Wiadomości z Ukrainy

Źródło: RMF24Igor Pałycia, szef Wołyńskiej Rady Obwodowej jest pewien, że „zuchwała prowokacja w Łucku, której dopuścili się nieznani sprawcy, to próba zasiania ziarna rozbratu między naszymi państwami”.

- Dla Ukraińców Polska jest nie tylko bliskim sąsiadem ale także przyjacielem, który raz za razem demonstruje swoje wsparcie. Nie zważając na trudną przeszłość, Polacy i Ukraińcy zawsze znajdowali możliwości do porozumienia i wspierali się nawzajem w rozwoju. Polska to strategiczny partner i sojusznik. Od czterech miesięcy prowadzimy rozmowy z przedstawicielami RP stosownie zorganizowania w Łucku wielkiego spotkania w formacie „okrągłego stołu” z udziałem społeczników, duchowieństwa, elity intelektualnej oraz polityków. Cel tego spotkania – zademonstrowanie jedność i dobrosąsiedzkie stosunki – podkreślił Pałycia.

Przypomnimy, że w noc z 28 na 29 marca w Łucku ostrzelano budynek konsulatu polskiego w Łucku, znajdującego się pod adresem ul. Dubniwska 22b. Do ostrzału użyto granatnika RPG-26. Na skrzyżowaniu ulic Dubniwska i Głuszec znaleziono pustą tubę od wyrzutni.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nazwała ostrzał KG RP terrorystycznym aktem, w działaniach złoczyńców ukraińskie służby postrzegają rosyjski ślad. Od 29 marca wszystkie polskie konsulaty na Ukrainie wstrzymały swoją działalność do czasu zapewnienia całodobowej ochrony ze strony ukraińskiej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie. Trwa usuwanie szkód i remont okna w placówce.

Słowo Polskie, 30.03.17 r.

Pod koniec marca w stolicy Podola budowlańcy rozpoczęły aktywną fazę remontu mostu nad rzeką Południowy Bug przy ulicy Czornowoła (tzw. kijowskiego). Po remoncie konstrukcja, którą nie remontowano od 1962 roku, otrzyma szersze chodniki i większą wytrzymałość w związku ze wzrostem ilości samochodów w mieście.

Na razie trwają demontaż asfaltu oraz prace przygotowawcze z przeniesienia komunikacji pod mostem oraz słupów linii elektrycznych, zasilających trolejbusy.

Łączna wartość inwestycji w remontu „kijowskiego” mostu stanowi około 56 milionów hrywien. Ponad 90 proc. z tej kwoty przekaże Państwowy Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Większość prac powinna być zakończona przed październikiem bieżącego roku.

Słowo Polskie, 29.03.17 r.

 

Źródło: http://vn.depo.ua

28 marca premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili razem z grupą studentów, dziennikarzami i członkami rządu wylecieli do Athen, korzystając możliwości bezwizowego wjazdu.

To historyczny dzień. Dzisiaj wreszcie otworzył się dla nas bezwizowy wjazd do krajów Strefy Schengen, krajów Unii Europejskiej. To wielkie osiągnięcie – powiedział gruziński premier.

Z bezwizu mogą korzystać także ci obywatele Gruzji, którzy mieszkają na okupowanych przez Rosję terenach Abchazji i Południowej Osetii. Jeździć bez wiz do krajów UE na krótki termin (do 90 dni) Gruzini będą mogli, jeżeli posiadają paszporty biometryczne.

Jak podawały wcześniej media, skasowanie wiz mieszkańcy Gruzji planują świętować przez trzy dni.

Słowo Polskie, 28.03.17 r.

 

Źródło: https://www.radiosvoboda.org

W sobotę 25 marca  na szczyt zaśnieżonej do dnia dzisiejszego Howerłę w ramach masowej wspinaczki „Howerliana-2017” wzbiło się 370 osób.

Do pokonania najwyższej góry na Ukrainie oprócz przedstawicieli sportowej turystyki z obwodu lwowskiego i weteranów alpinizmu z Kijowa dołączyli się goście z Polski.

Tegoroczną wspinaczkę poświęcono 80-leciu urodzin polityka i społecznika Wiaczesława Czornowoła oraz pamięci alpinista, członka „Niebiańskiej Sotni” Jurija Werbyckogo.

