Wiadomości z Ukrainy

Źródło: unn.com.uaArsen Awakow, szef ukraińskiego resortu sprawiedliwości ma pewność, że na Ukrainie znacznie wzrośnie przestępczość w związku z tak zwaną „ustawą Sawczenko”, wskutek uchwalenia której zwolniono wielu recydywistów i osoby, które popełniły ciężkie przestępstwa. Po przedterminowym wyjściu na wolność znaczna część z nich ponownie trafia za kratki po popełnieniu zabójstw, gwałtów i kradzieży.

Zgodnie z ustawą, która obowiązuje od 24 grudnia ubiegłego roku, każdemu więźniowi jeden dzień przetrzymywania w izolatorze śledczym został przyrównany do dwóch dni więzienia.

- Faktor niestabilności na Ukrainie - „ustawa Sawczenko”, która przewiduje zwolnienie z więzień łącznie 50 tys. osób. Rada Ministrów uchwaliła projekt, zgodnie z którym działaniem tej ustawy nie  zostaną objęte osoby, które popełniły ciężkie przestępstwa. Ale ustawa nie działa wstecz i w przeciągu półtora będziemy mieli bardzo wysoki poziom wzrostu przestępczości – zaznaczył Awakow.

Słowo Polskie, 20.10.16 r.

Polski Instytut w Kijowie dostosował się do rekomendacji ukraińskiego MSZ i odwołał pokaz we wtorek 18 października filmu „Wołyń”, który miał odbyć się z udziałem reżysera Wojciecha Smarzowskiego oraz ukraińskich polityków, dziennikarzy, działaczy kultury i sztuki.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia obawia się, że film „Wołyń” może wywołać protesty uliczne. - Niektóre sceny, które znalazły się w tym filmie, są bardzo naturalistyczne i mogą wywołać potężną negatywną reakcję – mówił szef ukraińskiej dyplomacji w wywiadzie dla polskiego Radia Zet.

Razem z tym Deszczycia nie odrzuca możliwości późniejszego pokazu filmu „Wołyń” na Ukrainie. - Jeżeli mamy rozmawiać o tym filmie, to musimy go wpierw zobaczyć. To mocno antynacjonalistyczny i antyradykalny film i nie do końca antyukraiński […] Bez wątpienia zmusi on ukraińskich historyków by głębiej pochylić się nad problematyką ukraińsko-polskich stosunków w okresie wojny na Wołyniu – mówił ambasador Ukrainy w Polsce.

17 października dyrektor Polskiego Instytutu w Kijowie poinformowała, że Instytut odwołał zaplanowany na godzinę 22.00 18 października zamknięty pokaz filmu „Wołyń”. Jako powód podała dosłuchanie się do rekomendacji ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

Słowo Polskie na podstawie informacji Polskiego Radia, 19.10.16 r.

W ramach współpracy między firmą PolskiBus.com a Ideal Travel od 21 października ruszają nowe połączenia autobusowe z siedmioma ukraińskimi miastami.

W pierwszym etapie współpracy oferta PolskiBus.com zostaje rozbudowana o dwie linie z codziennymi kursami łączącymi aż 18 miast w Polsce z 7 lokalizacjami na Ukrainie:

U1 Szczecin – Gorzów Wielkopolski – Piła – Bydgoszcz – Toruń – Włocławek – Płock – Warszawa – Radom – Lublin – Lwów – Iwano-Frankiwsk – Czerniowce
U2 Poznań – Leszno – Wrocław – Opole – Katowice – Kraków – Tarnów – Rzeszów – Lwów - Tarnopol – Winnica – Chmielnik – Chersoń.

Połączenia będą obsługiwane przez autokary firm Ideal Travel oraz ukraińskiego partnera Fortuna Reisen. Szczegółowy rozkład jazdy oraz informacje o przystankach znajdują się pod adresem www.polskibus.com/pl/rozklad-jazdy.htm.

Słowo Polskie, 18.10.16 r.

