Wiadomości z Ukrainy

Po lewej metropolita grekokatolicki Swiatosław Szewczuk, po prawej - Filaret. Źródło - news.ugcc.ua- Rosyjska cerkiew prawosławna (RCP) pragnie rozpalić konflikt pomiędzy ukraińską grekokatolicką cerkwią i prawosławną cerkwią kijowskiego patriarchatu – ogłosił patriarcha UPC KP Filaret po liturgii z okazji dnia jego intronizacji.

RCP według Filareta stwarza napięcie w środowisku cerkiewnym i pragnie do podziału chrześcijan, żeby łatwiej było potem podzielić całą Ukrainę.

- Popieramy jedność Ukrainy i wierzymy, że grekokatolicy są rozważni i zrozumieją kto kogo i gdzie kieruje. Moje stanowisko wobec grekokatolików nie ulegnie zmianie. Będziemy razem z nimi bronić interesy naszej wspólnej ojczyzny – dodał patriarcha UPC KP.

16 października metropolita rosyjskiej cerkwi prawosławnej Alfiejew oskarżył cerkiew grekokatolicką o „nadmierną polityzację poparcia tak zwanego niekanonicznego prawosławia na Ukrainie”. Po czym przewodniczący cerkwi grekokatolickiej Swiatosław Szewczuk zaznaczył, że dla nikogo nie jest sekretem, że jedyną kanoniczną cerkwią prawosławną na Ukrainie pozostaje UPC MP. On ubolewa nad podziałem w prawosławiu ale szanuje jego kanony oraz porządek wewnętrzny.

Słowo Polskie, 22.10.14 r.

 


Źródło - www.volynpost.comUkraiński minister obrony Stepan Połtorak zaznaczył, że wśród wojskowych, którzy chcą bronić donieckiego portu lotniczego nawet istnieje konkurencja.

Przez pięć miesięcy żołnierze ukraińskiego wojska bronią tego strategicznego obiektu przed atakami prorosyjskich terrorystów. W mediach nazywają ich „cyborgami” przez determinację i patriotyzm, który okazują oni z dnia na dzień.

Sytuacja na Donbasie nadal pozostaje bardzo niestabilna. Rosyjski prezydent wciąż udaje, że żadnych rosyjskich formacji zbrojnych na wschodzie Ukrainy nie ma a separatyści merytorycznie łamią warunki rozejmu, podpisanego w Mińsku.

Słowo Polskie, 22.10.14 r.

 


Źródło - sumno.comSłużba prasowa Partii Rencistów Ukrainy informuje, że prorosyjscy terroryści Ługańskiej Republiki Ludowej wypłacają mieszkańcom Ługańska emerytury banknotami starego wzorca, które prawdopodobnie trafiły na Donbas z Krymu.

Na Krymie przed okupacją przechowywano znaczną ilość gotówki w banknotach, wycofanych z obiegu, przygotowanych do likwidacji. Właśnie z takimi 200-hrywniowymi banknotami przybywają do Stanicy Ługańskiej renciści by kupować żywność w sklepach.

Watażkowie LRL ogłosili 18 października o początku „wypłat świadczeń socjalnych” dla dwóch kategorii obywateli – emerytury dla tych, kto stracił opiekuna i niepełnosprawnych dzieci (900 i 1200 hrywien).

Słowo Polskie, 21.10.14 r.


 

Źródło - uapress.infoRada ministrów spraw zagranicznych krajów UE uchwaliła decyzję o zwiększeniu pomocy finansowej na cele wsparcia osób, przymusowo przesiedlonych na terenie Ukrainy (chodzi o byłych mieszkańców Krymu oraz Donbasu, którzy w obawie o życie swoje i bliskich zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i wyjazdu do innych regionów państwa).

Komisja Europejska już przeznaczyła na ten cel 63 miliony Euro. Kolejna „skoordynowana pomoc w postaci innej, niż pieniężna” ma trafić do Ukrainy w najbliższym czasie.

