Wiadomości z Ukrainy

Źródło - unian.ua21 listopada 2013 roku ukraiński Gabinet Ministrów, funkcję premiera jakiego wówczas pełnił Mykoła Azarow, uchwalił decyzję o przeniesieniu na czas nieokreślony podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Tego samego dnia na centralnym placu ukraińskiej stolicy zebrało się 1500 zwolenników eurointegracji. Fala wieców, która potem zalała Ukrainę, otrzymała nazwę „Euromajdan”.

Tego samego dnia 21 listopada Sąd Okręgowy w Kijowie zabronił przeprowadzenie jakichkolwiek akcji protestu w centrum Kijowa do 7 stycznia 2014 roku. Ale już dzień później aktywiści spróbowali postawić na Majdanie namioty, brutalnie zniszczone przez milicję. Ostatnia motywowała rozpędzenie manifestantów „instalacją choinki”. Ostatnia stała się później jednym z ważnych symboli Euromajdanu.

Protesty nabrały większej skali już 24 listopada. W tym dniu w Kijowie zebrało się ponad 100 tys. osób, oraz 20 tys. we Lwowie. Wiece odbyły się także w Winnicy, Łucku, Ługańsku, Dnipropetrowsku, Charkowie, Doniecku, Odessie, Czerkasach oraz setkach mniejszych miast. W niektórych z nich akcje protestu rozpędzono siłą.

26 listopada do protestów dołączyły się studenci Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego oraz Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Majdan nabierał na sile. 30 listopada po ukraińskiej porażce na szczycie w Wilnie milicjanci zaczęli akcję pacyfikacyjną kijowskiego Majdanu, podczas której zostało rannych także dwóch obywateli RP.

1 grudnia do Kijowa przybyło blisko 1 miliona zdeterminowanych protestujących.

Rozpoczęła się Rewolucja godności...

Słowo Polskie, 20.11.14 r.

Jednocześnie z utrudnieniem w otrzymaniu wiz do strefy Schengen, Polska ułatwiła cudzoziemcom procedurę otrzymywania Karty pobytu. Większość wśród obywateli innych państw, przebywających na terytorium RP, nadal stanowią Ukraińcy.

Oficjalnie blisko 80 tys. obywateli Ukrainy goszczą dziś w Polsce na podstawie ważnych wiz (nieoficjalnie ta cyfra jest co najmniej dwa razy wyższa), pozwoleń w ramach Małego Ruchu Granicznego oraz Kart czasowego lub stałego pobytu. W ostatnich latach polski rząd ułatwił legalizację tym Ukraińcom, którzy na stałe mieszkają w Polsce lecz nie załatwili wszystkich potrzebnych do tego dokumentów oraz wydłużył termin pobytu dla wydawanych pozwoleń – nawet do 3 lat. Wzrost ilości takich Kart pobytu dla Ukraińców w bieżącym roku może wynieść nawet do 40%.

Faktycznie, osobie, która chce przedłużyć swój pobyt w Polsce teraz dużo łatwiej będzie otrzymać pozwolenie na pobyt niż dostać wizę w jednym z polskich konsulatów na terenie Ukrainy. Ogromne kolejki, które tam się tworzą, nadal powodują dorabianie się na wizach licznych pośredników a zablokowany system e-konsulat nie daje możliwości niewtajemniczonemu użytkownikowi bezproblemowo wybrać termin dla samodzielnego złożenia dokumentów w placówce dyplomatycznej.

- Wielu cudzoziemców już zauważyło przewagę nowych możliwości rejestracji w urzędach państwowych na terenie Polski w porównaniu z tradycyjnym ubieganiem się o wizę długoterminową – twierdzi dyrektor Departamentu Legalizacji UDSC Tomasz Cytrynowicz. Według urzędnika, lawinowy wzrost zwiększenia ilości wniosków o otrzymanie Karty pobytu będzie krótkoterminowym a z następnego roku sytuacja powinna się ustabilizować na poziomie 10-20%.

Polska nadal jest na pierwszym miejscu wśród innych krajów Europy z punktu widzenia ilości wydanych wiz (zarówno krajowych i Schengen) dla Ukraińców oraz krajem, który najdłużej przeciągał z wprowadzeniem nowych bardziej rygorystycznych reguł EK, dotyczących wyjazdu mieszkańców Ukrainy do strefy Schengen.

Słowo Polskie, 20.11.14 r.

 

Źródło - unian.ua- Dotrzymaliśmy wszystkich warunków, niezbędnych dla podpisania umowy operacyjnej o wydobyciu gazu łupkowego z amerykańskim Chevronem, który badał możliwości Oleskich złóż (obw. lwowski) i oczekujemy na potwierdzenie od naszego partnera do połowy grudnia – powiedział 17 października prezes zarządu „Nadr Ukrainy” Jarosław Klimowycz.