Podejście do góry rozpoczęto ze strony Worochty. Na szczycie każdy uczestnik marszu otrzymał honorowy dyplom o pokonaniu wysokości 2061 metrów. Warto zaznaczyć, że najmłodszy alpinista był w wieku 6 lat, najstarszy – 80.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.

 

Źródło: http://zik.ua

Źródło: depo.uaW niedzielę 26 marca pod drzwiami Konsulatu Generalnego RP w Odessie odbyła się apolityczna akcji poparcia dla demokratycznych dążeń Białorusi.

W akcji wzięło udział około 30 działaczy społecznych, którzy trzymali w rękach historyczne białoruskie flagi i plakaty, wygłaszając hasła solidarności z Białorusinami, którzy wzięli udział w akcji „Dzień Swobody” i zostali uwięzieni przez milicjantów.

Społecznicy protestowali przeciwko aresztom pokojowych demonstrantów, twierdząc, że zaostrzenie sytuacji w Białorusi może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, łącznie z agresją zbrojną ze strony Kremla.

- Białorusini powinni wiedzieć, że nie są sami, Ukraina ich popiera – powiedział jeden z uczestników akcji O. Prokopenko.

„Dzień Swobody”, w którym wzięły udział mieszkańcy Mińska, Grodna, Homla i innych miast Białorusi został poświęcony 99. rocznicy utworzenia niepodległej Białorusi. 25 marca 1918 Białoruś po raz pierwszy w historii ogłosiła niezależność – na części jej terytorium okupowanym wówczas przez Niemcy powstało państwo białoruskie pod nazwą Białoruska Republika Ludowa, które zakończyło swoje istnienie po wycofaniu się armii niemieckiej i proklamowaniu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w styczniu 1919 roku.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.

Podczas ostatniego posiedzenia zarządu „Ukrzaliznyci”, szefostwo w której objął Polak Wojciech Balczun, postanowiono stopniowo wycofać z użytku sowieckie kołdry i stare poduszki z pierza.

- Liczymy na to, że nasz pasażer w najbliższej perspektywie zapomni o ciężkich z kłębkami waty materacach. „Gryzące” kołdry zostaną wymienione na nowe z nowoczesnych ekologicznych materiałów. Rezygnujemy z „letnich i zimowych” kołder, przechodzimy na „all-season”. Zmieniamy także ręczniki na miękkie, których znacznie przyjemniej będzie można używać. Nie obiecamy, że te zmiany nastąpią natychmiast w jednym dniu ale stopniowo zostanie wymieniony cały inwentarz – napisał niestrudzony prezes Balczun na swoim profilu w sieci Facebook.

Słowo Polskie, 26.03.17 r.

 

Źródło: http://zik.ua

Na oficjalnej stronie Eurokomisji opublikowano statystykę, dotyczącą ilości wydanych wiz dla wielokrotnego przekraczania granic krajów Schengen.

817 tysięcy wiz (60 proc.) były z możliwością wielokrotnego wjazdu, najwięcej takich wiz wydały placówki dyplomatyczne Holandii (82,1 proc.), Litwy (78,1 proc.) oraz Polski (76 proc.). Najmniej wielokrotnych wiz wydano w placówkach Finlandii (17 proc.), Francji (20,7 proc.), Hiszpanii (26,8 proc.) oraz Czech (28 proc.).

Nieco spadł odsetek odmów w wydaniu wiz – z 3,4 proc. do 3,2. Najrzadziej odmawiali Ukraińcom litewscy dyplomaci (0,2 proc.), Austrii (0,9 proc.) i Łotwy (1,1 proc.).

Słowo Polskie, 25.03.16 r.

Źródło: http://tvoemisto.tv

Wieczorem 23 marca we wsi Zaliski (rej. żydaczowski) częściowo zawalił się most nad Dniestrem na trasie Stryj-Tarnopól-Winnica-Znamianka.

Ruch transportu samochodowego został całkowicie wstrzymany, wyznaczono nowe kierunki objazdu przez Stary Rozdoł, Nowy Rozdoł oraz Piddnistriane.

