Wiadomości z Ukrainy

Źródło: rian.com.uaNa początku marca w stolicy Polski odbędzie się pierwsze po długiej przerwie posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego ds. relacji między obu krajami.

Taką decyzję podjęli w sobotę 13 lutego prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy - Petro Poroszenko w Monachium.

- Spotkamy się z naszymi partnerami ukraińskimi, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego, tak ustalili prezydenci podczas rozmowy – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Decyzja w sprawie wykorzystania podobnego formatu dialogu zapadła jeszcze w grudniu podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Ze strony polskiej komitetowi ma przewodniczyć Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew. Szczerski powiedział, że komitet ma się zająć współpracą na poziomie politycznym, „szerszymi kwestiami społecznych kontaktów”, w tym kwestią dialogu historycznego. Szczerski dodał, że ze strony polskiej i ukraińskiej w spotkaniu wezmą udział także członkowie rządu i ośrodków analitycznych.

Szefowie Polski i Ukrainy spotkali się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Rozmowa prezydentów dotyczyła rozwoju wydarzeń na Ukrainie, wynikających z „Mińska-2”, zmian ustrojowych w tym państwie i in. Prezydenci ustalili, że w 2016 r. powinno dojść do posiedzenia międzyrządowej komisji ukraińsko-polskiej ds. współpracy gospodarczej. W rozmowie Poroszenka i Dudy poruszono również temat działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej LITPOLUKRBRIG.

Petro Poroszenko podziękował Polsce za poparcie w sprawie wprowadzenia reżimu bezwizowego między Ukrainą a Unią Europejską. Strona ukraińska potwierdziła, że posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego odbędzie się 3-4 marca.

Słowo Polskie, 14.02.16 r.

Źródło: tyzhden.ua

W porównaniu z grudniem 2015 roku ilość chętnych, którzy chcą podpisać kontrakt z ukraińskimi Siłami Zbrojnymi zwiększyła się dwudziestokrotnie. Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Wiktoria Kusznir poinformowała o 6 tysiącach nowych rekrutów, którzy zgłosili się do komisariatów z przekonaniem, że służba w wojsku to ich życiowe powołanie.

Głównym powodem prawdopodobnie posłużyło dwukrotnie podwyższenie płac zwykłym szeregowcom i oficerom zaczynając od stycznia 2016 r. Zamiast 2,4 tys. hrywien starszy szeregowy będzie otrzymywał ponad 7 tys. (1 tys. zł), co przewyższa średnie zarobki na Ukrainie o 30 proc.

Słowo Polskie, 12.02.16 r.

Źródło: from-ua.comW pierwszym miesiącu roku amerykańska waluta nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem ze strony osób fizycznych na Ukrainie. Miejscowe banki raportują o czterokrotnie niższym poziomem sprzedaży waluty w porównaniu z jej kupnem.

Jednym z powodów tak niskiego zainteresowania ukraińskich obywateli kupowaniem dolarów jest obowiązek legitymowania się podczas operacji walutowych oraz aktywnie funkcjonujący czarny rynek walutowy. Wielu mieszkańców Ukrainy ma znajomych wśród handlarzy dolarami (tzw. „walutczyki”), Euro i w ostatnich dwóch latach – także polskimi złotymi, którzy oferują nieco korzystniejszy kurs, niż w banku bez potrzeby ujawniania danych osobistych.

W 2015 roku banki sprzedały ukraińskim obywatelom obcą walutę na kwotę 1,55 mlrd USD.

Słowo Polskie, K.B.,  11.02.16 r.

Drogowskaz przed wioską Lenino na Krymie

Przewodniczący Medżlisu krymskotatarskiego narodu Refat Czubarow spotkał się z dyrektorem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyrem Wiatrowiczem w sprawie dekomunizacji nazw miejscowości oraz ulic na półwyspie krymskim.

W większości wypadków trudno liczyć na wiarogodny głoś mieszkańców przez to, że na Krymie nie ma możliwości przeprowadzenia niezależnych debat publicznych przez rosyjską okupację. Dlatego Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poprosił o pomoc Medżlis.

