Wiadomości z Ukrainy

Oleksij Miller, po spotkaniu w Brukseli. Źródło - ReutersPrezes rosyjskiego Gazpromu 31 października konstatował, że Rosja planuje odnowić eksport gazu na Ukrainę w przeciągu 48 godzin – od razu po otrzymaniu zaliczki od Naftogazu.

W nocy z 30 na 31 października w Brukseli zakończyły się pertraktacje pomiędzy Ukrainą, Rosją a UE w sprawie tymczasowego trybu dostarczenia rosyjskiego gazu na teren Ukrainy w okresie zimowym. Uczestnicy rozmów podpisali dwa ważne dokumenty – trójstronny protokół o kupnie przez Ukrainę 5 miliardów metrów sześciennych gazu, oraz dodatek do umowy gazowej z 2009 roku pomiędzy Ukrainą a FR. Ukraina zobowiązuje się wypłacić Rosji dług w rozmiarze 3,1 mlrd USD, a Gazprom obniża cenę do 365-378 USD za 1 tys. m3.

Nowe porozumienia będą ważne do 31 marca 2015 roku i nie wpłyną na pozew Ukrainy do Sądu w Sztokholmie w sprawie ściągnięcia z Rosji 6 miliardów odszkodowania za nadpłatę za otrzymany przez Ukrainę w okresie 2010-2013 gaz.

Słowo Polskie, 31.10.14 r.

Źródło - vinrada.gov.uaZ pozoru po rewolucji godności wszystkie pamiątki komunistycznej przeszłości odeszły w niepamięć. Dziesiątki Leninów w większych i mniejszych miejscowościach zostały „obalone”, w ich miejscu wyrosły memoriały pamięci „Niebiańskiej sotni”.

Ale na całej Ukrainie, zaczynając od Zbrucza, kończąc rosyjską granicą, wciąż stoją setki jeżeli nie tysiące rzeźb, przedstawiających innych działaczy partii komunistycznej, „zwycięską” walkę bolszewików z UNR i Wojskiem Polskim. Kilka kilometrów dalej od centralnych dróg w prawie każdej podolskiej i wołyńskiej wiosce takie pomniki nadal się znajdują. Większość ludzi już przyzwyczaiła się do idoli przeszłości i nawet dziwi, się, gdy przyjeżdżają aktywiści z większych miast i próbują takie pomniki zniszczyć.

Jedna z pierwszych inicjatyw o całkowitym demontażu wszystkich „znaków po komunistycznej przeszłości w postaci pomników i innych symboli” wyszła od przewodniczącego Rady Obwodowej Winnicczyzny Serhija Swytka. Zaproponował by wszyscy kierownicy miejscowych rad wnieśli na rozpatrzenie następnych sesji pytanie o całkowitym demontażu takich znaków.

Podobna decyzja już została uchwalona 10 października przez Radę Obwodową.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

Źródło - tsn.uaDepartament Stanu USA wyraził zaniepokojenie decyzją rosyjskiego sądu w sprawie więzionej w Moskwie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i zaapelował do Rosji o to by ją niezwłocznie zwolniono.

- Jesteśmy oburzeni nowymi oskarżeniami wobec ukraińskiej lotniczki. Oskarżenia w tym, że jakoby Nadija Sawczenko nielegalnie przekroczyła granicę, są oburzające i alogiczne. Nasza pozycja jest niezmienna – prorosyjscy separatyści przekazali Ukrainkę rosyjskim służbom specjalnym wbrew jej woli. Decyzja, żeby przedłużyć utrzymanie jej pod wartą do 13 lutego 2015 roku jest bezpodstawna – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki w środę 29 października podczas konferencji prasowej.

Strona rosyjska nalega na tym, że Sawczenko ma stosunek do morderstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i razem z prorosyjskimi terrorystami dostali się w strefę ostrzału ukraińskiej artylerii. Widocznie z powodu braku dowodów, rosyjski sąd postanowił wymyślić nowy powód dla utrzymania pod wartą ukraińskiej lotniczki – nielegalne przekroczenie rosyjsko-ukraińskiej granicy.