Nowa konstrukcja W-3PL/N, opracowana przez PZL Mielec. Źródło: MPORT.UA– To byłaby zupełnie nowa konstrukcja, ale bazująca na potencjale poszczególnych krajów. Wiadomo, że Ukraińcy mają znakomite silniki. My z kolei mamy zdolności tworzenia skorupy kompozytowej itd. Są tutaj różne możliwości, które razem zebrane mogłyby dać naprawdę ciekawy produkt dla Polski i innych krajów Europy środkowej – mówił w wywiadzie da polskich mediów minister Antoni Macierewicz.

Po tym, jak polski rząd zdecydował, że zrezygnuje z zakupu 50 francuskich helikopterów Caracal dla armii, resort obrony rozpatruje oferty rodzimych zakładów PZL Mielec i PZL Świdnik. Niezależnie od kontraktu na 50 maszyn ministerstwo rozmawia z producentami ukraińskimi o produkcji nowoczesnego środkowoeuropejskiego śmigłowca.

Polska i Ukraina mogą wyprodukować śmigłowiec, który byłby przeznaczony dla strefy Europy Środkowej i kosztowałby znacznie taniej od amerykańskich i francuskich analogów.

Słowo Polskie na podstawie informacji Radia Maryja, 17.10.16 r.

Źródło: http://vistidp.comUkraiński prezydent Petro Poroszenko oraz szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który przebywał w ramach kilkudniowej wizyty na Ukrainie, omówili szczegóły podpisania już w najbliższym czasie umowy o współpracy w dziedzinie obrony.

W ramach spotkania obydwie strony zaznaczyli, że działalność wspólnej brygady LITPOLUKRBRIG rozwija się pomyślnie. Petro Poroszenko podziękował Polakom za zorganizowanie szkoleń dla ukraińskich oficerów i lekarzy wojskowych na terenie Polski. Soloch i Poroszenko mówili także o aktywizacji dialogu w kontekście stosunków Ukraina-NATO.

Szef państwa ukraińśkiego podziękował Polsce za wsparcie w przedłużeniu sankcji UE wobec Rosji i wyraził nadzieję, że Polska nadal będzie kontynuowała aktywną politykę w dziedzinie regionalnej współpracy podczas swojego przewodnictwa w Czwórce Wyszehradzkiej.

Słowo Polskie, 16.10.16 r.

- To, że gruzińska delegacja nie podtrzymała sankcje wobec Rosji i nie poparła tym samym Ukrainie przynosi wstyd Gruzji – zauważył przewodniczący Odeskiej Administracji Obwodowej Micheil Saakaszwili.

Były prezydent Gruzji zaznaczył, że powodem takiego zachowania jego rodaków podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Posiedzenia Rady Europy w Strasburgu jest politka obecnych liderów politycznych Gruzji, m.in. jednego z największych prywatnych inwestorów Gazpromu Bidzina Iwaniszwili, partia którego „Gruzińskie marzenie” zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Zgodnie z wynikiem gruzińskich wyborów partia prorosyjskiego oligarchy Iwaniszwili uzyskała 48,6 proc. poparcia wyborców, opozycyjna partia Saakaszwiliego „Jedyny Ruch Narodowy” - tylko 27,14 proc.

Słowo Polskie, 15.10.16 r.

W przeciągu pierwszej połowy października oddziały terytorialne Derżgeokadastru podjęły 1832 decyzji o nadanie kombatantom ATO i rodzinom poległych żołnierzy gruntów pod budownictwo i rolnych.

Najwięcej ziemi na cele rolnictwa przekazano żołnierzom w czterech obwodach: winnickim (289), lwowskim (171), czernihowskim (144) i zaporoskim (137).

Ogólny obszar przekazanej uczestnikom operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy w pierwszej połowie października stanowi 1244,56 ha.

Słowo Polskie, 14.10.16 r.

Źródło: http://kurs.if.ua

Źródło: Korrespondent.netSMM OBWE na razie nie będzie brało udziału w nocnych patrolowaniach w strefach wycofywania uzbrojenia ze względu na niedostateczny poziom bezpieczeństwa i słabą widoczność.

Takie oficjalne oświadczenie opublikowało OBWE na swojej stronie w sieci Facebook. Obserwatorzy obawiają się m.in. min, które trudno zauważyć w nocy. - Siły zbrojne/formacje które zgodnie z ustaleniami powinne usuwać lub odgradzać przedmioty, które mogą zagrażać wybuchem, nie do końca wykonały to zadanie na wszystkich trzech obszarach wycofania uzbrojenia – czytamy w oświadczeniu.

