Wiadomości z Ukrainy

Źródło - dpsu.gov.ua

Źródło - dpsu.gov.ua

Ukryty rurociąg długością ponad 400 metrów znaleźli nad Dniestrem ukraińscy pogranicznicy. Przemytnicy, sądząc ze specyficznego zapachu, używali go do przepompowywania spirytusu z mołdawskiego brzegu rzeki Dniestr na ukraiński.

20 grudnia podczas rutynowej kontroli strefy nadgranicznej żołnierze znaleźli plastikową rurę, która zaprowadziła ich na brzeg rzeki, niedaleko Mohylewa Podolskiego.

O próbie przemytu spirytusu natychmiast poinformowano kolegów z mołdawskiej Straży Granicznej. Plastikowa rura została demontowana.

Słowo Polskie, 22.12.14 r.

Źródło - www.ogo.uaKatastrofalną sytuację z dostawami elektryczności na Ukrainie odczuł także cały półwysep krymski. Dostawy prądu obniżono drastycznie. W Sewastopolu i Symferopolu prąd wyłączany jest cztery razy dziennie po dwie godziny.

Krym na 70% jest uzależniony od dostaw energii elektrycznej z Ukrainy. Spożywając 1200 megawatów dziennie (dla przykładu miasto Winnica spożywa 500 megawatów), władze Krymu nie są w stanie korzystać z elektryczności, generowanej przez rosyjskie elektrownie, bowiem infrastruktura półwyspu jest w 100% orientowana na Ukrainę. To dotyczy zarówno dostaw żywności, gazu, paliwa, elektryczności, wody pitnej i wszystkiego innego...

Władze w Moskwie obiecały doprowadzić do Krymu podwodne linie elektryczne, lecz w związku z problemami gospodarczymi, które przeżywa teraz państwo rosyjskie, szanse na rychłe realizacje tego planu są znikome, tak samo, jak i budowa mostu, łączącego półwysep krymski z Krasnodarskim Krajem.

Jedyne, co potrafili zdziałać władze Rosji – przekazali z federalnego budżetu 2 mlrd rubli na zakup generatorów elektrycznych dla Krymu.

Słowo Polskie, 21.12.14 r.

 

Źródło - 5.ua

Ukraińscy woluntariusze nie przestają zadziwiać i ze starej przyczepy wojskowej zrobili mobilną pralnię – wystarczy tylko wlać do zbiornika wodę i podłączyć generator elektryczny, a zabłocone mundury i pościel zostaną wyprane w sześciu pralkach, które znajdują się w jej środku.

Nowy wynalazek na razie przechodzi testy, po czym zostanie dopracowany i wysłany do strefy przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej. Pierwsze mobilne pralnie trafią do jednostek, należących do 79. oddzielnej brygady desantowej oraz do brygady piechoty morskiej.

Słowo Polskie, 20.12.14 r.

Źródło - http://ua.comments.ua19 grudnia, w dniu kiedy chrześcijanie obrządku wschodniego wspominają Św. Mikołaja, do Charkowa przybył konwój z polską pomocą humanitarną.

50 TIR-ów, załadowanych łóżkami, jedzeniem, odzieżą, grzejnikami i śpiworami, po długiej podróży dotarł na wschód Ukrainy. Do miasta, gdzie mieszka najwięcej uciekinierów z Donbasu.

Ogólna wartość pomocy humanitarnej, organizowanej ze środków polskiego rządu, za pośrednictwem polskiego MSZ, wynosi ponad 1 milion USD. 150 ton łóżek dla obozu uchodźców „Romaszka” w Charkowie, kurtek zimowych, grzejników, jedzenia, pampersów i wiele innego – zostaną przekazane ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi oraz miejscowym organizacjom społecznym i wolontariuszom. Ci, z kolei, przekażą pomoc bezpośrednio uciekinierom ze strefy, okupowanej przez prorosyjskich separatystów.

Zgłoszenia do udziału w konkursie, dotyczącego przekazywania polskiej pomocy humanitarnej na Ukrainie, złożyły także organizacje z innych regionów tego państwa. Znaczna ilość przesiedleńców z Doniecka i Ługańska, a także z Krymu, trafiła do Winnicy, Chmielnickiego, Lwowa i Żytomierza. Lecz tym razem polskie władze zdecydowały, że wschód w danej sytuacji bardziej tej pomocy potrzebuje.

Słowo Polskie, 19.12.14 r.

Źródło - PAPPo spotkaniu z Bronisławem Komorowskim prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystąpił w polskim Sejmie przed posłami i senatorami. Twierdził, że Ukraińcy w ostatnich wyborach pokazali, że nie popierają  nacjonalistów. A Polacy, według Pana Poroszenki – już nie kierują się pamięcią o krzywdach z przeszłości, chociaż o nich nie zapominają.

Najgłówniejszy apel – prośba wsparcie Polski na drodze  do integracji w  struktury euroatlantyckie, wspomożenie „tonącej” gospodarki ukraińskiej o 15 mlrd Euro a także wyznanie ukraińskich żołnierzy, wojujących na wschodzie Ukrainy z Rosjanami I prorosyjskimi terrorystami, “obrońcami granic cywilizowanej Europy”.

Dlaczego Poroszenko wybrał Warszawę I polski parlament, żeby oświadczyć, a nawet „zagwarantować”, że Ukraina rezygnuje z obecnego statusu państwa neutralnego, funkcjonującego poza blokami? Na mocy ustawy, podpisanej przez Janukowicza w 2010 roku, Ukraina stała się formalnie państwem neutralnym. Nie aspirowała wtedy do NATO, choć Sojusz Północnoatlantycki otworzył dla niej drzwi i deklarował zaproszenie. Ówczesne władze zrezygnowały z tej szansy. Neutralność, niestety, nie zapewniła Ukrainie bezpieczeństwa, ani nie zagwarantowała integralności. Rosjanie wkroczyli na Krym, wsparli separatystów  na Donbasie, pogwałcili prawo międzynarodowe, choć tak niedawno w memorandum budapeszteńskim sami gwarantowali nienaruszalność ukraińskich granic.

18 grudnia w Brukseli odbywa się szczyt UE, poświęcony udzieleniu kolejnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Czy pomoże wystąpienie Poroszenki w polskim Sejmie uzyskać dodatkowe fundusze dla wsparcia tracącej na wartości hrywny?

Słowo Polskie, 18.12.14 r.

Źródło - ridus.ruW wywiadzie dla polskich mediów Bronisław Komorowski zaznaczył, że „Polska jest otwarta do dialogu w sprawie sprzedaży broni palnej Ukrainie. Państwo ukraińskie nie jest związane żadnymi sankcjami, czekam tylko na odpowiedni krok z jego strony”.

W rozmowie z przedstawicielem Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie RP, która odbyła się 13 grudnia w Winnicy, okazało się, że strona ukraińska jeszcze ani razu nie zwróciła się do władz RP z prośbą o sprzedaż czy przekazanie jej nowoczesnej broni dla celów walki z prorosyjskimi terrorystami na wschodzie Ukrainy. Faktem jest, iż Rosjanie dysponują dużo nowocześniejszymi wzorcami karabinów snajperskich, zdolnych likwidować cel nawet z odległości 1,5 km, kiedy Ukraińcy, strzelający z karabinu SWD wzorca 1958 roku, są trzykrotnie mniej efektywniejsi.

Polski prezydent potwierdził wypowiedziane wcześniej słowa przez ministra spraw zagranicznych rządu polskiego o braku embarga na dostarczenie broni na Ukrainie. Trzeba tylko, żeby ostatnia była w tym zainteresowana.

Słowo Polskie, 17.12.14 r.

Źródło - tsn.ua

- Lotnisko im. Prokofiewa w Doniecku, którego już od 6 miesięcy bronią ukraińscy żołnierze, stało się następcą słynnego „Stalingradu”, po bezskutecznych szturmach którego zaczął się odwrót wojsk nazistowskich z ZSRS – uważa głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wiktor Mużenko.

Ten strategiczny punkt, według generała, pozwala ukraińskiej armii kontrolować część terytorium Doniecka i w razie potrzeby szybko przystąpić do ofensywy przeciwko prorosyjskim terrorystom.

W przeciągu ostatnich kilku tygodni w donieckim lotnisku przeprowadzono rotację oddziałów wojskowych. Nie zważając na próby Rosjan i separatystów odciąć kanały dostarczania broni, amunicji i żywności, ta wciąż nadchodzi i pomaga „cyborgom” przetrwać kolejne ataki w czasie tak zwanego „rozejmu”.

Generał Mużenko podkreślił także, że w pobliżu ukraińskich granic stacjonuje ponad 50 tys. rosyjskich żołnierzy, a w strefie przeprowadzenia operacja antyterrorystycznej przeciwko Ukraińcom walczy ich do 10 tysięcy.

Słowo Polskie, 17.12.14 r.

Źródło - FB

Rada Miasta Lublina zgodziła się na postawienie przy ul. Ruskiej, w pobliżu prawosławnej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego pomnik, który ma upamiętniać ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33.

Nie wszyscy Polacy pozytywnie ocenili tą inicjatywę. Niektórzy na forach w sieciach społecznościowych żądają w zamian od Ukrainy pozwolenia na postawienie w tym państwie pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu w latach 1943-44.

Słowo Polskie, 17.12.14 r.

Źródło - unian.uaW Winnicy niedługo można będzie mówić o „grafiku włączeń” prądu a nie jego braku w poszczególnych dzielnicach miasta.

15 i 16 grudnia prąd wyłączano dwa razy po dwie godziny dziennie. Tylko szpitale i najważniejsze urzędy nie skarżą się na brak światła, reszta zwykłych mieszkańców siedzi wieczorem przy świeczkach bez Internetu i telewizora.

Najgorzej sytuacja wygląda w domach prywatnych, którzy są uzależnieni na 100% od dostaw prądu. Nowoczesne kotły gazowe nie działają bez elektryczności, z kranu nie cieknie woda (nie działa elektryczna pompa) a temperatura w przeciągu 2-3 godzin może spaść nawet o 5 stopni.

Na szczęście temperatura na przełomie połowy grudnia waha się w okolicach 0 stopni i tylko w nocy na Podolu pojawiają się lokalne przymrozki.

Słowo Polskie, 16.12.14 r.

 

Źródło - unian.ua

Po naradzeniu się z ekspertami burmistrz miasta Kijowa Witalij Kliczko poinformował społeczność, że spalony podczas rewolucji Dom Związków Zawodowych trzeba będzie rozebrać w związku z zagrożeniem jego zawalenia się.

- W najbliższych dniach zostanie podjęta ostateczna decyzja. Według poprzednich badań ten budynek został na tyle uszkodzony, że rekonstrukcja wydaje się nie mieć sensu. Trzeba będzie go rozebrać i wybudować nowy – powiedział Witalij Kliczko, który był jednym z liderów Majdanu w Kijowie.

Lecz, jak zaznaczył burmistrz Kijowa, to pytanie nie jest pilne, bowiem władze Kijowa nie mają na razie pieniędzy na budowę nowego Domu Związków Zawodowych.

Słowo Polskie, 15.12.14 r.

Źródło - unian.ua12 grudnia od godziny 22.00 zostały wstrzymane wszystkie loty do najważniejszych miast na wschodzie Ukrainy. Oficjalny komunikat na ten temat wygłosił przewodniczący Głównej Awiacyjnej Służby Denys Antoniuk.

Urzędnik nie podał dokładnej przyczyny zakazu lądowania w Zaporożu, Dniepropietrowsku oraz Charkowie, lecz wspomniał o „kwestiach, związanych z bezpieczeństwem”.

Loty do innych miast – Odessy, Lwowa oraz Kijowa odbywają się bez zakłóceń.

Słowo Polskie, 13.12.14 r.

 

Źródło - zbroya.infoPomoc militarną na kwotę rzędu 350 mln USD mogą przekazać Stany Zjednoczone dla Ukrainy, jeżeli Kongres w ślad za Senatem oraz prezydent Obama zgodzą się na  inicjatywę wsparcia ukraińskiej armii poprzez nadanie jej nowoczesnej broni.

Kolejnym ważnym osiągnięciem jest uwzględnienie w wyżej wymienionej ustawie wzmianki o nadaniu Ukrainie statusu „sojusznika USA bez członkostwa w NATO”.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko przywitał uchwalenie przez Senat USA „Aktu poparcia dla swobody na Ukrainie”, przypominając, że ten dokument został zarejestrowany w amerykańskim parlamencie podczas jego wizyty do Waszyngtonu kilkoma miesiącami wcześniej.

Słowo Polskie, 12.12.14 r.

Źródło - unian.uaUkraiński rząd rekomenduje skrócić termin obowiązkowego nauczania w ukraińskich szkołach ogólnokształcących z 11 do 9 lat.

Jednym z celów, prześladowanych przez urzędników, jest optymizacja wydatków na oświatę, drugim – dostosowanie systemu ukraińskiej edukacji do standardów unijnych. Odpowiedni zmiany do ustawodawstwa przygotowało Ministerstwo Finansów Ukrainy.

Na Ukrainie dzieci rozpoczynają naukę w wieku 6-7 lat i kończą ją w 17-18 lat. W innych krajach sytuacja wygląda następująco: według UNESCO w Austrii, Czechach, Serbii, na Białorusi, w Grecji, Chorwacji, Czarnogórze, Słowenii, Chinach, Japonii, Izraelu obowiązkowa edukacja obliguje chodzenia do szkoły dzieci w wieku od 6 do 15 lat. W Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Włoch, Kanady – dzieci muszą chodzić do szkoły od 6 do 15 lat, w Gruzji – od 6 do 12 lat.

Słowo Polskie, 11.12.14 r.

Źródło - depo.uaPodczas spotkania ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki z premierem Australii Toni Ebbottem, które odbyło się w ramach dwudniowej wizyty Ukraińca do tego kraju, Ebbott poinformował o przekształceniu tymczasowego dyplomatycznego przedstawicielstwa Australii w Kijowie w ambasadę, uroczyste otwarcie której jest zaplanowane na luty 2015 roku.

Petro Poroszenko, który przybył do Australii 10 grudnia, odwiedzając kolejno Melbourne, Kanberrę oraz Sydney nie zapomniał także o swoich rodakach, mieszkających w tym kraju.

W pierwszym dniu wizyty wziął udział w Mszach świętych, które odbyła się w jednej z cerkwi grekokatolickich oraz katedrze Św. Piotra i Pawła w Melbourne. Prezydent także podziękował ponad 40 tys. mieszkającym w Australii Ukraińcom za aktywne akcje protestu podczas ostatniego szczytu G20 z hasłami „Putin, precz z Ukrainy” i zaznaczył, że „Ukraina przeżywa teraz najtrudniejszy okres w swojej historii”.

Słowo Polskie, 11.11.14 r.

Źródło - vgolos.com.ua

Gospodarstwa rolne Krymu są w stanie wyprodukować rocznie tylko dwa kilogramy winogron na jednego mieszkańca półwyspu. 80% tych owoców, wyhodowanych na jego terytorium, trafia do produkcji win.

To, że Krym nie jest w stanie poradzić z własnymi problemami bez Ukrainy, świadczy nie tylko brak wody na półwyspie, przez co w roku bieżącym odnotowano absolutny nieurodzaj ryżu. Można mieć pewność, że bez wsparcia z zewnątrz Krym nie da rady funkcjonować, jak oddzielna i niepodległa jednostka administracyjna.

- Przez najbliższe kilka lat nawet nie ma co marzyć o eksporcie naszej produkcji – twierdzi dyrektor Instytutu Rolnictwa Krymu Władimir Pasztiecki – Myślę, że nie będziemy w stanie nakarmić winogronami czy jabłkami nawet samych siebie, nie mówiąc już o gościach.

Słowo Polskie, 10.12.14 r.

Źródło - economics.unian.uaPo sześciu miesiącach przerwy rosyjski „Gazprom” wznowił eksport gazu na Ukrainę.

Blisko 43,5 metrów sześciennych dziennie – takie ilości gazu będą pobierane przez „Ukrtransgaz” z gazociągów, dostarczających „błękitne paliwo” do krajów Europy. Wieczorem 6 grudnia ukraiński „Naftogaz” przelał Rosjanom 378 mln USD zaliczki za 1 miliard m3 gazu ziemnego. Dzień później w „Gazpromie” potwierdzono wpłynięcie pieniędzy na ich konto.

Oficjalny przedstawiciel „Gazpromu” Sergiej Kuprijanow powiedział, że najpóźniej za 48 godzin dostawy gazu zostaną wznowione.

Tymczasem rosyjski rubel znów stracił na wartości, nie zważając na interwencję Banku Rosji. 9 grudnia amerykański dolar kosztował na giełdzie 54,18 rosyjskich rubli.

Słowo Polskie, 09.12.14 r.

GK

Źródło - hotelvarsavia.blogspot.comOkazuje się, że Ukraina nie produkuje jabłek w takiej ilości, która jest zdolna zaspokoić własne potrzeby tego państwa. Od lata do końca jesieni Ukraina importowała z Mołdawii ponad 6 tys. ton jabłek – 55% od ogólnej ilości, resztę zawieziono z innych państw.

Od października Ukraińcy bardziej aktywnie zaczęli kupować jabłka z Polski. W październiku import mołdawskich jabłek spadł do 1,3 tys. ton, polskich – lekko przewyższył tą ilość.

Przez rosyjskie embargo Polska poniosła znaczne straty, związane z utratą największego rynku zbytu dla swojej produkcji rolnej. Ale sankcje Putina posłużyły jako bodziec do poszukiwania nowych rynków. Jabłka z Podkarpacia i Mazowsza pojechały także na Ukrainę.

Słowo Polskie, 08.12.14 r.

GK


Zdjęcie z pierwszego jarmarku organizowanego przez polskich dyplomatów we Lwowie. Na fotografii - Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd z małżonką Beatą oraz oraz Konsul Honorowa Węgier Larysa Malech. Źródło: lwow.msz.gov.pl

Trzeci rok z rzędu Konsulat Generalny RP we Lwowie organizuje jarmark, na którym pracownicy tej polskiej placówki dyplomatycznej zbierają pieniądze na rzecz pomocy dzieci z chorobami nowotworowymi oraz funduszowi charytatywnemu „Dajmy nadzieję”, opiekującego się takimi dziećmi.

Na początku grudnia cały teatr im. Marii Zańkowieckiej był zastawiony stoiskami, przy których można było nabyć choinkowe ozdoby, zabawki, upominki oraz polskie słodycze.

Pieniądze, otrzymane ze sprzedaży, przeznaczymy na pomoc dzieciom, chorym na raka. W naszej imprezie tradycyjnie wzięli udział nie tylko konsulowie, ale także ich żony i dzieci – opowiedziała o przedsięwzięciu rzeczniczka lwowskiego KG Alina Sawicka.

Pierwszy podobny jarmark charytatywny odbył się we Lwowie dwa lata temu. Od tego czasu „jarmark konsularny” cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców oraz gości tego miasta. W ramach imprezy zorganizowano także rozmaite warsztaty oraz przedstawienia teatralne.

Słowo Polskie, 07.12.14 r.

GK

Blisko 1000 protestujących zebrało się 6 grudnia pod ścianami winnickiej Administracji Obwodowej, by zaprotestować przeciwko powrotu do władzy „regionałów” - dawniej członków zbrodniczej Partii Regionów, dzisiaj członków nowych formacji politycznych, które powstały na ruinach byłej siły politycznej Janukowicza.

Po Rewolucji Godności nowym przewodniczącym Rady Obwodowej został oddelegowany przez Majdan Serhij Swytko. Członkowie Partii Regionów, stanowiący większość w tym organie władzy, napisali wnioski o wyjście z partii i utworzyli nowe ruchy polityczne, tak czy inaczej związani ze sobą. Kiedy Janukowicz i jego ministrowie uciekli do Rosji, winniccy „regionałowie” bojkotowali posiedzenia Rady Obwodowej. Działo się to do 6 grudnia, gdy przy cichym poparciu przewodniczącego Administracji Obwodowej Anatolija Olijnyka zaplanowali by usunąć Swytka, jako niewygodną dla nich osobę i, podobnie do działań w 2010 roku, wybudować własny pion władzy obwodowej, by w najbliższych tygodniach uchwalić budżet w takiej samej skorumpowanej formie, która istniała do dziś.

Tego samego dnia zdeterminowani członkowie winnickiego Majdanu, którzy do wiosny walczyli o wolność u siebie oraz w Kijowie, zdecydowali by stanąć w obronie Swytka oraz nie dopuścić do ponownej uzurpacji władzy przez byłych towarzyszy Janukowicza. Przed Administracją Obwodową powitało ich blisko 200 milicjantów, nie tylko z Winnicy, samochody opancerzone oraz zablokowane drzwi.

Po trzech godzinach starć, wybuchów granatów szumowych i dymnych, kilkakrotnego pobicia protestujących przez milicjantów, funkcjonariusze ustąpili. Działo się to w tym samym czasie, kiedy przewodniczący Rady Obwodowej miał doprowadzić do głosowania za swoją dymisję. Pod presją tłumu przedstawiciele starej władzy uciekli z sali obradowej a protestujący weszli do budynku i ogłosili o decyzji doprowadzenia do nowych przedterminowych wyborów do Rady Miasta i Obwodu.

Podczas starć milicji z protestującymi 10 osób zostało lekko rannych, dwóch trafiło na posterunek.

Słowo Polskie. 06.12.14 r.

GK

 

Źródło - tsn.ua

Kolejne posiedzenie w sprawie pielęgniarki-sadystki z Czugujewa (obw. Charkowski) odbyło się 5 grudnia w Dzierżyńskim sądzie rejonowym miasta Charkowa.

Podczas rozprawy sędzia wysłuchał pobitego 13 kwietnia przez tłum prorosyjskich aktywistów Wołodymyra Silewycza oraz zbadał dowody, utrwalone na filmie wideo. Na nim dobrze widać, jak pracowniczka służby medycznej kopie nogami leżącego i rannego chłopca. Jedynie interwencja pogotowia ratunkowego przeszkodziła dalszemu znęcaniu się nad zwolennikiem Rewolucji Godności w przejściu podziemnym w pobliżu stacji metra „Uniwersytet”.

53-letnia pielęgniarka została rozpoznana dzięki wideo, które pojawiło się na Youtube i skazana na dwumiesięczny areszt domowy. Oldze Worżeinowej grozi do 4 lat więzienia.

Słowo Polskie, 06.12.14 r.

GK


Źródło - news.online.uaNowy minister polityki socjalnej Pawło Rozenko podsumował straty, które ponieśli ukraińscy emeryci oraz inne osoby, korzystający ze świadczeń socjalnych państwa ukraińskiego (rodziny wielodzietne, ludzie z ograniczonymi możliwościami fizycznymi i inni).