29 października jeden z rosyjskich adwokatów Nadiji powiedział, że w telewizji rozpoznała ona jednego z bandytów, który brał udział w jej porwaniu. Okazał się nim lider Donieckiej Republiki Ludowej Igor Płotnickyj. Prawnicy mają zamiar doprowadzić do jego przesłuchania w związku ze sprawą Sawczenko.

Utrzymanie pod wartą przez czas nieokreślony jest bardzo popularną praktyką w Rosji i nawet na Ukrainie. Takie metody stosowano do innych więźniów politycznych, na przykład do Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenko.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

 


Źródło - Youtube

Amerykańska rakieta Antares, która miała wynieść na orbitę kosmiczny statek ciężarowy wybuchła kilka sekund po starcie.

2,3 tony ładunku miał dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną statek kompanii Orbital Sciences, który wybuchnął w powietrzu nad przylądkiem Canaveral (stanu Florida). Rakieta nosiciel, w której zastosowano rosyjskie silniki НК-33, modernizowane przez NASA (AJ26), eksplodowała w powietrzu i rozpadła się na części kilka set metrów dalej od miejsca startu.

Silniki  НК-33 zostały wycofane z testów w Rosji po czterech awariach. Amerykanie wymienili na tych silnikach całą elektronikę i  sukcesywnie wysłali w kosmos 21 kwietnia pierwszy Antares, w którym zamontowano AJ26 – analogi rosyjskich НК-33.

Po awarii akcje Orbital Sciences spadły o 9%.

Słowo Polskie, 29.10.14 r.

 

 

Źródło - http://www.day.kiev.uaBlisko 50 operacji chirurgicznych planują wykonać kanadyjscy lekarze w ramach pomocy żołnierzom i cywilnej ludności rannym podczas operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy oraz na Majdanie 18-20 lutego bieżącego roku.

Chirurdzy od 8 listopada zaczną pracować w Kijowskim Szpitalu Wojskowym, wśród nich specjaliści od operacji plastycznych (odnowienie twarzy, czaszki i innych posttraumatycznych deformacji). Razem z chirurgami do Kijowa przybędzie ekipa anestezjologów, pielęgniarek oraz personel administracyjny.

Słowo Polskie, 28.10. 14 r.

 


Źródło -ukrinform.ua

27 października Centralna Komisja Wyborcza opublikowała ostateczne dane dotyczące frekwencji wyborczej na wszystkich 198 okręgach wyborczych na Ukrainie. Najbardziej aktywnie głosowano w obwodzie lwowskim (70%). Najgorzej – na Donbasie, jak i przewidywano.

Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów Poroszenko zaprosił przedstawicieli partii politycznych, które dostały się do parlamentu do formowania koalicji. Takiego zaproszenia nie dostał Opozycyjny Blok (była Partia Regionów) oraz Radykalna Partia (lider Oleh Laszko, na liście RP – m.in. Jurij Szuchewicz).

Słowo Polskie, 27.10.14 r.Źródło - electioninfo.org.uaDo 4% spadła liczba Ukraińców, którzy mogliby za niewielkie wynagrodzenie pieniężne sprzedać swój głos na wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 26 października.

Oprócz wzrostu poziomu patriotyzmu w ukraińskim społeczeństwie na ten wskaźnik wpłynęło także zaostrzenie odpowiedzialności kryminalnej za łamanie prawa wyborczego. Teraz za branie łapówki oraz dawanie w celu zmiany wyboru w głosowaniu grozi kara od 8000 hrywien grzywny do 8 lat więzienia.

W 2012 roku sprzedać swój głos było gotowych 10% wyborców na Ukrainie.

Słowo Polskie, 25.10.14 r.

