Wiadomości z Ukrainy

Na początku września w Winnicy zaprezentowano modernizowany czeski tramwaj Tatra KT4SU. Specjaliści z miejscowego przedsiębiorstwa z remontu tramwajów przy ulicy Rewolucyjnej całkowicie zmienili wygląd maszyny, wyprodukowanej jeszcze w latach 70-80 XX w., zainstalowali nowe duże drzwi i nowe siedzenia.

Modernizacja kosztowała miejskiemu budżetowi około 4 milionów hrywien. Nowy tramwaj wkrótce ma wyjechać na ulice miasta. W planach przedsiębiorstwa jest produkcja jeszcze jednej modyfikacji czeskiego Tatry z niską podłogą.

W Winnicy i Lwowie, jedynych miastach na Ukrainie, gdzie korzystano z wąskotorowych linii tramwajowych, rdzewieje ogromna ilość starych tramwajów. Ich modernizacja jest znacznie tańsza w porównaniu z zakupem nowych maszyn.

Słowo Polskie, 05.09.15 r.

Państwowy koncern „UkrOboronProm” i polska spółka „Lubawa S.A.” stworzą wspólne przedsiębiorstwo zbrojeniowe.

- Ukraina podjęła decyzję o wejściu do struktur systemu bezpieczeństwa NATO. Polska jest ważnym partnerem w tym kierunku naszego rozwoju. Połączenie potencjału produkcyjnego i naukowego koncernów „UkrOboronPromu” i „Lubawy” pozwoli zwiększyć jakość produkowanej broni, a także wzmocni współpracę między dwoma krajami - powiedział generalny dyrektor ukraińskiego koncernu Roman Romanow.

- Ukraina jest jednym ze strategicznych kierunków ekspansji Lubawy. Już w ubiegłym roku dostarczaliśmy na ten rynek m. in. bazy noclegowe oraz kamizelki kuloodporne. Obecne rozmowy z przedstawicielami „UkrOboronPromu” dotyczą m. in. zakładu, który planujemy otworzyć na Ukrainie, a także wyrobów, które byłyby w nim produkowane – stwierdził Marcin Kubica, prezes zarządu Lubawa S.A.

W ukraińskich zakładach przy produkcji broni będą stosowane nowoczesne technologie, sprzęt. Polska na początku nada nawet wszystkie niezbędne surowce.

Polska spółka "Lubawa S.A". specjalizuje się na produkcji wielocelowego kamuflażu dla sił Zbrojnych krajów NATO, jej produkcja rozchodzi się w ponad 40 krajach świata.

„UkrOboronProm” zrzesza ponad 130 państwowych przedsiębiorstw odpowiedzialnych za wszystkie kluczowe dostawy broni na terenie Ukrainy, które realizuje zarówno poprzez produkcję własną, zarówno jak i poprzez import.

Sergiusz Tolstichin, 04.09.15 r.

Źródło - unian.ua2 września, dokładnie 19 lat temu na Ukrainie u obiegu pojawiła się własna waluta narodowa - hrywna. Tak nazywały się pieniądze w czasach Rusi Kijowskiej i w okresie wyzwoleńczych walk 1917-1920.

W ciągu pierwszych pięciu lat swojej niepodległości Ukraina korzystała z kuponów (karbowańców). Wymiana kuponów na hrywny trwała przez dwa tygodnie - od 2 do 16 września 1996 roku.

W pierwszy dzień reformy wg ustalonego przez Bank Narodowy kursu zostały wymienione ceny, taryfy, pensje i emerytury etc. Kurs stanowił wtedy 100 000 kuponów za 1 hrywnę. Po 16 września w obiegu została tylko hrywna, a kupony odeszły do historii na zawsze.

Słowo Polskie, 03.09.15 r.

Źródło - unian.uaRanek trzeciego września powitał mieszkańców wzystkich rejonów Kijowa gęstym dymem, który ogarnął ukraińską stolicę przez pobliski pożar lasu.