Oprócz środków unijnych Polska uruchomiła własny program rządowy z pomocy uchodźcom. Udział w nim biorą polskie organizacje pozarządowe oraz fundacje, w tym także „Wolność i Demokracja”, która zajmuje się wsparciem polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie w dziedzinie szkolnictwa oraz mediów.

Słowo Polskie, 21.10.14 r.

 


Źródło - wiadomosci.wp.plW wywiadzie dla włoskiego Politico Magazine były minister spraw zagranicznych a dziś Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wspomina  o wizycie polskiego premiera Donalda Tuska do Moskwy, podczas której rosyjski prezydent Włodzimierz Putin miał powiedzieć, że „Ukraina to sztuczne państwo a Lwów to polskie miasto. Możemy podzielić ją razem”. Polski premier, według Sikorskiego nic nie odpowiedział na „propozycję” Putina.

- Putin chciał, żebyśmy stali uczestnikami podziału Ukrainy, żeby Polska wysłała tutaj swoje wojska. Takie sygnały on nam dawał. Wiedzieliśmy, że Rosjanie knuli te plany od lat – mówi Radosław Sikorski.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski 20 października po raz kolejny zapewnił Ukraińców, że jego państwo będzie maksymalnie wspierało Ukrainę na drodze do integracji w struktury europejskie, nie zważając na zmiany na polskiej scenie politycznej.

- Polska chce stabilnej i bezpiecznej Ukrainy. Pragniemy pomóc w reformowaniu państwa ukraińskiego, szczególnie w tych dziedzinach, w których mamy doświadczenie – stworzenie wspólnego funduszu polsko-ukraińskiego ze wspierania małego i średniego biznesu, pomoc w modernizacji ukraińskiej armii – powiedział Komorowski.

Pełny wywiad Radosława Sikorskiego dla wydania Politico Magazine można przeczytać tutaj

Słowo Polskie, 20.10.14 r.

 


W obliczu zbliżającej się chłodnej zimy oraz braku rosyjskiego gazu na Ukrainie ruszyła kampania informacyjna, powołana do oszczędzania przez mieszkańców Ukrainy prądu i gazu we własnych domach oraz mieszkaniach.

Czy zdoła Ukraina obejść się bez rosyjskiego gazu? Na to pytanie nie mogą dokładnie odpowiedzieć ani eksperci, ani ministrowie ukraińskiego rządu. W związku z upadkiem przemysłu we wschodnich obwodach Ukrainy przez działania wojenne i okupacją Donbasu oddziałami prorosyjskich terrorystów, wykorzystanie gazu ziemnego w kraju znacznie spadło. Lecz najważniejsze sprawy, jak program rządowy z ocieplania bloków mieszkalnych oraz wymiana przestarzałych komunikacji nadal pozostaje wyłącznie na papierze.

„Ratować” sytuację jak zawsze powinni zwykli obywatele. Ogólny potencjał zaoszczędzonego gazu może, według urzędników, stanowić blisko 10 mlrd m3.

Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki w Mediolanie z rosyjskim kolegą prawdopodobnie doszło do porozumienia w pytaniu, związanym z importem gazu. Nowa cena dla Ukrainy ma stanowić 385 USD za metr sześcienny, co można uważać za małe zwycięstwo.

Teraz pozostaje tylko wierzyć, że ukraiński prezydent wytrwa do końca i nie podda się, jak to zrobiła Julia Tymoszenko zimą 2009, podpisując w Moskwie „niewolniczą” umowę gazową.

Słowo Polskie, 20.10.14 r.

 

 

Źródło - ukrinform.ua

Biskup Gorpynczuk. Źródło - ogo.uaWiaczesłew Gorpynczuk, biskup ewangelickio-luterańskiego kościoła na Ukrainie, do którego należą 51 parafii w całym państwie, zwrócił się do przedstawicieli OBWE w Odessie ze skargą na okupacyjne władze rosyjskie na Krymie.

