Wiadomości z Ukrainy

Źródło - fakty.interia.pl

W uroczystościach z okazji 70-lecia zakończenia II wojny światowej, które rozpoczną się w polskim Gdańsku w noc z 7 na 8 maja weźmie udział także ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Na gdańskim Westerplatte spotkają się ci wszyscy liderzy państw europejskich, którzy odrzuciły zaproszenie Putina świętować Dzień Zwycięstwa w Moskwie. To prezydenci i premierzy Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.  Prawdopodobnie pojawi się także Francois Hollande oraz ktoś z królewskiej rodziny z Wielkiej Brytanii.

Z kolei swój udział w moskiewskich uroczystościach potwierdziły Chiny, Indie, PAR, Mongolia, Wietnam i Kuba.

Słowo Polskie, 24.04.15 r.

Źródło - dt.ua

Kierownik głównego wydziału śledczego ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Wasyl Wowk poinformował ile pieniędzy wymagają prorosyjscy terroryści za więzionych ukraińskich żołnierzy.

Według Pana Wowka wszystko zależy od tak zwanego „statutu” czyli rozpoznawalności jeńca: "Ceny są nazywane różne – od 2 tys. hrywien do 10 tys. USD. Za „znanego ukropa” proszą nawet do 50 tys. USD, niektórym separatystom wystarcza 700 hrywien. Obowiązkowo proszą, żeby pieniądze przelewać im na konto karty bankowej".

Pod koniec ubiegłego miesiąca prezydent Poroszenko informował o 400 ukraińskich żołnierzach, którzy są więzione przez prorosyjskich terrorystów.

Słowo Polskie, 23.04.15 r.

Źródło - news.allcrimean.net

Rosja planuje poprzez wykorzystanie wewnętrznego systemu transakcji operacji VISA i MasterCard odnowić możliwość wykorzystania tego typu kart płatniczych na półwyspie krymskim.

Niektóre rosyjskie banki rozważają możliwość zaryzykowania ignorowania amerykańskich sankcji, wprowadzonych 26 grudnia ubiegłego roku, jako reakcję na aneksję Krymu. Ostateczną decyzję one planują podjąć w maju. 

Dyrektor MasterCard w Rosji Andrij Tarusa 27 stycznia ogłosił, że amerykańskie karty płatnicze powrócą na Krym wyłącznie po skasowaniu sankcji.

Słowo Polskie, 21.04.15 r.

Źródło - tsn.ua

Zgodnie z rozporządzeniami ukraińskiej Rady Ministrów Nr 1084 mieszkańcy Ukrainy będą odpoczywali podczas świąt pierwszomajowych przez 4 dni, na Dzień Zwycięstwa – 3 dni i na prawosławne Zielone Święta też przez trzy dni.

1 i 2 maja wypadają na piątek i sobotę. Przez to ze względu na przeniesione święto ogólna ilość dni wolnych od pracy zwiększy się do czterech. 9 maja też wypada na sobotę, dlatego poniedziałek też będzie dniem wolnym od pracy.

Słowo Polskie, 20.04.15 r.

Źródło - www.unn.com.uaUkraiński sportowiec Taras Sało z wynikiem 2 godziny 17 minut i 3 sekundy pierwszy finiszował w krakowskim maratonie 14 PKO. Cracovia Marathon.

Stałemu bywalcowi krakowskich imprez biegowych, Tarasowi Salo ze Lwowa nareszcie udało się wygrać organizowany pod Wawelem Maraton. Z czasem 2:17:03 był najszybszy na trasie 14. PKO Cracovia Maraton. Wśród kobiet triumfowała Hellen Jepkosgei Kimutai z Kenii, uzyskując czas 2:43:04.

W przypadku Tarasa Salo można powiedzieć do trzech razy sztuka - dwukrotnie zajmował już w Krakowie drugie miejsce, w 2009 i w 2014 roku. Lwowianin ma tez na koncie zwycięstwo w VII Biegu Trzech Kopców - Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Krakowa w Biegu Górskim w 2013 roku.