Przez utrzymujące się upały władze miasta rekomendowały placówkom oświatowym skrócić godziny nauki 3 i 4 września lub w ogóle zrezygnować z zajęć w tych dniach. Oprócz tego ograniczono wjazd ciężarówek do Kijowa a właścicielom samochodów osobowych drogówka radzi utrzymać się od wyjazdów.

W wypadku znacznego zadymienia funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych radzą korzystać ze specjalnych masek antysmogowych, dodatkowo zwilżonych wodą. Wietrzyć pomieszczenia władze radzą wyłącznie w porze wieczornej, w dzień okna lepiej zamykać.

Meteorolodzy obiecują deszcz w stolicy Ukrainy trzeciego września wieczorem lub czwartego rano.

Słowo Polskie, 03.09.15 r.

Źródło - www.tvn24.pWe wrześniu 2014 roku w transporcie przeznaczonym dla ukraińskich żołnierzy, było ponad 300 ton ładunku – żywność, pościel i koce. Jeden z polskich oficerów podczas rozładunku pod Lwowem zauważył, że zabrakło ponad 1500 koców i materaców.

Śledztwo nadzorowane przez Wojskową Prokuraturę Wojskową w Warszawie wszczęła warszawska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przy współpracy z Mazowieckim Oddziałem Żandarmerii Wojskowej.  Dotychczas zarzuty ws. przywłaszczenia mienia usłyszało łącznie 18 osób - żołnierzy i pracowników cywilnych w wojskowej bazie logistycznej w Warszawie.

- W tym śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 18 osobom, w tym ośmiu byłym i obecnym żołnierzom zawodowym, siedmiu byłym i obecnym pracownikom cywilnym wojska oraz trzem osobom cywilnym - powiedział zastępca warszawskiego wojskowego prokuratora okręgowego płk Ryszard Filipowicz, informując o obecnym stanie tej sprawy. Dodał, że wszczęte w 2011 r. wielowątkowe śledztwo dotyczy przestępstw popełnianych od 2003 r., a łączna wartość wyrządzonej przez sprawców szkody została oszacowana na 1,5 mln zł.

Prawie wszyscy podejrzani przyznali się do winy. Część z nich dobrowolnie poddała się karze o charakterze majątkowym, wobec części innych postępowanie zostało warunkowo umorzone. Obecnie podejrzanych jest sześć osób, także dwóch byłych kierowników Składu Warszawa MON.

Szef resortu Tomasz Siemoniak potwierdził, że wszystkie brakujące rzeczy zostały wysłane na Ukrainie następnym transportem.

Słowo Polskie, 02.09.15 r.

Źródło - politrada.comLider „Radykalnej partii” Oleg Laszko ogłosił o decyzji swojej siły politycznej o opuszczeniu koalicji w Radzie Najwyższej. Stało się to dzień po uchwaleniu przez parlament w pierwszym czytaniu zmian do Konstytucji w dziedzinie decentralizacji władzy.

- Wczoraj Blok Poroszenki, Narodnyj Front i Opozycyjny Blok (była Partia Regionów) głosowali razem za putinowskie zmiany do Konstytucji. My nie chcemy razem z nimi dzielić odpowiedzialność za zdradę interesów państwa – napisał przedstawiciel Radykalnej Partii w Radzie Andrij Łozowyj.

Polityczna siła Oleha Laszki w pełnym składzie przeszła do opozycji. Ze stanowiska wice-premiera zrezygnował wice-premier Woszczewskyj oraz przewodniczący trzech parlamentarnych komitetów.

Słowo Polskie, 01.09.15 r.

Źródło - unian.ua

265 deputowanych do Rady Najwyższej poparło w pierwszym czytaniu ustawę o decentralizacji władzy w ostatnim dniu letniej sesji parlamentarnej. Jutro (1 września) dokument ma być uchwalony w całości i przekazany dla podpisania prezydentowi.