 

Źródło - publicist.in.uaRosyjskie konsulaty państw strefy Schengen nie uznają rosyjskich paszportów zagranicznych, które od niedawna zaczęto wydawać mieszkańcom okupowanego półwyspu i kierują posiadaczy tych paszportów do Kijowa.

Nie zważając na to, że rosyjskie władze na Krymie bez problemu wydają mieszkańcom tego półwyspu paszporty, Unia Europejska odmawia wklejania do nich wiz. Odpowiedni komunikat pojawił się na stronach Ambasady Niemiec w Kijowie. Wyraźnie daje on do zrozumienia, że tylko konsulaty na Ukrainie oraz centra wizowe w tym państwie są upoważnione do przyjmowania wniosków wizowych od rezydentów Krymu.

- Dotyczy to tych petentów, którzy zameldowani są na Krymie, niezależnie od tego, jaki paszport posiadają – ukraiński, czy paszport wydany przez państwo trzecie – mówi się w komunikacie.

Rosyjscy deputowani do Dumy nie widzą poważnego problemu w niemożliwości otrzymania przez mieszkańców Krymu wiz do krajów strefy Schengen. Według Dmytrija Wiatkina oni „nie muszą jeździć do Europy”.

Słowo Polskie, 24.10.14 r.

GK

Źródłó - http://www.ukrinform.uaStatek, załadowany węglem z Republiki Południowej Afryki, 22 października przycumował w illczowskim porcie.

Na holenderski ciężarowiec Scotian Express czekano od tygodnia. Premier Jaceniuk alarmował o krytycznej sytuacji z brakiem węgla przed nadejściem zimowych chłodów. Rząd zdecydował się na kupno „czarnego złota” w Afryce oraz... Rosji, która nieformalnie jest uważana za stronę konfliktu na Donbasie.

Rozpatrywano także możliwość zakupu polskiego węgla ale przez jego wysoką cenę, zrezygnowano.

Znaczna część czynnych kopalń węgla brunatnego na Ukrainie znajduje się na terenie, kontrolowanym przez prorosyjskich terrorystów z DRL oraz LRL, co uniemożliwia dostarczenie go do innych regionów.

Słowo Polskie, 23.10.14 r.

GK

 


Po lewej metropolita grekokatolicki Swiatosław Szewczuk, po prawej - Filaret. Źródło - news.ugcc.ua- Rosyjska cerkiew prawosławna (RCP) pragnie rozpalić konflikt pomiędzy ukraińską grekokatolicką cerkwią i prawosławną cerkwią kijowskiego patriarchatu – ogłosił patriarcha UPC KP Filaret po liturgii z okazji dnia jego intronizacji.

RCP według Filareta stwarza napięcie w środowisku cerkiewnym i dąży do podziału chrześcijan, by łatwiej było potem podzielić całą Ukrainę.

- Popieramy jedność Ukrainy i wierzymy, że grekokatolicy są rozważni i zrozumieją kto kogo i gdzie kieruje. Moje stanowisko wobec grekokatolików nie ulegnie zmianie. Będziemy razem z nimi bronić interesów naszej wspólnej ojczyzny – dodał patriarcha UPC KP.

16 października metropolita rosyjskiej cerkwi prawosławnej Alfiejew oskarżył cerkiew grekokatolicką o „nadmierną polityzację poparcia tak zwanego niekanonicznego prawosławia na Ukrainie”. Po czym przewodniczący cerkwi grekokatolickiej Swiatosław Szewczuk zaznaczył, że dla nikogo nie jest sekretem, że jedyną kanoniczną cerkwią prawosławną na Ukrainie pozostaje UPC MP. Ubolewa on nad podziałem w prawosławiu ale szanuje jego kanony oraz porządek wewnętrzny.

Słowo Polskie, 22.10.14 r.