- Dzisiaj mieszkańcy Krymu porównują obecny stan z okupacją sowiecką. Prawie wszystkie koszmary totalitaryzmu powróciły wraz z rosyjską okupacją. Ludzie ze strachu donoszą jeden na drugiego. Funkcjonariusze w każdej chwili mogą wedrzeć się do świątyni, jak to było za komuny – mówił Refat Czubarow.

- Dekomunizacja to początek deokupacji Krymu – mówił Wiatrowicz. Fachowcy z Instytutu prowadzą prace badawcze aby odnaleźć historyczne nazwy, które istniały przed przewrotem bolszewickim na półwyspie. Prawdopodobnie dojdzie do „zaocznej” zmiany nazewnictwa, kiedy na ukraińskich mapach zamiast Lenino pojawi się „Siedem krynic”, zgodnie z tym, jak ta miejscowość nazywała się przed 1957 rokiem.

Słowo Polskie, 10.02.16 r.

Źródło: www.network54.com7 lutego lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew przekazał ministrowi obrony Ukrainy Stepanowi Połtorakowi list od jego tureckiego kolegi, w którym Turcy zapewniają o rozpatrzeniu możliwości przekazania Ukrainie broni, produkowanej w Turcji.

- Możecie oczekiwać w najbliższym czasie wizyty tureckiej delegacji na Ukrainie. Musimy także rozumieć, że nadanie Ukrainie broni z kontyngentu NATO musi być uzgodnione z dowództwem Paktu Północnoatlantyckiego – powiedział.

Od momentu zestrzelenia rosyjskiego bombowca nad Turcją Ukraińcy zaczęli otwarcie sympatyzować z tureckimi władzami, które zadeklarowały, że powtórzą to samo w wypadku powtórki wtargnięcia rosyjskich sił powietrznych w ich przestrzeń powietrzną.

Słowo Polskie,K.B.,  10.02.16 r.

Zdjęcie: http://dpsu.gov.uaFunkcjonariusze Straży Granicznej w obwodzie winnickim zatrzymali autobus relacji „Mohylew Podolski – Chmielnicki”, w bagażniku którego znaleziono przemycone z Mołdawii 2 tys. paczek papierosów „Military” i „JOC”. Skonfiskowane papierosy nie miały przyklejonych akcyz, czyli trafiły na teren Ukrainy nielegalnie.

Na Bukowinie Straż Graniczna w lesie, graniczącym z rumuńską strefą graniczną (Krasnoilsk), odnalazła schowek, w którym przemytnicy ukryli 15 tys. paczek papierosów „Rothmans” i „Marlboro”. Ten towar wkrótce miał trafić do Rumunii.

Kolejna akcja przyłapania przemytników na gorącym, odbyła się na ukraińsko-węgierskim przejściu granicznym “Łużanka”. Obywatel Węgier próbował ukryć we własnej osobówce prawie 8 tys. paczek papierosów. W tym celu zainstalował w samochodzie podwójne dno, gdzie umieścił kontrabandę.

Także na Bukowinie na terenie strefy „Selatyn” funkcjonariusze czerniowieckiego oddziału SG zatrzymali 37-letniego bukowińca, który planował przemycić 8 tys. paczek papierosów do Rumunii. Wszystkie papierosy zostały skonfiskowane.

Przemyt papierosów oraz alkoholu z Ukrainy do Polski i krajów Unii oraz z Mołdawii do Ukrainy jest bardzo popularnym źródłem dochodu dla rodzin mieszkających w strefie nadgranicznej. Obecnie do przemytu dołączyło już „trzecie pokolenie mrówek” po rozpadzie ZSRS (mrówkami na przejściu granicznym Szegini-Medyka nazywają osoby, które po kilka razy noszą papierosy i wódkę do Polski). Średnio paczka papierosów kosztuje na Ukrainie 3-4 złote (20 hrywien), w Polsce – od 12 złotych. Podobne proporcje są w cenach na wódkę.

Słowo Polskie, dpsu.gov.ua, 09.02.16 r.

Źródło: http://news.allcrimea.netGeneratory prądu z silnikiem benzynowym i Diesla są od jesieni najpopularniejszym towarem na Krymie. W lutym wiele sklepów przeczuwając spadek zainteresowania ich kupnem na wiosnę, ogłosiły akcję wyprzedaży. Zniżka stanowi od 5 do 10 proc. od zwykłej ceny.