Pod budynkiem Rady Najwyższej przedstawiciele ruchów prawicowych protestowali przeciwko tym zmianom do Konstytucji, które przewidują specjalny status dla okupowanej części Donbasu. Podczas pikiety prowokatorzy rzucili w żołnierzy granat bojowy. 140 osób zostało rannych, czterech funkcjonariuszy wskutek wybuchu zginęło.

Parlamentarzyści, którzy głosowali „Za”, w tym – byli członkowie Partii Regionów, są przekonani, że żadnego specjalnego statusu ani doniecki obwód, ani ługański, nie otrzymają.

Słowo Polskie, 31.08.15 r.

Źródło - ua.krymr.com

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow anonsował start rekrutacji do nowej policji także w Winnicy (6 września) oraz Żytomierzu (2 października).

W Chmielnickim policjanci powinni przystąpić do pełnienia służby na ulicach miast od 26 grudnia. Pierwszy nabór do policji w tym mieście przewidywał rekrutację 250 funkcjonariuszy.

Dotychczas nowa policja patrolowa zaczęła pracować w Kijowie, Odessie oraz Lwowie.

Słowo Polskie, 30.08.15 r.

Źródło - www.bbc.com28 sierpnia Partia „Blok Petra Poroszenki” połączył się z „Udarem” Witalija Kliczki. Decyzję o połączeniu dwóch centroprawicowych sił politycznych rada partii przegłosowała na wniosek Jurija Łucenki.

- Na wyborach do samorządów lokalnych jest możliwy powrót i rewanż sił, z którymi walczyliśmy podczas Majdanu. Musimy zwiększyć nasze szeregi, by ta dżuma nie prześlizgnęła się znów – powiedział Przewodniczący ugrupowania BPP Łucenko.

25 października na Ukrainie odbędą się wybory samorządowe. Według nowej ustawy wyborczej mogą w niej startować wyłącznie przedstawiciele partii politycznych. Były system „mażorytarny”, podobny do JOWów, został ustawowo wycofany.

Słowo Polskie, 28.08.15 r.

Źródło - ukrinform.ua

Państwo ukraińskie wypłaciło 507 milionów hrywien (20 milionów Euro) pomocy materialnej rodzinom żołnierzy, poległych w starciach z oddziałami rosyjskiego wojska i prorosyjskich terrorystów na terenie Donbasu.

- Kolejne 138 milionów hrywien pomocy przekazano tym żołnierzom, którzy wskutek odniesionych ran zostały osobami niepełnosprawnymi – powiedziała w oświadczeniu dla prasy rzecznik Ministerstwa Obrony Wiktoria Kusznir.

Słowo Polskie, 28.08.15 r.

Źródło - www.unn.com.ua

Z takim oświadczeniem wystąpił 27 sierpnia przed ukraińską Radą Ministrów premier Arsenij Jaceniuk.

- Udało się nam wynegocjować następujące warunki. Po pierwsze, nasi kredytorzy skasują nam 20 proc. długu. Chodzi o 4 miliardy USD. W najbliższe cztery lata mamy płacić tylko odsetki na pozostałe 80 proc. Żadne państwo od 2000 roku, nie mogło liczyć na podobne warunki – powiedział Jaceniuk.

Zakończone przez minister finansów Jareśko oraz premiera pertraktacje nie dotyczyły Rosji. Federacja Rosyjska na razie nie godzi się na restrukturyzację długów Ukrainy.

Słowo Polskie, 27.08.15 r.

- To jest nieszczęśliwa, niezręczna wypowiedź. Nie ma alternatywy dla Mińska-2 – Grzegorz Schetyna podkreślił, że Polska wie o przebiegu wszystkich spotkań w formacie normandzkim (Merkel, Holland, Poroszenko, Putin), krytykując jednocześnie słowa polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczące negocjacji na temat kryzysu na Ukrainie z udziałem Polski.