Policja pomaga kierowcom omijać niebezpieczne miejsce.

Słowo Polskie, 24.03.17 r.

Źródło: UNN

Źródło: http://www.remedylaw.com.uaOd połowy marca ilość przedsiębiorców prywatnych na Ukrainie, którzy rezygnują z działalności stała się niższa, niż ilość chętnych rozpocząć własny biznes.

Od 27 grudnia 2016 r., po tym, jak prezydent Poroszenko podpisał zmiany, zwiększające kwotę podatków dla fizycznych osób przedsiębiorców (tzw. FOP) ponad 300 tysięcy przedstawicieli małego biznesu postanowiło zaprzestać legalnej działalności. Od 1 stycznia, nie zależnie od tego, prowadzi działalność przedsiębiorca, czy nie, musi on spłacać podatek socjalny w rozmiarze 704 hrywien każdego miesiąca.

Najwięcej przedsiębiorców zrezygnowało z działalności w obwodach kijowskim, charkowskim oraz dnipropetrowskim.

Obszar pracy rezygnujących przedsiębiorców – handel hurtowy i detaliczny, usługi transportowe i prowadzenie magazynów.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Za niecałe 20 Euro (499 hrywien) w Kijowie można wynająć samochód osobowy, jeżeli turysta nie życzy sobie poruszania się podziemnym metrem lub zatłoczonymi „marszrutkami”.

Według statystyk najpopularniejsze w ramach wynajęcia na Ukrainie są samochody Skoda Fabia, Hyundai Accent, Ford Fiesta oraz Kia Rio, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Często klienci życzą sobie dodatkowo zainstalowanie krzesełek dla dzieci i nawigacji GPS oraz dostarczania auta pod wskazany adres.

Warunkiem nie przekroczenia limitu jest zmieszczenie się w granicach 150 km. Firma Rental, na przykład, po przekroczeniu 150 kilometrów nalicza po 3 hrywny za każdy kolejny kilometr.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Źródło: credo-ua.orgLodówki, gdzie każdy chętny mógł zostawić jedzenie dla potrzebujących zdołały „utrzymać się” we Lwowie tylko przez jeden dzień.

19 marca przy ul. Bohaterów Krut oraz Wołodymyra Wełykogo pojawiły się dwie żółte lodówki z napisem „Podziel się jedzeniem”. Niestety następnego dnia lodówki zostały skradzione, prawdopodobnie złodzieje sprzedali je na złom.

W Kijowie sieć foodsharingu nalicza dwudzieścia lodówek. To bardzo popularna forma działalności charytatywnej. Przy dużych marketach i kawiarniach w krajach Europy podobne lodówki nie są rzadkością. Planowano, że we Lwowie pomysł dzielenia się jedzeniem też zostanie przyjęty z entuzjazmem.

- Jeszcze wczoraj żółta lodówka stała tutaj. Pamiętam napis czerwoną farbą „Podziel się jedzeniem”. Chcieliśmy razem z przyjaciółmi zrobić dobry uczynek i położyć do niego prowiant. Lecz przy lodówce siedział jakiś pan, który wpierw na nas nakrzyczał, potem powyciągał jedzenie i w końcu oderwał drzwiczki od lodówki. Wieczorem przyszła dwójka kolejnych, którzy rozebrali lodówkę na części i jego ukradli – poinformowała Sofija Zwir, uczennica jednej z lwowskich szkół.

Słowo Polskie, credo-ua.org, 20.03.17 r.

19 marca ulicami Lwowa od cerkwi Archistratyga Mychaiła do cerkwi Jura przeszła wielotysięczna procesja pod przewodnictwem zakonników greckokatolickiego zakonu Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata OSBM.

Ogólnomiejska modlitwa w trzecią niedzielę marca zbiegła się w czasie z 400-leciem reformacji tego zakonu, który powstał po podpisaniu unii w Brześciu Litewskim w 1596 roku. Założyli go mnisi prawosławni z terytorium Rzeczypospolitej, którzy uznali zwierzchnictwo papieża.