Razem z tym Misja może kontynuować obserwację za pośrednictwem specjalnych dronów.

Słowo Polskie, 13.10.16 r.

Żródło: Site of school for deafUkraiński Instytut Narodowej Pamięci zaapelował do Polaków o odnalezienie sprawców zniszczenia mogił żołnierzy UPA i innych ukraińskich znaków pamięci na terenie Polski oraz o odnowienie zniszczonych pomników na podstawie umowy pomiędzy polskim a ukraińskim rządami.

11 października Ukraiński Instytut Narodowej Pamięci opublikował na swoje stronie apel do władz polskich z prośbą o przeprowadzenie transparentnego śledztwa dotyczącego zarówno ostatniego aktu wandalizmu na mogile żołnierzy UPA w Werchracie z udziałem polskich zwolenników prorosyjskich separatystów na Donbasie jak i 14 innych faktów dewastacji ukraińskich upamiętnień na terenie Polski.

Odwołując się do strategicznego partnerstwa z Polską oraz „polskiego ramienia w trudnych latach” autorzy apelu podkreślają, że razem z proukraińską oficjalną pozycją polskiego rządu na terenie Polski pojawiają się niebezpieczne tendencje, rujnujące pozytywne momenty współpracy między rządami i instytucjami społecznymi obydwu państw.

W apelu wymienione są wszystkie wypadki niszczenia mogił żołnierzy UPA i innych znaków pamięci na terenie Podkarpacia i Lubelszczyzny w latach 2014-2016. Autorzy listu odwołują się do artykułu 3,4 Umowy między ukraińskim i polskim rządem stosownie zachowania i opieki nad miejscami pamięci i pochówków ofiar wojny i represji politycznych, apelując o natychmiastowe odnowienie zniszczonych ukraińskich pomników kosztem strony polskiej.

>>> Tekst apelu UINP w języku ukraińskim<<<<

Słowo Polskie, 12.10.16 r.

Źródło: UNN11 października w Małopolsce odbyło się pierwsze z czterech zaplanowanych na bieżący rok ćwiczeń z udziałem ukraińskich i polskich ratowników, mające na celu udoskonalenie możliwości Ukrainy w zakresie przeprowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach miejskich oraz przygotowanie do wspólnej atestacji ratowniczych ekip z Polski i Ukrainy.

W ramach zajęć ratownicy z obu krajów ćwiczyli:

- analizowanie i wykorzystanie informacji o kraju, który znajduje się w stanie klęski żywiołowej i in. na specjalnej stronie w Internecie,
- przybycie brygady ratowników do obcego kraju i uruchomienie kanału komunikacji z miejscowymi władzami,
- przeprowadzenie najpilniejszych przedsięwzięć z oceny terenów, potrzebujących pomocy,
- koordynacja działalności międzynarodowych ekip ratowniczych.

Słowo Polskie, 11.10.16 r.

Źródło: UkrinformW Werchracie (woj. podkarpackie) na południu Polski członkowie radykalnego polskiego ugrupowania Obóz Wielkiej Polski zniszczyli pomnik, postawiony na grobach 13 żołnierzy UPA.

OWP od dawna współpracuje z terrorystami z Donieckiej Republiki Ludowej a jeden z jego członków – Dawid Hudziec administruje polską wersję strony Novorossia.Today.

W przeciągu 2015-2016 roku na południu Polski zrujnowano 8 miejsc pamięci Ukraińców, także postawionych na mogiłach. Część z nich miała oficjalny status i ich budowa była dofinansowana z funduszy polskiego budżetu.

Pomnik w Werchracie, przygranicznej wiosce z Ukrainą, pojawił się na miejscowym cmentarzu w 1993 roku w miejscu, gdzie są pochowani żołnierze UPA oraz osoby cywilne.

Akt wandalizmu w Werchracie najwyraźniej jest wyrazem celowej prowokacji, mającej na celu skłócenie Ukraińców i Polaków, tym bardziej, że odbył się on z udziałem osób, współpracujących z prorosyjskimi terrorystami z Donbasu.

Słowo Polskie, 10.10.16 r.

