Wiadomości z Ukrainy

Źródło - www.companion.uaUkraiński Gabinet Ministrów wnosi na rozpatrzenie Rady Najwyższej projekt ustawy o skasowanie neutralnego statusu Ukrainy oraz o możliwości członkostwa w NATO.

- Jedynym celem w polityce zewnętrznej Ukrainy jest stanie się członkiem Unii Europejskiej. Po tym, jak ustawa zostanie uchwalona, Ukraina nie będzie mogła uczestniczyć w innych gospodarczych, politycznych i wojskowych sojuszach, które przeszkadzają integracji w wspólnotę państw europejskich. Sojusz Celny, tak samo, jak i Eurazyjski – to nic innego, jak odrodzenie ZSRS imienia Federacji Rosyjskiej – podkreślił ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Ukraiński rząd zwrócił się do prezydenta Poroszenki, żeby ten nadał projektowi status priorytetowy i po odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego natychmiast trafił do parlamentu.

Redakcja


Źródło - natablicy.plPonad 2,5 mln Euro planuje wydać Polska w ramach programu stypendialnego Erasmus oraz Erasmus+ w celu umożliwienia studentom z Ukrainy, a szczególnie z regionu, w którym toczy się wojna,  nieodpłatnego rocznego studiowania na jednej z polskich uczelni.

Służba prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowała komunikat, w którym informuje o startowaniu takiego programu już na początku 2015 roku. Po zimowej sesji 500 studentów wyjadą na naukę do Polski i będą studiowali na kierunkach zarządzanie, administracji i prawo UE.

Polska nie tylko zapłaci na naukę ale także zapewni gościom z Ukrainy zamieszkanie i miesięczne stypendium w wysokości 200 Euro.

- Kiedyś Polska też była w podobnej sytuacji. Pomogli nam wtedy kraje Europy i USA, dużo naszych studentów wyjechali na naukę do UE. Podobną pomoc oferujemy Ukrainie z nadzieją, że młodzi ludzie wrócą z Polski pełni idei, jak budować państwo demokratyczne, które stanie się ważną częścią Europy – zaznaczyła minister edukacji Lena Kolarska-Bobińska.

Polski resort edukacji także przypomniał, że 4 z 15 tys. ukraińskich studentów już otrzymują pomóc ze strony polskich uczelni wyższych – na przykład część z nich jest zwolniona z opłaty za naukę.

Redakcja


Źródło - unian.netDowódca ochotniczego batalionu „Donbas” Semen Semenczenko uważa, że Ukraińcom trzeba się przygotowywać do wojny partyzanckiej. O tym oznajmił na swoim profilu na Facebooku.

„Nie lękajcie się paniki, nie jesteśmy narodem panikarzy, zacznijcie w sposób otwarty przygotowywać kraj do wojny partyzanckiej”, – napisał, zwracając się do kierowników Ukrainy. Jak mówi Semenczenko, wszystkie rozmowy o uciszeniu agresora okazały się oszustwem: „Hordzie potrzeba wszystkiego. A co nie – to w ruinę. W popiół. Jest do dla nich kwestia przetrwania. Wczoraj Krym, dzisiaj Donbas, jutro, gdy wzrastające trudności gospodarcze zmiotą władzę i zanurzą kraj w kierowanym z zewnątrz chaosie – resztę”.

„Nie ma już, na co czekać… Ojczyzna – w niebezpieczeństwie. Wszystkich, kto ją ceni, wzywam, abyście zaczęli jednoczyć i przygotowywać do wojny ludowej – jest to jedyny sposób nie tylko, aby powstrzymać hordę, lecz aby ją zmieść do diabła z rzeczywistości historycznej” – powiedział dowódca batalionu.
Semenczenko wezwał do zjednoczenia liderów lokalnych samoobron, organizacji zmilitaryzowanych, towarzystw patriotycznych z całego kraju i zwykłych obywateli, mających wolę do działania.
„Łączmy się, „starannie kształćmy żołnierzy”, przygotowujmy saperów, snajperów, ratowników medycznych, pozycje grup dywersyjnych, opracowujmy systemy obrony naszych miast i wsi. Skoro najemnicy zrobili nam coś takiego w Słowiańsku – wyobraźcie, co my, Ukraińcy, możemy zrobić hordzie na naszej ziemi?” – staje przed problemem dowódca batalionu.
„Kto chce pokoju, niech szykuje się do wojny; kto chce zwycięstwa, niech starannie kształci żołnierzy; kto chce uzyskać dobry wynik, niech prowadzi wojnę w oparciu na sztukę i wiedzę, lecz nie na przypadek”, – podsumował Semenczenko.