W dniu 19 marca przypada połowa Wielkiego Postu, który w roku 2017 przebiega równolegle u chrześcijan wschodniego i zachodniego obrządków. W tym dniu z ołtarza zdejmowany jest dla adoracji Krzyż, uwieńczony kwiatami. Następnie ten Krzyż będzie stał w środku świątyni do piątku czwartego tygodnia Wielkiego Postu.

Słowo Polskie, 20.03.17 r.

 

Źródło: unn.com.ua

W drugiej połowie marca specjalne samochody, wyposażone w niezbędny dla rejestracji pojazdów sprzęt, zaczynają pełnić dyżury w oddalonych regionach, gdzie nie ma centrów serwisowych MSW.

Ekipa samochodu Renault Master składa się z dwóch administratorów oraz eksperta i jest przygotowana do wykonania wszystkich operacji dotyczących rejestrowania i przerejestrowania samochodów, wymiany i wydawania prawa jazdy oraz zaświadczeń o braku wyroków więzienia.

Mobilne centra będą przyjeżdżać „na zawołanie” lokalnych władz. Ich harmonogram pracy można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Słowo Polskie, 19.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

17 marca w odeskim porcie przycumowały cztery okręty wojskowe z krajów członkowskich NATO.

Załogi polskiego ORP Czernicki, hiszpańskiego ESPS DUERO, niemieckiego FGS Rottweil oraz tureckiego TCG Alanya spędzą w morskiej stolicy Ukrainy trzy dni. W ramach wizyty ukraińscy wojskowi będą mogli odwiedzić okręty, dowództwo zagranicznych jednostek spotka się z przedstawicielami ministerstwa obrony Ukrainy oraz władz lokalnych i obwodowych.

18 marca w godzinach 14.00-16.00 zobaczyć, jak wyglądają natowskie okręty od środka, będą mogli wszyscy zainteresowani.

Ukraińscy, polscy i inni marynarze wezmą udział w zawodach sportowych.

Przed wizytą okrętów NATO w Odessie zastępca szefa Marynarki Wojskowej Andrij Tarasow poinformował media o rychłym przekazaniu Ukrainie przez NATO używanych okrętów wojskowych.

Słowo Polskie, 18.03.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

Od końca lutego praca kapelanów wojskowych przestała być wykonywana wyłącznie na zasadach wolontariackich.

W strukturze Gwardii Narodowej pojawiła się Służba do spraw kapelanii wojskowej. Teraz duchowieństwo różnych wyznań może oficjalnie pracować w szeregach tego rodzaju wojsk, podpisując kontrakt.

Kapelani są przyrównani do psychologów, zwracane im są koszty podróży, kapelani mieszkają i pracują razem z żołnierzami.

- Praca kapelanów została uregulowana. Oni nie są już wolontariuszami lecz etatowymi pracownikami w jednostkach wojskowych Gwardii Narodowej – zaznaczył kierownik służby do spraw kapelanii Głównego Dowództwa Oleksander Izdebski.

Rozporządzenie o stworzeniu 44 nowych miejsc pracy dla duchowieństwa w ukraińskiej Gwardii zostało podpisane przez jej dowódcę 15 lutego br.

Słowo Polskie, 17.03.17 r.

 

Źródło: RISU

Po raz pierwszy w światowej historii Ukraina ogłosiła o legalizacji rynku sprzedaży bursztynu.

Podczas międzynarodowej bałtyckiej specjalizowanej wystawy bursztynu International Baltic Jewellery Show „ Amber Trip 2017”, ukraińska delegacja ogłosiła o rozpoczęciu procesu legalizacji sprzedaży bursztynu do Europy. - Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy będą pracowali wyłącznie z legalnymi ukraińskimi firmami – czytamy w komunikacie Derżgeonadr Ukrainy.

Nowy rynek może stać się atrakcyjny dla inwestycji zagranicznych. „Jeżeli firma pracuje według ustalonych reguł, ma pozwolenie na wydobycie bursztynu, to ma także prawo go eksportować” - podkreśliła radczyni dyrektora Derżgeonadr Iryna Suprun.

Słowo Polskie, 16.03.17 r.

 

Źródło: http://www.lesovod.org.ua

1 miejsce w konkursie na najładniejszy design zewnętrznego wyglądu kabiny ciągnika Scania G400 SilverLine, opracowanego na zamówienie ukraińskiego dystrybutora, wygrał student Narodowego Transportowego Uniwersytetu Taras Czepil z Kijowa.