Ukraińska strona poprosiła Amerykanów, by szybciej podpisali umowę operacyjną, bowiem wszystkie pozwolenia na wydobycie gazu zostały przez nią wydane. Od listopada 2013 roku, kiedy odbyły się pierwsze rozmowy z Chevron, ukraiński parlament uchwalił szereg ustaw, regulujących działalność zagranicznych firm, zajmujących się wydobyciem surowców na terytorium państwa ukraińskiego. Osiągnięto porozumienie także w kwestiach dyskusyjnych.

Innym zagranicznym partnerem, który podjął się wydobywania gazu łupkowego na Ukrainie jest Shell.

Ukraina może pochwalić się czwartymi co do wielkości złożami tego surowca w Europie (1,2 tryliona metrów sześciennych), po Polsce, Francji oraz Norwegii.

Słowo Polskie, 19.11.14 r.

Źródło - unian.uaJeden z najbardziej znanych polskich lekkoatletów, mistrz olimpijski Robert Korzeniowski razem z innymi polskimi działaczami społecznymi oraz dziennikarzami z największych polskich agencji informacyjnych, bierze udział w akcji „Biegiem na Majdan”.

Wczesnym rankiem 18 listopada blisko 30 uczestników wyruszyło w 800-kilometrową trasę, prowadzącą z Warszawy do Kijowa, by 21 listopada razem z mieszkańcami Ukrainy zakończyć ją na centralnym stołecznym Majdanie. Biegacze planują kontynuować „Bieg na Majdan” i w dzień, i w nocy, nie zależnie od warunków atmosferycznych i zmęczenia fizycznego.

- Dotrzemy do Kijowa w imieniu tych, kto pragnie europejskiej, demokratycznej oraz wolnej Ukrainy. Jak pokazały wybory, tego samego chcą także Ukraińcy. Biegniemy dla tego aby ożywić pamięć o tym, jak rok temu Ukraińcy przypomnieli nam wszystkim – co znaczą wartości europejskie. Walczyli o nie i ginęli w ich imię od kul „Berkutu” – napisali organizatorzy akcji na swoim profilu na FB.

Słowo Polskie, 18.11.14 r.

Źródło - uapress.infoLiderzy tak zwanej „Donieckiej Republiki Ludowej” 17 listopada planują otworzyć własną instytucję bankową w celu przymusu mieszkańców Donbasu do zrezygnowania z usług sieci banków ukraińskich.

15 listopada oni atakowali w tym celu biuro jednego z banków w Doniecku (oddziału Pierwszego Ukraińskiego Banku Międzynarodowego) i zawładnęli jego mieniem oraz sprzętem.

Ukraińskie władze zastrzegli mieszkańców okupowanego przez terrorystów regionu by nie ufali nowemu „banku” i nie nieśli do niego własnych pieniędzy. Jednocześnie Kijów zaapelował by pracownicy wszystkich instytucji państwowych natychmiast przenieśli się na tereny, kontrolowane przez siły rządowe przez to, że w najbliższym czasie zostaną wstrzymane wszystkie wypłaty i dostawy gotówki na ziemiach, kontrolowanych przez DRL i LRL.

Słowo Polskie, 16.11.14 r.


Źródło - meest-online.com

Amerykański senator McCain obarczył Obamę odpowiedzialnością za „bezsensowną śmierć niewinnych Ukraińców”

Republikanin John McCain, znany z poparcia dla Ukrainy i ostrej krytyki wobec amerykańskiego prezydenta, po zdobyciu przez Partię Republikańską większości głosów w Senacie, po raz kolejny zaapelował by dostarczyć na Ukrainę nowoczesną broń w celu walki z prorosyjskimi terrorystami i regularnymi rosyjskimi oddziałami wojskowymi na wschodzie tego państwa.

- Kiedy mówię swoim wyborcom, że po tym wszystkim, co robi Putin, my dotychczas nie daliśmy Ukraińcom broni, Amerykanie nie mogą w to uwierzyć. Nie wierzą, że możemy po prostu obserwować, jak umierają niewinni Ukraińcy, a my nie możemy dostarczyć im nowoczesnej broni dla obrony – podkreślił senator.

Niekorzystny dla Demokratów wynik wyborów może, według analityków, zmusić amerykańskiego prezydenta zmienić decyzję w sprawie przekazania Ukrainie broni letalnej.

Słowo Polskie, 15.11.14 r.

 


Ministrowie rządu Jaceniuka. Źródło - unian.Na stanowisku wice-premiera do spraw integracji europejskiej w nowym ukraińskim rządzie może zasiąść obcokrajowiec – jeden z europejskich liderów.