GK


Źródło - www.volynpost.comUkraiński minister obrony Stepan Połtorak zaznaczył, że wśród wojskowych, którzy chcą bronić donieckiego portu lotniczego istnieje konkurencja.

Przez pięć miesięcy żołnierze ukraińskiego wojska bronią tego strategicznego obiektu przed atakami prorosyjskich terrorystów. W mediach przez determinację i patriotyzm, który okazują oni z dnia na dzień nazywają ich „cyborgami”.

Sytuacja na Donbasie nadal pozostaje bardzo niestabilna. Rosyjski prezydent wciąż udaje, że żadne rosyjskie formacji zbrojnych nie przebywają na wschodzie Ukrainy a separatyści merytorycznie łamią warunki rozejmu, podpisanego w Mińsku.

Słowo Polskie, 22.10.14 r.

GK


Źródło - sumno.comSłużba prasowa Partii Rencistów Ukrainy informuje, że prorosyjscy terroryści Ługańskiej Republiki Ludowej wypłacają mieszkańcom Ługańska emerytury banknotami starego wzorca, które prawdopodobnie trafiły na Donbas z Krymu.

Na Krymie przed okupacją przechowywano znaczną ilość gotówki w banknotach, wycofanych z obiegu, przygotowanych do likwidacji. Właśnie z takimi 200-hrywniowymi banknotami przybywają do Stanicy Ługańskiej renciści by kupować żywność w sklepach.

18 października watażkowie LRL ogłosili o początku „wypłat świadczeń socjalnych” dla dwóch kategorii obywateli – emerytury dla tych, którzy stracili opiekuna i dla niepełnosprawnych dzieci (900 i 1200 hrywien).

Słowo Polskie, 21.10.14 r.

GK

 

Źródło - uapress.info

Rada ministrów spraw zagranicznych krajów UE uchwaliła decyzję o zwiększeniu pomocy finansowej na cele wsparcia osób, przymusowo przesiedlonych na terenie Ukrainy (chodzi o byłych mieszkańców Krymu oraz Donbasu, którzy w obawie o życie swoje i bliskich zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i wyjazdu w inne regiony państwa).

Komisja Europejska już przeznaczyła na ten cel 63 miliony Euro. Kolejna „skoordynowana pomoc w postaci innej, niż pieniężna” ma trafić do Ukrainy w najbliższym czasie.

Oprócz środków unijnych Polska uruchomiła własny program rządowy z pomocy uchodźcom. Udział w nim biorą polskie organizacje pozarządowe oraz fundacje, w tym także „Wolność i Demokracja”, która zajmuje się wsparciem polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie w zakresie szkolnictwa oraz mediów.

Słowo Polskie, 21.10.14 r.

GK

 


Źródło - wiadomosci.wp.plW wywiadzie dla włoskiego Politico Magazine były minister spraw zagranicznych a dziś Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wspomina  o wizycie polskiego premiera Donalda Tuska w Moskwie, podczas której rosyjski prezydent Włodzimierz Putin miał powiedzieć, że „Ukraina to sztuczne państwo a Lwów to polskie miasto. Możemy podzielić ją razem”. Polski premier, według Sikorskiego nic nie odpowiedział na „propozycję” Putina.

- Putin chciał, żebyśmy stali się uczestnikami podziału Ukrainy, żeby Polska wysłała tutaj swoje wojska. Takie sygnały on nam dawał. Wiedzieliśmy, że Rosjanie knuli te plany od lat – mówi Radosław Sikorski.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski 20 października po raz kolejny zapewnił Ukraińców, że jego państwo będzie maksymalnie wspierało Ukrainę na drodze do integracji w struktury europejskie, nie zważając na zmiany na polskiej scenie politycznej.

- Polska chce stabilnej i bezpiecznej Ukrainy. Pragniemy pomóc w reformowaniu państwa ukraińskiego, szczególnie w tych dziedzinach, w których mamy doświadczenie – stworzenie wspólnego funduszu polsko-ukraińskiego ze wspierania małego i średniego biznesu, pomoc w modernizacji ukraińskiej armii – powiedział Komorowski.