Jego projekt z płaszczyzny komputerowej został już przeniesiony na realne samochody i wszystkie  nowe ciężarówki Scania, dostarczane na Wschód, będą wyglądały zgodnie z wizią młodego studenta z wydziały grafiki komputerowej i design.

W konkursie, ogłoszonym przez Scania, startowało 26 projektów.

Słowo Polskie, 15.03.15 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

W sezonie letnim przewoźnik „Międzynarodowe Awialinie Ukrainy” wznowi loty z Warszawy do Winnicy i z powrotem. Bilety już dziś można kupić na stronie www.flyuia.com.

Regularne loty (dwa razy w tygodniu) będą wykonywane Boeingiem 737. Pierwszy lot jest zaplanowany na 30 kwietnia.

Cena biletu w jedną stronę stanowi 1450 hrywien (ok. 220 złotych).

Słowo Polskie na podstawie informacji MAU, 14.03.17 r.

 


Kursanci Instytutu Marynarki Wojennej Odeskiej Akademii Morskiej przeszli centralnymi ulicami miasta Odessy w celu upamiętnienia 100. rocznicy Ukraińskiej Rewolucji.

16 marca 1917 roku w Odessie odbyła się pierwsza w historii ukraińska manifestacja. Do udziału w niej dołączyli się junkerzy dwóch oficerskich szkół na czele z naczelnikiem 2. szkoły płk. Mychajłom Omelanowiczem-Pawlenko.

100 lat później do młodzieży, która wkrótce zasili szeregi oficerów ukraińskich Sił Zbrojnych, dołączyli inni mieszkańcy Odessy.

- W 1917 r. trzeba było mieć znacznie więcej śmiałości, żeby przejść po Odessie z żółto-niebieskimi flagami. Dzisiaj też postanowiliśmy pokazać, że nasze miasto nie jest „prorosyjskie” a kursanci Instytutu Marynarki Wojennej – to prawdziwi patrioci – zaznaczył organizator akcji Witalij Ustymenko.

Słowo Polskie, 13.03.17 r.

 


W związku ze znacznym ociepleniem Ukraina zakończyła odbiór gazu z podziemnych magazynów i przystąpiła do jego uzupełniania.

- Tempo pompowania gazu do zbiorników stanowi 4,5 milionów m3 na dobę – napisał na swojej stronie w FB przedstawiciel PR-departamentu „Ukrtransgazu” Maksym Bilawskyj.

Eksperci zaznaczają, że Ukraina pod koniec mroźniej zimy 2016/2017 zgromadziła największe zapasy „błękitnego paliwa” ze wszystkich krajów Europy.

Słowo Polskie, 12.03.17 r.

Źródło: https://www.rbc.ua/

- Z 716 obserwatorów Specjalnej Monitoringowej Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) większość - 615 są zaangażowani w obserwowanie dotrzymania przez strony konfliktu warunków mińskiego rozejmu – zaznaczył podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 marca w Kijowie zastępca przewodniczącego misji Aleksander Hug.

- Oprócz wspomnianych wyżej mamy 335 lokalnych pracowników, obywateli Ukrainy oraz 92 innych pracowników z innych państw świata, którzy obecnie pracują w SMM – dodał Hug.

W pierwszej dekadzie marca separatyści ponad 30 razy ograniczali możliwość poruszania się specjalnie oznakowanych samochodów OBWE na kontrolowanym przez nich terenie.

Słowo Polskie, 11.03.17 r.

 

Źródło: http://rian.com.ua

W dniach 9-10 marca w stolicy Podola odbyło się Ogólnoukraińskie Forum Instytucji Rozwoju.

W przeciągu dwóch dni eksperci w programach PLEDDG, GIZ, przedstawiciele placówek naukowych oraz parków technologicznych, lokalnych władz i Agencji Rozwoju Regionalnego dzielili się doświadczeniem w zakresie poszukiwania inwestorów, planowania stref inwestycyjnych Greenfield oraz Brownfield oraz zachęcali do aktywnego dołączania społeczności do rozwoju własnego regionu.