14 listopada czynny ukraiński premier Arsenij Jaceniuk zaproponował własną listę kandydatów na stanowiska ministrów w nowym rządzie koalicyjnym. Na niej pojawiły się osoby z „Samopomiczi” mera Lwowa Sadowoho oraz większość starych ministrów, łącznie z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinym.

Podczas piątkowej konferencji Jaceniuk zaproponował także by stanowisko wice-premiera ds integracji europejskiej obsadzić kimś z europejskich liderów, ale ogłoszenie tej decyzji będzie możliwe tylko po zakończeniu debat wśród członków przyszłej koalicji parlamentarnej.

Zgodnie z Ustawą o Gabinecie Ministrów w obecnej edycji, członkiem rządu może być wyłącznie obywatel Ukrainy.

Słowo Polskie, 14.11.14 r.

Źródło - unian.ua- Świat ma uświadomić, jaka może być skala rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, która trwa nadal, nie zważają na „Miński rozejm”, oraz okazać nam realną pomoc – zaapelował Jaceniuk podczas środowego spotkania rządu – W międzynarodowej polityce istnieje takie pojęcie, jak „czerwona linia”. Mówi się: „jeżeli zostanie przekroczona czerwona linia, to wyciągniemy odpowiednie wnioski”. Muszę stwierdzić, że świat choruje dzisiaj na geopolityczny daltonizm. Rosja i separatyści przekroczyli już setki czerwonych linii. Na rękach separatystów krew tysiąca zabitych.

Od poniedziałku 10 listopada zjednoczone rosyjsko-terrorystyczne siły aktywizowały swoje ataki na pozycje ukraińskich wojsk. NATO potwierdziło, że możliwa jest ofensywa w kierunku Charkowa na większą skalę.

Słowo Polskie, 13.11.14 r.

Źródło - nbnews.com.ua

- Stałe poparcie Polski dla eurointegracyjnych dążeń Ukrainy dodaje nam sił w walce z zewnętrznym agresorem oraz realizacji reform wewnętrznych – powiedział ukraiński prezydent w swym witaniu, skierowanym do Bronisława Komorowskiego z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poroszenko dodał, że Ukraina szczerze cieszy się z sukcesów państwa polskiego, które dzięki jedności narodu, niezłomności ducha oraz wzmożonym wysiłkom wszystkich obywatel, mogło przejść trudną drogę transformacji i stać się nowoczesnym demokratycznym państwem europejskim. Stosunki polsko-ukraińskie według ukraińskiego prezydenta będą nadal rozwijały się w duchu strategicznego partnerstwa, bazując się na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

Dzień wcześniej znaczną część swojego wystąpienia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Komorowski poświęcił sprawom ukraińskim. Jednoznacznie określił konflikt na wschodzie agresją i wyraził nadzieję, że Ukraina zdoła przetrwać ten trudny okres.

Słowo Polskie, 11.11.14 r.


Źródło - rian.com.uaPrzedstawiciele specjalnej misji monitoringowej (SMM) OBWE udostępnili informację o dyslokacji ukraińskich oddziałów wojskowych Rosjanom podczas spotkania we „Wspólnym Centrum Kontrolu i Koordynacji”.

Dzięki OBWE rosyjscy wojskowi dowiedzieli się, gdzie w strefie ATO, w okolicy Karłowki, znajdują się ukraińskie czołgi i ciężka artyleria.

Obserwatorzy OBWE jeszcze ani razu nie potwierdzili obecność rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy, nie zważając na setki niepodważalnych argumentów, jak aresztowanie rosyjskich desantowców czy likwidowanie techniki bojowej, produkowanej wyłącznie na terytorium „wschodniego brata”.

Niektórzy Ukraińcy wprost oskarżyli OBWE we współpracy z terrorystami, koordynator grupy „Informacyjny opór” Dmytro Tymczuk zrezygnował ze współpracy z tą organizacją, przez to, że ona „często występuje w roli kurtyny dla agresywnych planów Rosji wobec Ukrainy”.

Słowo Polskie, 11.11.14 r.


Rosja nie zamierza płacić za tranzyt swojego gazu przez terytorium Ukrainy.

Według przedstawiciela Gazpromu Sergieja Kuprijanowa „Rosja nie może zapłacić za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy, póki nie zostanie rozwiązany spór gazowy”.

Spekulując na temacie niezdolności ustalenia ceny, który Ukraina powinna płacić za błękitne paliwo, Rosja już jest winna Ukrainie za tranzyt gazu we wrześniu i październiku ponad 150 mln USD. Im  będzie chłodniej, tym większe będzie zadłużenie rosyjskiego państwa przed Ukrainą, w zależności od tego, ile Europa będzie spożywała gazu.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z Angelą Merkel, poskarżył się niemieckiemu kanclerzowi na rosnący dług Rosji przed Ukrainą za tranzyt gazu, który do końca roku może wynieść nawet do pół miliarda USD.