Biskup obwinia Rosję w presji na księdza, który pracował na półwyspie, obywatela Niemiec. Został zmuszony on do opuszczenia Krymu przez to, że Niemcy nie uznały aneksji Krymu przez FR.

Wiaczesław Gorpynczuk także powiedział, że krymski kościół ewangelicko-luterański nie został przerejestrowany według rosyjskiego prawa, wobec czego faktycznie został zdelegalizowany przez nowe władze okupacyjne. Co będzie z mieniem cerkwi i gdzie mają się modlić parafianie – nie wiadomo.

Słowo Polskie, na podstawie raportu OBWE, 20.10.14 r.

Źródło - 7dniv.infoPo podpisaniu przez prezydenta Poroszenkę Ustawy lustracyjnej, na Ukrainie niezwłocznie ruszył proces oczyszczenia armii urzędników z tych, kto podał nieprawidłowe dane podczas wypełniania deklaracji majątkowych, popierał represje reżimu Janukowicza wobec uczestników pokojowych akcji protestów na Majdanie oraz nadużywał stanowiska służbowego dla osobistego wzbogacenia się.

Nowa ustawa przewiduje cztery etapy lustracji. Pierwszy, który objął urzędników najwyższej szczebla (zastępców ministrów, kierowników wydziałów departamentów administracji prezydenta, etc), doprowadził do napisania wniosków o zwolnienie na własną decyzję 19 osób, 20 kolejnych zostało zwolnionych na podstawie lustracji. Poinformował o tym 16 października ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Zostaną także zwolnieni 10 członków specjalnych komisji krajowych.

Kolejne etapy lustracji obejmą urzędników średniego i niższego szczebli. Jak przewiduje rząd, do 1 grudnia 2016 roku ponad milion urzędników straci pracę. W przeciągu 10 lat oni nie będzą mogli zatrudnić się w instytucjach państwowych.

Słowo Polskie, 17.10.14 r.


Źródło - apocalypse-2012.com

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRS zwrócił się do ukraińskich władz z apelem by te „oprzytomniały” i przestały budować granicę z Federacją Rosyjską.

- Jesteśmy zbyt bliskimi narodami by kłócić się. Myślę, że nie dojdzie do konfliktu. Poroszenko i Putin powinni pokazać, jak można pójść na kompromis. Kto miał rację – dowiemy się później. Teraz trzeba doprowadzić do dialogu z konkretnych pytań – powiedział Michaił Gorbaczow w wywiadzie dla „Rosyjskiej gazety”.

Ostatni sekretarz generalny partii komunistycznej ZSRS, tak samo, jak i jego córka, mieszka przeważnie w USA. Razem z tym w dużej mierze przyznaje rację Putina, uważając, że ten zrobił wystarczająco by zbliżyć się z Zachodem. W sierpniu Gorbaczow zapewniał, że Rosja nie ingeruje w konflikt na Donbasie i nawet odradzał władzom Kremla interwencji wojskowej na Ukrainie.

Słowo Polskie, 16.10.14 r.

Źródło -osce.org

- Ukraiński posterunek jest otoczony przez uzbrojone oddziały wojskowe. Potwierdzono 12 ofiar śmiertelnych, z których dwie widzieliśmy na własne oczy – z ostatniego raportu OBWE dla mediów o walce pomiędzy miejscowością Chorosze oraz Smiłe.

Po miesiącach pisania neutralnych komentarzy i wymówek, obserwatorzy OBWE zaczęli „nagle” postrzegać łamanie przez terrorystów z DNR i LNR warunków rozejmu, podpisanego w Mińsku. Przyczyną takiej zmiany postawy mogły stać się zdjęcia, wykonane przez bezpilotowe samoloty, sprowadzone z Niemiec dla kontroli sytuacji na Donbasie albo niemożliwość dalszego ukrywania oczywistych faktów.