Pełny wywiad Radosława Sikorskiego dla wydania Politico Magazine można przeczytać tutaj

Słowo Polskie, 20.10.14 r.

GK


W obliczu zbliżającej się chłodnej zimy oraz braku rosyjskiego gazu, na Ukrainie ruszyła kampania informacyjna, powołana do oszczędzania przez mieszkańców Ukrainy prądu i gazu we własnych domach oraz mieszkaniach.

Czy Ukraina zdoła obejść się bez rosyjskiego gazu? Na to pytanie nie mogą dokładnie odpowiedzieć ani eksperci, ani ministrowie ukraińskiego rządu. W związku z upadkiem przemysłu we wschodnich obwodach Ukrainy przez działania wojenne i okupacją Donbasu przez oddziały prorosyjskich terrorystów, wykorzystanie gazu ziemnego w kraju znacznie spadło. Jednak najważniejsze sprawy, takie jak program rządowy z ocieplania bloków mieszkalnych oraz wymiana przestarzałych komunikacji nadal pozostaje wyłącznie na papierze.

„Ratować” sytuację jak zawsze powinni zwykli obywatele. Ogólny potencjał zaoszczędzonego gazu może, według urzędników, stanowić blisko 10 mld m3.

Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki w Mediolanie z rosyjskim kolegą prawdopodobnie doszło do porozumienia w kwestii, związanej z importem gazu. Nowa cena dla Ukrainy ma stanowić 385 USD za metr sześcienny, co można uważać za małe zwycięstwo.

Pozostaje tylko wierzyć, że ukraiński prezydent wytrwa do końca i nie podda się, tak jak to zrobiła Julia Tymoszenko zimą 2009, podpisując w Moskwie „niewolniczą” umowę gazową.

Słowo Polskie, 20.10.14 r.

GK

 

Źródło - ukrinform.ua

Biskup Gorpynczuk. Źródło - ogo.uaWiaczesłew Gorpynczuk, biskup ewangelickio-luterańskiego kościoła na Ukrainie, do którego należy 51 parafii w całym państwie, zwrócił się do przedstawicieli OBWE w Odessie ze skargą na okupacyjne władze rosyjskie na Krymie.

Biskup obwinia Rosję o presję na księdza, który pracował na półwyspie, obywatela Niemiec. Został on zmuszony do opuszczenia Krymu przez to, że Niemcy nie uznały aneksji Krymu przez FR.

Wiaczesław Gorpynczuk także powiedział, że krymski kościół ewangelicko-luterański nie został przerejestrowany według rosyjskiego prawa, wobec czego faktycznie został zdelegalizowany przez nowe władze okupacyjne. Co będzie z mieniem cerkwi i gdzie mają modlić się parafianie – nie wiadomo.

Słowo Polskie, na podstawie raportu OBWE, 20.10.14 r.

GK

Źródło - 7dniv.infoPo podpisaniu przez prezydenta Poroszenkę Ustawy lustracyjnej, na Ukrainie niezwłocznie ruszył proces oczyszczenia armii urzędników z tych, którzy podali nieprawidłowe dane podczas wypełniania deklaracji majątkowych, popierał represje reżimu Janukowicza wobec uczestników pokojowych akcji protestów na Majdanie oraz nadużywał stanowiska służbowego dla osobistego wzbogacenia się.

Nowa ustawa przewiduje cztery etapy lustracji. Pierwszy, który objął urzędników najwyższego szczebla (zastępców ministrów, kierowników wydziałów departamentów administracji prezydenta, etc), doprowadził do napisania wniosków o zwolnienie na własną decyzję 19 osób, 20 kolejnych zostało zwolnionych na podstawie lustracji. 16 października poinformował o tym ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Zostanie także zwolnionych 10 członków specjalnych komisji krajowych.

Kolejne etapy lustracji obejmą urzędników średniego i niższego szczebla. Jak przewiduje rząd, do 1 grudnia 2016 roku ponad milion urzędników straci pracę. W przeciągu 10 lat nie będą oni mogli starać się o zatrudnienie w instytucjach państwowych.

Słowo Polskie, 17.10.14 r.

GK

Źródło - apocalypse-2012.com

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRS zwrócił się do ukraińskich władz z apelem by te „oprzytomniały” i przestały budować granicę z Federacją Rosyjską.

- Jesteśmy zbyt bliskimi narodami by kłócić się. Myślę, że nie dojdzie do konfliktu. Poroszenko i Putin powinni pokazać, jak można pójść na kompromis. Kto miał rację – dowiemy się później. Teraz trzeba doprowadzić do dialogu z konkretnych pytań – powiedział Michaił Gorbaczow w wywiadzie dla „Rosyjskiej gazety”.

Ostatni sekretarz generalny partii komunistycznej ZSRS, tak samo, jak i jego córka, mieszka przeważnie w USA. Razem z tym w dużej mierze przyznaje rację Putina, uważając, że ten zrobił wystarczająco by zbliżyć się z Zachodem. W sierpniu Gorbaczow zapewniał, że Rosja nie ingeruje w konflikt na Donbasie i nawet odradzał władzom Kremla interwencji wojskowej na Ukrainie.

Słowo Polskie, 16.10.14 r.

Źródło -osce.org

- Ukraiński posterunek jest otoczony przez uzbrojone oddziały wojskowe. Potwierdzono 12 ofiar śmiertelnych, z których dwie widzieliśmy na własne oczy – z ostatniego raportu OBWE dla mediów o walce pomiędzy miejscowością Chorosze oraz Smiłe.

Po miesiącach pisania neutralnych komentarzy i wymówek, obserwatorzy OBWE zaczęli „nagle” postrzegać łamanie przez terrorystów z DNR i LNR warunków rozejmu, podpisanego w Mińsku. Przyczyną takiej zmiany postawy mogły stać się zdjęcia, wykonane przez bezpilotowe samoloty, sprowadzone z Niemiec dla kontroli sytuacji na Donbasie albo niemożliwość dalszego ukrywania oczywistych faktów.

W najnowszych raportach obserwatorzy podają informację opierającą się wyłącznie na słowach tych czy innych ukraińskich wojskowych, ale informacja ta  przekazywana jest w ten sposób, że dzięki niej można wywnioskować, że to właśnie separatyści udają się do akcji zbrojnych a wojska ukraińskie odpowiadają ogniem wyłącznie w wypadku prowokacji.

Pełny tekst raportu OBWE z 14 października

Słowo Polskie, 15.10.14 r.

GK

Żołnierzom armii ukraińskiej, którzy zostali ranni podczas walk na wschodzie z prorosyjskimi terrorystami, pomagają nie tylko wolontariusze i organizacje pozarządowe. W wielu miastach państwa ukraińskiego zbiórki pieniędzy i odzieży organizowali także uczniowie szkół średnich i podstawowych.

Młodzież z winnickiej szkoły „Aist” po przeprowadzeniu 21 września akcji charytatywnej w jednym z centrów handlowych i zebraniu ponad 3600 hrywien, zdecydowała się na przekazanie tej kwoty na cele leczenia rannych żołnierzy, przebywających w wojskowym szpitalu na ulicy Swierdłowa. 14 października na sali konferencyjnej szpitala zorganizowali niewielki koncert z udziałem 8-12 latków, po którym dyrektor szkoły Igor Kaźmiruk przekazał zebraną pomoc finansową.

W Winnicy są leczeni uczestnicy ATO z różnych regionów Ukrainy. Większość z nich odniosła obrażenia wskutek ostrzału z BM-21 „Grad”. Niektórzy stracili ręce i nogi, inni są kontuzjowani.

Słowo Polskie, 15.10.14 r.

GK


Źródło - www.radiosvoboda.org14 października na ostatnim posiedzeniu Rady Najwyższej w obecnym składzie, parlamentarzyści nie poparli wniesienia do porządku dziennego pytania o uznaniu Ukraińskiej Powstańczej Armii stroną walczącą w II Wojnie Światowej.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Aleksander Turczynow próbował przeforsować uchwalenie tego dokumentu i kilkakrotnie doprowadzał do głosowania. Najwięcej głosów (211, z 226 niezbędnych) uzyskano podczas jednej z ostatnich prób. Ale tej ilości głosów nie wystarczyło i rozwścieczeni uczestnicy „Marszu UPA” zaczęli rzucać w okna Rady Najwyższej kamienie i petardy. „Swoboda”, „Prawy Sektor” i „UNA-UNSO” zdementowali swój udział w napadzie na parlament. Oleh Tiahnybok zapowiedział, że jego frakcja nie będzie brała udziału w posiedzeniach parlamentu do końca jego kadencji.

Decyzja lidera „Swobody” nie powinna poważnie wpłynąć na prace ustawodawcze, bowiem wtorkowe posiedzenie było ostatnim zebraniem Rady Najwyższej przed nowymi wyborami parlamentarnymi.

14 października świętowana jest rocznica utworzenia UPA. Tego samego dnia 1942 roku liderzy OUN na tajnym zebraniu stworzyli organ mający służyć „obronie cywilnych mieszkańców Ukrainy przed znęcaniem się ze strony władz niemieckich”. Pierwszym dowódcą UPA stał się Roman Szuchewicz, którego syn kandyduje do ukraińskiego parlamentu z listy Radykalnej Partii Oleha Laszka.

Słowo Polskie, 14.10.14 r.

GK

 


Źródło - vindaily.infoBlisko 70 ukraińskich żołnierzy, którzy służą w 3008 jednostce Gwardii Narodowej w Winnicy, 13 października miało zamiar dołączyć się do buntu, który wzniecili w Kijowie ich koledzy, wymagając zwolnienia ich ze służby wojskowej (ponieważ odsłużyli 1,5 roku) i wypłacenia zaległego żołdu.

Winnicczanie mieli pretensje także do „dziadowszczyzny” w wojsku – różnego traktowania żołnierzy, w zależności od terminu służby. Po drodze do Kalinowki, gdzie buntownicy chcieli zaręczyć się poparciem jednostki „Jaguar”, zostali oni zatrzymani przez prokuratorów wojskowych. Nacgwardziści zablokowali trasę Winnica-Żytomierz, wymagając nadania im transportu, by mogli dojechać do Kijowa. Po godzinnych pertraktacjach na miejsce przybył kierownik obwodowego oddziału MSW, któremu udało się namówić żołnierzy by usiedli do autobusu i wrócili na teren jednostki.

Sprawę bada prokuratura wojskowa.

Słowo Polskie, 14.10.14 r.

GK

 

Źródło - hromadske.tvByły minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Deszczycia, który odważył się do kamery nazwać Putina „chXXłom”, został zatwierdzony przez Poroszenkę na stanowisko ambasadora Ukrainy w Polsce.

Odpowiednie rozporządzenie ukraiński prezydent podpisał 13 października.

Deszczycia został ministrem spraw zagranicznych Ukrainy od razu po zwycięstwie Majdanu. Kiedy Poroszenkę wybrano na prezydenta, zamieniono Deszczycę na Pawła Klimkina, obiecawszy pierwszemu stanowisko ambasadora w jednym z państw UE.

Andrij Deszczycia doprowadził do złagodzenia napięcia podczas wiosennej akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie, kiedy rozwścieczony tłum z hasłami „Rosja, precz z Ukrainy” chciał zdemolować rosyjskie przedstawicielstwo. Wtedy minister spraw zagranicznych zaśpiewał razem z tłumem piosenkę „Putin – chXXło, lalala...”, solidaryzując się z wymogami protestujących.

Słowo Polskie, 13.10.14 r.

GK

 

Wideo z akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie

 

Źródło - APPrzez rosnącą migrację mieszkańców Donbasu w głąb państwa ukraińskiego znacznie wzrosło zapotrzebowanie na wynajem i sprzedaż niedrogich mieszkań.

Największy wzrost odczuwalny jest w obwodach, przylegających do Donbasu – zaporoskim, dniepropetrowskim oraz charkowskim a także we Lwowie i Kijowie – informuje prezydent Stowarzyszenia ds. Nieruchomości Ukrainy Serhij Złydeń.

Przesiedleńcy coraz aktywniej nie tylko wynajmują ale także kupują niedrogie jedno- dwupokojowe mieszkania. Większość z migrantów nie widzi przyszłości na Donbasie i planuje na stałe osiedlić się w nowym miejscu.

- Szanse na odnalezienie taniego mieszkania w Winnicy praktycznie równają się zeru – mówi pracowniczka miejscowego biura nieruchomości Ania Moisiejewa – Po pierwsze brakuje propozycji a po drugie ceny są znacznie wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Cena wynajęcia pokoju w mieszkaniu z gospodarzem waha się w granicach 1000-1300 hrywien a oddzielnego jednopokojowego mieszkania – od 2000 do 3000 hrywien.

Słowo Polskie, 13.10.2014 r.

GK


Źródło - point.mdKonflikt pomiędzy rosyjskim prezydentem a jego mołdawskim kolegą Nikolae Timofti na szczycie państw WNP omal nie przerodził się w bijatykę. Włodzimierz Putin stanowczo żądał od Mołdawii odłożenia implementacji części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z UE, tak samo, jak to uczyniła Ukraina. Ale Timofti oskarżył Putina o zamknięcie rosyjskiego rynku dla mołdawskich towarów, tym samym ograniczając jej działanie w ramach wolnej strefy WNP.

Jednak Putin nie dał za wygraną powiedział mołdawskiemu prezydentowi, że „trzeba było myśleć, jakie skutki mogą mieć dokumenty, podpisane w Europie, na stosunki z innymi partnerami”.

Dyskusja pomiędzy Putinem a Timoffti trwała nawet wtedy, kiedy słowo zabrał prezydent Tadżykistanu. Póki Emomali Rachmon opowiadał o zewnętrznych zagrożeniach z boku „Państwa Islamskiego” i Afganistanu, liderzy Rosji i Mołdawii wymieniali się niejednoznacznymi gestami i mierzyli się wzrokiem.

Sytuację załagodzić miał prezydent Łukaszenko. Otrzymał on zapisek od prezydenta Kyrgizji, który prosił go by zainterweniował w konflikt.

Po jakimś czasie dyskusja ustała.

Redakcja

GK


Źródłó - zik.uaPodczas posiedzenia Gabinetu Ministrów, które odbyło się 8 października, Arsenij Jacenik wspomniał o 235 milionach hrywien – pierwszej kwocie, która już została wydana na budowę tak zwanej „Ściany” - odgradzającej Ukrainę od Rosji. O kolejne 6 milionów Euro ukraiński premier chce przeznaczyć na kontynuowanie prac. Minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa następnego dnia w czwartek ogłosiła o dołączeniu do prac społecznych przy budowie ściany dużej ilości osób bezrobotnych oraz przesiedleńców ze wschodnich regionów, objętych operacją antyterrorystyczną.

Ogólna wartość projektu według ukraińskiego premiera wyniesie 66 mln Euro. „To pomoże zwiększyć zdolności obronne Ukrainy” - powiedział Arsenij Jaceniuk.

Słowo Polskie, 09.10.14 r.

GK

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.