Z generatorów prądu na półwyspie krymskim korzystają przede wszystkim właściciele niewielkich sklepików – mały i średni biznes. Okupacyjne władze zobowiązały przedsiębiorców włączać generatory rano i wieczorem w godzinach maksymalnego spożywania prądu. Przy czym zakazano podświetlać witryny i reklamy, żeby nie „denerwować” mieszkańców blokowisk.

Z generatorów coraz częściej korzystają mieszkańcy prywatnych osiedli i mieszkań w blokach. Generatory instalowane są przeważnie na balkonach.

Zaczynając od 22 listopada na Krymie obowiązuje tryb nadzwyczajnej sytuacji przez brak dostaw prądu z Ukrainy. Ciągłe problemy i ciemne mieszkania już znudziły się Krymczanom. Przez zbytnie spożywanie prądu raz za razem pojawiają się sytuacje awaryjne.

W styczniu okupowany przez Rosję półwysep krymski był w stanie wygenerować zaledwie 30 proc. energii elektrycznej od swojego zapotrzebowania. Reszta prądu nadchodzi przez most energetyczny z Kubania oraz z dostarczonych z Rosji generatorów.

Słowo Polskie, K.B.,  08.02.16 r.

7 lutego w Odessie na Przymorskim bulwarze odbyły się zawody jeździeckie na wózkach inwalidzkich w ramach projektu „Ukraina dla każdego”.

Uczestnicy zawodów walczyli o nagrody o łącznej wartości 600 USD. Głównym celem imprezy było zwrócenie uwagi do problemów poruszania się w miejscach publicznych osób z ograniczonymi możliwościami w Odessie i ogółem na Ukrainie.

- Wskutek działań wojennych na wschodzie coraz więcej Ukraińców zostają przykuci do wózków inwalidzkich. Wracając z frontu stykają się z problemami trudnego dostępu do komunikacji miejskiej, dostania się do instytucji publicznych i innymi komplikacjami – opowiedział główny organizator Dmytro Wyczyk.

Zawody jeździeckie na wózkach przeprowadzono na Ukrainie po raz pierwszy. W Polsce są one regularnie organizowane w większych miastach.

- Przeważnie na nas zwracają uwagę tylko 3 grudnia (Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych). W inne dni roku, po prostu nie istniejemy dla społeczności i władz. Dzisiaj wreszcie pojawiliśmy się na ulicy w inny dzień. Bardzo się z tego powodu cieszymy – opowiedziała jedna z uczestniczek zawodów Olena Kowalowa.

- Jesteśmy pozbawienia możliwości chodzenia, ale nie prawa wyboru – mamy prawo odwiedzać apteki, sklepy, kafejki, ale nawet Odeski Szpital Obwodowy nie może zaoferować nam normalny wjazd – zgodnie mówili sportowcy na wózkach.

Słowo Polskie, 07.02.16 r.

Źródło: UnianKierownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Grycak złożył oficjalnie zawiadomienie prezydentowi Petrowi Poroszenko na temat odnalezienia fragmentów broni palnej, której używano podczas pacyfikacji pokojowych demonstracji w Kijowie w roku 2014.

23 karabiny Kałasznikowa były celowo uszkodzone, ich numery zostały spiłowane ale ekspertyza wykazała, że właśnie tej broni użyto przeciwko uczestnikom Majdanu w lutym 2014 r.

Słowa Grycaka potwierdził prokurator generalny Wiktor Szokin: „Śledztwo, które zostało przeprowadzone należycie i starannie dowiodło, że z tej broni zabijano majdanowców”.

Szczegóły na temat, w jakich wypadkach i kiedy ją stosowano zostaną podane już w najbliższym czasie.

W przeciągu dwóch ostatnich lat około 150 funkcjonariuszy milicji usłyszało zarzuty dokonania zbrodni podczas Rewolucji Godności na Ukrainie.

Słowo Polskie, K.B., 06.02.16 r.

W rankingu pięciu najbardziej „nieszczęśliwych” gospodarek świata znalazła się także gospodarka ukraińska.

Lista z 63 krajów powstała na podstawie prognoz ekspertów wobec inflacji i bezrobocia na rok 2016.