W najnowszych raportach obserwatorzy podają informację opierającą się wyłącznie na słowach tych czy innych ukraińskich wojskowych, ale informacja ta  przekazywana jest w ten sposób, że dzięki niej można wywnioskować, że to właśnie separatyści udają się do akcji zbrojnych a wojska ukraińskie odpowiadają ogniem wyłącznie w wypadku prowokacji.

Pełny tekst raportu OBWE z 14 października

Słowo Polskie, 15.10.14 r.

GK

Żołnierzom armii ukraińskiej, którzy zostali ranni podczas walk na wschodzie z prorosyjskimi terrorystami, pomagają nie tylko wolontariusze i organizacje pozarządowe. W wielu miastach państwa ukraińskiego zbiórki pieniędzy i odzieży organizowali także uczniowie szkół średnich i podstawowych.

Młodzież z winnickiej szkoły „Aist” po przeprowadzeniu 21 września akcji charytatywnej w jednym z centrów handlowych i zebraniu ponad 3600 hrywien, zdecydowała się na przekazanie tej kwoty na cele leczenia rannych żołnierzy, przebywających w wojskowym szpitalu na ulicy Swierdłowa. 14 października na sali konferencyjnej szpitala zorganizowali niewielki koncert z udziałem 8-12 latków, po którym dyrektor szkoły Igor Kaźmiruk przekazał zebraną pomoc finansową.

W Winnicy są leczeni uczestnicy ATO z różnych regionów Ukrainy. Większość z nich odniosła obrażenia wskutek ostrzału z BM-21 „Grad”. Niektórzy stracili ręce i nogi, inni są kontuzjowani.

Słowo Polskie, 15.10.14 r.

GK


Źródło - www.radiosvoboda.org14 października na ostatnim posiedzeniu Rady Najwyższej w obecnym składzie, parlamentarzyści nie poparli wniesienia do porządku dziennego pytania o uznaniu Ukraińskiej Powstańczej Armii stroną walczącą w II Wojnie Światowej.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Aleksander Turczynow próbował przeforsować uchwalenie tego dokumentu i kilkakrotnie doprowadzał do głosowania. Najwięcej głosów (211, z 226 niezbędnych) uzyskano podczas jednej z ostatnich prób. Ale tej ilości głosów nie wystarczyło i rozwścieczeni uczestnicy „Marszu UPA” zaczęli rzucać w okna Rady Najwyższej kamienie i petardy. „Swoboda”, „Prawy Sektor” i „UNA-UNSO” zdementowali swój udział w napadzie na parlament. Oleh Tiahnybok zapowiedział, że jego frakcja nie będzie brała udziału w posiedzeniach parlamentu do końca jego kadencji.

Decyzja lidera „Swobody” nie powinna poważnie wpłynąć na prace ustawodawcze, bowiem wtorkowe posiedzenie było ostatnim zebraniem Rady Najwyższej przed nowymi wyborami parlamentarnymi.

14 października świętowana jest rocznica utworzenia UPA. Tego samego dnia 1942 roku liderzy OUN na tajnym zebraniu stworzyli organ mający służyć „obronie cywilnych mieszkańców Ukrainy przed znęcaniem się ze strony władz niemieckich”. Pierwszym dowódcą UPA stał się Roman Szuchewicz, którego syn kandyduje do ukraińskiego parlamentu z listy Radykalnej Partii Oleha Laszka.

Słowo Polskie, 14.10.14 r.

GK

 


Źródło - vindaily.infoBlisko 70 ukraińskich żołnierzy, którzy służą w 3008 jednostce Gwardii Narodowej w Winnicy, 13 października miało zamiar dołączyć się do buntu, który wzniecili w Kijowie ich koledzy, wymagając zwolnienia ich ze służby wojskowej (ponieważ odsłużyli 1,5 roku) i wypłacenia zaległego żołdu.