Przez Ukrainę przebiegają trzy najważniejsze gazociągi, dostarczające gaz ziemny do europejskich konsumentów. Ilość błękitnego paliwa, transportowanego przez nie, dwukrotnie przewyższa ilość gazu, eksportowanego przez Nord Stream i Yamal.

Słowo Polskie, 10.11.14 r.

Źródło - Reuters

Źródło - ua.korrespondent.net

Po bardzo długim i powolnym liczeniu elektronicznych protokołów elektronicznych, które od 28 października zaczęły nadchodzić do ukraińskiej CKW, ogłoszono wreszcie nowy skład Rady Najwyższej.

Front Ludowy (partia Jaceniuka) – 22,14%,
Blok Piotra Poroszenki – 21,81%,
Zjednoczenie „Samopomicz” (partia burmistrza Lwowa Andrija Sadowoho) – 10,97%,
Opozycyjny Blok (byli członkowie Partii Regionów) – 9,43%,
Radykalna Partia (Oleh Laszko) – 7,44%,
Bat'kiwszczyna (partia Julii Tymoszenko) – 5,68%.

Największą niespodzianką tych wyborów stały się 4,71% głosów wyborców, które uzyskała praworadykalna partia „Swoboda” (Oleh Tiahnybok). Tych głosów nie wystarczy, by wejść do parlamentu, bowiem minimalna bariera stanowi 5%. Kolejnym zdziwieniem była wygrana Frontu Ludowego. Od razu po ogłoszeniu rezultatów exit poll prezydent Poroszenko przywitał członków swojej partii ze zwycięstwem i osobiście zabrał się do tworzenia koalicji. Oponenci zarzucili mu ingerencję w „nie swoje sprawy”, bowiem formowanie nowej koalicji według ukraińskiej Konstytucji znajduje się w kompetencji wyłącznie parlamentu. To „drobne” kłamstwo prezydenta nie zostało zdementowane do dziś, kiedy stało się pewne, że wybory wygrał jednak Front Ludowy.

Swoboda przegrała także ku „niezadowoleniu” niektórych kręgów ultraprawicowych w Polsce. Szerząc stereotypy, że „wszyscy Ukraińcy to banderowcy, a państwo ukraińskie jest usiane pomnikami Szuchewicza”, one tym razem będą miały dużo mniej powodów do krytyki, co musi trochę zmienić doktrynę ich punktu widzenia. Razem z tym do parlamentu trafił niewidomy 81-letni syn Romana Szuchewicza, Jurij oraz lider „Prawego Sektora” Dmytrij Jarosz. Widocznie teraz oni będą na celowniku antyukraińskich portali polskich typu Kresy.pl.

Na ostatnich wyborach parlamentarnych odnotowano znacznie mniej skarg i problemów, niż na wyborach w 2012 roku. Frekwencja wyborcza wyniosła blisko 53%.

Słowo Polskie, 08.11.14 r.

GK

Źródło - ukrinform.uaPóki hrywna i rosyjski rubel rekordowo tracą na wartości w stosunku do dolara, na wschodzie Ukrainy rosną nowe potężne linie obrony.

8 listopada oficjalny kurs ukraińskiej hrywny wobec amerykańskiego dolara stanowił 15,2 hrywny za 1USD. Tak samo rosyjska waluta spadła do 48 rubli za 1 USD bijąc historyczne rekordy. Kiedy rosyjskie władze wydają miliardy dolarów na utrzymanie kursu swojej waluty, Ukraina zdecydowała się „odpuścić” hrywnę.

Tymczasem w obwodzie donieckim oraz ługańskim rośnie pierwsza, druga i trzecia linia obrony przeciwko ofensywie rosyjsko-terrorystycznego ugrupowania. Ataki oczekiwane są z trzech kierunków. Na 8 listopada siły Ukrainy i rosyjsko-terrorystyczne były mniej więcej jednakowe z punktu widzenia ilości żołnierzy oraz czołgów. W sztabie ATO ogłoszono, że Ukraińcy teraz gotowi sa odeprzeć każdy atak przeciwnika. Wszystko zależy od tego, jak daleko Rosja posunie się w swoich planach i czy w wypadku oczekiwanej ofensywy zastosuje samoloty bojowe.

Słowo Polskie, 07.11.14 r.

GK

Źródłó - UNN

Takie dane opublikowała agencja badawcza TNS po zbadaniu opinii ukraińskich internautów. Ilość przeciwników NATO na Ukrainie stopniowo spada. Znacznie więcej mężczyzn popiera NATO  (57%), w porównaniu z kobietami (42%).

Jednocześnie połowa Ukraińców nie jest zadowolona z rozwoju sytuacji politycznej, 2/3 pytanych popierają pokojowe rozwiązanie konfliktu na Donbasie. W sierpniu-wrześniu ilość Ukraińców, uważających, że ich kraj kieruję się w prawidłowym kierunku, stabilnie spadała i zmniejszyła się do 26%, wróciwszy do poziomu kwietnia maja br.

Słowo Polskie, 06.11.14 r.

GK

Budynek, w którym mieści się ukraiński konsulat w Suczawie. Źródło - http://wikimapia.orgMinisterstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło o likwidacji dziewięciu ukraińskich placówek dyplomatycznych w różnych państwach świata.

Te konsulaty, które podlegają likwidacji już od początku listopada nie przyjmowały petentów. Co będzie z wyborcami, którzy głosowali w zagranicznych dzielnicach wyborczych, funkcjonujących przeważnie w konsulatach generalnych – tłumaczy rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis:

- To część procesu z optymizacji wykorzystania środków budżetowych. Przy wyborze placówek, które miały podlegać likwidacji, uwzględniano różne czynniki, przede wszystkim – ilość wykonanych operacji konsularnych, oraz liczbę obywateli ukraińskich, którzy zameldowali swój pobyt w tych placówkach.

Wśród likwidowanych placówek – konsulaty w Suczawie (Rumunia), Priaszewie (Słowacja), Warnie (Bułgaria) oraz Marsylii.

Największy problem będzie z placówkami w Suczawie i Priaszewie, bo one obsługiwały ukraińską mniejszość narodową, której skupiska mieszkają w pobliżu tych miejscowości. Odległość do najbliższych konsulatów ukraińskich w obydwu wypadkach stanowi blisko 400 km.

Jednocześnie z redukcją konsulatów, planowane jest otworzenie placówki w Naddniestrzu, gdzie mieszka znaczna ilość Ukraińców. Także na bazie wydziału konsularnego w Bonnie powstanie konsulat generalny w Dusseldorfie.

Status kolejnych sześciu konsulatów generalnych zostanie obniżony do rangi konsulatu, co powinno zmniejszyć ilość zatrudnionych tam pracowników oraz dofinansowanie. Te zmiany będą dotyczyły placówek w Edynburgu, Nyiregyhazie, Salonikach, Ekaterynburgu oraz Nowosybirsku.

Słowo Polskie, 05.11.14 r.

GK

Źródło - patrioty.org.uaOd poniedziałku 3 listopada mieszkańcy Makijowki, kontrolowanej przez siły prorosyjskich terrorystów z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, wymagają, by wydano im kartki na darmowe jedzenie. Demonstranci wyszli na wiec przed budynek administracji a następnie zablokowali drogę w centrum miasta.

Od października przez ciągłe napady bandytów na samochody inkasatorskie Kijów przestał przekazywać wypłaty z budżetu oraz inne dotacje na Donbas. Emeryci mają możliwość wyjazdu na kontrolowane przez rząd ukraiński tereny i otrzymania tam emerytury w bankach i na poczcie. Pracownicy sfery budżetowej, którzy pracują dla separatystów, mogą liczyć wyłącznie na kartki dla otrzymania pomocy humanitarnej. Są one jednak przeznaczone dla wszystkich a tylko dla tych, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnoletnie. Tej pomocy nie wystarcza i zdesperowani mieszkańcy Makijowki zaczynają protest.

Urzędnicy próbowali załagodzić sytuację, ale nie mogli powiedzieć kiedy głodni mieszkańcy Donbasu otrzymają jedzenie. W sąsiedniej Gorłowce, gdy do miasta przyjechała ciężarówka z drobiem, mieszkańcy tego miasta zaczęli się bić o jedzenie.

- Po raz ostatni DRL zapłaciła nauczycielom i lekarzom we wrześniu - po 3 000 hrywien. Na tym się skończyło. Później obiecali, że darmowe jedzenie będą dawali raz na 10 dni, teraz niestety, nie ma nawet tego – powiedziała mieszkanka Makijowki Irena (ze względu na własne bezpieczeństwo nie podała nazwiska) w wywiadzie dla Radia Swoboda – Potem zaczęto wszędzie pisać o darmowych jadalniach. Faktycznie tak było na początku września – dwie jadalnie na całe 400-tysięczne miasto. Teraz nawet tego nie ma. Sklepy są zawalone jedzeniem, aby tylko były pieniądze. A pieniędzy brak. Prywatne firmy zostały „przerejestrowane” według nowych reguł i wkrótce mają przeliczać podatki, nie wiadomo komu. Taksówkarze każdego miesiąca płacą „dań” za to, że pozwolono im pracować w naszym mieście. Górnicy ostatnie wynagrodzenie od Ukrainy otrzymali w październiku. Ulicami chodzą ludzie z kałasznikowami, boimy się wychodzić na miasto. Ukraińskich patriotów szuka się w sieciach społecznościowych i przychodzi po nich do domu. Sytuacja jest znacznie gorsza, niż w latach 90. Ci, którzy popierają separatystów, wierzą, że DRL otrzyma własny budżet, który ma powstać kosztem dochodów z kopalni. Ale te kopalnie i wcześniej były dotowane przez Ukrainę a prywatne przedsiębiorstwa nie są w stanie utrzymać wszystkich. Mam odczucie, że nie mamy żadnej przyszłości. Ludzie zrozumieli, kto bombardował miasta i żałują, że wyszli na referendum. Prawda jest taka, że za DRL w niedzielę 2 listopada głosowano wyłącznie dlatego, że po „wyborach” można było kupić za 1 hrywnę kilo marchewki, ziemniaków czy kapusty.


Słowo Polskie, na podstawie informacji Radia Swoboda, 05.11.14 r.

GK

Źródło - dt.ua- Ukraińskie władze planują uruchomić produkcję nowych zagranicznych paszportów biometrycznych już od 1 stycznia 2015 roku – poinformowała zastępczyni ministra spraw zagranicznych Łana Zerkal. Według niej, brak takich paszportów jest jedyną przeszkodą na drodze do skasowania wiz do krajów UE.

We wrześniu na Ukrainie gościły cztery misje Unii Europejskiej, oceniające postęp w dziedzinie ułatwienia Ukraińcom wjazdu do krajów europejskich – jedna badała sytuację z kontroli granic, druga – pytania bezpieczeństwa dokumentów, dwie ostatnie – pytania azylu i migracji. Wszystkie odnotowały pozytywne rezultaty.

Słowo Polskie, 04.11.14 r.

GK

 


Źródło - unian.uaJeden z kilku bezzałogowych aparatów latających, wykorzystywanych przez OBWE dla monitoringu sytuacji na Donbasie rozbił się wskutek zagłuszenia sygnału naprowadzania z centrali przez prorosyjskich terrorystów.

Taką wersję podał w swym Twitterze Ambasador USA przy OBWE Daniel Baer.

- Przewodniczący specjalnej misji monitoringowej Ertugrul Apakan poinformował mnie, że bezzałogowiec IBWE rozbił się po wykorzystaniu sprzętu dla blokowania sygnału radiowego, po ataku separatystów na ukraiński punkt kontrolny 29 października – mówi Ambasador.

Misja OBWE potwierdziła słowa Baera, dodając, że „3 kilometry od miejscowości Sartana odbyła się próba zagłuszenia sygnału GPS na bezzałogowcach OBWE. A 2 listopada separatyści zaczęli strzelać do nich z dział przeciwlotniczych”.

Słowo Polskie, 03.11.14 r.

GK


- Od czasu podpisania przez przedstawicieli tzw. DRL i LRL porozumienia w Mińsku, ilość ostrzałów pozycji ukraińskich wojsk przez bandy separatystów wzrosła prawie do 2400. Intensywność ostrzałów spadła tylko podczas pseudowyborów do organów samorządów nieuznawanych przez cywilizowany świat republik – twierdzi kierownik Centrum badań wojskowo-politycznych „Opór informacyjny”, Dmytro Tymczuk.

Tymczuk, który często bardzo dokładnie prognozował działania zjednoczonych rosyjsko-terrorystycznych wojsk na wschodzie Ukrainy, twierdzi także, że te zakończyły tworzenie kilku grup uderzeniowych, mających w swoim składzie 25 tys. uzbrojonych bojówkarzy, 115 czołgów i 280 samochodów opancerzonych.

Słowo Polskie, 03.11.14 r.

GK

Źródło - unian.uaW centrum Lwowa 70 mieszkańców obwodu donieckiego i ługańskiego przeprowadziło przed Teatrem Operowym we Lwowie akcję protestu pod nazwą „Ukraiński Donbas przeciwko terroru” przeciwko nielegalnym wyborom na wschodzie Ukrainy. Uczestnicy wiecu trzymali plakaty z napisami w języku ukraińskim oraz rosyjskim - „Donieck – mój dom”, „Donieck nie głosuje, Donieck protestuje”, „Nie, dla okupacji Donbasu”.

Uciekinierzy ze wschodu przyprowadzili ze sobą także dzieci, by zaświadczyć, że nie wszyscy mieszkańcy Donbasu popierają prorosyjskich terrorystów. Po zakończeniu akcji pod Teatrem im. Kruszelnickiej, doniecczanie i ługańczanie ruszyli przez prospekt Swobody pod pomnik Szewczenki, gdzie wykonali hymn Ukrainy.

2 listopada na terytorium, kontrolowanym przez separatystów, odbywają się pseudowybory, nad którymi patronat objęła Rosja. Wschodni sąsiad Ukrainy nawet udostępnił lokale dla głosowania tym mieszkańcom Donbasu, którzy przebywali na czas wyborów w tym państwie, tym samym potwierdzając zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

Słowo Polskie, 02.11.14 r.

GK

Źródło - voronz.in.ua1 listopada Ukraina oficjalnie otrzymała status najbliższego partnera Unii Europejskiej. Podpisana 27 czerwca Umowa Stowarzyszeniowa pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, która została ratyfikowana 16 września przez obydwa parlamenty, wchodzi jednak w życie w bardzo ograniczonym formacie – bez utworzenia strefy wolnego handlu.

Dodatkowo, Eurokomisja przedłużyła na rok preferencje handlowe dla Ukrainy do końca 2015 roku. To znaczy, że ukraińscy producenci, którzy otrzymali wszystkie niezbędne certyfikaty jakości, mogą nadal bez płacenia cła eksportować swoje towary do krajów UE. To jest poważne ułatwienie dla ukraińskiego biznesu, zorientowanego na eksport. Niestety zwykły ukraiński obywatel, który dopłaca od 5 do 30% za każdy towar z Unii będzie musiał poczekać przez kolejny rok do zniesienia cła.

Absurdem jest fakt, że mieszkańcy ubogiej Ukrainy, zarabiający od 1500 do 3000 hrywien (88 i 175 Euro) jeżdżą na zakupy do bogatszej Polski, gdzie kupują mięso, proszek do prania a nawet pieluszki. Ukraińscy emeryci, mieszkający w przygranicznych z Polską miejscowościach, którzy nie mogą utrzymać się z renty, wynoszącej w większości blisko 70 Euro, są zmuszeni do przemytu do Polski papierosów i wódki, by zarobić na chleb. To samo dotyczy towarów RTV i AGD, które są kupowane w polskich marketach i sprzedawane na Ukrainie, taniej, niż w takich samych sklepach na terenie tego państwa.

31 października ukraiński prezydent Petro Poroszenko oraz liderzy UE Herman van Rompuy i Jose Manuel Barroso opublikowali wspólne oświadczenie, w którym przywitały początek „tymczasowego zastosowania ważnych części Umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE od 1 listopada 2014 roku”.

O tym, że strefa wolnego handlu zacznie funkcjonować od 2016 roku zadecydowało spotkanie, przeprowadzone 12 września pomiędzy przedstawicielami Eurokomisji, Ukrainy i Rosji. Na wyraźny wymóg ostatniej zostało odroczone wdrożenie w życie punktu o strefie wolnego handlu. To, że decydującym był właśnie rosyjski głos, zostało pominięte przez ukraińskie media, a zwykli obywatele nie zrozumieli do końca, jaką szansę utracili. Teoretycznie myśląc, od 1 listopada powinny stanieć wszystkie towary z Unii Europejskiej, oprócz samochodów osobowych, które są objęte oddzielnym rozdziałem w Umowie. Odroczeniu wprowadzenia w życie strefy wolnego handlu mocno sprzeciwiał się ówczesny ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, który zapowiedział, że nie zważając na przeciwności doprowadzi do jak najszybszej realizacji wszystkich dążeń uczestników rewolucji godności.

Słowo Polskie, 01.11.14 r.

GK

Oleksij Miller, po spotkaniu w Brukseli. Źródło - ReutersPrezes rosyjskiego Gazpromu 31 października konstatował, że Rosja planuje odnowić eksport gazu na Ukrainę w przeciągu 48 godzin – od razu po otrzymaniu zaliczki od Naftogazu.

W nocy z 30 na 31 października w Brukseli zakończyły się pertraktacje pomiędzy Ukrainą, Rosją a UE w sprawie tymczasowego trybu dostarczenia rosyjskiego gazu na teren Ukrainy w okresie zimowym. Uczestnicy rozmów podpisali dwa ważne dokumenty – trójstronny protokół o kupnie przez Ukrainę 5 miliardów metrów sześciennych gazu, oraz dodatek do umowy gazowej z 2009 roku pomiędzy Ukrainą a FR. Ukraina zobowiązuje się wypłacić Rosji dług w rozmiarze 3,1 mlrd USD, a Gazprom obniża cenę do 365-378 USD za 1 tys. m3.

Nowe porozumienia będą ważne do 31 marca 2015 roku i nie wpłyną na pozew Ukrainy do Sądu w Sztokholmie w sprawie ściągnięcia z Rosji 6 miliardów odszkodowania za nadpłatę za otrzymany przez Ukrainę w okresie 2010-2013 gaz.

Słowo Polskie, 31.10.14 r.

GK

Źródło - vinrada.gov.ua

Po rewolucji godności wszystkie pamiątki komunistycznej przeszłości odeszły w niepamięć. Dziesiątki Leninów w większych i mniejszych miejscowościach zostały „obalone”, w ich miejscu wyrosły memoriały pamięci „Niebiańskiej sotni”.

Ale na całej Ukrainie, począwszy od Zbrucza, a kończąc na rosyjskiej granicy, wciąż stoją setki jeżeli nie tysiące rzeźb, przedstawiających działaczy partii komunistycznej, „zwycięską” walkę bolszewików z UNR i Wojskiem Polskim. Kilka kilometrów dalej od centralnych dróg w prawie każdej podolskiej i wołyńskiej wiosce takie pomniki nadal się znajdują. Większość ludzi już przyzwyczaiła się do idoli przeszłości i nawet dziwi się, gdy aktywiści z większych miast i próbują takie pomniki zniszczyć.

Jedna z pierwszych inicjatyw o całkowitym demontażu wszystkich „znaków po komunistycznej przeszłości w postaci pomników i innych symboli” wyszła od przewodniczącego Rady Obwodowej Winnicczyzny Serhija Swytka. Zaproponował on, by wszyscy kierownicy miejscowych rad wnieśli do rozpatrzenia następnych sesji pytanie o całkowitym demontażu takich znaków.

Podobna decyzja została już uchwalona 10 października przez Radę Obwodową.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

GK

Źródło - tsn.uaDepartament Stanu USA wyraził zaniepokojenie decyzją rosyjskiego sądu w sprawie więzionej w Moskwie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i zaapelował do Rosji o jej niezwłoczne zwolnienie.

- Jesteśmy oburzeni nowymi oskarżeniami wobec ukraińskiej lotniczki. Oskarżenia w tym, że jakoby Nadija Sawczenko nielegalnie przekroczyła granicę, są oburzające i nielogiczne. Nasza pozycja jest niezmienna – prorosyjscy separatyści przekazali Ukrainkę rosyjskim służbom specjalnym wbrew jej woli. Decyzja, żeby przedłużyć utrzymanie jej pod wartą do 13 lutego 2015 roku jest bezpodstawna – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki w środę 29 października podczas konferencji prasowej.

Strona rosyjska utrzymuje, że Sawczenko ma stosunek do morderstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i razem z prorosyjskimi terrorystami dostali się w strefę ostrzału ukraińskiej artylerii. Widocznie z powodu braku dowodów, rosyjski sąd postanowił wymyślić nowy powód dla utrzymania pod wartą ukraińskiej lotniczki – nielegalne przekroczenie rosyjsko-ukraińskiej granicy.

29 października jeden z rosyjskich adwokatów Nadiji powiedział, że w telewizji rozpoznała ona jednego z bandytów, który brał udział w jej porwaniu. Okazał się nim lider Donieckiej Republiki Ludowej Igor Płotnickyj. Prawnicy mają zamiar doprowadzić do jego przesłuchania w związku ze sprawą Sawczenko.

Utrzymanie pod wartą przez czas nieokreślony jest bardzo popularną praktyką w Rosji a także na Ukrainie. Takie metody stosowano do innych więźniów politycznych, na przykład do Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenko.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

GK

 


Źródło - Youtube

Amerykańska rakieta Antares, która miała wynieść na orbitę kosmiczny statek ciężarowy wybuchła kilka sekund po starcie.

2,3 tony ładunku miał dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną statek kompanii Orbital Sciences, który wybuchnął w powietrzu nad przylądkiem Canaveral (stanu Florida). Rakieta nosiciel, w której zastosowano rosyjskie silniki НК-33, modernizowane przez NASA (AJ26), eksplodowała w powietrzu i rozpadła się na części kilkaset metrów dalej od miejsca startu.

Silniki НК-33 zostały wycofane z testów w Rosji po czterech awariach. Amerykanie wymienili na tych silnikach całą elektronikę i sukcesywnie wysłali w kosmos 21 kwietnia pierwszy Antares, w którym zamontowano AJ26 – analogi rosyjskich НК-33.

Po awarii akcje Orbital Sciences spadły o 9%.

Słowo Polskie, 29.10.14 r.

GK

 

Źródło - http://www.day.kiev.uaBlisko 50 operacji chirurgicznych planują wykonać kanadyjscy lekarze w ramach pomocy żołnierzom i cywilnej ludności rannym podczas operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy oraz na Majdanie 18-20 lutego bieżącego roku.

Chirurdzy od 8 listopada zaczną pracować w Kijowskim Szpitalu Wojskowym, wśród nich specjaliści od operacji plastycznych (odnowienie twarzy, czaszki i innych posttraumatycznych deformacji). Razem z chirurgami do Kijowa przybędzie ekipa anestezjologów, pielęgniarek oraz personel administracyjny.

Słowo Polskie, 28.10. 14 r.

GK

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2014

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.