Na podstawie informacji unian.ua, opracowanie Irena Rudnicka

27 sierpnia odbyło się kolejne posiedzenie woronieżskiego sądu w sprawie Nadii Sawczenko – ukraińskiej lotniczki, która została porwana w połowie czerwca przez prorosyjskich separatystów na terenie Donbasu i wywieziona do Rosji. Sawczenko jest oskarżona o jakoby udział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy nielegalnie przekroczyli ukraińską granicę i pracowali dla rosyjskiej telewizji.

Podczas posiedzenia Nadia powiedziała, że została dostarczona do FR nie 30 sierpnia, jak twierdzi prokurator ale 6 dni wcześniej. Jeżeli uda jej się to potwierdzić, wersja z zabójstwem Rosjan okaże się kłamstwem.

Nadija Sawczenko zachowuje bohaterską postawę podczas pobytu w rosyjskim więzieniu. Odrzuca wszystkie oferty „współpracy” ze śledztwem, twierdzi, że została porwana i w wypadku wyjścia z aresztu deklaruje dalszą walkę z prorosyjskimi terrorystami.

Redakcja

 

Źródło - unian.uaPodczas spotkania w formacie „Ukraina-UE-Eurazyjska Trójka” ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział, że jest gotów nadać Putinowi szansę „wyjść z sytuacji z godnością”.  W ramach rozmów Łukaszenki, Poroszenki, Putina, Nazarbajewa, Katrin Ashton oraz eurokomisarów, wszystkie strony zadeklarowali chęć osiągnięcia porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu wojskowego na Donbasie a także omówić komplikacje, które mogą wyniknąć po podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Po tym, jak Putin i Poroszenko uścisnęli sobie ręce, rosyjski prezydent poskarżył się, że przez umowę Ukrainy z UE Rosja będzie traciła corocznie ponad 3 mlrd USD. Obawy Putina nie potwierdził prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Ukraiński prezydent poprosił Putina by ten poparł jego pokojowy plan. Ale w czasie, gdy w Mińsku odbywało się spotkanie, pod ukraińską granicą Rosjanie znów zgromadzili ponad 100 czołgów, BTR-ów i Gradów, które prawdopodobnie zostaną dostarczone prorosyjskim terrorystom przez przejścia, nie kontrolowane ukraińską Strażą Graniczną.  Także 26 sierpnia, po raz pierwszy od początku konfliktu, rosyjski wojskowy helikopter Mi-24 ostrzelał rakietami ukraińskich żołnierzy, wskutek czego czterech z nich zginęło.

Redakcja

 

Źródło - unian.uaMinister spraw zagranicznych Rosji Sergiusz Ławrow zapewnił, że „po sukcesywnym wysłaniu pierwszej pomocy z drugą pójdzie dużo łatwiej”.

Rosyjski resort spraw zagranicznych powiadomił stronę ukraińską o przygotowaniach drugiego konwoju z pomocą dla miast na wschodzie Ukrainy. Prawdopodobnie zostanie ona dowieziona tą samą drogą, co i poprzednia.

Wszystkie pretensje do „inwazyjnego”  charakteru pomocy, dostarczenie której nie było uzgodnione ani z Czerwonym Krzyżem, ani ze stroną ukraińską, Ławrow tłumaczy zbyt długim sprawdzaniem zawartości białych ciężarówek przez ukraińskich pograniczników.

Na początku trzeciej dekady sierpnia konwój z rosyjską pomocą przekroczył ukraińską granicę, eskortowany przez prorosyjskich terrorystów, walczących z regularnym ukraińskim wojskiem. Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Andrij Łysenko podkreślił, że ciężarówki były załadowane tylko do połowy, w niektórych z nich leżało zaledwie po kilka worków z herbatą.