Najlepszym z Polaków okazał się krakowianin Andrzej Lachowski, który zameldował się na mecie jako siódmy (czas 2:25:24). Kolejny gość z Ukrainy Anatolij Orżechowski zdobył trzecie miejsce.

Słowo Polskie, 20.04.15 r.

Źródło - www.unn.com.ua

Wskutek intensywnego ostrzału ukraińskich pozycji stacjonujących pod Szyrokino, członkowie misji OBWE byli zmuszeni do opuszczenia swego punktu obserwacyjnego, znajdującego się w tej miejscowości.

- Względna cisza trwała ponad 65 godzin, po czym „DRL” rozpoczęła śmiertelny ostrzał po ukraińskich żołnierzach. Następnie Ukraińcy zaczęli strzelać w odpowiedź – powiedział Aleksander Hug – zastępca prezesa SMM OBWE na Ukrainie.

Grupa obserwatorów uniknęła ostrzału, ale została zmuszona w obawie o własne życie opuścić wioskę.

Słowo Polskie, 18.04.15 r.

Źródło - www.unn.com.ua

Pierwsi 173 z 290 amerykańskich żołnierzy przybyli drogą powietrzną do Lwowa w celu wzięcia udziału we wspólnych amerykańko-ukraińskich manewrach wojskowych, które odbędą się na pobliskim poligonie jaworowskim.

Przybyli na Ukrainę Amerykanie – to w większości wojskowi instruktorzy, którzy będą ćwiczyli 900 ukraińskich kolegów z pułku „Azow” i Gwardii Narodowej, jak skutecznie walczyć z wrogiem w ramach operacji antyterrorystycznej.

Ćwiczenia zostaną podzielone na trzy cykle po osiem tygodni każdy. Podsumowaniem ćwiczeń staną się wspólne manewry wojskowe.

Słowo Polskie, 17.04.15 r.

Zdjęcia - UT-1

Na ponad 150 milionów metrów sześciennych są szacowane złoża gazu ziemnego, znajdujące się niedaleko Obłaźnicy (rejon żydaczowski, obw. Lwowski). Po sukcesywnej pracy naukowców udało się dokładnie lokalizować miejsce, gdzie została zamontowana platforma wiertnicza i „błękitne paliwo” od razu popłynęło do ogólnoukraińskiego systemu gazowego.

Do końca roku prywatni inwestorzy - firma „Zachidnadraserwis” planują zacząć eksploatować dwa kolejne złoża, za pięć lat jest oczekiwany całkowity zwrot kosztów, wydanych na budowę platform i kompresorni.

Słowo Polskie, 16.04.15 r.

Źródło - www.trt.net.trW ostatnim wywiadzie polskiego ministra spraw zagranicznych dla Gazety Wyborczej, Grzegorz Schetyna odniósł się do ustawy, uchwalonej przez ukraiński parlament i uznającej za bohaterów narodowych działaczy OUN i UPA:

- To nie była ze strony Ukraińców prowokacja, a ta ustawa, przyjęta zresztą wraz z pakietem innych ustaw historycznych, m.in. o sposobie upamiętnienia II wojny światowej czy otwarciu dostępu do archiwów komunistycznych, w żaden sposób nie była skierowana przeciwko Polsce. W ustawie nie wymieniono formacji kolaborujących z nazistami, jak bataliony Roland, Nachtigall czy dywizja SS Galizien. Padają tam za to nazwy kilkudziesięciu organizacji, które wpisują się w nurt niepodległościowy od czasów I wojny światowej do lat 80. ubiegłego wieku. Ukraina szuka swej historycznej tożsamości i trzeba próbować to zrozumieć, a zarazem mówić, co nas boli. Prezydent Komorowski w swoim wystąpieniu nie ukrywał, że przed nami jest refleksja nad trudną historią polsko-ukraińską, że konieczne jest pojednanie. Wymaga to z naszej strony cierpliwości i czasu. Teraz przed Ukrainą stoi ważniejsze zadanie, jakim jest przeciwstawienie się rosyjskiej agresji oraz reforma państwa – powiedział minister.

Słowo Polskie, 15.04.15 r., KZ

Źródło - www.serwisprawa.pl

W zeszłym roku cudzoziemcy uzyskali 359 zezwoleń polskiego MSW na nabycie nieruchomości w Polsce. Wydane przez ministra spraw wewnętrznych zezwolenia dotyczyły zarówno gruntów rolnych, lokali mieszkalnych i użytkowych jak również akcji i udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Liczba udzielanych zezwoleń w ostatnich 5 latach utrzymuje się na podobnym poziomie.

Wśród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na kupno nieruchomości gruntowych najczęściej reprezentowanym obywatelstwem i kapitałem był: ukraiński – 59 zezwoleń, niemiecki – 36 zezwoleń oraz holenderski – 15 zezwoleń.

Według nieoficjalnych danych cudzoziemcy zawarli 8574 umów na zakup nieruchomości w Polsce (bez pozwolenia MSW). W czołówce są Niemcy (1964) i Holendrzy (645). Ukraińcy z 625 umowami kupna- sprzedaży znaleźli się na trzecim miejscu.

Słowo Polskie, 15.04.15 r., KZ

Źródło - http://ngp-ua.info

W chmielnickich mediach niż, który ogarnął to miasto blisko 19.00, nazywano nie inaczej, jak „prawdziwą burzą piaskową”.

Piękna słoneczna pogoda nagle zmieniła się w deszcz z porywami wiatru, sięgającymi nawet do 100 km/h. Ludzie w panice uciekali z mostu nad Bugiem, samochody zatrzymywały się z powodu braku widoczności.

Do Winnicy burza dotarła po godzinie 21.00, pozostawiając po drodze zniszczone linie energetyczne i wyrwane drzewa.

Słowo Polskie, 14.04.15 r., KZ

 

 

Źródło - KG RP w Charkowie

12 kwietnia na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach odbyły się obchody 75. rocznicy mordu katyńskiego.

Przedstawiciele władz obwodu, Konsul Generalny RP w Charkowie Stanisław Łukasik, episkop UPC KP Mitrofan, biskup ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisław Szyrokoradiuk w obecności licznych gości złożyli kwiaty na mogiłach ponad 4 tysięcy polskich jeńców wojennych, ofiar zbrodni NKWD z tak zwanej „ukraińskiej listy katyńskiej”.

- Tutaj szczątki ponad 4 tysięcy moich rodaków spoczywają wśród dziesiątek tysięcy Ukraińców. Tym Polakom zabrano więcej niż życie. Zabrano im prawo pamięci przez ich dzieci oraz wnuki – powiedział podczas uroczystości Konsul Łukasik.

Cmentarz w charkowskich Piatichatkach stał się pierwszym Cmentarzem Katyńskim, otwartym 17 czerwca 2000 roku. Następnie podobne memoriały pojawiły się także w Katyniu (obw. smoleński, FR), Miednoje (obw. twerski, FR) oraz w Bykowni pod Kijowem.

Słowo Polskie, zdjęcie: KG RP w Charkowie, 14.04.15 r.; KZ

Źródło - Reuters

Rosyjscy parlamentarzyści planują zwrócić się za dwa tygodnie do Putina z propozycją wprowadzenia w trybie jednostronnym „misji pokojowej” na Ukrainę.

O tym poinformował zastępca dowódcy ATO Walentyn Fediczew. W wywiadzie dla „112 Ukraina” opowiedział o istnieniu tak zwanej brygady wolontariuszy w Rosji, która może być wykorzystana właśnie jak misja pokojowa.

- Jeżeli Rosja spróbuje wykonać taki ruch – to będzie oznaczało koniec mińskiego rozejmu. Potraktujemy wprowadzenie takich „sił pokojowych” jako akt agresji – powiedział Fediczew.

Słowo Polskie, 12.04.15 r., KZ

Źródło - http://www.bbc.co.uk/ukrainianOstatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone przez Fundację „Demokratyczne Inicjatywy im. Illi Kuczeriwa” potwierdziły tendencje do utraty przez Patriarchat Moskiewski dominującego stanowiska na Ukrainie.

Jak podało BBC, powołując się na ww. Fundację – 44% Ukraińców uważają się za wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu, 21% - Moskiewskiego, 11% - to grekokatolicy. Co ciekawe – 9,5% Ukraińców mówi, że są ateistami, wyznawcy innych obrządków i religii są w zdecydowanej mniejszości – poniżej 8% (także wierni kościoła rzymskokatolickiego).

Jedynym regionem, gdzie większość mieszkańców wyznaje patronat moskiewskiego patriarchy Cyryla, jest obwód doniecki (55% mieszkańców). W Galicji Wschodniej 67% mieszkańców  stanowią grekokatolicy. Najwięcej ateistów mieszka na tym samym Donbasie i Słobożańszczyźnie – ponad 18%.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 25 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015 roku. Wzięło w nim udział ponad 4400 osób.

Słowo Polskie, 11.04.15 r., KZ

9 kwietnia kiedy prezydent Polski Bronisław Komorowski brał udział w uroczystej Mszy świętej w intencji ofiar represji politycznych i Polaków, zamordowanych i pochowanych w Bykowni pod Kijowem, ukraiński parlament uchwalił ustawę uznającą wszystkie organizacje, które walczyły o niepodległość Ukrainy w XX wieku, jako „stronę walczącą o niepodległość Ukrainy”.

Bardzo drażniący dla strony polskiej projekt ustawy wniósł na rozpatrzenie parlamentu syn głównodowodzącego UPA Romana Szuchewicza 80-letni Jurij, który dostał się do Rady z ramienia Radykalnej Partii Oleha Laszka. Za przyjęcie tej ustawy zagłosowało 271 deputowanych.

Oprócz żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej (petlurowcy), za kombatantów zostali uznane także nacjonalistyczne oddziały OUN-UPA oraz Sojm Karpackiej Ukrainy.

Jeżeli prezydent podpisze ten dokument, wszyscy wymienieni w nim otrzymają odpowiednie świadczenia socjalne ze skarbu państwa, tak samo, jak weterani Armii Czerwonej.

Polacy bardzo negatywnie zareagowali na inicjatywę Szuchewicza. Ukraińskie oddziały SS i batalion Nachtigal mają status kolaboracjonistów nazistowskich Niemiec, a UPA w wielkiej mierze ponosi winę za wymordowanie polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce (woj. lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie). Nie wiadomo, jak zareaguje Rosja na czwartkową decyzję Rady. Warto pamiętać, że Putin zdecydował by zaatakować Krym i Donbas wyłącznie w oparciu na twarde przekonanie, że dla mieszkańców tych regionów istnieje zagrożenie ze strony domniemanych „banderowców”.

Słowo Polskie, 10.04.15 r., KZ

Źródło - www.eurointegration.com.ua

Rosyjskie władze zabroniły wjazdu ciężarówkom, przewożącym z Ukrainy na półwysep krymski polskie jabłka oraz greckie poziomki.

W marcu ponad 12% (1600 ton) przywożonej z Ukrainy żywności zostało uznane przez rosyjskich weterynarzy i fitosanitarny nadzór, za nieodpowiadające rosyjskim normom.

Podobnie sytuacja wygląda z importem mięsa i drobiu.

Słowo Polskie, 09.04.15 r., KZ

Źródło - espreso.tvZ buriackiej gazety „Nowa Buriatia” po otrzymaniu rozporządzenia „z góry” cała redakcja przez trzy dni musiała wycinać artykuł o rosyjskim Buriacie, rannym podczas walki z ukraińskim wojskiem pod Debalcewo na Donbasie.

Gazeta, która powinna była ukazać się 5 kwietnia, została oddana do sprzedaży trzy dni później – informuje Radio Swoboda. Z całego 50-tysięcznego nakładu został ręcznie wycięty artykuł o żołnierzu Batomkunujewym, w którym jego matka skarży się na brak pomocy materialnej ze strony Ministerstwa Obrony Rosji.

- Z czego się zrobiła taka sensacja – nie rozumiem – skarży się redaktor naczelny „Nowej Buriatii”. - Traktuję to, jako śmieszną sytuację, i nic więcej. To nie jest żadna cenzura – dodaje.

Buriat Dorży Batomkunyjew z Ułan-Ude stał się „sławny” po tym, jak jego ciężko rannego ze spaloną twarzą odwiedził w szpitalu znany rosyjski artysta Josyp Kobzon. W rozmowie z Kobzonem Buriat przyznał się, że walczył z Ukraińcami na Donbasie i potwierdził, że Rosja przebiera swoich żołnierzy za „opołczeńców”.

Słowo Polskie, 08.04.15 r., KZ

Źródło - uacrisis.org

Utrudnienia w otrzymaniu przez Ukraińców wiz do strefy Schengen były inicjatywą Unii Europejskiej, przy czym Polska do końca przesuwała terminy wprowadzenia rozszerzonej listy dokumentów, potrzebnych dla otrzymania wizy.

- Byliśmy ostatnim państwem Unii, które w końcu musiało wykonać taki krok. To część naszej polityki w dziedzinie jedności pozycji państw europejskich – powiedział Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Przy czym Polska pozostała państwem, najbardziej lojalnym dla mieszkańców Ukrainy – podkreślił JE Pan Ambasador. - W ubiegłym roku wydaliśmy prawie dwukrotnie więcej wiz, niż wszystkie inne europejskie konsulaty razem wzięte.

Słowo Polskie, na podstawie informacji unian.ua, 08.04.15 r.; KZ

Źródło - espreso.tv7 kwietnia prezydent Poroszenko podpisał uchwaloną przed trzema tygodniami przez parlament Ustawę o stworzeniu Telewizji Publicznej, wzorowanej na BBC.

Zgodnie z założeniem w najbliższym czasie ma powstać niezależna od prezydenta i rządu narodowa społeczna spółka telewizyjna, składająca się z regionalnych i ogólnoukraińskich państwowych telewizji obwodowych.

Premier Jaceniuk podczas prezentacji Telewizji Publicznej ogłosił, że marzy o stworzeniu na podstawie UT-1 (państwowa ogólnoukraińska telewizja) stacji na poziomie BBC i CNN.

Społeczna misja programowa, którą przewiduje ustawa, powinna mieścić także magazyny i programy, przeznaczone dla mniejszości narodowych i wspólnot religijnych. Dotychczas uzyskać bezpłatny czas antenowy udawało się nielicznym organizacjom i redakcjom, reprezentującym organizacje zrzeszające na podstawie przynależności do innych, niż ukraińska, narodowości.

Pozwolenie na darmowy czas antenowy otrzymała w sierpniu 2014 roku redakcja „Słowa Polskiego”. Od marca br. w Winnickiej Telewizji Państwowej ukazuje się piętnastominutowy program telewizyjny, relacjonujący życie Polaków z Podola.

Słowo Polskie, 07.04.15 r.; KZ

Źródło - unian.uaW segmencie produkcji samochodów ukraińska gospodarka osiągnęła kolejne dno. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ilość aut, wyprodukowanych na Ukrainie w styczniu-marcu spadła o 93,5%.

Wynik 303 aut w skali miesiąca jest najgorszym w historii ukraińskiego przemysłu samochodowego. Klienci zamarli w oczekiwaniu nowych tanich kredytów i spadku kursu dolara, przez który ceny na większość osobówek wzrosła w ostatnim półroczu trzykrotnie w porównaniu do zarobków, które pozostały na poziomie z 2013 roku.

Niskim ale stabilnym zainteresowaniem cieszą się wyłącznie przestarzałe Lanosy i chińskie ZAZ Forza, produkowane przez koncern „Ukrawto”.

W 2014 roku na Ukrainie wyprodukowano łącznie 28751 samochodów (razem z autobusami i ciężarówkami) – o 43% mniej niż w roku 2013.

Słowo Polskie, 07.04.15 r.; KZ

Źródło - autoconsulting.ua

Po reformie wykroczenia w ruchu drogowym będą karane podwójnie – przez mandaty pieniężne oraz punkty. Dla adaptacji do nowych warunków każdy ukraiński kierowca otrzyma 150 „startowych” punktów, po wyczerpaniu których nastąpi odpowiedzialność administracyjna.

Na infografice (j. ukr.) widać, że już wkrótce wszystkie pokwitowania będą drukowane przy pomocy komputerów pokładowych, zamontowanych w każdym samochodzie policyjnym. Kwoty mandatów będą wyznaczane automatycznie zgodnie z ustaloną stawką. Na każdym pokwitowaniu znajdzie się adres strony internetowej, na której można będzie obejrzeć popełnione wykroczenie. Każdy kierowca będzie miał prawo na oskarżenie decyzji funkcjonariusza zarówno w Departamencie Drogówki, jak i w sądzie.

Słowo Polskie, 06.04.15 r.; KZ

Źródło - http://24tv.ua

5 kwietnia w rosyjskim Soczi zakończyły się kolejne Mistrzostwa Świata Kobiet gry w szachy. Ukraińska szachistka Maria Muzyczuk w finałowej serii zwyciężyła z Rosjanką Natalią Pogoniną i po raz pierwszy w swojej karierze zdobyła tytuł Mistrzyni Świata.

Czwarta partia finałowej rozgrywki zakończyła się patem po 56 ruchu. Ogólny wynik finału – 2,5 do 1,5 na korzyść ukraińskiej zawodniczki.

Ukraiński prezydent i premier już pogratulowali szachistce wspaniałego zwycięstwa.

Słowo Polskie, 06.04.15 r.; KZ

Źródło - gazeta.ua- Zainicjowano dziesiątki kryminalnych prowadzeń. Znaczną część kierowników resortów na poziomie ministerstw i centralnych organów wykonawczej władzy odsunięto ze zajmowanych stanowisk. Niektórych już aresztowano – powiedział premier Jaceniuk podczas sobotniego spotkania ministrów.

Jaceniuk twierdzi, że przez minione 20 lat korupcja na Ukrainie nabrała wyglądu dobrze zorganizowanej mafii. Ta mafia ma swoich przedstawicieli w sądach, prokuraturze, SBU, MSW, Administracji Prezydenta, Radzie Ministrów i w parlamencie. - Taka „hydra” nie zostanie zniszczona wyłącznie dzięki zwolnieniu kierowników resortów – dodał.

Głośne zatrzymania skorumpowanych urzędników wyższego szczebla wywołały znaczny rezonans w społeczeństwie, od dawna przyzwyczajonym do płacenia większych i mniejszych łapówek. Na łapówkarstwie i płaceniem urzędnikom, nauczycielom i lekarzom „poza kasą” trzyma się dziś opieka medyczna, szkolnictwo wszystkich poziomów oraz działalność sądów.

Dla zmiany tej sytuacji w ukraińskim rządzie zasiedli obywatele innych państw – Gruzji, USA i krajów bałtyckich. Ale nadal wielkim problemem pozostaje możliwość opuszczenia aresztu nawet przez najbardziej skorumpowanych urzędników po wpłaceniu kaucji. Potwierdziło to zwolnienie kierownika resortu do spraw nadzwyczajnych Boczkowskiego, oskarżonego o zdefraudowanie ponad 4 miliardów hrywien z budżetu państwa. Po wpłaceniu miliona dwustu tysięcy hrywien kaucji Boczkowski wyszedł na wolność.

Słowo Polskie, 04.04.15 r.

Źródło - http://www.fsb.ru/fsb/npd/terror.htmRegionalna jednostka ukraińskiego Prawego Sektora na Krymie została uznana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa za organizację terrorystyczną.

Na liście 23 organizacji, opublikowanej na stronie FSB większość stanowią islamskie ugrupowania terrorystyczne – oprócz Al-Ka'idy można zobaczyć także Asbat Al-Ansar, Kongres Narodów Iczkerii, Al-Jihad, Bracia Muzułmanie, Taliban i inne.

Z informacji, opublikowanej na tej stronie można dowiedzieć się także, kiedy poszczególne organizacje zostały uznane za terrorystyczne. Prawy Sektor otrzymał taki status zgodnie z decyzją Moskiewskiego Sądu Miejskiego z 17 grudnia 2014 roku.

Z kolei ukraiński parlament zdołał uznać „DRL” i „ŁRL” za ugrupowania terrorystyczne tylko w pierwszym czytaniu. Ambasador UE na Ukrainie Jan Tombiński potwierdził, że UE rozważy analogiczną decyzję wyłącznie po tym, jak strona ukraińska doprowadzi całą procedurę uznania prorosyjskich separatystów za terrorystów do końca.

Słowo Polskie, 03.04.15 r.

Źródło - ucfamilymagazine.comWładze miasta Lwowa w porozumieniu z ministerstwem infrastruktury w trybie jednostronnym wprowadzają regułę „otwartego nieba” - możliwości wykonywania lotów bez żadnych ograniczeń dla wszystkich europejskich firm lotniczych dla lotniska „Lwów”.

Zaczynając od czwartku 2 kwietnia Derżawiasłużba (agencja państwowa z kontroli ruchu lotniczego) rozsyła listy do państw europejskich, WNP oraz Kaukazu w celu informowania o uruchomieniu na terenie Portu Lotniczego „Lwów” eksperymentu z zastosowaniem tzw. reguły „Otwartego nieba”.

- Każdy przewoźnik, który od swojej inspekcji lotniczej otrzyma pozwolenie na loty do Lwowa, będzie mógł latać z lwowskiego lotniska – komentuje rewolucyjną decyzję Derżawiasłużby minister infrastruktury Andrij Pywowarski.

Lotnisko Lwów już ma połączenia z 6 państwami i 8 miastami – z Austrią, Włochami, Niemcami, Turcją, Polską oraz Rosją.

Po podpisaniu krajowej umowy o otwartym niebie pomiędzy Ukrainą a UE wszystkie ograniczenia na rynku połączeń lotniczych co do miejsc lądowania oraz ilości rejsów - jak dla ukraińskich przewoźników tak i dla unijnych.

Słowo Polskie, 02.04.15 r.

Po tym, jak okupacyjne rosyjskie władze zabroniły emisji jedynej krymskotatarskiej telewizji, działającej na półwyspie, strona ukraińska zaproponowała redakcji ATR przeniesienie się na swój teren i tworzenie programów według poprzedniego schematu, gwarantując wsparcie techniczne i ustawodawcze.

Kilka dni przed końcem marca minister kultury Wiaczesław Kyryłenko jako pierwszy wystąpił z podobną inicjatywą. 1 marca także prezydent Poroszenko na swoim Twitterze poinformował o wydanym przez niego rozporządzeniu dla Ministerstwa Polityki Informacyjnej dotyczącym stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla przeniesienia telewizji ATR na Ukrainę.

Liderzy krymskiego Medżlisu zaapelowali do ONZ z protestem przeciwko zakazowi rejestracji krymskotatarskiej telewizji ATR przez rosyjski Roskomnadzor. Według mieszkańców półwyspu to przeczy Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie praw rdzennej ludności.

We wrześniu 2014 roku Rosja zarzuciła ATR działania ekstremistyczne, 28 marca na kijowskim Majdanie odbył się wiec poparcia dla jedynej krymskotatrskiej telewizji na świecie.

Słowo Polskie, 02.04.15 r.

 

 

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.