Źródło: ukrlentanews.comNa zachodzie Ukrainy w odległości kilku kilometrów od granicy z Polską uruchomiono najpotężniejszą w regionie zachodnim elektrownię wiatrową, zdolną generować 36 mln kWt na godzinę.

Tej energii powinno wystarczyć dla zaspokojenia potrzeb całego rejonu starosamborskiego.

Wartość projektu – 2,5 miliona Euro. Został on zrealizowany wspólnie z Europejskim Bankiem Rekonstrukcji i Rozwoju oraz Bankiem Światowym.

- Kolejne zwycięstwo – w obwodzie lwowskim uruchomiono drugi obiekt farmy wiatrowej Stary Sambor 1 – napisał na swoim Twitterze premier Hrosjman.

Słowo Polskie 09.10.16 r.

Źródło: news.kievukraine.infoJednym z czynników konkurencyjności każdego z państw są drogi. Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało kolejny ranking najbardziej konkurencyjnych państw na świecie.

Pod względem dróg Ukraina okazała się na 134 miejscu ze 138 możliwych i pogorszyła swoją pozycję o dwa punkty w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W to trudno uwierzyć, lecz ogólnie stan ukraińskich dróg jest gorszy niż nawet w Hondurasie i Zimbabwe. Jak zapowiada szef resortu infrastruktury Wołodymyr Omelan – drogi w roku 2016 nie staną się lepsze.

- Na ukraińskim rynku pozostało zaledwie 10 przedsiębiorstw ze 100, które są w stanie wykonać większe zamówienia. My rzeczywiście mamy problem z technologią, lecz uwierzcie – nowy asfalt pojawia się na drogach. Mam ten ranking u siebie na ścianie i to haniebna sytuacja dla naszego państwa – powiedział Omelan.

Słowo Polskie, 08.10.16 r.

6 października Petro Poroszenko podpisał ustawę Nr 2490a, która oficjalnie nadaje prawo osobom, odbywającym karę w ukraińskich więzieniach, do korzystania z Internetu.

Płacić za przeglądanie stron w sieci będą sami uwięzieni. Dostęp do sieci ograniczono do przeglądania informacji oraz korzystania z poczty elektronicznej.

Uchwałę, ułatwiającą ukraińskim więźniom korzystanie z Internetu, podtrzymali 238 deputowanych.

Słowo Polskie, 07.10.16 r.

 

Źródło: zirvygolova.livejournal.com

Źródło: otmuchow.plNa Ukrainie obowiązuje zakaz spalania suchej roslinności w ogródkach prywatnych, także – liści. Za spalanie grozi mandat.

8 patroli winnickiej policji municypalnej codziennie moniturują miasto, szukając ognisk spalania liści i innych odpadów organicznych. W przeciągu dwóch tygodni monitorowania „na gorącym uczynku” złapano 26 mieszkańców Winnicy.

Od października winniccy policjanci zaczęli przyjmować wezwania i zdjęcia za pośrednictwem usługi Viber (+380507576563). Każdy winniczanin, któremu przeszkadza smród palących się liści u sąsiada, może wysłać zdjęcie zrobione komórką do policji, która powinna odreagować.

- Dzisiaj wielu mieszkańców Winnicy korzystają ze smartfonów. Nasza służba wprowadziła Viber dla operatywnego reagowania na zawiadomienia winniczan, w tym na spalanie liści – powiedział kierownik municypalnej policji Wasyl Gajowyk.

Słowo Polskie, 06.10.16 r.

Źródło: economics.unian.netO 38 proc. wzrosła sprzedaż nowych samochodów na Ukrainie we wrześniu 2016 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Łącznie importerzy sprzedali 5,7 tys. aut. W skali rok wzrost sprzedaży wyniósł aż 43 proc.

Na pierwszym miejscu pod względem ilości sprzedanych samochodów znalazła się Toyota, na drugim – Renault. Na trzecim miejscu (419 sprzedanych aut) – KIA a w ślad za nią – Hyundai. Skoda i rodzimy producent ZAZ podzielili piąte miejsce.

Rosyjski VAZ (LADA) cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród ukraińskich klientów. Wskutek wprowadzenia specjalnego cła przez ukraiński rząd cena samochodów sprowadzanych z Federacji Rosyjskich zbliżyła się do cen samochodów europejskich i znacznie przewyższyła wartość analogicznych samochodów chińskich, które oferują znacznie bogatsze wyposażenie.

Słowo Polskie, 05.10.16 r.

Po katastrofie ekologicznej, która wydarzyła się na Grybowickim składowisku odpadów komunalnych pod Lwowem, władze Lwowa zwróciły się do władz innych miast z prośbą o możliwość tymczasowego skorzystania z ich wysypisk śmieci.

Nie wszyscy mieszkańcy innych obwodów odnieśli się ze zrozumieniem do problemów ekologicznych w stolicy Galicji Wschodniej. Protesty wobec przyjmowania „obcych” śmieci odnotowano w Kijowie oraz Mikołajowie. Negatywnie na przyjazd ciężarówek ze śmieciami ze Lwowa odreagowali także mieszkańcy Pogrebyszcza (obw. winnicki).

Na składowisko odpadów w tym mieście próbowano wyładować 200 ton odpadów. Po rozładowaniu pierwszych trzech ciężarówek, mieszkańcy Pogrebyszcza zablokowali wjazd na wysypisko, bo okazało się, że kierowcy ciężarówek mieli problem z okazaniem dokumentów, zezwalających na rozładowanie śmieci w Pogrebyszczu.

- Powiedziano nam, że mamy rozładować śmiecie w Winnicy. Potem otrzymaliśmy dzwonek z poleceniem, żeby jechać do Pogrebyszcza – powiedział jeden z kierowców Jan Matkowski.

Pogrebyszczanie nakarmili kierowców, pozwolili im przenocować na terenie podjazdu do wysypiska lecz wymagają od nich oraz od zleceniodawców by usunęli wysypane wcześniej śmiecie.

Miejscowi urzędnicy twierdzą, że przyjmowanie śmieci ze Lwowa nie było w żaden sposób z nimi uzgodnione.

Lwowskie odpady nie jest gotowe przyjąć także winnickie przedsiębiorstwo „Ekowin”, twierdząc, że na winnickie wysypisko można wwowić wyłącznie śmiecie z obwodu winnickiego.

Słowo Polskie, zdjęcia: vinnitsa.info, 05.10.16 r.

Źródło: pravda.com.uaPrzewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij uważa, że w Radzie Najwyższej wystarczy głosów by wprowadzić wizy dla obywateli rosyjskich przyjeżdżających na Ukrainę.

Parubij zamierza przeprowadzić konsultacje z szefami klubów parlamentarnych i wnieść projekt ustawy do porządku dziennego na 6 października.

Jednym z powodów do zaostrzenia zasad wjazdu Rosjan na teren Ukrainy jest zatrzymanie w piątek na terenie Federacji Rosyjskiej ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenki. Rosjanie oskarżyli go o szpiegostwo.

Słowo Polskie, 04.10.16 r.

Źródło: www.volynpost.comOd 3 października 2016 roku wnioskodawcy aplikujący o wizy do Polski w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) w Kijowie będą mogli szybciej i łatwiej dokonać rejestracji terminu na złożenie wniosku wizowego.

W celu rozpoczęcia procedury rejestracji należy dokonać opłaty (prepaid) za usługi PPWW w oddziale Idea Banku lub Kredo Banku. Po dokonaniu opłaty, wnioskodawca będzie miał możliwość uzyskania rejestracji terminu na złożenie wniosku wizowego podczas rozmowy z operatorem Call Center VFS Global, który samodzielnie nawiąże kontakt telefoniczny z każdym wnioskodawcą.

Osoby, które dokonały przedpłaty przed uruchomieniem nowego systemu nie stracą możliwości rejestracji  na starych zasadach - online i poprzez Call Center. Zasady rejestracji na złożenie dokumentów w innych niż kijowski okręgach konsularnych nie zmieniają się.

Procedura dokonania rejestracji terminu na złożenie wniosku wizowego w PPWW w Kijowie:

Krok 1: Upewnić się, że złożenie wniosku wizowego może odbyć się w PPWW w Kijowie.

Zgodnie z przyjętymi regułami wnioski wizowe na wizy krajowe można składać w okręgu konsularnym, w którym dana osoba posiada meldunek, zaś w przypadku wiz Schengen także w okręgu, gdzie pracuje lub uczy się (nie dotyczy wiz Schengen do pracy) – należy przedstawić stosowne zaświadczenie.

Krok 2: Osobiście zgłosić się z paszportem zagranicznym do oddziału Kredo Banku lub Idea Banku w celu uiszczenia opłaty (w przypadku rejestracji małżonka i dzieci należy mieć ze sobą ich paszporty i dokumenty potwierdzające więzi rodzinne).

Podczas dokonywania opłaty należy podać: kategorię wizy :

C – wiza Schengen, cel inny niż turystyka np., biznes, kultura, sport, odwiedziny, leczenie, tranzyt, inne, etc.,

T – wiza Schengen turystyka,

D – wiza krajowa praca, studia etc.

Następnie należy podać kod PPWW: KV – Kijów oraz działający numer telefonu. Po dokonaniu opłaty otrzymacie Państwo indywidualny kod PTN.

WAŻNE: Prosimy upewnić się, czy podany numer telefonu jest prawidłowy i dostępny. Podanie błędnego numeru telefonu będzie skutkować niemożnością dokonania rejestracji.

Krok 3: 24 godziny po dokonaniu opłaty system automatycznie dokona rezerwacji terminu na złożenie wniosku wizowego. Na podstawie kodu PTN będzie można sprawdzić status sprawy na stronie: https://online.vfsglobal.com/GlobalAppointment/Home/GetApplicantStatus/

Krok 4: Po przydzieleniu przez system terminu na złożenie wniosku wizowego, operator Call Center nawiąże z Państwem kontakt telefoniczny w godzinach od 09:00 do 21:00 od poniedziałku do soboty (oprócz dni wolnych).

Krok 5: Po nawiązaniu kontaktu, operator Call Center poinformuje o automatycznie zarezerwowanym terminie złożenia dokumentów w PPWW. W przypadku akceptacji terminu, rejestracja zostanie potwierdzona i we wskazanym terminie należy zgłosić się do PPWW z wymaganymi dokumentami (lista wymaganych dokumentów znajduje się na stronie: http://polandvisa-ukraine.com/

Krok 6: W przypadku, jeśli zaproponowany termin nie będzie Państwu odpowiadał, operator Call Center skasuje rezerwację. Kolejny termin zostanie automatycznie wybrany przez system, w tym przypadku należy czekać na kolejne telefoniczne zgłoszenie się operatora Call Center.

Krok 7: Po ponownym nawiązaniu telefonicznego kontaktu, operator Call Center poinformuje o kolejnym, automatycznie zarezerwowanym terminie złożenia dokumentów w PPWW. W przypadku akceptacji terminu, rejestracja zostanie potwierdzona i we wskazanym terminie należy zgłosić się do PPWW z wymaganymi dokumentami. W przypadku ponownego odrzucenia terminu, sprawa zostanie anulowana i należy zgłosić się do PPWW w celu rozpoczęcia procedury zwrotu opłaty. Jednocześnie można dokonać ponownej opłaty w celu uzyskania kolejnej rejestracji w razie potrzeby.

Procedura zwrotu opłaty:

1. Wnioskodawca ubiegający się o zwrot opłaty powinien osobiście stawić się w PPWW w celu złożenia prośby o dokonanie zwrotu.

2. VFS Global dokonuje weryfikacji danych i przekazuje dyspozycje do banku w celu dokonania zwrotu.

3. Bank po otrzymaniu dyspozycji informuje petenta o możliwości odbioru dokonanej opłaty ze wskazaniem oddziału banku.

W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o wejście na stronę internetową firmy VFS Global : http://www.polandvisa-ukraine.com/Polish/index.html
Wydział Konsularny Ambasady RP w Kijowie informuje, że rejestracja w systemie e-konsulat odbywa się na stronie internetowej https://www.e-konsulat.gov.pl/

Najbliższe terminy rejestracji wizowej  w systemie e-konsulat są dodawane 10, 20 i 30 dnia każdego miesiąca o godz. 12 (czasu kijowskiego). W przypadku, gdy 10, 20 lub 30 dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy, dodawanie terminów odbywa się w poprzedzającym dniu pracy Wydziału Konsularnego Ambasady.

Słowo Polskie, msz.gov.pl, 03.10.16 r.

Źródło: tvn24bis.plOchrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach - to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy. Portal mpupp.kit-sleuth.in.ua dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

- Związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym. Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku – poinformował Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ.

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. - Informacja o naszej inicjatywie pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych - mówił Ostrowski. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna zostanie przeprowadzona w Polsce.

- Związek zawodowy dla Ukraińców może także pomóc w kwestiach transferu pieniędzy, nauki języka polskiego, czy zakładania firm w Polsce. - Może uda nam się zrealizować kursy języka polskiego. Chcemy też ułatwić im ubezpieczanie się. Chcemy porozmawiać w tej sprawie z największymi firmami ubezpieczeniowymi w Polsce - dodał Ostrowski.

W Polsce pracuje około miliona Ukraińców, duża część - nielegalnie. Średnio Ukrainiec zarabia w Polsce ok. 2 tys. złotych netto. W ostatnich miesiącach pojawiła się tendencja uciekania Ukraińców z Polski, korzystając z wizy Schengen do zachodnich krajów Europy. Polska w związku z takim zjawiskiem planuje w najbliższym czasie zaostrzyć przepisy w zakresie pracy dla cudzoziemców.

Słowo Polskie, tvn24bis.pl, 02.10.16 r.

Źródło: www.eurointegration.com.ua

Europejski komisarz do spraw handlu Cecilia Malmström ogłosiła o decyzji krajów Unii Europejskiej zwiększyć limity dla ukraińskich rolniczych przedsiębiorstw.

Ukraiński minister polityki Rolniczej Taras Kutowyj zaznaczył, że dzięki tej decyzji handel Ukrainy z UE wzrośnie o dodatkowe 200 milionów USD.

Dzięki nowym preferencjom Ukraińcy będą mogli dodatkowo sprzedać do krajów UE kukurydzę, pszenicę, miód, tomaty i inną produkcję rolnictwa.

Słowo Polskie, 01.10.16 r.

Źródło: ukr.obozrevatel.com

1 miliard dolarów za wyemitowane pod bardzo niski procent (1,471) ukraińskie eurobondy przekazały 30 września Ukrainie Stany Zjednoczone.

Ukraina zobowiązała się pokryć zadłużenie do 29 września 2021 roku ze środków budżetu państwowego. Nominalna wartość jednej obligacji stanowi 200 tys. USD.

- Nowa pożyczka pozwoli utrzymać stabilność gospodarczą na Ukrainie – powiedział premier Wołodymyr Hrojsman.

Słowo Polskie, 30.09.16 r.

Uczestnicy JIT prezentują wyniki śledztwa. Źródło: EspresoWyniki prac Międzynarodowej Grupy Śledczej (JIT) zostały upublicznione przez wiodące światowe agencje medialne. Większość tytułów brzmi „On przyjechał z Rosji”, mając na myśli „Buk” - rosyjską wyrzutnię rakietową, która zestrzeliła w lipcu 2014 roku pasażerski Boeing nad okupowaną częścią Donbasu.

Główny postulat, wygłoszony przez międzynarodowych ekspertów brzmi: „17 lipca samolot rejsu MH17 został zestrzelony przez wyrzutnię typu „Buk” z pola w pobliżu kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Pierwomajskie. Wyrzutnia przybyła z Rosji i wróciła tam po katastrofie”.

Taki wniosek powstał po długim i rzetelnym badaniu licznych dowodów: nagrań rozmów prorosyjskich terrorystów, filmów wideo, świadczeń naocznych świadków, danych wywiadu, zdjęć z amerykańskich satelit i in. Na liście podejrzanych jest około 100 osób. Ich nazwiska na razie są utajnione do czasu podjęcia decyzji, gdzie zostanie przeprowadzona pierwsza rozprawa sądowa.

Według danych JIT „Buk” przybył na Ukrainę z rosyjskiego Kurska. Są nazwiska wszystkich członków rosyjskiej załogi wyrzutni. Część winy wg ekspertów ponosi osobiście prezydent Putin, minister obrony FR Szojgu oraz jego zastępcy Gerasimow i Bachin.