Pierwsze miejsce na liście zajęła Wenezuela, gdzie wzrost cen może w skali roku wynieść 152 proc a bezrobocia – o 7,7 proc. Drugie miejsce przypadło Argentynie, trzecie – Afryce Południowej.

Na czwartym miejscu Grecja, zamyka piątkę „najnieszczęśliwszych” krajów świata Ukraina.

Słowo Polskie, 05.02.16 r.

 


Niespodziewana dymisja ministra rozwoju gospodarczego Ajwarasa Abromawiczusa stała się głównym powodem do spotkania ukraińskiego prezydenta z kierownikami misji dyplomatycznych krajów tzw. „Wielkiej Siódemki”.

Kraje Zachodu i Stany Zjednoczone bardzo krytycznie potraktowały konflikt pomiędzy Litwinem z Wilna, który pracował w ukraińskim rządzie na stanowisku ministra rozwoju gospodarczego a oligarchą Igorem Kononenką z otoczenia Poroszenki. Jeden z trzech „zagranicznych” ministrów w rządzie Jaceniuka oskarżył Kononenkę o lobbowanie własnych interesów podczas wyznaczania dyrektorów strategicznie ważnych przedsiębiorstw.

Po rozmowie z Abromawiczusem, który dobrowolnie podał się do dymisji, Poroszenko zaprosił Jana Tombińskiego, przewodniczącego Przedstawicielstwa Unii Europejskiej oraz ambasadorów innych państw na spotkanie, na którym razem z premierem tłumaczył, jak dalej będą odbywały się reformy w państwie ukraińskim i co będzie dalej z resortem rozwoju gospodarczego.

Kraje Zachodu zaapelowały do ukraińskich władz, by te „pozostawiły swoje drobne nieporozumienia na rzecz kontynuowania reform i walki z korupcją”.

Słowo Polskie, K.B. 04.02.16 r.

Ceremonia przekazania dwudziestu nowoczesnych samochodów opancerzonych dla potrzeb specjalnej misji monitoringowej OBWE na Donbasie odbędzi 3 lutego w Kijowie.

Kierownik SMM na Ukranie Ertugul Apakan i naczelny przedstawiciel UE w tym kraju Jan Tombiński i przewodniczący misji Unii Europejskiej w dziedzinie reform sektora cywilnego Hugues Fantou zgłosili swój udział w uroczystości.

Obserwatorzy OBWE, którzy pilnują przestrzegania warunków mińskiego rozejmu z obydwu stron, zostali ostrzelani w pierwszych dniach lutego przez separatystów. Sztab ATO skarży się przedstawicielom UE na bierną postawę obserwatorów, znaczną część których stanowią Rosjanie wobec faktów użycia przez prorosyjskich separatystów zabronionych rodzajów broni.

Słowo Polskie, na podstawie informacji OBWE, 02.02.16 r.

Bardzo przykry wypadek stał się w nocy 31 stycznia na jeziorze, położonym pomiędzy Chmielnikiem a Winnicą. Dziewięć żubrów wbiegło na cienki lód i wpadło do wody. Tragedię zauważyli leśnicy, jednego żubra udało się uratować.

Resztę martwych żubrów wyciągnięto następnego dnia przy pomocy traktora. - Łącznie zginęło osiem zwierząt – zaznaczył kierownik Chmielnickiego leśnictwa Anatol Bondar, dodając, że w obwodzie winnickim żyło 101 żubrów – trzecia część od ogólnej populacji na Ukrainie. Przez wypadek na jeziorze ich ilość zmniejszyła się o 8 proc. Żubry są objęte ochroną państwa.

Sprawę bada policja. Sprawdzane jest, czy do śmierci zwierząt nie przyczynili się ludzie.

Słowo Polskie, 01.12.16 r.

 


Źródło: unn.com.ua

Od początku sezonu epidemii grypy stanem na 1 lutego na Ukrainie wskutek powikłań od tej choroby zmarło 171 osób, w tym dwoje nastolatków.

Ukraińska Służba Zdrowia policzyła, że najwięcej wskutek grupy ludzi zmarło w obwodzie odeskim – 33, winnickim – 13, zaporoskim – 12 oraz rówieńskim – 11.