24 sierpnia Duda zapowiadał, że podczas piątkowej wizyty w Berlinie będzie chciał poruszyć sprawę nowego formatu rozmów o Ukrainie. W poniedziałek ukraiński prezydent Petro Poroszenko ocenił, że nie ma potrzeby jego zmiany.

Przedstawiciele koalicji rządzącej oskarżyli Dudę o zganienie całej Rzeczpospolitej przez światową wspólnotę za inicjatywę, związaną z Ukrainą. Zaś Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera, przypomniała, że to Schetyna mówił, że format normandzki - z udziałem Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec - nie jest skuteczny.

Dokładną wypowiedź ministra Schetyny przypomniał rzecznik kampanii PiS Marcin Mastalerek. Szef MSZ w październiku ubiegłego roku powiedział: - Format normandzki rozmów ukraińsko-rosyjskich się wyczerpał, teraz potrzebny jest nowy etap, uważam, że te rozmowy powinny się odbywać z udziałem polskim.

W drodze powrotnej z Estonii Andrzej Duda powiedział dziennikarzom w samolocie, że prezydent Ukrainy oczekuje wsparcia ze strony Polski. Poroszenko akcentował to podczas rozmowy telefonicznej, którą wcześniej z nim przeprowadził. Duda wymieniał nowe państwa, które mogłyby wziąć udział w negocjacjach z Rosją - Stany Zjednoczone, które są światowym mocarstwem i sąsiedzi Ukrainy, bezpośrednio zainteresowani sytuacją w tym kraju. Duda przypomniał, że jeszcze jako eurodeputowany pytał, dlaczego w tych rozmowach nie ma przedstawiciela instytucji europejskich. Zdaniem polskiego prezydenta, w negocjacjach powinna uczestniczyć szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini.

Na podstawie informacji PAP, 26.08.15 r.

24 sierpnia członkowie polskich oraz ukraińskich organizacji społecznych i partii politycznych w ramach uroczystości niepodległościowych zorganizowali „dekomunizację” totalitarnej symboliki w samym centrum miasta, która symbolizowała oddanie się sowieckiej młodzieży ideałom leninizmu.

Czerwoną kompozycję z napisem „Bądź godny epoki, rówieśniku!”, ułożoną z mozaiki na dzisiejszym Placu Europejskim z okazji Święta Niepodległości zakryto żółto-niebieską flagą o rozmiarach 9 metrów długości na 3 metry szerokości. Pomysł likwidacji resztek totalitarnej przeszłości w stolicy obwodu narodził się w sieciach społecznościowych, kiedy ktoś z internautów 23 sierpnia opublikował zdjęcie zalanej czarnym tuszem tej komunistycznej kompozycji. Działacze społeczni natychmiast zebrali potrzebne koszty, kupili tkaninę, wynajęli szwaczkę, która wczesnym rankiem 24 sierpnia poszyła dużą ukraińską flagę. Tego samego dnia po obiedzie przy pomocy drabiny, wiertarki i specjalnego karkasu flaga została przymocowana nad komunistyczną symboliką.

Plac przed flagą natychmiast stał się ulubionym miejscem dla robienia rodzinnych zdjęć patriotycznych i tak zwanych „selfie”. W przeciągu godziny po zamontowaniu flagi nad totalitarnym wizerunkiem zdjęcia wykonało tutaj ponad 50 osób.

Podczas przedostatniego posiedzenia roboczej grupy z dekomunizacji przy RM, jej członkowie nie zdecydowali - co zrobić z komunistycznym panno na Placu Europejskim. Społeczność, nie czekając, póki oni dogadają się, sami zaczęli wdrażać dekomunizacyjne ustawy, podpisane przez prezydenta Poroszenkę 15 maja br.

Słowo Polskie, 25.08.15 r.

 
  


 


 


23 sierpnia z okazji Święta Flagi Narodowej na placu Europejskim w Winnicy odsłonięto multimedialny Memoriał Pamięci. Od tego dnia wszyscy winniczanie oraz goście miasta na ekranie, zamontowanym w granitowej skale będą mogli widzieć zdjęcia oraz życiorysy tych mieszkańców obwodu winnickiego, którzy zginęli w walce z rosyjskim okupantem o niepodległość Ukrainy na Donbasie w 2014 oraz 2015 roku.

W przeciągu półtora roku w starciach z regularnymi oddziałami rosyjskimi i prorosyjskimi terrorystami zginęło ponad 120 mieszkańców Wschodniego Podola. 19 z nich – to mieszkańcy Winnicy.
Na ceremonię odsłonięcia Memoriału przybyli krewni poległych, przedstawiciele władz miast i obwodu, żołnierze oraz duchowieństwo.

- Chcę przeprosić ojców i matek, że nie zdołaliśmy zachować życie ich synów. Chcę oddać pokłon wszystkim dzieciom, którzy pozostali bez ojców. Ale ci, kto oddali życie za ojczyznę, pozostaną w pamięci na zawsze. Jako przewodniczący Administracji Obwodowej chcę zapewnić was, że uczynimy wszystko, by być godnymi naszych bohaterów – powiedział Walerij Korowij.

Odsłaniali Memoriał dzieci poległych żołnierzy Andrij Kulibaba – Buchow oraz Anastazja Biłoszkurska. Potem każda rodzina czekała, póki na ekranie pojawi się ich bohater i składali kwiaty pod podnóżem pomnika. Zakończyła się uroczystość odśpiewaniem Hymnu Ukrainy w wykonaniu czteroletniej Madlen Miłowanowej.

Słowo Polskie, zdjęcia: http://vmr.gov.ua, 24.08.15 r.Z okazji święta w pomieszczeniu kijowskiego magistratu odbyła się prezentacja sztandarów bojowych oddziałów wojskowych, walczących na Donbasie.

Na sztandarach widnieją podpisy poległych ukraińskich żołnierzy. Pierwszymi gośćmi, którzy odwiedzili pawilon, byli przedstawiciele władzy, dowódcy wojskowi oraz działacze kultury, w tym siostry Telniuk.

Przyszła także minister finansów Natalia Jareśko.

Słowo Polskie, 23.08.15 r.

Rosyjscy filmowcy są bardzo zaniepokojeni aresztem i terminem wyroku więzienia dla swojego ukraińskiego kolegi Olega Sencowa, aresztowanego przez FSB na Krymie i uwięzionego w Moskwie.

Rosyjska prokuratura oskarżyła Ukraińca o planowanie aktów terrorystycznych na terenie półwyspu i poprosiła sąd w Rostowie na Donie o skazanie go na 23 lata więzienia.

- Dziwi nas rozbieżność w działaniach, o które oskarżony jest Sencow i wymiar kary, którą mu wyznaczono. Prosimy inicjować śledztwo wobec tortur stosowanych do Sencowa i Afanasiewa w celu „wybicia” z nich potrzebnych świadczeń. Nie wspominając już o prawomocności samego faktu podobnego dochodzenia, prosimy o obiektywne śledztwo i sąd – napisali oni w liście do rzecznika ds człowieka RF Fedotowa.

Słowo Polskie, 22.08.15 r.

Źródło - news.allcrimean.net

20 sierpnia pasażerowie samochodu z Doniecka, którzy wracali z odpoczynku na Krymie, ledwo uszli z życiem po tym, jak ich samochód nagle zaczął palić się.

- Zdążyliśmy tylko chwycić dokumenty i pieniądze i wyskoczyć z auta. Samochód spłonął w liczone minuty – relacjonuje jeden z mieszkańców okupowanej części Donbasu, który spędził kilka tygodni nad Czarnym Morzem na ternie okupowanego półwyspu.

Incydent stał się na trasie Symferopol-Feodosia, w miejscu, gdzie prowadzony jest remont nawierzchni.