Winnicczanie mieli pretensje także do „dziadowszczyzny” w wojsku – różnego traktowania żołnierzy, w zależności od terminu służby. Po drodze do Kalinowki, gdzie buntownicy chcieli zaręczyć się poparciem jednostki „Jaguar”, zostali oni zatrzymani przez prokuratorów wojskowych. Nacgwardziści zablokowali trasę Winnica-Żytomierz, wymagając nadania im transportu, by mogli dojechać do Kijowa. Po godzinnych pertraktacjach na miejsce przybył kierownik obwodowego oddziału MSW, któremu udało się namówić żołnierzy by usiedli do autobusu i wrócili na teren jednostki.

Sprawę bada prokuratura wojskowa.

Słowo Polskie, 14.10.14 r.

GK

 

Źródło - hromadske.tvByły minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Deszczycia, który odważył się do kamery nazwać Putina „chXXłom”, został zatwierdzony przez Poroszenkę na stanowisko ambasadora Ukrainy w Polsce.

Odpowiednie rozporządzenie ukraiński prezydent podpisał 13 października.

Deszczycia został ministrem spraw zagranicznych Ukrainy od razu po zwycięstwie Majdanu. Kiedy Poroszenkę wybrano na prezydenta, zamieniono Deszczycę na Pawła Klimkina, obiecawszy pierwszemu stanowisko ambasadora w jednym z państw UE.

Andrij Deszczycia doprowadził do złagodzenia napięcia podczas wiosennej akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie, kiedy rozwścieczony tłum z hasłami „Rosja, precz z Ukrainy” chciał zdemolować rosyjskie przedstawicielstwo. Wtedy minister spraw zagranicznych zaśpiewał razem z tłumem piosenkę „Putin – chXXło, lalala...”, solidaryzując się z wymogami protestujących.

Słowo Polskie, 13.10.14 r.

GK

 

Wideo z akcji pod rosyjską ambasadą w Kijowie

 

Źródło - APPrzez rosnącą migrację mieszkańców Donbasu w głąb państwa ukraińskiego znacznie wzrosło zapotrzebowanie na wynajem i sprzedaż niedrogich mieszkań.

Największy wzrost odczuwalny jest w obwodach, przylegających do Donbasu – zaporoskim, dniepropetrowskim oraz charkowskim a także we Lwowie i Kijowie – informuje prezydent Stowarzyszenia ds. Nieruchomości Ukrainy Serhij Złydeń.

Przesiedleńcy coraz aktywniej nie tylko wynajmują ale także kupują niedrogie jedno- dwupokojowe mieszkania. Większość z migrantów nie widzi przyszłości na Donbasie i planuje na stałe osiedlić się w nowym miejscu.

- Szanse na odnalezienie taniego mieszkania w Winnicy praktycznie równają się zeru – mówi pracowniczka miejscowego biura nieruchomości Ania Moisiejewa – Po pierwsze brakuje propozycji a po drugie ceny są znacznie wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Cena wynajęcia pokoju w mieszkaniu z gospodarzem waha się w granicach 1000-1300 hrywien a oddzielnego jednopokojowego mieszkania – od 2000 do 3000 hrywien.

Słowo Polskie, 13.10.2014 r.

GK


Źródło - point.mdKonflikt pomiędzy rosyjskim prezydentem a jego mołdawskim kolegą Nikolae Timofti na szczycie państw WNP omal nie przerodził się w bijatykę. Włodzimierz Putin stanowczo żądał od Mołdawii odłożenia implementacji części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z UE, tak samo, jak to uczyniła Ukraina. Ale Timofti oskarżył Putina o zamknięcie rosyjskiego rynku dla mołdawskich towarów, tym samym ograniczając jej działanie w ramach wolnej strefy WNP.

Jednak Putin nie dał za wygraną powiedział mołdawskiemu prezydentowi, że „trzeba było myśleć, jakie skutki mogą mieć dokumenty, podpisane w Europie, na stosunki z innymi partnerami”.

Dyskusja pomiędzy Putinem a Timoffti trwała nawet wtedy, kiedy słowo zabrał prezydent Tadżykistanu. Póki Emomali Rachmon opowiadał o zewnętrznych zagrożeniach z boku „Państwa Islamskiego” i Afganistanu, liderzy Rosji i Mołdawii wymieniali się niejednoznacznymi gestami i mierzyli się wzrokiem.

Sytuację załagodzić miał prezydent Łukaszenko. Otrzymał on zapisek od prezydenta Kyrgizji, który prosił go by zainterweniował w konflikt.

Po jakimś czasie dyskusja ustała.

Redakcja

GK


Źródłó - zik.uaPodczas posiedzenia Gabinetu Ministrów, które odbyło się 8 października, Arsenij Jacenik wspomniał o 235 milionach hrywien – pierwszej kwocie, która już została wydana na budowę tak zwanej „Ściany” - odgradzającej Ukrainę od Rosji. O kolejne 6 milionów Euro ukraiński premier chce przeznaczyć na kontynuowanie prac. Minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa następnego dnia w czwartek ogłosiła o dołączeniu do prac społecznych przy budowie ściany dużej ilości osób bezrobotnych oraz przesiedleńców ze wschodnich regionów, objętych operacją antyterrorystyczną.

Ogólna wartość projektu według ukraińskiego premiera wyniesie 66 mln Euro. „To pomoże zwiększyć zdolności obronne Ukrainy” - powiedział Arsenij Jaceniuk.

Słowo Polskie, 09.10.14 r.

GK

Źródło - biznes.onet.plZgodnie z umową podpisaną pomiędzy norweskim eksporterem gazu a Naftogazem, od 1 października Ukraina zaczęła otrzymywać z Norwegii 11 mln m3 gazu dziennie. To połowa wszystkich dostaw gazu z Europy, dostarczanego Ukrainie w trybie „rewersu”.

Porozumienie handlowe zostało osiągnięte po tym, ja Ukraina zbadała wszystkie propozycje na europejskich giełdach, na których cena gazu kształtuje się od 290 do 360 USD za 1 m3.

Cena dla Ukrainy prawdopodobnie będzie stanowiła blisko 340 USD, co mieści się w granicach ofert europejskich sprzedawców gazu.

Dla porównania Rosja zaproponowała Naftogazowi przejściową umowę, która przewiduje cenę 389 USD za 1 m3 w zamian za anulowanie wszystkich długów ukraińskiego odbiorcy przed Gazpromem.
Na początku października premier Arsenij Jaceniuk zapewnił, że Ukraina wpłaciła ponad 1,3 mlrd USD na konta Gazpromu, tym samym dotrzymując swoich zobowiązań.

Słowo Polskie, 08.10.14 r.
GK

Źródło - dnr-news.comTak zwany „Przewodniczący Rady Najwyższej DRL” Borys Litwinow podczas konferencji prasowej w Doniecku wyraził przekonanie, że dołączenie terenów DRL do FR „nie jest potrzebne ani nam, ani Rosji”.

- Jaka jest różnica pomiędzy oligarchiczną Ukrainą a nawet bardziej patriotyczną Rosją? Podstawowej różnicy nie ma. Przeprowadzenia referendum, poświęconego temu pytaniu, nawet nie mieliśmy w planach. Powinniśmy budować własny model gospodarki - przekazał dziennikarzowi portalu "Donieckie wiesti" Litwinow.

Za wyjątkiem tego separatysty nie ma iluzji wobec realizacji projektu „Noworosja”: „Noworosja – to projekt dalekiej przyszłości, nie dnia dzisiejszego ani nawet jutrzejszego”.

Redakcja

GK

Źródło - NATO youtube channellNa początku października skończyły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Rapid Trident, które odbywały się na ukraińskim poligonie z czasów II RP w Jaworowie.

Wzięło w nich udział blisko 1000 żołnierzy z państw członkowskich NATO oraz ich partnerów z byłych krajów ZSRS. Celem przeprowadzenia ćwiczeń było zgranie wspólnych działań bojowych w obliczu zewnętrznej agresji wojskowej.

Jaworowski poligon znajduje się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, ponad 1000 kilometrów od strefy przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej w obwodzie donieckim i ługańskim.

Ćwiczenia Rapid Trident odbywają się corocznie w połowie lipca, poczynając od 2006 roku. W roku bieżącym zostały przeniesione na wrzesień-październik ze względu na złożoną sytuację na wschodzie Ukrainy.

Ukraińscy oraz natowscy żołnierze pracowali nad wspólną taktyką działań bojowych, a podczas ostatnich dni na polu walki zajmowali się likwidacją wrogich oddziałów.

- Nasze wspólne ćwiczenia powinny wzmocnić kruchy rozejm na wschodzie Ukrainy, są mocnym sygnałem poparcia dla tego państwa ze strony NATO oraz jej partnerów – powiedział amerykański pułkownik Alfred Renzi, jeden z dowódców Rapid Trident 2014.

Redakcja

GK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło - kia-34.deviantart.com

3 października niemieckie wydanie Bild poinformowało o przygotowywaniu misji pokojowej Bundeswehru na Ukrainie. Zgodnie z informacją 200 niemieckich żołnierzy ma wyruszyć w najbliższym czasie do obwodu donieckiego i ługańskiego, żeby kontrolować sytuację za pomocą bezzałogowców oraz chronić obserwatorów OBWE, monitorujących sytuację w regionie konfliktu.

Po otrzymaniu zgody od Bundestagu oddział wojskowy Bundeswehru może zacząć realizować postanowienia wspólnej niemiecko-francuskiej misji, przeprowadzonej na Donbasie w połowie września, która oznajmiła, że personel, obsługujący bezpilotowe aparaty latające powinien być chroniony przez specjalnie wyszkolonych żołnierzy. Pierwsze bezzałogowce z Europy mają trafić na Ukrainę już 6 października.

Redakcja, UNIAN

GK

Źródło - unian.ua

3 października dziennikarzom w Kijowie zaprezentowano dokładną mapę zbrodni, dokonanych przez prorosyjskich terrorystów na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego w okresie od 14 kwietnia do 1 październka br.

Na mapie można zobaczyć zaznaczone aktualne 26 miejsc, gdzie przetrzymywani są zarówno jeńcy wojskowi jak i ludność cywilna, innym kolorem zaznaczono miejsca, gdzie DNR i LNR stosowała tortury i rozstrzeliwała ludzi po wyroku tak zwanych „trójek”, stworzonych przez watażków terrorystycznych organizacji wzorem NKWD. Na mapie widać także miejsca masowych mogił ukraińskich żołnierzy.

Według rzecznika kierownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy informacja o tych zbrodniach nadchodzi z trzech różnych źródeł – opowiadań miejscowych, z przesłuchiwań zatrzymanych bojowników oraz zdjęć z satelity, które potwierdzają otrzymane dane.

Ukraiński kontrwywiad potwierdza informację zaprowadzenia przez terrorystów „nazistowskich metod kontroli i działalności”. Według niesprawdzonych danych bandyci utrzymują dziś do 1 500 osób, ilość zamordowanych przez nich ludzi można szacować na setki i tysiące, bowiem nie wszystkie miejsca zbrodni zostały już odnalezione.

Mapa w wysokiej roździelczości

Na podstawie informacji unian.ua

GK

Źródło - ostarbeiter.vn.ua  Na początku października została podpisana umowa o małym ruchu granicznym pomiędzy Ukrainą a Rumunią.

Teraz Ukraińcy, mieszkający odległości do 30 kilometrów od granicy z Rumunią, będą mogli wjeżdżać na jej terytorium bez konieczności posiadania ważnej wizy. Żeby otrzymać specjalną przepustkę MRG trzeba być zameldowanym w przeciągu pewnego czasu na terenach graniczcych z Rumunią, a także mieć ważne ubezpieczenie. Z nowej możliwości może skorzystać ponad 500 000 obywateli Ukrainy.

Podobny, ułatwiony system przekraczania granicy funkcjonuje pomiędzy Ukrainą a Polską już od kilku lat. Niektórzy mieszkańcy Galicji Wschodniej i Wołynia potrafią dotrzeć z przepustką MRG nawet do Warszawy czy Berlina, chociaż pozwala ona na odwiedzenie w Polsce wyłącznie 30-kilometrowej strefy od granicy z Ukrainą.

Umowę o MRG parafowali w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oraz premier Rumunii Wiktor Ponta. Jaceniuk podziękował Rumunii za to, że jako pierwsza ratyfikowała umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE.

Rumuni mogą wjeżdżać na terytorium Ukrainy bez wiz na termin do 90 dni. Ukraiński rząd planuje wprowadzić bezwizowy wjazd do krajów UE w maju 2015 roku.

Redakcja

GK

Na niedzielny koncert „Okeanu Elzy” w Winnicy przyszło 25 000 osób. Wszystkie wejściówki zostały wyprzedane w przeciągu 3 dni. Swiatosław Wakarczuk, solista „Okeanu Elzy” na swoim Twitterze podziękował winniczanom za „blask 25 tysięcy ogni”.

Na początku koncertu na winnickim stadionie Wakarczuk poprosił by fani zachowywali się grzecznie i nie przeszkadzali sobie nawzajem: „Na przodzie przed ogrodzeniem stoją młode dziewczyny. Im ciężko utrzymać taki tłum a nam ciężko patrzeć, jak one się męczą. Jeżeli będziecie niegrzeczni – będą ciche piosenki jeżeli będziecie zachować się spokojnie, zagramy mocniejsze kawałki”.

Winniczanie nie zawiedli „Okeanu Elzy” zachowywali się dostojnie, za co doczekali się podziękowania od lidera zespołu na jego profilu w Twitterze.

Pod koniec koncertu „Okean Elzy” pięciokrotnie zaśpiewał „na bis”.

Na podstawie informacji vindaily.info

GK


Źródło - amnesty.org.uaNa stronie Amnesty International pojawił się komunikat, w którym o atak na doniecką szkołę i autobus dyrektor tej organizacji John Dahlhausen oskarża zarówno siły ukraińskie tak i separatystów w „łamaniu prawa międzynarodowego przez narażanie na niebezpieczeństwo osób cywilnych bowiem podobne ataki można stosować tylko wobec kombatantów”.

W komunikacie także wspomina się o stosowaniu przez obydwie strony systemów „Grad”, które znane są z nieprecyzyjnego prowadzenia ognia i nie mogą być stosowane w dzielnicach mieszkalnych.

Podczas wizyty w Kijowskim rejonie Doniecka przedstawiciele Amnesty International zobaczyli potężną armatę prorosyjskich terrorystów, znajdującą się zaledwie 10 metrów od bloku mieszkalnego: „Instalując wojskowe obiekty w dzielnicach mieszkalnych, separatyści narazili cywilów na niebezpieczeństwo” - powiedział Dahlhausen.

W przeciągu ostatnich 10 dni Amnesty International odnotowała ataki sił separatystów na dzielnice mieszkalne w Debalcewym, na północ od Doniecka i Awdijowce, na północ od donieckiego lotniska.

Pełny tekst komunikatu na www.amnesty.org.ua

Redakcja

GK

Departament Ukraińskiej Państwowej Inspekcji Samochodowej (ДАІ) opatentował nowe wzory dla samochodowych tablic rejestracyjnych.

13 różnych wariantów tablic z uwzględnieniem standardów unijnych z niebieskim a nie białym tłem po lewej stronie można będzie zobaczyć na ukraińskich drogach już na początku 2015 roku.

Stare tablice nie stracą ważności, nowe będą wydawane wyłącznie w wypadku rejestracji nowego auta lub na prośbę właściciela auta o ich wymianę.

Poza tym cena za nowe tablice ma zostać obniżona ze 130 do 100 hrywien za komplet.

Redakcja

GK

Źródło - ukrinform.ua

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.