Większość z chorych zgłosiła się na przychodnię w bardzo zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie było nieskuteczne. Nikt ze zmarłych nie był szczepiony na grypę.

Słowo Polskie, 01.02.16 r.

Źródło: news.allcrimea.net

1 kwietnia 2016 roku wejdzie w życie rozporządzenie rosyjskiego rządu, które zobowiązywało wszystkich mieszkańców okupowanego półwyspu zarejestrować wszystkie środki transportu według rosyjskiego ustawodawstwa przed tym terminem.

Właścicieli aut, którzy nie zmienią tablice rejestracyjne z ukraińskich na rosyjskie, władze będą karali mandatami.

- Nie planujemy przedłużenie terminu wymiany tablic. Obywatele, którzy przed 1 kwietnia nie wymienili prawa jazdy i tablic rejestracyjnych, będą podlegali karom grzywny i „innym środkom reagowania” - powiedział kierownik krymskiej drogówki Borysenko.

Słowo Polskie, 31.01.16 r.

Chiny od 30 stycznia wprowadzają 144-godzinny ruch bezwizowy dla obywateli 51 krajów, w tym Ukrainy.

Obywatele tych państw, wśród których, pomimo Ukrainy znalazły się Polska, USA, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia i inne, mogą przebywać w Kantonie, Nankinie oraz Szanghaju w ciągu 144 godzin bez konieczności otrzymywania chińskiej wizy.

Sergiusz Tolstichin, 30.01.16 r.

 


W Dnipropetrowsku miejscowi aktywiści doprowadzili do usunięcia pomnika jednego z największych zbrodniarzy Związku Sowieckiego Grygorija Petrowskiego, którego oskarża się w organizowaniu Wielkiego Głodu na Prawobrzeżnej i Lewobrzeżnej Ukrainie.

29 stycznia mieszkańcy Dnipropetrowska domagając się wykonania ustawy o dekomunizacji sami zaczęli piłować „nogi” komunistycznego idola. Władze, które miały czas na usunięcie od maja ubiegłego roku, dopiero teraz usłyszeli prośby aktywistów i nadali niezbędny sprzęt (dźwig oraz ciężarówkę) by pomóc społeczności. O 21.00 demontaż pomnika został zakończony.

- Petrowski jest winien w śmierci 40 moich krewnych w latach 1932-33. Już najwyższy czas, by go usunąć! – wymagał jeden z aktywistów.

O usunięcie pomnika przy pomocy specjalistycznego sprzętu zwrócił się także zarząd dnipropetrowskiego metra, twierdząc, że upadek dwudziestotonowej konstrukcji może spowodować zawalenie się sufitu linii podziemnej komunikacji miejskiej.

Słowo Polskie, 30.01.16 r.Źródło: Reuters28 stycznia potroiła się aktywność prorosyjskich terrorystów w strefie działań wojennych na Donbasie.

W przeciągu doby dywersyjno-zbrojne ugrupowania wroga 71 razy ostrzelały pozycje ukraińskich wojsk (27 stycznia ilość ostrzałów wyniosła 25). Niedaleko Switłodaru separatyści użyli 82-milimetrowych wyrzutni min, granatników oraz samochody opancerzone.

Sztab ATO informuje o ostrzelaniu ukraińskich żołnierzy niedaleko Doniecka w Opytnym, Pieskach, Awdijowci oraz w okolicach kopalni Butiwka. - Pod Mariinką strona ukraińska była zmuszona odpowiedzieć ogniem na dywersje okupantów – poinformowało na swoim profilu na FB centrum prasowe ATO.

Rośnie geografia konfliktu, separatyści ostrzeliwują domy cywilnych mieszkańców regionu oraz punkty kontrolne Ukraińskiej Straży Granicznej. Wywiad donosi o podobnych prowokacjach także na innych kierunkach.

Słowo Polskie, 29.01.16 r.

Źródło: bykvu.com

Chiny popierają propozycję Ukrainy o przedłużeniu do Odesy już istniejących tranzytowych tras Transkaspijskiej drogi transportowej z Chin do Europy przez Azerbejdżan, Kazachstan i Ukrainę. Szlak ten całkowicie omija Rosję, która od początku roku zakazała tranzytu ukraińskich towarów przez swoje terytorium.