Tragedia 17 lipca 2014 roku zabrała życie 298 osób – pasażerów i załogi malezyjskiego Boeinga. Większość z nich to obywatele Holandii. W przededniu ogłoszenia wyników prac JIT Finowie przeprowadzili eksperyment śledczy i dowiedli, że malezyjski samolot został zestrzelony przez modernizowaną rakietę „Buk”, którą ukraińskie wojsko nie ma na uzbrojeniu.

Słowo Polskie, 29.09.16 r.

Źródło: 112.uaSzef izraelskiego państwa Reuwen Riwlin podczas swojego wystąpienia w Radzie Najwyższej w Kijowie podkreślił, że dzisiaj stosunki między ukraińskim a izraelskim narodem rozwijają się w dobrym kierunku ale w czasach II wojny światowej Ukraińcy a szczególnie Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów też miały stosunek do masowych morderstw i prześladowań Żydów.

Wystąpienie 10. prezydenta Izraela odbyło się w ramach obchodów 75. rocznicy tragedii w Babim Jarze pod Kijowem. Na reakcje strony ukraińskiej nie trzeba było długo czekać. Prezes ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowycz na swojej stronie w sieci FB zaprzeczył udział OUN w Holokauście, dodając, że „oddanie hołdu ofiarom Babinego Jaru byłoby bardziej szczere bez odwoływania się do mitów tych, kto usuwał pamięć o nich”, nawołując o tworzeniu sowieckich mitów po II wojnie światowej, które wciąż krążą w głowach mieszkańców Izraela i innych państw.

- Około 1,5 miliona Żydów zamordowano na terenie Ukrainy w latach II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Ich rozstrzeliwano w lasach, rzucano w zbiorowe doły śmierci. Wielu z tych, kto pomagał zbrodniarzom, byli Ukraińcami. Wśród nich szczególnie wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, zabijali ich i często wydawali Niemcom. Oczywiście, że było także 2,5 sprawiedliwych – te nieliczne iskierki, które jasno świeciły w okresie ciemnego okresu ludzkości. Jednak większość milczała. Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodem dzisiaj jest nacelowana na przyszłość lecz nie możemy dopuścić, żeby historia z jej jak i strasznymi tak i z chlubnymi wydarzeniami została zapomniana – mówił Reuwen Riwlin.

27 wrześni Riwlin niespodziewanie przerwał swoją wizytę na Ukrainie w związku ze śmiercią 93-letniego Szymona Pereza i wrócił do Izraela.

Słowo Polskie na podstawie informacji 112.ua, 28.09.16 r.

Źródło: Twitter26 września Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) większością głosów poparła skasowanie wiz do krajów UE dla ukraińskich obywateli.

38 członków Komisji głosowało za skasowaniem wiz, 4 – przeciwko. Rezultaty głosowania powitano oklaskami.

Dodatkowo LIBE przegłosowała za rozpoczęciem rozmów pomiędzy unijnymi instytucjami w sprawie skasowania wiz dla Ukrainy.

29 września pytanie bezwizowego wjazdu dla Ukraińców do krajów UE zostanie rozpatrzone na posiedzeniu komisji do spraw zagranicznych Europarlamentu, następnie decyzja będzie należała do europosłów na posiedzeniu plenarnym.

Kropkę w pytaniu skasowania wiz dla Ukraińców ma postawić Rada Unii Europejskiej.

Słowo Polskie, 27.09.16 r.

Na oficjalnej stronie prezydenta Poroszenki zarejestowano petycję, w której Ukraińcy proszą go o wprowadzenie zakazu na produkowanie eternitu z azbestu przez bardzo wysokie ryzyko zachorowań na rak.

- Prosimy o zakazanie produkowania eternitu z azbestu. Taki zakaz Stany Zjednoczone wprowadziły jeszcze w 1945 roku. Podobnie postąpiły kraje Europy. Można zamienić azbest na magnezyt. Woda, która spływa z eternitu i trafia do ziemi podczas parowania dostaje się do organizmu człowieka i wywołuje nowotwory – czytamy w tekście petycji.

Słowo Polskie, 26.09.16 r.

Źródło: cementstroy.com.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą