych partnerów o tym, że rezygnuje z pełnienia funkcji premiera. Jednym z pierwszych, do kogo zadzwonił Jaceniuk był John Kerry.

Sekretarz prasowy Kerry opublikowała później oświadczenie o tym, że rozpad koalicji nie stał się niespodzianką dla USA bowiem i prezydent Poroszenko i demokratyczne siły dążą do całkowitej zmiany władzy na Ukrainie, która nie będzie możliwa bez przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej.

Pierwszym ogłosiło o wyjściu ze składu koalicji ugrupowanie parlamentarne „Udar”, to samo chwilę później zrobiła partia „Swoboda” i część pozafrakcyjnych deputowanych.

Premier Arsenij Jaceniuk wyraził niezadowolenie z tego, że Rada zamiast uchwalenia życiowo ważnych ustaw (zwiększenie wydatków budżetowych na ATO i pozwolenie zagranicznym kompaniom na wspólną koncesję rurociągu gazowego), zajęła się „politykowaniem”.

Funkcję p.o. premiera według niektórych źródeł ma objąć Wołodymyr Hrojsman.

Redakcja

24 lipca 2014 roku w rządowych mediach została opublikowana decyzja prezydenta Piotra Poroszenki o przeprowadzeniu drugiej fali częściowej mobilizacji do ukraińskiego wojska.

Odpowiednią uchwałę przegłosował 22 lipca ukraiński parlament.

Mobilizacją w przeciągu 45 dni zostaną objęci 60 000 oficerów i sierżantów rezerwy co pozwoli wykonać rotację ukraińskich oddziałów zbrojnych, walczących na wschodzie Ukrainy.

Redakcja

 

Źródło - http://www.ukrinform.ua/

Źródło - FBKilka tysięcy kibiców klubów piłkarskich z Kijowa, Doniecka, Dnipropetrowska, Symferopola, Połtawy, Użgoroda i Lwowa wzięli udział w „Marszu jedności”, który odbył się przed meczem za Superpuchar pomiędzy kijowskiem „Dynamo Kijowem” i donieckim „Shakhtarem” na „Arenie-Lwów”.

Po drodze fani krzyczeli hasła: „Odna, jedyna, soborna Ukraina”, „Putin – h**lo” i inne. Na ulicy Doroszenka dołączyli do nich automobiliści.

Uczestnicy marszu przeszli od placu Rynkowego przez ulicę Stryjską do stadionu, który dwa lata temu przyjmował jeden z meczów EURO-2012. Żadnych wypadków agresji czy konfliktów pomiędzy przedstawicielami różnych klubów piłkarskich nie odnotowano.

Superpuchar z rachunkiem 2:0 zdobył „Szakhtar”.

Redakcja

Okrzykami „Spasibo, dziękujemy” oraz burzą oklasków witają miejscowi mieszkańcy wkraczające do zwolnionych miast Donbasu ukraińskie oddziały wojskowe. Na centralnych placach miast zbierają się wiece poparcia dla działań sił ATO, niektórzy nawet płaczą, gdy po kilku miesiącach życia w strachu widzą w swoim mieście pierwszych wyzwolicieli.

Wbrew informacjom, szerzonym przez rosyjskie media, które twierdzą, że prorosyjscy terroryści zajmowali się uporządkowaniem życia na Donbasie, separatystów interesowały wyłącznie prowokacje, kradzieże i próby destabilizacji sytuacji w okupowanych przez nich miejscowościach.

Redakcja

 

Wideo z wkroczenia pierwszych ukraińskich oddziałów do zwolnionego Siewierodoniecka

 

 

Źródło - vinnitsa.info

5 sierpnia zostanie optymizowany ruch pociągów Intercity nr761/762, które kursują od Kijowa do Odessy przez Winnicę. Teraz pokonanie 270-kilometrowego dystansu pomiędzy Kijowem a Winnicą zajmie 2 godziny i 12 minut a odległości pomiędzy Winnicą a Odessą – zaledwie 4 godziny 27 minut.

Redakcja

21 lipca późnym wieczorem nieznani sprawcy podpalili krymską rezydencję arcybiskupa ukraińskiej cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu Klimenta.

O zajściu poinformował sam duchowny: „Zadzwonili do mnie z Krymu i powiedzieli, że wszystko spłonęło, został tylko żelazny dach”.

Arcybiskup uważa, że to co się stało było ostrzeżeniem, przed następnym podpaleniem cerkwi, znajdującej się tuż przy budynku, który został zniszczony.

- Po wydarzeniach w krymskiej wsi Perewalne (przedstawiciele „Krymskiej Samoobrony” zabrali u wiernych kijowskiego patriarchatu cerkiew pw. Wstawiennictwa NMP), rozpoczęły się systematyczne próby przejęcia naszego mienia na półwyspie. Na razie nie mamy zamiaru zwracać się do policji ale wiemy, że z tym procesem jest związane duchowieństwo moskiewskiego patriarchatu, bliskie do metropolity Łazarza. Oni zawsze z nienawiścią traktowali naszą obecność na Krymie i teraz widzimy skutki tej nienawiści – powiedział arcybiskup Kliment.

Redakcja

Źródło - www.hindustantimes.comPierwsza grupa zagranicznych ekspertów z Malezji zaczęła badać okoliczności tragedii katastrofy samolotu Boeing 777 niedaleko Doniecka.

Ukraińskie władze nie przeszkadzają pracy specjalistom z kraju, do jednego z przewoźników którego należał samolot MH17. Na odwrót premier Jaceniuk zaproponował, by Holendrzy stanęli na czele grupy badaczy miejsca katastrofy a prezydent Ukrainy nadał zagranicznym ekspertom rządowy samolot dla dostarczenia ich w poniedziałek do Charkowa.

Też do Charkowa wyleciał specjalny samolot z Holandii z trumnami, specjalnym sprzętem i siedmioma specjalistami na pokładzie.

Eksperci już przeanalizowali zdjęcia, którzy otrzymali pocztą elektroniczną. Jedną z ich rekomendacji było jak najszybsze wykonanie panoramicznych zdjęć oddzielnych części samolotu, który spadł w pobliżu przygranicznej z Rosją miejscowości Torez.

Redakcja

Źródło - lohatron.ruPierwszym, kto poinformował o uzyskaniu pozwolenia od oficjalnych władz na utworzenie ochotniczego oddziału wojskowego, składającego się z etnicznych Żydów, czujących się patriotami Ukrainy, był mieszkaniec Odessy Maksym Nejman.

- Mam 25 lat. Służyłem w CAHALe (izraelskim wojsku), dosłużyłem się do stopnia samara (starszego sierżanta). Razem z innymi zapaleńcami żydowskiego pochodzenia zdecydowaliśmy, że utworzymy własny batalion ochotników i pojedziemy na wschód. Naszą inicjatywę podtrzymało prawie 250 osób. 70 z nich już na dniach wyjeżdża do obozu treningowego, gdzie przez 2-4 tygodnie będą ćwiczyli, jak walczyć z wrogiem na polu boju – opowiada Nejman.

Każdy z ochotników musi spełnić szereg warunków – być po służbie wojskowej w Armii Obrony Izraela albo ukraińskich Siłach Zbrojnych (wielu ukraińskich Żydów ma podwójne obywatelstwo i byli zobowiązani do służby w izraelskim wojsku), czuć się patriotem Ukrainy oraz przejść przez komisję lekarską.

Oddziały „Matilan” w Izraelu pełnią funkcję specjalnych jednostek wojskowych ochrony pogranicza.

Redakcja


Pięć miesięcy po zwycięstwie Rewolucji Godności w Winnicy zabroniono wreszcie translacji szeregu rosyjskich stacji telewizyjnych.

18 lipca równo w południe operatorzy winnickich telewizji kablowych jednocześnie zablokowali przekaz sześciu rosyjskich stacji telewizyjnych - „Rossija 1”, „NTV”, „TNT”, „Petersburg 5”, „Zwiezda”, „Ren TV”.

17 lipca Krajowa Rada ds telewizji ogłosiła, że odbierze licencje u wszystkich operatorów, kto będzie wbrew ustawodawstwu nadal emitować programy rosyjskich stacji TV, promujących proputinowską politykę wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy. Ten organ ma uprawnienia do monitorowania sieci ukraińskich kablówek i podejmowania odpowiednich decyzji.

Największy winnicki operator telewizji kablowej „Ewerest” nie czekając na decyzję Rady, już wcześniej usunął ze swojej oferty „głośniki” Putina.

Redakcja

 

 


Źródło - www.businessinsider.comW miejscu, gdzie spadł malezyjski Boeing (kontrolowanym przez terrorystów DNR), złodzieje kradną z kieszeni zmarłych pasażerów nie tylko gotówkę, komórki i inne cenne rzeczy.  Próbują także wypłacać pieniądze z zagranicznych kart kredytowych.

Radca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko zaapelował do krewnych ofiar katastrofy nad Torezem, żeby ci zablokowali karty kredytowe:  „Już jutro (19 lipca) maroderzy mogą spróbować wypłacić pieniądze z tych kart w Rosji albo na Ukrainie”.

Boeing malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony z rosyjskiego systemu rakietowego „Buk” na terytorium, kontrolowanym przez prorosyjskich terrorystów. Wszystkie dowody oraz przechwycone rozmowy separatystów jednoznacznie wskazują na to, że akcja była koordynowana ze stroną rosyjską. Zginęło 298 osób, w tym i 15 członków załogi. Większość ofiar to obywatele Unii Europejskiej.

Redakcja

Źródło - TwitterW stolicy Rosji pod holenderską ambasadą, gdzie Rosjanie przynoszą kwiaty i zapalają świece na pamięć o ofiarach katastrofy Boeinga MH17 „Malezyjskich Linii Lotniczych”. Wśród kwiatów pojawiła się także kartka z napisem „Wybaczcie nam”.

Oficjalne źródła w Rosji zażarcie bronią prorosyjskich terrorystów na wschodzie Ukrainy, obwiniając ukraińskie Siły Zbrojne o próbę zestrzelenia rosyjskiego Iła, na pokładzie którego jakoby miał przebywać prezydent Rosji Włodzimierz Putin.

17 lipca o 15:20 czasu polskiego rakietą Ziemia-Powietrze nad terytorium, kontrolowanym przez separatystów z DNR/LNR został zestrzelony samolot pasażerski MH17 z 295 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy lotniczej.

Terroryści w sieciach społecznościowych już 20 minut po zestrzeleniu chwalili się, że kolejny „ptaszek” spadł na ziemię. Humory im się popsuły tylko wtedy, gdy dowiedzieli się, że to był nie wojskowy AN-26, jak myśleli wcześniej a pasażerski Boeing.

Redakcja

 

 

Kwiaty i kartka z napisem "Wybaczcie nam" pod holenderską ambasadą w Moskwie

 

Ostatnie zdjęcie dziecka z pokładu MH17

 

Okładka brytyjskiego The Sun, który ukazał się 18 lipca

 

Mapa obszaru, nad którym został zestrzelony malezyjski Boeing

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieki aresztowali wszystkich 15 ukraińskich żołnierzy Straży Granicznej, którzy wskutek ostrzału przez terrorystów z „Gradu” zmuszeni byli do wycofania się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Pogranicznicy z 72 brygady w pobliżu Czerwonopartyzanska ładowali ciała zabitych do samochodów ciężarowych. W tym czasie prorosyjscy terroryści zaczęli ostrzeliwać ukraińskich żołnierzy z MB-21 „Grad”. Pięcioro żołnierzy zostało poważnie rannych. Ostrzał trwał nadal i pogranicznicy musieli wycofać się na rosyjską stronę.

Rosjanie aresztowali wszystkich i ze względu na poważne obrażenia wpierw wysłali Ukraińców do szpitalu w Gukowo (położonym zaledwie kilkaset metrów od ukraińskiej granicy). Szpital jest otoczony przez wzmocniony oddział rosyjskich policjantów.

Dowództwo ATO zwróciło się z wymogiem powrotu ukraińskich żołnierzy do rosyjskiej Straży Granicznej, tam poradzili zadzwonić do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych FR i położyli słuchawkę.

Redakcja

Dzienny dobytek gazu ziemnego w Rosji spadł do 883 mln m3, ustanawiając minimalny rekord dziesięciolecia.

Odbyło się to wskutek zaprzestania eksportu gazu do Ukrainy oraz zmniejszenia dostaw gazu do krajów Europy przez łagodną zimę.

W związku ze zmniejszeniem zapotrzebowania na gaz Rosja została zmuszona do zablokowania drugiego gazowego Jamburzkiego źródła – dwa tygodnie wcześniej przed zaplanowanym terminem.

Redakcja

Źródło - unian.ua

Na początku lipca do Ukrainy w ramach pomocy militarnej rządu USA ukraińskim Siłom Zbrojnym dostarczono kamizelki  kuloodporne „Interceptor”.

Specjaliści Ministerstwa Obrony Narodowej sprawdzili kamizelki na odporność. Z łatwością wytrzymały one serię strzałów z karabinów AKM (kaliber 7,62 mm) oraz pistoleta Makarowa (kaliber 9 mm).

Ukraińskie przedsiębiorstwa, produkujące środki ochrony dla żołnierzy, walczących podczas ATO na wschodzie Ukrainy, nie potrafią poradzić sobie z zamówieniem państwowym w tej ilości, która jest potrzebna. Dlatego ukraiński resort obrony zwrócił się do innych państw-sojuszników z prośbą o nadaniu pomocy militarnej. Część z nich otwarcie wspiera Ukrainę i krytykuje dywersyjne działania rosyjskich służb GRU, organizujących prowokacje, mające na celu dyskredytacje ukraińskich wojsk w oczach światowej wspólnoty i mieszkańców Donbasu.

14 lipca w pobliżu rosyjskiej granicy na wysokości 6200 metrów był zestrzelony ukraiński samolot An-26 z winnicką załogą na burcie. Specjaliści twierdzą, że trafiła w niego rosyjska rakieta wystrzelona przez system S400 ze strony rosyjskiej granicy.

15 lipca nad ranem przygraniczna miejscowość Snieżnoje została ostrzelana przez nierozpoznany samolot. Wskutek ostrzału zginęło 11 osób, ponad 20 zostało poważnie rannych.

Redakcja

Źródło - www.lustration.org.ua

Okręgowy Sąd Administracyjny miasta Kijowa 24 lipca rozpocznie rozpatrzenie wniosku o zakazaniu działalności partii komunistycznej.

Na sędziego w tej sprawie wyznaczono Lubow Maruliną. W wypadku pozytywnej decyzji sądu oprócz zakazu działalności partii komunistycznej zostanie także zabroniona symbolika komunistyczna – sierp i młot, czerwona gwiazda, wizerunki Lenina, Stalina i inne.

8 lipca ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości po zebraniu dowodów udziału komunistów w akcjach terrorystycznych na wschodzie Ukrainy i finansowaniu referendum w sprawie utworzenia DNR i LNR, wniosło do sądu pozew o łącznej ilości 129 stron a także filmy wideo oraz zdjęcia.

Redakcja

 

Źródło - YoutubePod koniec pierwszej połowy lipca terroryści z DNR zaatakowali komendę milicji miasta Donieck. Funkcjonariusze nie stawiając żadnego oporu wyszykowali się na placu przed komendą i jednogłośnie przysięgli na wierność prorosyjskim separatystom.

Centralne władze w Kijowie potraktowali takie zachowanie donieckich stróży prawa jak zdradę ojczyzny i dowód współpracy z terrorystami. Po zakończeniu pierwszego etapu dochodzenia z szeregów MSW zwolniono 585 milicjantów.

Dodatkowe dochodzenie jest prowadzone w sprawie innych 242 funkcjonariuszy, którzy przez kilka ostatnich miesięcy są na zwolnieniu lekarskim, otrzymując pieniądze od ukraińskiego państwa. Według danych niektórych aktywistów, ci milicjanci od dłuższego czasu walczą po stronie Donieckiej Narodnej Republiki.
Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ogłosił, że zamiast byłych milicjantów chronić prawa w Doniecku będą funkcjonariusze z innych regionów.

Redakcja

Wideo z przysięgi donieckich milicjantów na wierność terrorystom

 

Źródło - hromadske.tvW poniedziałek w Kijowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierownika Centrum badań wojskowo-politycznych Dmytra Tymczuka, podczas której ten ogłosił, że Rosja przygotowuje się do wprowadzenia 15 lipca jednostek specjalnych z obwodu rostowskiego na terytorium Ukrainy.

Rzecznik ukraińskiej RBN Andrij Lysenko nie zaprzeczył ani potwierdził słowa Tymczuka: „Rosja faktycznie ściąga wojska do ukraińskiej granicy, W przeciągu minionej doby (13 lipca) zauważyliśmy ruch samochodów opancerzonych i żołnierzy naprzeciwko sumskiego i ługańskiego oddziałów Straży Granicznej. Terroryści wciąż ostrzeliwują miejsca dyslokacji pograniczników i próbują przez kontrolowane przez nich dzielnice granicy przewieźć kolejne rosyjskie czołgi i działa artyleryjskie”.

Lysenko podkreślił, że strona ukraińska posiada dowody tego, że terytorium rosyjskie ostrzeliwują terroryści, robiąc to w celu dyskredytacji ukraińskich Sił Zbrojnych. Rosjanie niejednokrotnie wlatywali bez pozwolenia w ukraiński obszar powietrzny, separatystom pomaga rosyjska Straż Graniczna.

Razem z tym informacja, którą podawał wcześniej Dmytro Tymczuk, potwierdziła się niejednokrotnie. Kierownik Centrum badań wojskowo-politycznych uważa, że Rosja wprowadzi swoje wojska pod pozorem „misji pokojowej” a tak naprawdę chce za każdą cenę utrzymać wpływ na terytorium wschodniej Ukrainy, gdzie separatyści ponieśli w ostatnich dniach szereg poważnych klęsk.

Redakcja

Źródło - kvedomosti.com

Igor Girkin, bardziej znany pod pseudonimem „Strielok” twierdzi, że 12 lipca jego oddział zniszczył pod Illowajskiem ukraiński oddział, w którym służyli cudzoziemcy, ubrani w mundury z polskimi znakami rozpoznawczymi.

Terrorysta uważa, że oni byli wynajęci przez którąś z prywatnych agencji wojskowych i obiecał wkrótce pokazać „trofea”, które jakoby pozostawili na polu boju Polacy.

Redakcja

Źródło - tsn.ua12 lipca po otrzymaniu nakazu od ministra obrony, ukraińskie samoloty wojskowe przystąpiły do patrolowania przygranicznego z Rosją obszaru powietrznego w celu odbicia ewentualnych atak ze strony rosyjskiej awiacji.

Po kilkukrotnym wtargnięciu w obszar powietrzny Ukrainy grup rosyjskich helikopterów (ostatnie takie zajście miało miejsce 10 lipca, kiedy 6 wojskowych helikopterów Mi-8 oraz Mi-24 zagłębiły się na 4 kilometry w głąb Ukrainy po czym wróciły z powrotem) oraz ostrzałem ukraińskich jednostek wojskowych walczących w ramach ATO z prorosyjskimi terrorystami ze strony rosyjskiej granicy, kierownictwo operacji antyterrorystycznej zwróciło się do ministra obrony z prośbą o udzielenie wsparcia ze strony awiacji.

11 lipca wskutek ostrzału ukraińskiego oddziału pod Zelenopolem przez system BM-21 (analog „Katiuszy” z czasów II Wojny Światowej) zginęło 20 ukraińskich żołnierzy – większość z nich to mieszkańcy Jaworowa na Lwowszczyźnie, członkowie 24 brygady pancernej im. Danyły Halickiego.

Redakcja


Wszystkie ukraińskie ministerstwa pod koniec maja zostały zobligowane do rekrutacji zastępców ministrów ds eurointegracji.

Od 7 do 11 lipca w Kijowie trwały rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, którzy musieli posiadać dyplom ukończenia jednej z europejskich uczelni, dobrze rozmawiać i pisać w języku angielskim oraz być na bieżąco w sytuacji dostosowania ukraińskiego ustawodawstwa do wymogów UE.

Do każdego z resortów zgłosiło się ponad 15 kandydatów. Kilka osób złożyli dokumenty jednocześnie do trzech albo nawet pięciu ministerstw. Wśród ubiegających się na stanowisko zastępcy ministra zostanie wybrana jedna osoba w każdym ministerstwie, która będzie odpowiedzialna za pytania, związane ze współpracą resortu z europejskimi instytucjami.

Redakcja

 

 

Źródło- uapress.infoUkraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow zapowiedział rychłą atestację i lustrację „starej” milicji. Ponad 80% obecnych milicjantów mogą być zwolnieni a ich miejsca zajmą absolwenci akademii wojskowych oraz oficerowie, którzy przyjdą do MSW ze specjalnych oddziałów, walczących na wschodzie.

- Na Donbasie ufam tylko tym milicjantom, którzy nie zdradzili Ukrainę w sytuacjach krytycznych. Na przykład Witalij Kołupaj przed oblężeniem kramatorskiej milicji wyniósł i schował siedem worków broni.

Prorosyjscy terroryści złamali mu palce i trzymali Kołupaja w piwnicach SBU Słowiańska. Ale ten milicjant nie zdradził miejsca, gdzie znajduje się broń i wczoraj on został kierownikiem kramatorskiego wydziału spraw wewnętrznych – argumentuje przyszłe zmiany w milicji Awakow.

Redakcja


Źródło - 116kzn.ruUkrainka Nadija Sawczenko, która razem z innymi członkami batalionu ochotniczego „Ajdar” walczyła przeciwko rosyjskim terrorystom na wschodzie Ukrainy, po dostaniu się do rąk wroga  została przewieziona do rosyjskiego Woroneża i uwięziona na jednym z posterunków milicyjnych tego miasta.

Ukraińskie MSZ kategorycznie zaprotestowało przeciwko kolejnemu wypadkowi porwania ukraińskiego obywatela z terenu własnego państwa przez rosyjskie służby specjalnie i wymaga natychmiastowego umożliwienia powrotu Nadii Sawczenko do ojczyzny.

Unia Europejska prawie od razu poparła w tej sprawie ukraiński resort spraw zagranicznych. Litewski minister Linkas Linkawiczus nazwał tę sytuację „sprawdzianem na udział Rosji w wojnie na Ukrainie”.
31-letnia Nadija przed dostaniem się do niewoli przez 30 dni walczyła przeciwko separatystom. W Rosji jest oskarżona o zabójstwo rosyjskich dziennikarzy i prawdopodobnie trafi przed rosyjski sąd.

Redakcja, bwp


Źródło - unian.uaPo dokładnym zbadaniu udziału działaczy komunistycznej partii Ukrainy w organizacji i wsparciu akcji separatystycznych na terenie Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa przekazała do resortu sprawiedliwości dowody takiej działalności. Sąd Okręgowy miasta Kijowa na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości ma rozpatrzyć tą sprawę zgodnie z terminami, wyznaczonymi przez ukraińskie ustawodawstwo.

Niektórzy ukraińscy komuniści, deputowani do parlamentu, z trybuny otwarcie krytykują operację antyterrorystyczną, prowadzoną przez ukraińskie siły zbrojne na wschodzie Ukrainy. Niektórzy nawet wspierają finansowo separatystów oraz przekazują im broń i amunicję.

Razem z apelacjami rozpatrzenie wniosku resortu sprawiedliwości może trwać blisko rok. Z dużym prawdopodobieństwem można prognozować zakazanie działalności komunistów na terenie Ukrainy. Już dziś byli naśladowcy Lenina i Stalina próbują się przefarbować i tworzą nowe lewicowe ugrupowania polityczne.

Redakcja, bwp

Żródło - korrespondent.netZamiast patriarchy moskiewskiego Cyryla na pogrzeb metropolity kijowskiego cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu Włodzimierza przyjechał przewodniczący wydziału zewnętrznych kontaktów cerkiewnych Ilaroin Wołokołamski.

- Jego świętobliwość patriarcha Cyryl nie przyjedzie bo chce uniknąć prowokacji – taką informację podała agencja informacyjna RIA-NOWOSTI.

Metropolita kijowski Włodzimierz (imię świeckie Wiktor Sabodan, urodzony w Markowcach na Podolu) zmarł 5 czerwca z powodu powikłań po chorobie Parkinsona. Podczas protestów przeciwko reżimowi Janukowicza wielokrotnie organizował nabożeństwa w intencji pokoju na Ukrainie oraz zmarłych na Majdanie. Z tego powodu Janukowicz ograniczał metropolicie możliwość wyjazdu na leczenie za granicę i próbował odsunąć go od kierowania cerkwią prawosławną moskiewskiego patriarchatu. Już po zwycięstwie Majdanu, 24 lutego, Włodzimierz zrezygnował z funkcji zwierzchnika Cerkwi.

Redakcja, bwp

W miejscowościach kontrolowanych jeszcze przez siły zbrojne DNR i LNR znikają czołgi z postumentów.

Jak okazuje się, nawet prehistoryczne T-34 produkcji 1943-1944 roku mogą być całkiem sprawne, wystarczy tylko włożyć nowy akumulator, wyciąć spawane włazy i taki czołg może nadal pełnić funkcję bojową.

6 lipca separatyści próbowali ukraść kolejny czołg z postumentu, tym razem w Antracycie. Poprzednio używali dział artyleryjskich, też z czasów II Wojny Światowej.

Redakcja, bwp

Źródło - www.digart.plUkraińscy użytkownicy sieci społecznych z entuzjazmem powitali pojawienie się na Morzu Czarnym niedaleko Iliczowska potężnej grupy okrętów Marynarki Wojennej państw NATO, które prowadzą ćwiczenia na Czarnym Morzu. Wśród 11 statków jest także polski ORP Wodnik, który wypłynął z Gdyni 4 czerwca i ma na pokładzie liczną grupę podchorążych, studiujących w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Trasa rejsu Wodnika liczy ponad 11 300 mil morskich. Oprócz Morza Czarnego marynarze zawiną także na Morze Śródziemne oraz do Islandii.
32-letni ORP Wodnik brał udział w operacji „Pustynna Burza” w 1991 roku, został wyróżniony medalami „Za zasługi dla MW RP” oraz „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Oprócz Wodnika w ćwiczeniach na Czarnym Morzu uczestniczą także inne natowskie okręty z grupy Standing NATO Mine Countermeasure Group SNMCMG2 – włoski fregat  F-583 ITS Aviere, turecka łódź podwodna Atilay, grecki okręt patrolowy P-266 HS Machitis i inne.

Redakcja, bwp

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.