Wcześniej 15 stycznia z Iliczowskego portu morskiego pod Odessą odbył pierwszy eksperymentalny rejs Ukraina-Gruzja-Azerbejdżan-Kazachstan-Chiny.

Sergiusz Tolstichin, 28.01.16 r.

W nocy z 26 na 27 stycznia dwóch młodych aktywistów próbowało wysadzić w powietrze pomnik komunistycznego idola w okupowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku.

Odpalenie ładunków wybuchowych nie doprowadziło do „uziemienia” Lenina, częściowo postradały postument i „noga” wodza. Terroryści, którzy kierują Donieckiem stwierdzili, że „ataku dokonali ukraińscy nacjonaliści”.

„Ministerstwo obrony DRL” nazwało próbę wysadzenia pomnika aktem terroryzmu.

Słowo Polskie, 27.01.16 r.

 

Źródło: www.pravda.com.ua

Źródło: ReutersPodczas posiedzenia międzyregionalnego forum ruchu „Ogólnorosyjski ludowy front” prezydent Rosji Władimir Putin odwołała się do idei „autonomizacji Związku Radzieckiego, jako jedynego możliwego rozwiązania, zaproponowanego przez Stalina”. Putin skrytykował pozycję Lenina, który wymagał utworzenia oddzielnych republik pod egidą Moskwy.

- Lenin chciał, żeby państwo Sojusz Radziecki powstało, jako związek równouprawnionych państw, które mają prawo wyjścia ze składu ZSRS. I to właśnie była mina spowolnionego działania. Stalin zaś proponował cztery subiekty państwowości – Rosja, Ukraina, Białoruś, południe Rosji oraz Północno-Kaukaska Federacja. Granice ZSRS wyznaczano absolutnie dowolnie i bez odpowiedniego uzasadnienia. Z jakiego powodu Ukrainie przekazano Donbas? To jakaś bzdura, rozumiecie? - mówił.

Zgodnie z logiką wypowiedzi Putina Ukraina miała zostać autonomią a nie oddzielną republiką w składzie Związku Radzieckiego. - Kulturowa autonomia – to jedna sprawa, autonomia z szerokimi uprawnieniami – to jeszcze co innego, a prawo opuszczenia Sojuszu – to trzecie, co i doprowadziło do rozpadu państwa – podsumował.

Po podobnej wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, dotyczącej „Noworosji” w kwietniu 2014 r. rosyjskie siły zbrojne razem z separatystami rozpoczęli zmasowany atak na wschodzie Ukrainy. Wskutek inwazji zginęło około 10 tys. ludzi i na Donbasie powstały marionetkowe „DRL” i „ŁRL”, kontrolowane przez Kreml.

Słowo Polskie, 26.01.16 r.

Źródło: http://www.forum-ekonomiczne.pl

Podczas Forum międzynarodowego Europa – Ukraina w Łodzi, w którym wzięli udział wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, wiceprzewodniczący PE Ioan Mircea Pascu, przewodniczący parlamentu Gruzji David Usupashwili mówiono o problemach, z którymi zmaga się Ukraina po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, polegającymi na wojnie handlowej, prowadzonej przez Rosję z Polską i Ukrainą oraz okupacją przez wschodniego sąsiada Krymu i części Donbasu.

Na spotkaniu nie zabrakło ostrej dyskusji a nawet opuszczenia salu przez częśc ukraińskiej delegacji przez obecność na panelach Janusza Korwina-Mikke, który jest uważany przez większość Ukraińców, za kolabolacjonistę putinowskiego reżimu. Parlamentarzyści Igor Sobolew oraz Tetiana Czornowił nie tolerując obecności profesora moskiewskiego uniwersytetu MGIMO Walerija Soloweja, również opuścili salę plenerową.

- Część naszej delegacji opuściła forum, przez obecność na nim znanych prowokatorów – powiedziała Oksana Syroid. - My wszyscy znamy pozycję Rosji, ale czym ona może pomóc w dialogu Europa-Ukraina? Z góry wiadomo, że obecność Rosjan na forum w Polsce, poświęconym pytaniom ukraińskim zmieni wszystko w bałagan? - dodała.

Słowo Polskie, K.B., 25.01.16 r.

 

Piłsudski i Petlura na dworcu w Stanisławowie- Na Ukrainie stanowczo brakuje pomników, związanych z ukraińską rewolucją w latach 1917-21. Wszystkie dotychczasowe upamiętnienia nosiły wyłącznie propagandowy komunistyczny charakter. W procesie tzw. „dekomunizacji” pozbywamy się powoli tej totalitarnej spuścizny. W miejscu obalonych pomników mają powstać nowe upamiętnienia osób, związanych z ludźmi, którzy walczyli o niepodległość – mówił dyrektor ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci Wołodymyr Wiatrowicz podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Według Wiatrowicza jednym z ważniejszych upamiętnień okresu walk Ukrainy o niepodległość w latach 1917-21 ma być pomnik Symona Petlury w Kijowie, który powstanie prawdopodobnie pomiędzy 2017 a 2021 rokiem.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił rok 2017 rokiem Ukraińskiej Rewolucji 1917-1921. W rozporządzeniu opublikowanym na stronie kancelarii prezydenta jest napisane, że większa wiedza społeczeństwa o wydarzeniach historycznych ma służyć obaleniu mitów, szerzonych przez rosyjskiego agresora, mitów „rosyskiego mira”, głoszących, że niby-to państwo ukraińskie stworzył Lenin, Ukraina powstała z okruchów Związku Radzieckiego, że Stalin połączył ją we współczesnych granicach.

Słowo Polskie, 23.01.16 r.

Ukraiński Antymonopolowy Komitet ukarał rosyjskiego monopolistę gazowego „Gazprom” karą finansową w wysokości 85 mld hrywien (ok. 3,5 mld USD) za nadużycia na ukraińskim rynku tranzytu gazu.

O takiej decyzji poinformował szef Komitetu Antymonopolowego Ukrainy Jurij Terentiew: „Przed chwilą została uchwalona decyzja ws. nadużyć monopolowym stanowiskiem rosyjskiego potentata gazowego na rynku tranzytu gazu ziemnego przez rurociągi na terenie Ukrainy.

Na początku trzeciej dekady stycznia „Gazprom” złożył wniosek w międzynarodowym sądzie arbitrażowym w sprawie  wypłacenia odszkodowania przez Ukrainę (kwota 4,5 mlrd USD) za „niewykorzystany w trzecim kwartale 2015 gaz”. W uzasadnieniu Rosjanie opierają swoje dowody na umowie gazowej pomiędzy Ukrainą a Rosją z 2009 r.

Już można stwierdzić, że wyrok ukraińskiego AMK prawdopodobnie nie będzie akceptowany przez stronę rosyjską. Wojna handlowa pomiędzy obydwoma krajami nabiera obrotów.

Sergiusz Tolstichin, K.B., 22.01.16 r.

21 stycznia 2016 roku Parlament Europejski wezwał wszystkie instytucje UE do kontynuacji i szybkiego wdrożenia w życie procedury włączenia Ukrainy w grono państw, których obywatele nie będą musieli posiadać wiz dla wkraczania na teren państw Strefy Schengen.

Europosłowie wyrazili nadzieję, że ukraińskie władze wykonają w pierwszym kwartale 2016 roku wszystkie swoje zobowiązania, dotyczące walki z korupcją, a Rada UE i kraje członkowskie jak najszybciej przyznają Ukrainie i Gruzji ruch bezwizowy.

Sergij Tolstichin, K.B.,  22.01.16 r.

Obligacje “Ukrzaliznyci” (Ukraińskie koleje) w roku 2015 okazały najbardziej zyskownymi inwestycjami na całym świecie wg. agencji Bloomberg.

Eksperci z agencji ocenili dochodowość szerokiego spektrum aktywów w 2015 roku: od dewiz i funduszowych indeksów do obligacji firm handlującymi surowcami i przetwarzającymi odpady.

Euroobligacje “Ukrzaliznyci” okazały się najbardziej dochodowymi aktywami w roku ubiegłym w segmencie junk bonds z wygaszeniem w maju 2018 roku.

Sergiusz Tolstichin, K.B., 21.01.16 r.

 


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.