- W przeciągu ostatnich miesięcy prorosyjscy terroryści obrabowali 20 samochodów bankowych, kradnąc ponad 100 milionów hrywien. Podczas takich napadów giną nasi ekspedienci. Dlatego musieliśmy zaprzestać przekazywania gotówki na tereny okupowane przez separatystów – twierdzi Rozenko.

Od 1 grudnia ukraińskie władze nie dostarczają pieniędzy do miast, znajdujących się w strefie okupacji. Miejscowi, którzy wcześniej popierali DRL i LRL, wyjeżdżają do sąsiadujących z ich miejscowościami miast, kontrolowanych przez siły rządowe, gdzie z bankomatów pobierają należne emerytury i w ukraińskich urzędach załatwiają inne formalności. Władze tzw. republik ludowych nie dotrzymują obietnic, na Donbasie trwają bunty głodowe.

Słowo Polskie, 05.12.14 r.

GK

Źródło - unian.ua

46% straciła na wartości ukraińska hrywna od początku 2014 roku wskutek rozgałęzionego systemu korupcji, który zaprowadził reżim Janukowicza oraz wojny na wschodzie Ukrainy. W ślad za hrywną w zastraszającym tempie spada także wartość rosyjskiego rubla – 39% w skali roku.

Wszystkie inne „słabe” waluty są daleko w tyle: gański sedi – 26%, Argentyńskie peso – 24%.

Kurs rosyjskiej waluty wobec dolara i euro jest bezpośrednio związany z ceną ropy i gazu na światowych rynkach, bowiem budżet Federacji Rosyjskiej jest uzależniony od sprzedaży surowców na tyle, że od kilkunastu ostatnich lat rosyjski rząd prawie nie inwestuje w te dziedziny własnej gospodarki, które wykorzystują intelektualne możliwości narodu.

Słowo Polskie, 04.12.14 r.

GK

Źródło - unian.ua

Międzynarodowa, niezależna, pozarządowa organizacja Transparency International (TI), badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, umieściła Ukrainę na 33 miejscu na liście najbardziej skorumpowanych państw świata.

Dodatkowo jednak odnotowała postępy w zwalczaniu korupcji przez ostatni rok – wywieranie mniejszej presji biurokracji na biznes; operacje eksportu i importu uwalniają się z sideł łapówkarstwa.

33 miejsce (142 według rankingu najmniej skorumpowanych państw) Ukraina podzieliła z Ugandą oraz Wyspami Komorskimi. Przyczyna, dlaczego tak wolno idą postępy na Ukrainie, chowa się w korupcyjnych schematach, otrzymanych w spadek od wszystkich rządzących reżimów, zaczynając od 1991 roku. Ostatnie zmiany w ustawodawstwie nie przyniosły jak na razie widocznych rezultatów.

Rekomendacje TI dla Ukrainy:

- Uchwalić poprawki o ustawach antykorupcyjnych, uruchomić nowe organy, odpowiadające za zwalczanie korupcji,
- Uchwalić ustawy o pełnej przeźroczystości finansów partii politycznych oraz kampanii wyborczych,
- Opierając się o Antykorupcyjną strategię Ukrainy opracować szczegółowy plan ze zwalczania korupcji, do którego realizacji dołączyć społeczność i media,
- Ujawnić dane rejestrów rolnych oraz nieruchomości,
- Rozpocząć regularne kontrole pracowników służb państwowych, zestawiając ich styl życia z zadeklarowanym mieniem i dochodami.

Słowo Polskie, 03.12.14 r.

GK

Źródło - styknews.info

2 grudnia Rada Najwyższa zagłosuje za nowy skład ukraińskiego rządu. Nowa koalicja obecnie liczy ponad 300 członków przy niezbędnej minimalnej ilości blisko 230, dlatego głosowanie jest konieczne. Premierem po raz drugi wybrano Arsenija Jaceniuka.