W ramach forum zaprezentowano projekt Winnickiego Parku Innowacyjności oraz przedstawiono kanadyjskie doświadczenie w zakresie wsparcia i rozwoju małego i średniego biznesu.

Po obiedzie pierwszego dnia forum jego uczestnicy wzięli udział w tematycznych panelach dot. rozwoju gospodarczego terenów, wsparcia małego i średniego biznesu oraz efektywnego poszukiwania inwestorów, jako głównego zasobu dla rozwoju terytoriów.

Słowo Polskie, 10.03.17 r.

 W drugim czytaniu kanadyjski Senat uchwalił ratyfikację Umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą. 14 grudnia podobną decyzję jednogłośnie podjęła dolna izba kanadyjskiego parlamentu.

Po finałowym uchwaleniu dokumentu ukraińscy eksporterzy otrzymają bezcłowy dostęp do 98 proc. rynku kanadyjskich towarów oprócz samochodów osobowych objętych 7-rocznym okresem przejściowym.

Jednocześnie Ukraina odwoła cła dla ponad 80 proc. towarów z importu z Kanady.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

 

Źródło: http://zn.ua

Podczas spotkania zastępczyni ministra energetyki Natalii Bojko z wiceprezydentem norweskiej firmy „Scatec Solar” Therrie Osmundsenem oraz ambasadorem Norwegii na Ukrainie Therrie Chorpestadem strona ukraińska wyraziła zainteresowanie propozycją strony norweskiej wybudować w dwóch różnych regionach dwie elektrownie słoneczne o mocy 60 megawatów każda.

Natalia Bojko przedstawiła perspektywy rozwoju energetyki na Ukrainie w perspektywie następnych 15 lat oraz potwierdziła, że zagraniczne inwestycje w sektor energetyczny są pod ochroną prawną.

Zgodnie z Trzecim pakietem energetycznym UE uchwalonym przez Ukrainę to państwo ma zwiększyć ilość energii elektrycznej, generowanej ze źródeł odnawialnych do 11 proc. przed 2020 r.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

Źródło: http://rentechno.ua

Elektrownia słoneczna w Słobodzie Buszańskiej pod Winnicą

Źródło: http://nv.uaStrona rosyjska twierdzi w Hadze, że broń separatyści znaleźli w kopalniach.

- Główne źródło broni, z której korzystają „powstańcy” - to zapasy z czasów radzieckich, które pozostały na terenach Ukrainy. Znaczna część tych zapasów pozostawała w kopalniach Donbasu. Inną broń pozostawili ukraińscy żołnierze podczas ucieczki – twierdzi dyrektor departamentu MSZ Rosji illa Rogaczow w Międzynarodowym Sądzie ONZ w Hadze podczas pierwszego posiedzenia w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Od kilku miesięcy sąd w Hadze bada okoliczności rosyjskiej agresji zbrojnej na ukraińskim terenie. Strona ukraińska pragnie by międzynarodowy trybunał uniemożliwił dalszej eskalacji konfliktu na okupowanych terenach.

Przedstawiciel Ukrainy w sądzie w Hadze Olena Zerkal ma pewność, że Ukraina ma wysokie szanse w wygraniu procesu przeciwko Rosji.

Strona rosyjska podczas posiedzeń twierdzi, że agresja na Donbasie rozpoczęła się przez „przewrót w Kijowie” i nadal uważa, że na Ukrainie trwa „wojna domowa”.

Razem z tym Illa Rogaczow nie odniósł się do pytania, skąd u separatystów wzięła się nowoczesna rosyjska broń, wyprodukowana w ostatnich latach.

Słowo Polskie, 07.03.17 r.

Nowa fabryka komponentów samochodowych na 8 tys. miejsc roboczych pojawi się w najbliższym czasie w Kołomyi – powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty do obwodu iwano-frankowskiego.

W budowę przedsiębiorstwa zainwestują niemieccy biznesmeni.

14 kwietnia 2016 roku w okolicach Jaworowa (obw. lwowski) Japończycy uruchomili fabrykę samochodowych komponentów elektrycznych, na której w bliskiej perspektywie będzie pracowało ok. 3 tys. osób.

Słowo Polskie, 06.03.17 r.

 


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą