Wiadomości z Ukrainy

Ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko, który nielegalnie jest przetrzymywany w Rosji, nie mógł spotkać się z prawosławnym księdzem patriarchatu kijowskiego przez zakaz ze strony Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Śledczy motywowali, że Suszczenkowi ma wystarczyć ksiądz patriarchatu moskiewskiego, który „współpracuje” z więzieniem w Lefortowo. Nie pozwolono nawet na przekazanie dziennikarzowi Ukrinformu modlitewnika w języku ukraińskim.

30 września Roman Suszczenko przybył do Moskwy z prywatną wizytą. Wieczorem 2 października FSB aresztowało dziennikarza Ukrinformu i oskarżyło go o „szpiegostwo”. 28 listopada Lefortowski sąd przedłużył areszt Suszczenki do 30 stycznia 2017 r.

Słowo Polskie, detector.media, 08.12.16 r.

 


Źródło: espreso.tv5 grudnia rakieta Vega, należąca do Arianspace, wystartowała z kosmodromu Kuru we Francuskiej Gwinei, dostarczając na orbitę turecką wojskową satelitę Göktürk-1.

68 minut po starcie satelita zaczęła emitować sygnał z wysokości 700 km. Misja ma na celu obserwację powierzchni ziemi dla militarnych i cywilnych potrzeb.

Kolejny start rakiety Vega z ukraińskim silnikiem jest zaplanowany na marzec 2017 r.

Silnik RD-843 został skonstruowany na Ukrainie na przedsiębiorstwie „Piwdenne” im. Jangela oraz wyprodukowany w „Południowej fabryce im. Makarowa”.

Słowo Polskie, 07.12.16 r.

Komitet ds podatkowej i celnej polityki uchwalił podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe o 42 proc.

W związku z proponowanymi zmianami papierosy już w najbliższym czasie zdrożeją o 5-10 proc. 2 grudnia o 30 proc. wzrosły ceny na wyroby alkoholowe.

Dzięki wprowadzeniu nowych podatków ukraiński rząd chce dodatkowo pozyskać 14,2 miliardów hrywien dochodów do ukraińskiego budżetu.

Słowo Polskie, 06.12.16 r.

 

Źródło: http://ua.prosto-smachno.com.ua

5 grudnia po dwóch latach przerwy na Donbasie ponownie uruchomiono nadajniki retransmitujące ukraińskie stacje telewizyjne. Część niezbędnego dla tego celu sprzętu przekazała strona polska.

W uruchomieniu sygnału osobiście wziął udział prezydent Poroszenko, który zaznaczył, że możliwość oglądania ukraińskich telewizji stanie się kolejnym krokiem do deokupacji regionu.

Wieżę telewizyjną na górze Karaczun zniszczyli w lipcu 2014 roku prorosyjscy separatyści. Po remoncie nadajniki na tej wieży będą retransmitowali 15 ukraińskich stacji telewizyjnych i 7 radiowych.

Słowo Polskie, espreso.tv, 05.12.16 r.

Źródło: espreso.tv


Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła projekt budżetu obronnego na rok 2017. Przyjęty przez większość głosów dokument przewiduje nadanie Ukrainie pomocy militarnej w rozmiarze 350 milionów USD.

Ogólna kwota budżetu na cele obronne USA na rok 2017 stanowi 618,7 miliardów USD. Pomoc dla Ukrainy, jak twierdzi Głos Ameryki, przewiduje m.in. opracowanie systemu monitoringu granicy państwowej Ukrainy oraz przygotowanie oficerów sztabowych i wyższego dowództwa Zbrojnych Sił Ukrainy.

W następnym tygodniu projekt obronnego budżetu trafi do Senatu.

Słowo Polskie, espreso.tv, 04.12.16 r.

 

Źródło: https://www.autocentre.ua

Premier Beata Szydło podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. Źródło: wpolityce.plWizyta Petra Poroszenki wraz z małżonką Maryną w Warszawie odbyła się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Beatą Szydło oraz liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Podczas spotkań poruszone zostały kwestie gospodarcze, dialog historyczny, stosunki Ukraina-UE oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy.

W trakcie dwustronnych rozmów premier Beata Szydło wyraziła wsparcie dla władz w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy w obszarach: politycznym, ekonomicznym, obronnym, rozwojowym, społecznym i humanitarnym. - Polska kontynuuje pomoc przy wdrażaniu reformy decentralizacyjnej i antykorupcyjnej, w tym na poziomie regionalnym – mówiła premier polskiego rządu.

Prezes PiS podkreślił, że „niepodległość Ukrainy i wspieranie jej dążeń do UE jest polską racją stanu”. Jarosław Kaczyński „bardzo mocno postawił wątek historyczny, a stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA uznał za warunek zarówno zbliżenia z Polską, jak i Europą”.

- Polacy, dziękuję wam, że nie sprzedaliście duszy za naftodolary i petrodolary – mówił szef ukraińskiego państwa w Belwederze. Andrzej Duda zaznaczył, że polskie wsparcie dla reformy administracyjnej na Ukrainie to konkretne działania realizowane przez administrację rządową i władze samorządowe. Duda przypomniał, że 25 lat temu Polska jako pierwsze państwo uznało niepodległość Ukrainy.

Prezydenci Polski oraz Ukrainy wzięli też udział w Belwederze w konferencji Forum Przywództwa.

Słowo Polskie, wpolityce.pl, 03.12.16 r.

Natowski samolot E-3A AWACS pilnie obserwuje zachowanie rosyjskich wojsk na Krymie podczas testów rakiet na terenie Ukrainy.

Samolot z numerem LX-N90444 NATO07, który wystartował 1 grudnia z bazy lotniczej Geilerkirchen z rumuńskiego obszaru powietrznego w strefie Czarnego Morza prowadzi obserwację terenu, gdzie Ukraina prowadzi manewry wojskowe oraz ruchy rosyjskich wojsk na okupowanym Krymie.

Testy ukraińskich rakiet zostały przeniesione o kilkadziesiąt kilometrów na zachód w związku z agresywnym zachowaniem strony rosyjskiej, która zapowiedziała, że będzie zestrzeliwała rakiety w wypadku zbliżania się ich do granicy z Krymem. Rzecznik ukraińskiego resortu obrony Andrij Łysenko ogłosił, że ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadzą zaplanowane manewry zgodnie z międzynarodowym ustawodawstwem, nie zważając na pogróżki ze strony Rosji.

Słowo Polskie, 02.12.16 r.

Źródło: http://www.e3a.nato.int


W okresie styczeń-listopad 2016 roku Ukraińcy wszystkich kategorii wykorzystali 25,5 miliardów m3 gazu ziemnego, o 7 proc. mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W komunikacie służby prasowej „Ukrtransgazu” można także przeczytać o tym, że w podziemnych zbiornikach na Ukrainie stanem na koniec listopada znajdowało się 13,9 miliardów m3 gazu ziemnego. W listopadzie, który okazał się znacznie chłodniejszy, niż w ubiegłym roku, Ukraińcy spożyli o 12 proc. więcej gazu i wyniosło 3,8 miliarda.

Słowo Polskie, 01.12.16 r.

 

Źródło: dt.ua

Źródło: http://earth-chronicles.ruUkraiński resort obrony upublicznił wymogi strony rosyjskiej odnośnie zaplanowanych przy granicy z Krymem testów nowych rakiet. W liście datowanym 26 listopada Rosja grozi, że w wypadku przeprowadzenia takich testów, ukraińskie rakiety zostaną zestrzelone. Zniszczone zostaną także stanowiska rakietowe.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Turczynow zaznaczył, że Ukrainy nie planuje przeprowadzać testy nowych rakiet w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie przebiega granicą Ukrainy z Rosją.

- Ukraina to suwerenne państwo i nikt nie będzie mówił nam co mamy robić. Rosyjskie pogróżki są niczym innym jak próbą przywrócenia aktywnej fazy wojny hybrydowej, którą RF prowadzi przeciwko naszemu państwo w ciągu trzech ostatnich lat – powiedział Turczynow.

Ukraina ma zamiar przeprowadzić próby nowych rakiet w południowej części kraju w dniach 1 i 2 grudnia. W manewrach weźmie udział lotnictwo wojskowe, wojska obrony przeciwlotniczej, oraz bezzałogowce.

Słowo Polskie, 30.11.16 r.

Źródło: https://www.rbc.ua- Rosja nie zgodziła się na rozwiązanie żadnego z zasadniczych problemów – nie ma zgody w sprawie kontroli i monitoringu przez OBWE niekontrolowanej przez Ukrainę części rosyjsko-ukraińskiej strefy granicznej. Nie ma zgody odnośnie efektywnego dostępu OBWE do wszystkich obszarów okupowanej części Donbasu. Nie ma zgody na wyprowadzenie rosyjskich wojsk i rosyjskich najemników, broni... i chęci robienia tego bezpośrednio teraz – zaznaczył podczas konferencji prasowej tuż po rozmowach w „formacie normandzkim”, które odbyły się w stolicy Białorusi minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Ukraińska strona podczas rozmów w Mińsku po raz kolejny nadała dowody rosyjskiej agresji w Donbasie oraz dane statystyczne dotyczące ostrzałów. Ukraina nalega na wprowadzeniu na teren Donbasu uzbrojonej w broń palną misji policyjnej.

Po rozmowach z udziałem szefów resortów spraw zagranicznych Rosji, Ukrainy, Francji oraz Niemiec skasowano zaplanowaną wspólną konferencję prasową. Każdy z ministrów wypowiedział się w sprawie przeprowadzonych rozmów we własnym zakresie.

Słowo Polskie, 29.11.16 r.

- W ramach wymiany studenckiej (Erazmus+) Niemcy są na drugim miejscu po Polsce. Poza tym prowadzimy wiele wspólnych projektów i jesteśmy gotowi do aktywnej współpracy w ramach programu Horizon 2020 – zaznaczyła minister edukacji Ukrainy Lilia Hryniewcz podczas spotkania z ambasadorem Niemiec Ernstem Raichelem, które odbyło się 28 listopada.

Między niemieckimi i ukraińskimi placówkami edukacyjnymi trwa aktywna współpraca w zakresie wprowadzenia na Ukrainie tzw. „dualnej” edukacji, kiedy 30 proc. nauki student odbywa w trybie teoretycznym i 70 proc. - to zajęcia praktyczne na przedsiębiorstwach.

Słowo Polskie, 29.11.16 r.

 


Oszczędności państwa ukraińskiego dzięki wprowadzeniu systemu przetargów publicznych ProZorro stanowią 13 proc. od kwoty kontraktów i już przewyższyły 7 miliardów hrywien.

Takie cyfry podał zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Ukrainy Maksym Niefiodow w wywiadzie dla telewizji „Inter”.

- Od 1 sierpnia br wszystkie państwowe przetargi, zaczynając od kwoty 200 tys. hrywien muszą być realizowane za pośrednictwem elektronicznego systemu ProZorro. Ukraina stała się jednym z niewielu państw świata, które w trybie on-line pokazuje swoim obywatelom, które mogą u siebie w domu przy komputerze śledzić, co kupuje Ukrawtodor czy ministerstwo obrony – powiedział Niefiodow.

Słowo Polskie, 28.11.16 r.

 

Źródło: http://www.liga.net

Pod koniec listopada na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy z udziałem premiera Wołodymyra Hrojsmana został przedstawiony projekt liberalizacji korzystania z samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez obywateli Ukrainy.

Proponowane zmiany przewidują możliwość korzystania z używanego samochodu z zagranicy, odpowiadającego kryteriom Euro2-Euro4 przez rok po spłaceniu podatku w rozmiarze 6 tys. hrywien. Taki samochód otrzymałby tymczasowe tablice rejestracyjne z numerami, zaczynającymi się na „TB” oraz musiałby być ubezpieczony na wypadek awarii w ukraińskiej firmie ubezpeczeniowej.

Według parlamentarzysty Wołodymyra Parasiuka ponad 1,5 miliona Ukraińców jeździ samochodami na zagranicznych rejestracjach, co 5 dni przekraczając granicę. Przedłużenie terminu pobytu na Ukrainie przy jednoczesnym spłaceniu 6 tys. hrywien od każdego właściciela takiego auto może zwiększyć dochody budżetu państwa o 8 miliardów hrywien corocznie.

Słowo Polskie, 27.11.16 r.

Podczas najaktywniejszej fazy polityki intensyfikacji zwiększania kwot dla mieszkańców ukraińskiej wsi (przekazywania na cele państwa zboża, innej produkcji rolnictwa oraz bydła) każdej minuty na Ukrainie umierało 24 osoby, każdej godziny – 1,44 tys., każdego dnia – 34,6 tys.

Według najskromniejszych obliczeń podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie, spowodowanego polityką władz bolszewickich, zginęło 4,5 miliona mieszkańców Ukrainy, w tym – polskiego pochodzenia.

W dniach 25-26 listopada w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy odbywają się uroczystości żałobne, mające na celu upamiętnienie ofiar tej tragedii.

O 16.00 podczas ogólnonarodowej minuty ciszy odbędzie się tradycyjna akcja „Zapal znicz pamięci”.

24 kraje świata oficjalnie nazwały Wielki Głód ludobójstwem. Polski Sejm uchwalił taką decyzję w 2006 roku.

Słowo Polskie, 26.11.16 r.

Źródło: http://novynarnia.com„Pragnęliśmy to posiedzenie Wszechukraińskiej Rady Kościołów odbyć właśnie w „szarej strefie”, aby dać przesłanie solidarności tym, którzy tam mieszkają, jak i z żołnierzom, którzy jej bronią” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp UCG Swiatosław Szewczuk w wywiadzie dla włoskiej agencji ACI Stampa.

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych na swoją 25. sesję zebrała się na wschodniej Ukrainie, w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim. - Poprzez naszą obecność w szarej strefie – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy – pragnęliśmy być blisko żołnierzy ukraińskich, którzy już trzecią zimę będą na tych terenach walk, gdzie nigdy dotąd nie udało się osiągnąć rozejmu. Pragnęliśmy tym młodym ludziom dać znak nadziei. Chcieliśmy także umocnić tych, którzy tam mieszkają. Jest tam wielu ludzi gotowych przyjąć innych właśnie tam, gdzie biurokracja i struktury wojskowe nie są w stanie tego przyjęcia zapewnić. Pragnęliśmy wyrazić uznanie dla ich zaangażowania, ich służby, gdyż w tej szarej strefie, bezpośrednio podzielonej linią walk, żadna struktura rządowa nie jest w stanie dać pomocy żywnościowej ani medycznej.

Zapytany o to, kto dziś tam mieszka, arcybiskup kijowsko-halicki odpowiedział, że to przede wszystkim osoby starsze, nie mają dokąd pójść, które tylko dzięki Caritas mają coś do jedzenia. Są tam też kobiety z małymi dziećmi, które boją się opuścić to miejsce. Spotyka się także ośmio- czy dziesięcioletnie dzieci, które słysząc spadające bomby bez trudu rozpoznają ich kaliber.

Abp Szewczuk mówił również o papieskiej inicjatywie kolekty dla Ukrainy. Podkreślił, że w sercu Ojca Świętego dojrzewało od dawna pragnienie zrobienia czegoś dla tego narodu, w którym tak wielu cierpi, umiera, jest rannych. Zebrane w europejskich kościołach pieniądze trafiają już, poprzez ustanowiony przez Franciszka komitet do ich rozdzielenia, w miejsca przeznaczenia. Jako najpotrzebniejsze zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wymienił żywność, lekarstwa i miejsca do mieszkania.

Słowo Polskie na podstawie informacji Radia Watykan, 25.11.16 r.

Źródło: espreso.tv24 listopada 58. konwój humanitarny z Rosji nielegalnie przekroczył wschodnią granicę Ukrainy i wjechał na teren nie kontrolowanej przez siły rządowe części Donbasu.

Ukraińskie służby celne i graniczne nie miały dostępu do zawartości rosyjskich pojazdów. Ich wjazd na teren Ukrainy po raz kolejny odbył się z łamaniem prawa międzynarodowego.

Ukraińska grupa międzyresortowa została dopuszczona wyłącznie do wizualnego oglądu konwoju bez wykonania funkcji kontrolnych.

Ogólnie przez rosyjskie przejścia graniczne „Donieck” oraz „Matwiejew Kurhan” na Ukrainę wjechało dwie kolumny ciężarówek (47 pojazdów).

Słowo Polskie, 24.11.16 r.