Redakcja

Źródło - unian.uaAneksja Krymu doprowadziła do wzrostu poparcia dla niepodległości Ukrainy z 83% do 90% w przeciągu ostatnich 6 lat – twierdzi prezydent centrum badań socjologicznych KMIS Walerij Chmelko.

W pierwsze dwa lata niepodległości (1991-1993), w warunkach znacznej inflacji i obniżenia poziomu życia ta cyfra spadła do 56%. Następnie z początkiem wojny w Czeczni i do końca 1996 roku wzrosła do 71%. W warunkach kryzysu gospodarczego 1997-1998 Ukraińcy znów pesymistycznie oceniali perspektywy samodzielności swojego państwa (60%) ale w latach drugiej wojny czeczeńskiej, chęć do pozostania samodzielnym państwem wylała się już w 72% poparcia. W następnie lata ta cyfra ciągle rosła – do 77% w 2003 roku (konflikt terytorialny z Rosją o wyspę Tuzła), do 83% po rosyjskiej inwazji w Gruzji i do 90% po Rewolucji Godności.

24 sierpnia Ukraina świętuje 23. rocznicę niepodległości.

Redakcja

Źródło - unian.uaPierwsze kilkadziesiąt rosyjskich ciężarówek, które dostarczyły pomoc na Ukrainę, przekroczyły przez przejście graniczne „Donieck” i wyruszyły w stronę Kamieńska Szachtyńskiego, gdzie poprzednio stała kolumna przed wjazdem na Ukrainę.

Rosja po raz kolejny pokazała, że nie liczy się z opinią światowej wspólnoty i bez zgody ukraińskich władz i uzgodnienia z Czerwonym Krzyżem 22 sierpnia wtargnęła na teren Ukrainy pod pozorem dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom Ługańska. Ukraińskie Siły Zbrojne nie przeszkadzały Rosjanom w dotarciu do celu podróży. Ciężarówki wjechali do tej części miasta, którą jeszcze kontrolują prorosyjscy terroryści.

Nie zważając na ostre słowa krytyki w stronę Rosji i Putina, kraje Europy i USA ograniczyły się w większości tylko do sankcji gospodarczych. Żadnej pomocy militarnej Ukraina na razie nie otrzymała od swoich zachodnich partnerów. Putin jeszcze raz udowodnił, że kontroluje sytuację na wschodzie Ukrainy i może bez przeszkód wysyłać tam nie tylko wodę, sól i herbatę ale także czołgi i systemy rakietowe w celu destabilizacji sytuacji w państwie ukraińskim.

Redakcja

Źródło - http://www.ipnews.in.ua/Bandyci z terrorystycznej organizacji „Ługańska Narodna Republika” zabrali u mieszkańców kontrolowanych przez nich miejscowości ponad 1000 samochodów osobowych oraz busów – informuje kierownik głównego wydziału milicji obwodu ługańskiego Anatolij Naumenko.

Według milicjanta, bandyci nie interesują się polityką, tylko możliwością szybkiego zarobku – zabierają samochód, który im się podoba razem z dowodem rejestracyjnym, kierowcę „proszą” wyjść, często pod groźbą zastrzelenia. Następnie szukają kupca na taki samochód i sprzedają go często za 1000-2000 hrywien.

- Większość z tych, kto biega dziś po Donbasie z automatem, znam osobiście. Prawie wszyscy z nich są moimi „klientami” - siedzieli w więzieniu. Zabrali tyle samochodów, że w jednym tylko Łysyczańsku 21 wylądowało. Oczywiście, że nowi właściciele muszą pogodzić się z utratą swojego nabytku – opowiada Naumenko.

Wśród skradzionych aut okazał się także samochód służbowy misji OBWE.

Redakcja

Źródło - FBPrzez prawie 60 lat winniczanie przejeżdżając mostem przez Centralny Bug, widzieli po prawej i lewej jego stronie symbole komunizmu – skrzyżowane sierpy z młotami. Na początku lata działacze „Swobody” zapakowali pamiątki po komunistycznej przeszłości w plastikowe worki. 21 sierpnia służby komunalne miasta otrzymały polecenie o demontażu wszystkich sierpów i młotów na moście na wniosek patriotycznych organizacji miasta i sukcesywnie je usunęły.