Na stanowiska ministrów pretendują:

- Wiaczesław Kyryłenko (minister ds. polityki humanitarnej), deputowany od „Frontu Ludowego”, były deputowany od „Bat'kiwszczyny”,
- Natalia Jareśko (minister finansów), dyrektor firmy „Horizon Capital”, osoba z bliskiego otoczenia Prezydenta Poroszenki,
- Wołodymyr Demczyszyn (minister energetyki), prezes Komisji Narodowej w dziedzinie energetyki, osoba z bliskiego otoczenia Walerii Gontariewoj i Prezydenta Poroszenki,
- Ajwaras Abromawiczus (minister rozwoju ekonomicznego), współwłaściciel szwedzkiej IK East Capital, osoba z bliskiego otoczenia Prezydenta,
- Oleksij Pawłenko (minister polityki rolnej), były dyrektor sieci sklepów RTV i AGD „Foxtrot”, osoba z bliskiego otoczenia Andrija Sadowoho,
- Andrij Pywowarskyj (minister infrastruktury), dyrektor grupy „Kontinium”,
- Pawło Rozenko (minister polityki socjalnej), deputowany do RN, osoba z bliskiego otoczenia Piotra Poroszenki,
- Gennadij Zubko (minister rozwoju regionalnego), pierwszy zastępca przewodniczącego Administracji Prezydenta, osoba z bliskiego otoczenia Piotra Poroszenki,
- Jurij Stec (minister informacji), deputowany z Bloku Piotra Poroszenki,
- Pawło Petrenko (minister prawa), pozostaje na tym samym stanowisku, osoba z bliskiego otoczenia Arsenija Jaceniuka,
- Arsen Awakow (minister spraw wewnętrznych), pozostaje na tym samym stanowisku, osoba z bliskiego otoczenia Arsenija Jaceniuka,
- Serhij Kwit (minister edukacji i nauki), pozostaje na tym samym stanowisku, osoba z bliskiego otoczenia Piotra Poroszenki,
- Euhen Nyszczuk (minister kultury), pozostaje na tym samym stanowisku, przedstawiciel Majdanu,
- Oleksander Kwitaszwili (minister ochrony zdrowia), były minister ochrony zdrowia w Gruzji,
- Igor Żdanow (minister ds. młodzieży i sportu), prezydent analitycznego centrum „Polityka otwarta”, osoba z bliskiego otoczenia Julii Tymoszenko.

GK

Źródło - Reuters

Kolejny „konwój humanitarny” z Rosji 30 listopada rozładował swój ładunek na Donbasie i o 21:16 czasu miejscowego powrócił na terytorium FR.

Obserwatorzy OBWE odnotowali, że oprócz 21 tradycyjnych „białych” ciężarówek na Donbas wjechało osiemnaście samochodów z paliwem oraz „cztery samochody eskorty”.

Do sieci trafiło wideo z rozładowywania rosyjskich ciężarówek. Widać na nim niezidentyfikowane czarne skrzynie na tle supermarketu z ukraińską nazwą w którymś z miast Donbasu.

Słowo Polskie, 01.12.14 r.

GK

 

Źródło - pap.pl427 posłów powiedziało „Tak” dla głębszej integracji Ukrainy w gospodarcze i polityczne struktury Unii Europejskiej. 28 listopada w ślad za Rumunią, Łotwą, Litwą, Bułgarią, Maltą, Słowacją, Węgrami, Estonią oraz Szwecją Polacy włączyli Ukraińcom „zielone światełko” na początku trudnej drogi reform i dostosowania ukraińskiego prawa do standardów unijnych.

Jedynym kto sprzeciwił się ratyfikacji umowy był Roman Kotliński, były ksiądz rzymskokatolicki, podejrzany o związki z SB w czasach PRL.

Umowę ratyfikował także Parlament Europejski. Aby porozumienie weszło w życie, muszą to zrobić wszystkie inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Słowo Polskie, 28.11.14 r.

GK

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.