Muzeum Starej Broni “Arsenał”. Źródło: blog.noclegi.com.uaPodpisana 22 listopada umowa o współpracy między Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Lwowskim Muzeum Historycznym przewiduje realizację wspólnych polsko-ukraińskich projektów pokaz fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" w Lwowskim Muzeum Historycznym zakłada realizację wspólnych projektów badawczych i wydarzeń kulturalnych.

W 2017 roku w Tarnowie zaplanowany jest pokaz wystawy „Lwów w grafice” oraz pokaz fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Lwowskim Muzeum Historycznym.

Prezentacja „Panoramy” we Lwowie planowana jest w drugiej połowie przyszłego roku, ale czy dojdzie ona do skutku zależeć będzie od tego, czy uda się na ten cel pozyskać środki.

Szpunar zwraca uwagę, że pokaz dzieła we Lwowie jest o tyle ważny, że prawdopodobnie właśnie tam Styka pociął panoramę na części. "Potencjalnie nagłośnienie tej historii i informacja, że nasze muzeum kolekcjonuje >>Panoramę Siedmiogrodzką<<, może skutkować tym, że ktoś zwróci uwagę, że gdzieś u niego na ścianie wisi obraz, który jest jej fragmentem" - mówił dyrektor tarnowskiego muzeum.

Z kolei w Tarnowie pokazywane mają być obiekty z Lwowskiego Muzeum Historycznego, której jest jednym z najstarszych i najbogatszych muzeów na Ukrainie. Powstało ono w 1893 r., a w roku 1940 połączone zostało z Muzeum Narodowym im. Jana III Sobieskiego, przejmując jednocześnie zbiory innych mniejszych muzeów np. Muzeum Książąt Lubomirskich, Muzeum Towarzystwa Naukowego Szewczenki.

Planowane jest, że muzealnicy z Lwowa i Tarnowa będą przyjeżdżać do siebie nawzajem i poznawać swoje kolekcje.

Umowę o współpracy podpisali we wtorek podczas spotkania w tarnowskim Ratuszu w obecności Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie – Ołega Mandiuka dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar i dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego Roman Czmełyk.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 23.11.16 r.

Źródło: http://www.segodnya.ua72 proc. Ukraińców uznaje Wielki Głód, wywołany na Ukrainie w latach 1932-33 przez bolszewickie władze, za ludobójstwo.

14 proc. zaprzecza takiemu traktowaniu, inne 14 proc. nie wiedzieli, co powiedzieć.

Stwierdzenie, że Wielki Głód nosił wszystkie znamiona ludobójstwa popierają najwięcej na zachodzie kraju (97 proc.) oraz na centralnej Ukrainie (78 proc.). Na wschodzie Ukrainy mniej niż połowa mieszkańców uznaje Wielki Głód za celowe działania bolszewików, mające na celu likwidację narodu ukraińskiego.

Mieszkańcy wsi są bardziej skłonni by uznać Wielki Głód za ludobójstwo. W miastach ta liczba jest nieco mniejsza – 68 proc.

Ciekawym faktem jest to, że ludobójstwem Wielki Głód nazwało 79 proc. osób, które uważają język ukraiński za swój język ojczysty.  Preferujący język rosyjski oddali tylko 47 proc. głosów poparcia dla uznania Wielkiego Głodu ludobójstwem.

Dużo więcej zgodnych z określeniem „ludobójstwo” wobec Wielkiego Głodu jest wśród zwolenników NATO i eurointegracji Ukrainy.

Badanie opinii publicznej Grupa „Rejtyng” (Ranking) przeprowadziła w dniach 16-22 września.

Słowo Polskie, 22.11.16 r.

Źródło: espreso.tvNa przełomie drugiej i tzeciej dekady listopada w Gdańsku odbywają się ukraińskie Dni Kultury oraz 40. Ukraiński Jarmark.

W ramach imprez w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbywają się wystawy, koncerty, pokazy sztuki wizualnej i przeglądy ukraińskich filmów.

W organizowaniu przedsięwzięcia biorą udział KG RP Ukrainy w Gdańsku, ukraińskie Ministerstwo Kultury oraz Związek Ukraińców w Polsce przy współpracy z lokalną społecznością ukraińską.