- Jak teraz będziemy wracać do domu? Nie mam pojęcia. Ten odpoczynek będzie dla nas bardzo drogi. Możliwie silnik przegrzał się w korku, przez co zapalił się samochód. Nie wiem – powiedział kierowca.

Słowo Polskie, 21.08.15 r.

Źródło - unian.ua

Przedstawiciele SMM OSCE (OBWE) w swoim oświadczeniu zaznaczyli, że prorosyjscy terroryści utrudniają im poruszanie się po terenie, przez nich okupowanym.

Największe problemy misja obserwacyjna ma na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Razem z tym OBWE potwierdziło, że nie terenie, kontrolowanym przez siły rządowe, obserwatorzy mogą przemieszczać się swobodnie.

Kilka dni wcześniej przewodniczący SMM OSCE na Ukrainie Aleksander Chut powiedział, że agresywne zachowanie separatystów na punktach kontrolnych przeszkadza przeprowadzaniu obserwacji w porze nocnej.

Słowo Polskie, 20.08.15 r.

Źródło - autoconsulting.ua

W przeciągu ostatnich 7 miesięcy w stolicy Ukrainy skradziono ponad 1000 aut. Statystyki mówią o 70-proc. wzroście kradzieży w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W bieżącym roku złodzieje najchętniej kradną Toyoty (136) i Hondy (118). Rosyjskie Łady straciły na „popularności” (107). Mniej chętnie kradną także Volkswageny, Skody i Mitsubishi.

Większość droższych aut jest wywożona za granicę – do Rosji i Kazachstanu. Tanie osobówki są sprzedawane w innych regionach Ukrainy.

Słowo Polskie, 19.08.15 r.

19 sierpnia nieznani sprawcy zablokowali dostęp do stron Winnickiej Rady Obwodowej oraz Winnickiej Administracji Obwodowej.

Obydwa portale mieszczą się na oddzielnych serwerach i korzystają z usług hostingu dwóch różnych firm. Dlatego zwykłe problemy techniczne są w danym wypadku wykluczone.

- Nasz portal nie pracuje nawet w trybie administratora. Na razie specjaliści próbują przywrócić kopie rezerwowe naszej witryny – komentuje awarię Departament ds kontaktów ze społecznością winnickiego Administracji.

Rada Obwodowa ma jeszcze większy problem. Oprócz „padniętego” portalu urzędnicy mają także zablokowany Internet – pocztę elektroniczną, dostęp do specjalizowanych serwisów, i t. d. Obydwa organy władzy dopuszczają wtrącanie się w pracę swoich stron internetowych hakerów.

Słowo Polskie, 19.08.15 r.

Źródło - patrioty.org.ua

Rosyjski „Rossielhoznadzor” rekwirował i spalił 50 żywych kaczątek, przewożonych przez rosyjskiego obywatela z Charkowa do swojego kraju. On jakoby nie przedstawił odpowiednich dokumentów i wszystkie 50 żywych kaczątek zostały zniszczone przez spalenie.

W Rosji trwa wojna z „nielegalnym jedzeniem”. Po wprowadzeniu embarga na europejską żywność rosyjscy inspektorzy szperają po sklepach w poszukiwaniu zabronionej produkcji. Cały świat obiegły zdjęcia palonych łotewskich pomidorów, miażdżonych traktorem setek ton włoskich serów i spalonych kacząt z Ukrainy. Takim sposobem Putin daje do zrozumienia, że nie boi się sankcji ze strony innych krajów świata z powodu okupacji na Krymie i na Donbasie i będzie nadal kontynuował swoją politykę w obecnym wyglądzie.

Obrońcy praw zwierząt na całym świecie są oburzeni zniszczeniem kaczątek i zapowiadają akcje protestu.

Słowo Polskie, 18.08.18 r.

Źródło - posydenky.lvivport.com

Polski MSZ wydał obywatelom Ukrainy o 12,5 proc. więcej wiz w pierwszej połowie 2015 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W okresie styczeń-czerwiec Ukraińcy otrzymali 434 tys. wiz – krajowych i Schengen. Razem z tym ponad połowa z nich - to wizy krajowe (232,5 tys.). Reszta – wizy Schengen – krótko- i długoterminowe.

Najwięcej wiz tradycyjnie wydał KG RP we Lwowie (190 tys.) i Łucku (ponad 100 tys.). Konsulat w Winnicy wydał około 40 tys. wiz.

Polska nadal jest liderem wśród krajów UE pod względem ilości wydanych wiz Ukraińcom. W ubiegłym roku wzrost ich ilości stanowił 15 proc. (830 tys. wydanych wiz – krajowych i Schengen).

Słowo Polskie, 17.08.15 r.

Źródło - poltava.to

W stolicy Ukrainy odbyła się ceremonia jednoczesnego zawarcia aktu małżeństwa stu zakochanych par.

„Rodzynką” imprezy było utworzenie przez władze miasta strefy ekspresowej rejestracji, gdzie każda para mogła natychmiast podpisać deklarację o zawarciu małżeństwa i od razu otrzymać odpowiednie zaświadczenie.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili znany młodzieżowy zespoły „Awiator” i „Mozgi”, Natalia Mohylewska, Wiktor Pawlik. Na zakochane pary czekały liczne atrakcje i prezenty.

Słowo Polskie, 16.08.15 r.

Źródło - Reuters

Nowy polski prezydent Andrzej Duda zaproponował ukraińskiemu koledze Piotrowi Poroszence nowy wariant pertraktacji pokojowych z udziałem najpotężniejszych europejskich państw oraz krajów, sąsiadujących z Ukrainą, w tym – Polski.

- To pytanie znajdzie się na liście spraw omawianych na najbliższym spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy – zaznaczył on w rozmowie telefonicznej z Poroszenką.

W trakcie rozmowy ustalono, że do Ukrainy przyjedzie specjalny wysłannik polskiego prezydenta, który uzgodni „mapę” polsko-ukraińskiego dialogu politycznego i rozpocznie przygotowania do przyszłego szczytu Ukraina-Polska.

Słowo Polskie, 15.08.15 r.

Źródło - memory.gov.ua

Zaledwie trzy miesiące pozostało u miejscowych samorządów, żeby dekomunizować nazwy miejscowości oraz ulic, znajdujących się na ich terenie.

Do 21 listopada Miejskie i Wiejskie Rady muszą złożyć propozycje nowych nazw do Rady Najwyższej. Jeżeli tego nie zrobią, parlament automatycznie zmieni „komunistyczną” nazwę miejscowości, opierając się o rekomendacje Instytutu Narodowej Pamięci.

Zgodnie z monitoringiem, ślady totalitarnej przeszłości pozostały w nazwach 30 miast, 51 miasteczek (miast typu wiejskiego), 711 wiosek i 116 sełyszcz (większych wiosek).

Większość deputowanych w lokalnych samorządach aktywnie dołączyło się do procesu dekomunizacji. 90 proc. miejscowości wrócą do starych nazw – sprzed przewrotu bolszewickiego. W nazwach innych znajdą się skojarzenia z geograficznymi, toponimicznymi lub historycznymi osobliwościami regionu.

Słowo Polskie, 14.08.15 r.

Źródło - portal.lviv.ua

Od niedzieli 16 sierpnia Polska zacznie importować energię elektryczną z Ukrainy. Będzie ona nadchodziła z elektrowni w Dobrotworze (obwód lwowski).

Takim sposobem premier Jaceniuk zareagował na kryzys energetyczny w Polsce, zwracając się do ministra energetyki i przemysłu węglowego z prośbą w maksymalnie krótkim terminie uruchomić dostawy energii elektrycznej do zachodniego sąsiada.

Minister Demczyszyn obiecał, że postara się zorganizować pomoc, ale przez remont Bursztyńskiej i Ładyżyńskiej elektrowni import energii będzie ograniczony 200 megawatami.

Słowo Polskie, 13.08.15 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.