W miejscu znaków totalitarnej przeszłości pojawił się tryzub – narodowe godło Ukrainy.

Większość mieszkańców pozytywnie oceniła zmianę pamiątek po komuniźmie na ukraiński tryzub, chociaż byli także tacy, który mówili, że „im wszystko jedno, aby most się nie zawalił”.

Redakcja

 

Obalone z winnickiego mostu sierpy i młoty

Źródło - Twitter

Na gwieździe, wieńczącej jeden z wieżowców stolicy Rosji, wybudowanego jeszcze za czasach Stalina, młodzi alpiniści wywiesili ukraińską flagę. Samą gwiazdę próbowali przefarbować w kolory ukraińskich barw narodowych. Policja nie pozwoliła śmiałkom dokończyć roboty.

Na posterunek policji „Tagański” trafiło kilka młodych osób z ekwipunkiem alpinistycznym. Prawdopodobnie to mieszkańcy Moskwy i okolic. Blisko o 8.00 czasu polskiego ta flaga została usunięta.

Budynek ten znajduje w centralnej części Moskwy niedaleko Placu Czerwonego.

Redakcja

 


Źródło - unian.ua- Po co było wieźć aż spod Moskwy na Ukrainę wodę i sól? Przecież to nie pustynia! - dziwią się przedstawiciele Czerwonego Krzyża, którzy przystąpili do przeglądu zawartości przefarbowanych na biały kolor rosyjskich wojskowych ciężarówek, czekających w pobliżu ukraińskiego przejścia granicznego Izwaryno na przejazd na terytorium Ukrainy z pomocą humanitarną.

700 ton wody i soli, a także dziecięca żywność, kasza gryczana i mąka mają trafić do Ługańska i Doniecka, które przez działania separatystów przeżywają katastrofę humanitarną i ekologiczną.

Rosyjską wodę załadowano w rejonie poligonu wojskowego Ałabino, gdzie stacjonuje 2. gwardyjska Tamańska dywizja.

Redakcja

 

 

W niemieckim Monachium 17 sierpnia na policję zgłoszono akt wandalizmu w miejscu, gdzie jest pochowany lider ukraińskich nacjonalistów Stepan Bandera. Nieznani sprawcy przewrócili krzyż i sądząc ze śladów łopat, próbowali wykopać także grób. Ale po kilku próbach widocznie zrezygnowali.

Na Cmentarzu Leśnym od razu pojawiła się niemiecka policja, krewni Stepana Bandery oraz przedstawiciele ukraińskiej diaspory.

Nie wykluczone, że zdewastowania mogiły „prowodyra OUN” dokonali rosyjscy prowokatorzy. W tym samym dniu w Berlinie, położonym 500 kilometrów północnej Monachium, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec oraz Francji przeprowadziły rozmowy, dotyczące konfliktu na wschodzie Ukrainy. Na razie kompromis nie został osiągnięty.

Redakcja

 

 

 

Wygląd mogiły Bandery przed zdewastowaniem

Źródło - unian.uaPo śmierci patriarchy Włodzimierza jego funkcje pełnił metropolita boryspolski Antonij. Po wyborach, które odbyły się 13 sierpnia 2014 roku, stanowisko kierownika Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi moskiewskiego patriarchatu oficjalnie objął metropolita bukowiński i czerniowecki Onufry (Orest Berezowskij).

Intronizacja nowego zwierzchnika cerkwi odbyła się cztery dni później w Ławrze Peczerskiej. Na uroczystość do Kijowa przybyli goście z Rosji (metropolita Wołokołamski Ilarion), Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Kanady, Niemiec i Czech.

Pod krzyki „Aksios!”, co znaczy „dostojnik”, dwóch najstarszych archijerejów UPC – odeski Agafangel i symferopolski Łazarz zaprowadzili Onufrego na tron i wręczyli mu berło śp. Włodzimierza.

List powitalny od patriarchy moskiewskiego Cyryla wygłosił metropolita Ilarion, od prezydenta Poroszenki i burmistrza Kijowa Witalija Kliczki – metropolita Antonij.

Patriarcha Onufry jest uważany za sojusznika Moskwy, Cerkiew Prawosławna kijowskiego patriarchatu już ogłosiła, że nadzieje na pojednanie obydwu gałęzi prawosławia na Ukrainie przy tym patriarsze są bardzo słabe.

Redakcja

Źródło - twitter.comPonad 750 kilometrów spod Moskwy rosyjski konwój humanitarny dostarczał na Ukrainę... powietrze.

Większość z 280 wojskowych samochodów ciężarowych, która dojechała w piątek pod ukraińską granicę była załadowana maksimum do połowy. W niektórych Kamazach, które są przystosowane do przewożenia ponad 20 ton bagażu, znajdowało się zaledwie 30 worków płatków owsianych.

Rosja tłumaczy puste ciężarówki „przygotowaniem serwisowym do eksploatacji”. Okazuje się, że na Ukrainę wysłano samochody, który miały na liczniku 0 kilometrów i nie można było ich ładować do pełna.

W sieciach społecznościowych już żartują, że „wystarczyłoby 50 ciężarówek zamiast 280” oraz śmieją się z obalenia mitu „szerokiej ruskiej duszy”. Oficjalnie Rosja poinformowała o 2000 tonach pomocy humanitarnej. Nawet z tej liczby wynika, że  100 samochodów ciężarowych w zupełności by wystarczyło.

Redakcja

 

 

 


Źródło - ukr.segodnya.uaPotężna burza, która przeszła 14 sierpnia nad obwodem tarnopolskim, zostawiła po sobie powalone drzewa, zniszczone dachy budynków, rozbite szyby i poobijane samochody.

Najwięcej szkód burza wyrządziła w rejonie łanowieckim i zborowskim. Jak opowiadają mieszkańcy: „z niewielkiej czarnej chmury nagle pojawiło się małe tornado – zaczęła się straszliwa ulewa z gradem wielkości kurzego jajka”.

Burza skończyła się tak samo szybko, jak się zaczęła.

Redakcja

GK

 

Źródło - unian.uaO drugiej w nocy 15 sierpnia na centralny plac Mariupola podjechała ciężarówka, z której wysiadła grupa mężczyzn. Czym prędzej przywiązali oni sznur naokoło szyi pomnika komunistycznego wodza a drugą część tego sznura przymocowano do samochodu. Następnie ciężarówka ruszyła, Lenin upadł i przewrócił się na części.

Po zniszczeniu pomnika na plac centralny miasta przybyła milicja, która zadokumentowała całe zdarzenie. Następnie pracownicy służb komunalnych wywieźli resztki Lenina poza okolice miasta.  Oprócz „obalonej” 8-metrowej figury wodza w Mariupolu pozostają jeszcze cztery inne mniejsze.

Największy mariupolski Lenin został odsłonięty 22 kwietnia 1987 roku -  na cześć 117 rocznicy urodzin wodza.

Redakcja

GK

 

Wideo sprzątania placu w Mariupolu po obaleniu Lenina

 

Źródło - http://inosmi.ru/sngbaltia/20121116/202233036.html14 sierpnia Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła trzy bardzo ważne ustawy. Jedna z nich dotyczy wspólnej koncesji ukraińskiego gazociągu gazowego, dostarczającego „błękitne paliwo” z Rosji do krajów Europy przez terytorium Ukrainy.  Ustawę poparło 228 deputowanych z prawie 400.

Według dokumentu, gazociąg pozostanie we własności Ukrainy a operatorami dostaw gazu mają zostać europejscy i amerykańscy inwestorzy, którzy „będą musieli potwierdzić, że nie mają żadnych stosunków z krajem agresora”, powiedział premier Andrij Jaceniuk.

Inną ważną ustawą, uchwaloną tego samego dnia jest ustawa o lustracji. Na razie ten dokument przeszedł pierwsze czytanie. Po uchwaleniu go w całości, osoby, które przychylnie odnoszą się do separatyzmu, wspierały reżim Janukowicza, będą odsunięte od władzy i równocześnie zostaną objęte zakazem pracy w urzędach państwowych.

Trzecia, ostatnia ustawa – jest ustawą o sankcjach Ukrainy wobec Rosji. Po trzech miesiącach okupacji Krymu przez Rosję, Ukraina wreszcie wprowadziła mechanizm blokowania aktywów zagranicznych firm organizacji i cudzoziemców. Ukraiński Gabinet Ministrów już przygotował pakiet sankcji wobec 172 osób fizycznych oraz 65 firm i organizacji, przeważnie z Rosji.

Wspólne kierowanie ukraińskim gazociągiem przez ukraińsko-europejsko-amerykańską firmę może ostatecznie zakłócić plany Rosji dotyczące budowy Południowego Potoku – rurociągu, który powinien był przejść po dnie Czarnego Morza i przez Bułgarię dotrzeć do krajów Europy Zachodniej.

Redakcja

GK

 

13 sierpnia ONZ opublikowało dane, dotyczące ilości ofiar konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie. Według sekretarza prasowego tej organizacji, Cecil Puii, tak znaczący wzrost ilości ofiar śmiertelnych jest spowodowany eskalacją konfliktu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

- Od kwietnia do 26 lipca ilość ofiar stanowiła 1129, przez następnie dwa tygodnie zginęło kolejnych tysiąc – skomentowała Cecil.

Każdego dnia w strefie ATO ginie ponad 60 Ukraińców. Przez cały okres trwania konfliktu zostało rannych 5000 osób. I to według ONZ „bardzo konserwatywna ocena”.

Redakcja

GK

 

 

 

Bez należytego uzgodnienia ze stroną ukraińską oraz organizacjami międzynarodowymi Rosja postanowiła wysłać na wschód Ukrainy, szczególnie do Ługańska pomoc humanitarną w postaci jedzenia, medykamentów, wody pitnej śpiworów i generatorów prądu.

„Przymusowo-dobrowolna” pomoc ze strony Rosji ma prawdopodobnie trafić na Ukrainę tymi samymi kanałami, przez które prorosyjscy separatyści otrzymują rosyjskie uzbrojenie, wykorzystywane później do ostrzału dzielnic mieszkalnych miast na Donbasie oraz do walki z regularnymi oddziałami ukraińskiego wojska.

Administracja obwodu moskiewskiego poinformowała, że „pomoc tą zebrali mieszkańcy Moskwy i okolicznych miasteczek”. Kolumna samochodów składa się z 280 ciężarówek wojskowych Kamaz, przefarbowanych na biało. Rosjanie w sieciach społecznościowych chwalą się, jak ładują wojskowe samochody z pomocą dla Ukrainy.

Zarówno Prezydent USA Barack Obama jak i były Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uprzedzili Prezydenta Rosji, by decyzje odnośnie przekroczenia ukraińskiej granicy przez rosyjskie ciężarówki uzgadniał z Kijowem. Natomiast sam zainteresowany już 11 sierpnia anonsował wyjazd rosyjskich ciężarówek spod Moskwy: „Nasz transport już wyruszył na Ukrainę”.

Redakcja

GK

Wideo z przygotowania przez rosyjskie wojsko samochodów wojskowych do wysyłania na wschód Ukrainy

 

Ukraińskie Siły Zbrojne zwężają krąg wokół Doniecka i przygotowują się do zwolnienia go z rąk prorosyjskich terrorystów. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Andrij Łysenko oznajmił, że połączenie pomiędzy separatystami LNR i DNR zostało ostatecznie przerwane i ciągłe posiłki przybywające do ukraińskich oddziałów wojskowych wystarczą dla ostatecznego ataku.

Dodatkowo Łysenko przypomniał, że ukraińskie wojsko nie atakuje dzielnic mieszkalnych i nie bombarduje miasta z Gradów. Miejscowi już nie raz przekonali się, że terroryści czynią prowokacje w celu skompromitowania ukraińskich żołnierzy i na własną rękę organizują oddziały partyzanckie, likwidując niewielkie grupy bojowników.

Redakcja
GK

Źródło - unian.uaPilot ukraińskiego MIG-29, zestrzelony w pobliżu Gorłowki prawdopodobnie z takiego samego systemu BUK, co malezyjski Boeing, pokonał pieszo ponad 40 kilometrów przez terytorium tymczasowo kontrolowane przez DNR i doszedł do swoich oddziałów cały i zdrowy.

Jak twierdzi rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego: pilot po katapultowaniu się musiał dwie doby przemieszczać się na terenie opanowanym przez terrorystów. Wydostać się pomogła mu umiejętność orientowania się w nieznanym terenie.

Od początku trwania walk z ukraińskimi Siłami Zbrojnymi terroryści zestrzelili nad Donbasem 14 samolotów i helikopterów, a także cywilny MH-17 malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie.

Redakcja

GK

 

8 sierpnia hrywna straciła na wartości kolejne kilkanaście kopiejek odnośnie kursu amerykańskiej waluty. Teraz za jeden USD na wewnętrznym międzybankowym rynku trzeba zapłacić 12 hrywien 70 kopiejek.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w kantorach. Dolary można tutaj nabyć za 13 hrywien ale wyłącznie  po wylegitymowaniu się.

Od czasu zakończenia akcji protestów na Majdanie hrywna straciła na wartości ponad 30%. Eksperci tłumaczą to totalną korupcją w poprzednim rządzie, kierowanym przez Mykołę Azarowa i „wymywaniem” kosztów z ukraińskiego budżetu za pomocą specjalnych schematów, wskutek czego pieniądze trafiały na konta w strefach nieopodatkowanych- offshore.

Redakcja

GK

 

Źródło - TwitterO współdziałaniu ukraińskich Sił Zbrojnych z NATO rozmawiał 7 sierpnia w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk z Sekretarzem Generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Przedstawiciel NATO zaoferował pomoc finansową z nowych funduszy wierzytelności, która ma wzmocnić strukturę obronną Ukrainy oraz o powojennej adaptacji socjalnej żołnierzy, którzy walczyli na wschodzie Ukrainy z prorosyjskimi terrorystami.

Jaceniuk bardzo pozytywnie ocenił pozycję NATO w sprawie nieuznania przynależności półwyspu krymskiego do Rosji oraz agresywnych i zaczepnych działań tego kraju na wschodzie Ukrainy.

Rasmussen spotkał się w Kijowie także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Ten ostatni wręczył Generalnemu Sekretarzowi NATO Order Swobody i porozmawiał o rozszerzeniu współpracy w sferze przeciwdziałania międzynarodowemu terroryzmowi.

- Jestem zachwycony męstwem ukraińskiego narodu w walce o swobodę. Przekazuję kondolencje rodzinom tych, którzy stracili życie – zaznaczył Rasmussen.

Redakcja

GK

 

 

Spotkanie z premierem Jaceniukiem

Źródło - unian.uaBarykady na ulicy Instytuckiej w Kijowie, które stały się symbolem sprzeciwu Majdanu reżimowi Janukowicza i przy których od kul snajperów zginęło najwięcej protestujących, 7 sierpnia zaczęło demontować ponad 300 pracowników służb komunalnych stolicy.

Buldożery i dźwig oczyszczają także ulicę Chreszczatyk, by była ona przejezdna dla samochodów. Usunięto już zniszczony podczas zimowych akcji protestu przez członków Samoobrony wodomiot, który przez pół roku służył gościom stolicy jako tło dla zdjęć z Majdanu.

Milicja segreguje rzeczy prywatne członków Samoobrony, natomiast inna część funkcjonariuszy MSW blokuje wjazd na Majdan ze strony placu Europejskiego.

Redakcja

GK

 

 

Źródło - unian.uaNa zwołanym 6 sierpnia przez Rosję posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ żadne państwo nie poparło propozycji RF „użycia natychmiastowych środków z nadania rosyjskiej pomocy humanitarnej mieszkańcom wschodu Ukrainy w asyście przedstawicieli Czerwonego Krzyża”.

Inni członkowie Rady zdziwił fakt, że „Rosja zwołuje ich na omówienie kryzysu humanitarnego, która ona sama stworzyła” - skomentował przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Natomiast Oleksander Pawłyczenko przedstawiciel Ukrainy w ONZ  dodał: „Proponujemy Rosji zaniechania wysyłki na tereny ukraińskie najemników i broni oraz zaprzestania kontynuowania destabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej”,

Wszyscy obecni na wtorkowym posiedzeniu RB ONZ wyrazili niepokój w związku z celowym niszczeniem infrastruktury Donbasu, porwaniami i mordowaniu ludzi przez prorosyjskich terrorystów, na kontrolowanym przez nich terytorium.

Redakcja

GK

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.