Finalizuje „Ukraiński tydzień” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zespół „ONUKA”. W przeciągu całego okresu Dni Kultury na gości czeka degustacja dań kuchni ukraińskiej, prezentacja ukraińskiego przewodnika turystycznego oraz taneczne show, przygotowane przez Daniela Bełkina.

Słowo Polskie na podstawie informacji espreso.tv,  21.11.16 r.

Źródło: UnianPodczas Zgromadzenia Generalnego NATO ukraińska delegacja zaprezentowała raport InformNapalmu o udziale regularnych jednostek RF w działaniach zbrojnych na Donbasie. W bazie danych, przygotowanych przez ukraińskich wolontariuszy, zgromadzono dane o 160 oddziałach z 75 rosyjskich jednostek, skierowanych na Ukrainę.

Informację tą przygotowywano przez dwa lata. Analityczna grupa zidentyfikowała pododdziały Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, w składzie których wojują żołnierze ze znacznym doświadczeniem bojowym, zdobytym na Północnym Kaukazie.

W strefie działań bojowych eksperci znaleźli także żołnierzy 4 morskich jednostek, 5 oddziałów rosyjskiej gwardii narodowej oraz najbardziej nowoczesny rosyjski kompleks rakietowy Pancyr – S1.

Ciekawostką jest fakt, że Ukraińcy wyznaczyli, że 13 rosyjskich formacji zbrojnych, które walczyły na Ukrainie, teraz biorą udział w walkach w Syrii.

Autorzy raportu wywnioskowali, iż inicjowanie przez Rosję konfliktów międzynarodowych oraz tworzenie ośrodków destabilizacji świadczy o celowym „sterowanym chaosie”, jako elemencie polityki zewnętrznej RF.

Słowo Polskie, unian, 20.11.16 r.

Źródło: vezha.vn.ua18 listopada w rejonie barskim w obwodzie winnickim uruchomiono elektrownię fotogalwaniczną o mocy 7 megawatów.

Nowa elektrownia „Bałki” została uruchomiona i zainstalowana przez firmę „Podolski energoconsulting”. Nowoczesne technologie, które zostały w niej wykorzystane, pozwalają generować prąd elektryczny nawet podczas zachmurzenia oraz zimą. W miesiącach zimowych elektrownia w Wojnaszówce może wygenerować 30 tys. kilowatów energii na godzinę. Wyprodukowany prąd zasili krajową sieć energetyczną a inwestor otrzyma dochód z tzw. „zielonej taryfy”. - W dniu dzisiejszym wartość 1 megawat energii stanowi 1 milion 200 tys. Euro – zaznaczył podczas otwarcia dyrektor „Podolskiego energoconsultingu”.

- Do końca 2016 roku obwód winnicki będzie generował 20 proc. energii elektrycznej z energii słońca – zaznaczył przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij.

Elektrownia „Bałki” zajmuje obszar ok. 14,5 hektara, dla jej obsługi zostaną zatrudnieni także mieszkańcy wsi. Corocznie właściciel elektrowni będzie spłacał do budżetu wsi 150 tys. hrywien podatku.

Pod koniec roku 2016 elektrownie słoneczne w rejonie barskim będą łącznie generowały 21,87 megawat energii elektrycznej.

Słowo Polskie, 19.11.16 r.

 

Jedyny ukraiński specjalistyczny statek „Iskatiel”, który może wykrywać pod morskim dnem złoża nafty i gazu wyruszył 17 listopada w swój pierwszy po długiej przerwie rejs.

Po trzech latach stania w doku i remoncie „Iskatiel” przeprowadzi badania w północno-zachodniej części Morza Czarnego, w strefie należącej do Ukrainy, prace badawcze, wykorzystując technologie sejsmologiczne na pasmach średniej i wysokiej częstotliwości.  Niski poziom hałasu silników „Iskatiela” pozwala zwiększyć geologiczną skuteczność jego prac.

Inny statek badawczy „Delfin”, należący do Ukrainy, przejęła po okupacji Krymu Rosja, według doniesień Ukraińskiej Straży Granicznej. Okupanci prowadzą poszukiwania gazu w bezprawnie zajętej i należącej do Ukrainy części Morza Azowskiego. Wartość kradzionego przez Rosję ukraińskiego gazu w skali roku może wynosić nawet 2 miliardy USD.

Słowo Polskie, 18.11.16 r.

Źródło: www.pokrov.lviv.uaRada Najwyższa w pierwszym czytaniu uchwaliła ustawę o zapobieganiu przemocy w rodzinie, wyrzuciwszy z niej pojęcia „gender” oraz „orientacja seksualna”.

Przeciwko liberalizacji ustawodawstwa w dziedzinie wolności seksualnej byli kluby polityczne „Batkiwszczyna”, „Radykalna partia”, część Bloku Petra Poroszenki oraz opozycja.

Podczas debat, poprzedzających głosowanie, Igor Musijczuk z Radykalnej Partii podkreślił, że w „ustawie założono wartości, nie odpowiadające naszemu społeczeństwu i ukraińskiej Cerkwi”. Deputowana od Bloku Petra Poroszenki Iryna Łucenko zaznaczyła, że „z ustawy zostaną wyrzucone pojęcie genderu. Sprawa „seksualnej orientacji” zostanie dostosowana do chrześcijańskich wartości”.

Iwan Krulko z „Batkiwszczyny” zaapelował do wyłączenia słów „gender” i „orientacja seksualna” z tekstu ustawy. W podobnym tonie wypowiedziała się zastępca resortu Polityki Socjalnej Natala Fedorowicz.

Słowo Polskie, 17.11.16 r.

15 listopada 73 kraje członkowskie ONZ poparły rezolucję ONZ, dotyczącą łamania praw człowieka na terenie półwyspu krymskiego przez okupacyjne rosyjskie władze. 76 innych wstrzymało się od głosowania, 23 głosowało przeciwko rezolucji.

Generalne Zgromadzenie zaapelowało do Federacji Rosyjskiej o wykonanie wszystkich zobowiązań odpowiednio z normami prawa międzynarodowego w roli, kraju okupanta. Rosja powinna zaprzestać stosowanie działań dyskryminacyjnych, tortur i innych nieludzkich praktyk oraz skasować dyskryminacyjne ustawodawstwo wobec Tatarów krymskich.

Rosja otrzymała od Generalnego Zgromadzenia ONZ bardzo wyraźny sygnał o potrzebie skasowania decyzji o likwidacji Medżlisu i nazwaniu tej organizacji „ekstremistyczną”.

Słowo Polskie, 16.11.16 r.

 

Głosowanie za rezolucję ONZ wobec rosyjskiej okupacji Krymu. Źródło: UNIAN

Liderzy większości ugrupowań politycznych w Radzie Najwyższej uchwaliły projekt apelu do Europarlamentu i Rady Europy w sprawie skasowania wiz dla Ukraińców bez zwlekań.

Zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Iryna Geraszczenko przypomniała, że Ukraina wykonała wszystkie 144 kryteriów planu działań z liberalizacji wizowej. - Ze zrozumieniem odnosimy się do problemów, z którymi boryka się dzisiaj UE – kryzys migracyjny, próby wprowadzenia specjalnego mechanizmu dla wzmocnienia swoich granic. Ale my jesteśmy przeciwni przywiązywaniu „bezwizu” do tego mechanizmu. To wygląda, jak traktowanie nas według podwójnych standardów, bowiem inne państwa, które korzystają z możliwości wjazdu do UE bez wiz, już korzystają z tej możliwości – podkreśliła Geraszczenko.

Słowo Polskie, 15.11.16 r.

 

Źródło: http://www.ibtimes.com

- Wysokość pokrywy śnieżnej w Tarnopolu wynosi 60 cm, w Szepietówce – 50, w Żmerynce – 30, we Lwowie i Iwano-Frankowsku – 35 cm – podała 14 listopada w komunikacie służba prasowa ukraińskiej „Ukrzaliznyci”.

Ponad 30 pociągów przybyło do punktów docelowych z opóźnieniem od 30 minut do godziny. Niespodziewane i silne opady śniegu doprowadziły także do zablokowania szeregu tras samochodowych oraz do utworzenia się zatorów w wielu miastach Zachodniej i Centralnej Ukrainy.

Słowo Polskie, 14.11.16 r.

Źródło: pravda.com.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą