Wiadomości z Ukrainy

Po wprowadzeniu e-administracji prawie na wszystkich szczeblach działalności urzędów w mieście Winnica przyszedł czas na aktywizowanie prowincji w tej dziedzinie.

1 grudnia w nowoczesnym centrum coworkingowym IHUB, otwartym niedawno w samym centrum miasta przy ulicy Puszkina, odbyła się prezentacja i omówienie „Regionalnego Programu Informatyzacji  >> Elektroniczna Winniczyzna<<”. Wzięli w niej udział prezydent Fundacji „Europa Wschodnia” Wiktor Lach, zastępca przewodniczącego Agencji Państwowej ds e-administracji Aleksy Wyskub, przedstawiciele władz miasta Winnicy i obwodu oraz prezesi i członkowie, zainteresowani w rozwoju systemu okazywania usług i komunikacji przez Internet.

Promocja e-administracji w ramach „Elektronicznej Winnicczyzny” finansowany jest przez „Konfederację Szwajcarską”. W roli lokalnego partnera wystąpiła Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Dalszy rozwój programu, zaplanowanego na 3 lata (2016-2018) będzie dofinansowany z obwodowego budżetu oraz innych źródeł, nie zabronionych przez ukraińskie ustawodawstwo.

- W Winnicy na 1000 osób zarejestrowano ponad 1500 wniosków przez system e-administracji (w ramach wizyty do placówek „przeźroczyste biuro / Прозорий офіс” ), lecz na poziomie rejonów i wsi ten wskaźnik stanowi zaledwie 150 wniosków – poinformowała zebranych Ludmiła Lachowicz z Administracji Obwodowej.

Instalacje komputerowe i sieci na prowincji są bardzo przestarzałe i nie odpowiadają współczesnym wymogom. Ich wymiana i podłączenie lokalnych sieci do jednego ogólnoobwodowego i ogólnokrajowego systemu jest jednym z najważniejszych celów, które stawiają przed sobą inicjatorzy „Elektronicznej Winniczyzny”.

Słowo Polskie, 01.12.15 r.

28 listopada w przededniu uznawanego na całym świecie Dnia Pamięci Wielkiego Głodu na Ukrainie, który zabrał życie także około miliona mieszkańców Donbasu, władze separatystycznej republiki „DRL” zorganizowali festiwal dań kuchni narodowych, uwieńczony koncertem rosyjskich, greckich i innych piosenek ludowych.

- Smażymy szaszłyki. Odczuwamy dziki popyt na nie. Ludzie non-stop podchodzą – skomentował inicjatywę „władz DRL” Ormianin Geworg Makagian.

Impreza, którą większość ukraińskich mediów nazwała ośmieszaniem ludobójstwa Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości, odbyła się w samym centrum Doniecka - „stolicy DRL”.

Największa fala śmierci głodowych na Donbasie przypadła na koniec 1932 – pierwszą połowę 1933 roku. Wskutek wprowadzenia przez Kreml tzw. „chlebzogotowek” mieszkańcy wsi w tym regionie musieli oddawać władzom wszystko, co zebrali na polu. Często kierownicy kołchozów skarżyli się, że zadanie Moskwy przewyższa ilość zebranego zboża. NKWD i specjalne oddziały wojska przymusem odbierały u rolników zboże, krowę czy świnię, pozostawiając ludzi w obliczu śmierci głodowej.

W archiwach obwodu donieckiego znajdują się dokumenty, potwierdzające fakty kanibalizmu latach 1932-33 na Donbasie: „Sekretarz Rubieżańskiego RK Warszawski napisał w doniesieniu, że kołchoźnik Krykonienko Mefodij zabił własnego 6-letniego syna, którego on razem z żoną przez cztery dni gotował i jadł” a „we wiosce Rosochowatskie rejonu markowskiego Rudenko Fedor zmusił żonę by zarżnęła dwoje z ich trojga dzieci, których oni zjedli”.

Według najnowszych obliczeń, Wielki Głód - makabryczna zbrodnia reżimu komunistycznego na Donbasie - zabrał życie ponad 4 milionów mieszkańców Ukrainy – od Zbrucza do Mariupola. Podczas Wielkiego Głodu na Podolu oraz Wschodnim Wołyniu zmarło od 100 do 500 tys. Polaków.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Andrzeja Iwaszki, 30.11.15 r.

Turecka firma Haci Productions wyprodukowała tzw. „motivation video”, poświęcone ukraińskim siłom zbrojnym. W dwuminutowym filmiku pokazano wojska lądowe w natarciu, awiację oraz flotę.

Turecki filmik był odpowiedzią na inicjatywę ukraińskich aktywistów z People's Project, którzy w dniu zestrzelenia przez turecki F16 rosyjskiego bombowca SU-24 zmontowali własny film o tureckich siłach powietrznych.

- Dziękujemy naszym ukraińskim przyjaciołom za wideo, przez nich przygotowane – tak Turcy podpisali ukraiński „filmowy gest przyjaźni”.

Po tym, jak turecki myśliwiec zestrzelił w swojej przestrzeni powietrznej rosyjski bombowiec, Putin nakazał wprowadzić wizy dla obywateli tureckich, przybywających do Rosji i wprowadził embargo na import tureckich towarów do swojego kraju.

Turcy mają dużo nowocześniejsze uzbrojenie w porównaniu z wojskiem rosyjskim. W wypadku eskalacji konfliktu Turcy mają wszystkie szanse pokonać Rosję, jeżeli oczywiści Putin nie zgodzi się na użycie broni jądrowej. O możliwym zbombardowaniu Stambułu 27 listopada wspomniał rosyjski propagandzista Żyrinowski.

Słowo Polskie, 28.11.15 r.

Źródło - ukrinform.ua

Przy wsparciu inwestorów z Cypru w obwodzie chmielnickim zostanie wybudowana elektrownia, która w jakości paliwa będzie wykorzystywała słomę.

Projekt opracowano w partnerstwie z firmą z Cypru HYDROMISTVENTURES Ltd. Już została wybrana działka rolna i omówiono logistyczne, ekologiczne i techniczno-ekonomiczne aspekty projektu.

Planowane jest, że elektrownia będzie miała moc 44 Мegawatów. Odpady od spalania słomy będą wykorzystywane jako nawozy.

Koszty w kwocie 175 mln euro będą załączone od Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju, Agencji z gwarancji inwestycji oraz prywatnych inwestorów z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Sergiusz Tolstichin, 27.11.15 r.

Źródło - teknoblog.ru

- Prokuratura Republiki Autonomicznej Krym, która czasowo funkcjonuje w Kijowie, wszczęła sprawę kryminalną w stosunku do chińskiej firmy, która toruje podwodny kabel energetyczny przez Cieśninę Kerczeńską - powiedział pierwszy zastępca prokuratora AR Krym Nazar Chołodnicki.

Wg pana Nazara chiński kablowiec JIAN JI 3001 wszedł w port Kamysz-Buruński, co jest naruszeniem sankcji, ponieważ ukraiński rząd oficjalnie zamknął wszystkie porty okupowanego przez Rosję Krymu. Na pokładzie chińskiego kablowca obecnie znajduje się 60 obywateli Chin.

Prokuratura wszczęła sprawę kryminalną wg części 2 artykuły 332-1 Kodeksu Kryminalnego Ukrainy (naruszenie trybu wjazdu na tymczasowo okupowane terytorium). Sankcje artykułu przewidują pozbawienie wolności do lat pięciu i konfiskatę statku.

Sergiusz Tolstichin, 27.11.15 r.

Zdjęcie: TWITTER/@CHRISTOPHERJM.

Amerykański prezydent Barack Obama podpisał budżet obronny na rok 2016, przewidujący 300 mln USD dla wzmocnienia potencjału militarnego ukraińskiego wojska.

Z tej kwoty 50 mln mogą zostać wydane na zakup uzbrojenia obronnego. - Cieszymy się z tej decyzji, demonstruje ona jedność administracji i Kongresu USA we wsparciu Ukrainy w walce z rosyjską wojskową agresją - napisał w swoim Twitterze rzecznik ambasady Ukrainy w USA.

Sergiusz Tolstichin, 27.11.15 r.

Źródło - galfinance.infoW porównaniu z zerowym zaopatrzeniem półwyspu w prąd, z czym okupacyjne władze zetknęły się w niedzielę po wysadzeniu linii energetycznycznych w obwodzie chersońskim, w środę udało się wyjść na poziom 30-35 proc. generacji prądu z własnych  źródeł.

- Udaje nam się wyprodukować do 300 megawatów dziennie przy zapotrzebowaniu 1000 megawatów – skomentował największy od czasów rozpadu ZRS kryzys energetyczny na Krymie rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Krymscy Tatarzy, którzy wyprzedzili ukraińskie władze w pytaniu całkowitej blokady Krymu – towarowej i energetycznej, zgodzili się na dopuszczenie brygad remontowych do zniszczonych słupów linii energetycznych "Kachowka-Dżankoj". Prawdopodobnie w czwartek dostawy prądu na Krym mogą być wznowione.

Rosja w odpowiedzi na chaos na Krymie, spowodowany odcięciem półwyspu od ukraińskiego prądu, wprowadziła zakaz eksportu węgla kamiennego na Ukrainę, co może za dwa-trzy tygodnie skomplikować funkcjonowanie zarówno ukraińskich elektrowni, jak i ciepłowni.

Od 25 listopada uczniowie krymskich szkół poszli na wymuszone wakacje, w Symferopolu zatrzymano ruch trolejbusów. W Sewastopolu nie działają telefony komórkowe.

Słowo Polskie, 25.11.15 r.

Źródło - unian.ua

- Ukraińskie wojska przeciwlotnicze w wypadku wtargnięcia do ich przestrzeni powietrznej rosyjskich samolotów powinny postąpić tak samo profesjonalnie, jak to zrobiła Turcja – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Oleksander Turczynow.

- Przed wystrzeleniem rakiety strona turecka niejednokrotnie uprzedzała Rosję o zakazie naruszania jej przestrzeni. Robiła to 10 razy w przeciągu 5 minut. Ale Rosjanie nie odreagowali. Turcy postąpili według instrukcji – zestrzelili intruza – dodał.

24 listopada rosyjski bombowiec SU-24 wleciał w turecką przestrzeń powietrzną na granicy z Syrią (rejon Latakia). Turecki F-16 zestrzelił go rakietą typu „powietrze-powietrze”. Obydwaj rosyjscy piloci zginęli po katapultowaniu się.

Turcja jest członkiem NATO. Przez incydent została zwołane nadzwyczajne posiedzenie krajów członkowskich tej organizacji.

Trzy godziny po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca Syryjczycy uziemili także rosyjski helikopter wojskowy.

Słowo Polskie, 24.11.15 r.

Źródło - publicist.in.uaLider krymskotatarskiego narodu Mustafa Dżemilew zgodził się na dopuszczenie brygad remontowych do wysadzonych w powietrze słupów linii energetycznych na granicy z Krymem z warunkiem zwolnienia więźniów politycznych, trzymanych przez okupacyjne rosyjskie władze na półwyspie.

- W krymskich więzieniach FSB znajduje się 10. zakładników reżimu Putina. Wymagamy, żeby ich zwolniono i dopuszczono na teren półwyspu międzynarodową komisję, która zbada porwania i morderstwa osób, niezgodnych z okupacją Krymu oraz dotrzymanie podstawowych praw człowieka – powiedział Mustafa w wywiadzie dla BBC.

W noc z 21 na 22 listopada ostatecznie przerwano dostawy prądu na Krym wskutek czego półwysep okazał się w warunkach totalnej blokady energetycznej. Sytuacja jest trudna, 23 listopada okupacyjny rząd ogłosił dniem wolnym od pracy. Oblegane są stacje paliw i sklepy z latarkami i świeczkami. Szpitale i inne obiekty ważne obiekty podłączono do generatorów prądu.

Słowo Polskie, 23.11.15 r.

Zdjęcie: Zdjęcie - Służba prasowa Prezydenta UkrainyPrezydent Piotr Poroszenko oświadczył, że podpisał ustawy, niezbędne dla wprowadzenia bezwizowego ruchu pomiędzy Ukrainą a UE, które przedtem uchwalił ukraiński parlament. O tym prezydent powiedział w swoim przemówieniu do ukraińskiego narodu 21 listopada z okazji Dnia Godności i Wolności.

- Przed chwilą, jeszcze atrament nie wysechł, podpisałem pakiet tak zwanych „ustaw bezwizowych”. Wykonaliśmy techniczne warunki i oczekujemy decyzji UE o perspektywach wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukrainy - oświadczył Poroszenko.

- Wczoraj zakończono proces ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej ze wszystkimi 28 państwami członkowskimi UE. Zazwyczaj na to idą długie lata, natomiast myśmy dali radę to zrobić w ciągu 17 miesięcy od dnia podpisania tej umowy. Od 1 stycznia zaczyna działać pełnowartościowa strefa wolnego handlu z Unią Europejską. Nieważne jak by Rosja nie starała się zerwać ten proces - zaznaczył prezydent.

Sergiusz Tolstichin, 22.11.15 r.

Źródło - maydan.drohobych.netGeneralna Prokuratura w Kijowie przed 2. rocznicą Rewolucji Godności przedstawiła kolejne dowody zbrodni zbiegłego prezydenta Janukowicza i rządu Azarowa.

19 listopada poinformowano, że tzw. „tituszkom” (bandytom, którzy współpracowali z ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych Zacharczenką) milicjanci przekazali ponad 400 karabinów maszynowych oraz 90 tys. nabojów dla stłumienia protestów na Majdanie. Na razie odnaleziono tylko sześć z nich. Los reszty jest nieznany.

Oprócz tego kierownik wydziału ds śledztw specjalnych Serhij Gorbatiuk opowiedział o wydaniu przez reżim Janukowicza ponad 1 miliona hrywien w styczniu-lutym 2014 r. na granaty świetlne i inne specjalne środki, które miały być wykorzystane dla pacyfikacji aktywistów w Kijowie i innych miastach na Ukrainie.

Według Gorbatiuka oddziały „tituszek” koordynowały swoje akcje z „Berkutem”, wykonując tzw. „brudną” robotę. Większość bandytów przyjeżdżała do Kijowa z Charkowa, część z nich – to członkowie „Opłotu” pod kierownictwem Żylina.

Do dziś większość milicjantów, zamieszanych w pacyfikację Majdanu, którzy strzelali ostrą amunicją w protestujących, przebywa na wolności. Prokuratura prowadzi ponad 2 tys. dochodzeń, dotyczących Majdanu. Aresztowani po kolei byli funkcjonariusze „Berkutu” wychodzą jeden za drugim na wolność po wpłaceniu kaucji.

Słowo Polskie, 21.11.15 r.

Źródło - www.allcrimea.net

20 listopada nieznani sprawcy wysadzili w powietrze dwa słupy linii wysokiego napięcia, dostarczających energię elektryczną na półwysep krymski.

Incydent stał się o 4. nad ranem w dwóch miejscach jednocześnie – w odległości 126 km. Od Melitopola (obw. zaporoski) oraz 45 km od roździelni „Kachowska”. Charakter uszkodzeń świadczy o celowym wysadzeniu w powietrze słupów lub ich ostrzelaniu.

Jeżeli nie uda się naprawić w krótkim czasie obydwie linie, Krym może pozostać bez dostaw prądu elektrycznego. W chwili obecnej energia elektryczna jest podawana na półwysep przez linie wysokiego napięcia 330 kV „Kachowska-Ostrowska” oraz „Kachowska-Dżankoj”, które są w złym stanie technicznym.

Słowo Polskie, 20.11.15 r.

Źródło - www.credo-ua.orgPrzedstawiciele Kościołów i organizacji religijnych zaapelowali do prezydenta Poroszenki by nałożył weto na ustawę nr 3442, która przewiduje wprowadzenie w ukraińskie pole prawne terminów „orientacja seksualna” i „gender”, żeby w najbliższej przyszłości zapobiec legalizacji „homomałżeństw” i zakazaniu krytykowania nietradycyjnej orientacji seksualnej.

Przedstawiciele cerkwi prawosławnej (zarówno kijowskiego jak i moskiewskiego patriarchatów), kościoła katolickiego oraz innych wyznań podkreślali, że homoseksualizm jest obcy kulturze ukraińskiej i europejskiej. 19 listopada w budynku agencji informacyjnej „Interfax-Ukraina”odbyła się konferencja prasowa z udziałem członków Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów.

- Integracja w UE – to wspaniały pomysł, ale przecież są inne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. To walka z korupcją, spadek gospodarki. Czy „homotolerancja” to jedyne, co przeszkadza nam integrować się w struktury europejskie? Chciało by się doczekać momentu, kiedy władze naprawdę będą reprezentowały interesy narodu. Jeżeli zrujnujemy fundamenty, na których opiera się wiara w Boga, to czym będziemy różnili się od zwierząt? - zauważył przedstawiciel kongresu wspólnot żydowskich Dawid Milman.

- Prezydent już dawno mógł podpisać tę ustawę, ale nie podpisał. Mamy nadzieję, że tego nie zrobi – powiedział arcybiskup cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu Eustratij (Zoria).

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 19.11.15 r.

Źródło - dyvys.info

Jednocześnie Kreml zdecydował się na wprowadzenie totalnego embarga na ukraińskie artykuły żywnościowe od 1 stycznia.

- O ile Ukraina dołączyła się do sankcji wobec Rosji – gospodarczych i finansowych, my też podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu... bariery ochronnej w wyglądzie embarga – powiedział rosyjski minister gospodarki Aleksiej Ulukajew.

Rosyjska strona motywuje wprowadzenie zakazu importu z Ukrainy obawami, że po implementacji w życie gospodarczej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE Rosję zaleje niekontrolowana fala towarów z Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia mija termin odroczenia (ma wymóg Rosji) wprowadzenia w życie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. W 2016 roku o kilkanaście procent stanieje wiele grup towarów z europejskiego importu – od żywności do sprzętu komputerowego, RTV i AGD.

Słowo Polskie, 18.11.15 r.

Źródło - ru.tsn.ua

Frekwencja poniżej 30 proc., Kliczko – burmistrzem Kijowa, Sadowyj – Lwowa, Sienkiewicz – Mikołajowa. Druga tura wyborów burmistrzów w wyborach samorządowych, która odbyła się 15 listopada w miastach, z ilością mieszkańców powyżej 90 tys. osób nie przyniosła niespodziewanych rezultatów.

W Kijowie zwyciężył Witalij Kliczko, we Lwowie – wieloletni burmistrz Andrij Sadowyj. W Żytomierzu Lubow Cymbaluk przegrała z Suchomłynem, w Winnicy przedstawicielka sił Majdanu Szczerbakiwska – z pozapartyjnym Sergijem Morgunowem (obydwie panie reprezentowały Batkiwszczynę). Na wschodzie do władzy wróciło kilka przedstawicieli byłej Partii Regionów – dziś Bloku Opozycyjnego.

Słowo Polskie, 16.11.15 r.

Źródło - unian.uaWojskowe radary, zamontowane na samochodach Humvee drogą powietrzną zostały dostarczone przez stronę amerykańską do Lwowa. Prezydent Poroszenko osobiście był obecny na ceremonii przekazania amerykańskiego sprzętu ukraińskiej armii.

Mobilne radary AN/TPQ-36, które już niedługo znajdą się na wschodzie Ukrainy, są w stanie bardzo precyzyjnie wyznaczać miejsca, skąd strzelają separatyści i przekazywać te dane ukraińskiej artylerii.

Amerykański sprzęt może jednocześnie śledzić za ponad 10 wyrzutniami min lub czołgami przeciwnika. Dane z radarów będą w razie potrzeby przekazywane misji SMM OBWE lub innym międzynarodowym instytucjom na dowód użycia przez terrorystów zabronionej w Mińsku broni.

Z takiego sprzętu korzystają armie USA, Australii, Turcji i Portugalii.

Nieznana jest dokładna ilość AN/TPQ-36, przekazanych Ukrainie. Prezydent Poroszenko podziękował Obamie za pomoc militarną i zaprosił amerykańskich instruktorów w celu nauczenia ukraińskich żołnierzy korzystania z zaawansowanego technicznie sprzętu.

Wartość radarów, przekazanych Ukrainie jest szacowana na ponad 250 mln USD.

Słowo Polskie, 15.11.15 r.

Już po godzinie po paryskich zamachach terrorystów utożsamiających się z państwem islamskim, przy ulicy Rejtarskiej w Kijowie zapłonęły pierwsze znicze i zjawiły się kwiaty.

Mieści się tam francuska ambasada, na której po zamachach flagę opuszczono do połowy masztu. Ukraińcy kierują wyrazy współczucia do mieszkańców Francji i utożsamiają się z ofiarami terroryzmu, wspominając własnych obywateli, zamordowanych przez prorosyjskich terrorystów z Wołnowachi i Doniecka.

Wieczorem w piątek 13 listopada w stolicy Francji doszło do szeregu aktów terrorystycznych. Kilka wybuchów odnotowano przy stadionie Stade de France podczas meczu pomiędzy drużynami Francji i Niemiec. Na trybunie był obecny także prezydent Francois Hollande. Jeszcze kilka teraktów odbyło się w jednej z francuskich restauracji oraz w klubie Bataclan podczas występu zespołu rockowego Eagles of Death Metal. Terroryści wzięli zakładników i zaczęli po jednym im mordować na oczach innych. - To wendetta za Syrię, to 11 września we Francji – cytują oświadczenie islamistów światowe media.

13 listopada w Paryżu zginęło ponad 120 osób.

Słowo Polskie, 14.11.15 r.

Źródło - http://firstsocial.info12 listopada Rada Najwyższa uchwaliła ustawę Nr 2493a, którą represje władz komunistycznych w roku 1944 zostały określone jako ludobójstwo. Dzisiejszą politykę Rosyjskiej Federacji wobec krymskotatarkiej mniejszości na Krymie parlamentarzyści nazwali etnocydem.

Za tę decyzję zagłosowało 245 deputowanych.

- Systematyczna presja na naród krymskotatarski, represje wobec obywateli Ukrainy, którzy są z pochodzenia Krymskimi Tatarami na terenie półwyspu, organizacja etnicznie i politycznie umotywowanych prześladowań Medżlisu i Kurułtaju (organizacji, zrzeszających Krymskich Tatarów) ze strony rosyjskich organów państwowych zaczynając od początku tymczasowej okupacji, są świadomą polityką etnocydu krymskotatarskiego narodu – jest napisane w tekście uchwalonej ustawy.

W momencie przejęcia Krymu przez wojska bolszewickie w roku 1944 po wycofaniu się 17. Armii niemieckiej Tatarzy Krymscy zostali poddani intensywnym prześladowaniom, masowym gwałtom i doraźnym egzekucjom, połączonymi z rabunkiem majątku. W czasie deportacji na Syberię i do Kazachstanu wysiedlono z Krymu około 200 tysięcy Tatarów krymskich. Po przeprowadzeniu akcji deportacyjnej na Krymie podjęto działania mające na celu zatarcie wszelkich śladów krymskotatarskiej kultury. Niszczono domy Krymskich Tatarów, sady i winnice skazane zostały na zdziczenie, a cmentarze zaorywano.

Po aneksji Chanatu przez Rosję w 1783 roku ilość rdzennej ludności (Krymskich Tatarów) zmniejszyła się z 90 proc. do 28,7 proc. w 1917. W 1959 roku sowieckie władze obliczyły, że na Krymie w ogólnie nie zostało rdzennej ludności (71,4 proc. - Rosjanie, 22,3 proc. - Ukraińcy). W 2001 roku do krymskotatarskiego pochodzenia przyznało się 12,1 proc. ludności Krymu.

Słowo Polskie, 13.11.15 r.

Mer Kamieńca Podolskiego, na zaproszenie Burmistrza Głogowa Rafała Rokaszewicza dołączył do obchodów Święta Niepodległości Polski, upamiętniających  odrodzenie 11 listopada 1918 roku po 123 latach rozbiorów państwa polskiego.

Kamieniec Podolski od lat współpracuje z polskimi samorządami. W południowo-wschodniej stolicy Kresów regularnie odbywają się polsko-ukraińskie spotkania na różne tematy, miasto systematycznie otrzymuje wsparcie ze strony Polski w dziedzinie socjalnej, oświatowej i kulturowej.

Sergiusz Tolstichin, 12.12.15 r.

Źródło - wprost.pl

W ogólnopaństwowym rankingu średnich płac obwód Сhmielnicki zajmuje dopiero 20 miejsce. Prawie 15% pracowników dostaje ustawowo minimalną pensję 1378 hrywien (239 zł), natomiast średnie wynagrodzenie w skali obwodu wynosi 3440 hrywien (598 zł).

Sergiusz Tolstichin, 11.11.15 r.

Źródło - google.ua

Ministerstwo infrastruktury stworzyło on-line mapę remontu ukraińskich dróg, poinformował dyrektor Departamentu strategicznego rozwoju rynku przewozów samochodowych resortu Roman Chmil.

- Narazie na mapie są zaznaczone odcinki dróg, które są remontowane przy wsparciu międzynarodowych organizacji finansowych. Także systematycznie nanosimy odcinki dróg, remontowanych za koszty budżetowe, narazie jest jedynie region Karpacki, natomiast niedługo pojawią się inne rejony - dodał Roman Chmiel.

Sergiusz Tolstichin, 11.11.15 r.

Do kijowskiej prokuratury zwrócił się mieszkaniec Kijowa, który twierdzi, że jego brat Eugeniusz Fajnicki został zamordowany przez terrorystów z „DRL”.

Ukraińskie organy śledcze dowiedzieli się, że Fajnicki pod koniec 2014 – na pocz. 2015 roku pracował w rządzie „Donieckiej Republiki Ludowej” na stanowisku „ministra paliw i energetyki”. W lutym br separatyści oskarżyli go o „benderowskie” sympatie i domniemane szpiegostwo na rzecz Ukrainy.

Krewni Eugeniusza otrzymali list z Doniecka, w którym terroryści twierdzą, że Eugeniusz znajduje się pod wartą. Lecz 17 maja z Rosji nadszedł kolejny list, w którym zaznaczono, że Fajnicki zmarł.

Prawdopodobnie został on zamordowany przez swoich byłych przyjaciół i jego ciało trafiło razem ze zwłokami zabitych w walce z Ukraińcami obywateli rosyjskich do Millerowo (obw. rostowski RF).

Śledztwo trwa nadal.

Słowo Polskie, 10.11.15 r.Źródło - unian.ua

Deputowana do Rady Najwyższej z listy Radykalnej Partii Oleha Laszki Złata Ogniewicz ogłosiła z trybuny parlamentu, że dobrowolnie zrzeka się mandatu.

- Szłam do parlamentu nie za przywilejami, Szłam, jako obywatel, który widzi nową drogę Ukrainy. Natomiast postrzegam brak kultury, który prowadzi do manipulowania świadomością narodu – powiedziała 10 października podczas posiedzenie Rady Najwyższej.

Złata Ogniewicz jest znaną wokalistką, która reprezentowała Ukrainę na Eurowizji w 2013 r. W Radzie Najwyższej pełniła rolę przewodniczącej podkomitetu ds. działalności artystycznej, sztuki i kulturalno-oświatowej polityki.

Słowo Polskie, 10.11.15 r.

Źródło - http://espreso.tv8 listopada separatyści po raz pierwszy od dwóch miesięcy podjęli próbę szturmu pozycji sił rządowych w Majorsku.

- Na donieckim kierunku wróg zaryzykował i bezpośrednio zaatakował ukraińskie pozycje w Majorsku. Grupa terrorystów wyszła z wioski Zajcewe i spróbowała szturmować umocnienia sił ATO. Ukraińscy żołnierze odparli atak. Po godzinie okupanci zrezygnowali z dalszego natarcia i wrócili na swoje poprzednie pozycje, zabierając zabitych i rannych – powiedział rzecznik Administracji prezydenta z pytań ATO Andrij Lysenko.

Z danych sztabu wynika, że Majorskie i Zajcewe zostało dwukrotnie ostrzelane przez separatystyczne ugrupowania. W okolicach Gorliwki i Ługańskie dywersyjne grupy dziesięciokrotnie prowokowali stronę ukraińską przy użyciu broni strzeleckiej i granatników.

Słowo Polskie, 09.11.15 r.

Źródło - TVN24.plRurociąg Nord Stream II, który ma zwiększyć dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec, może pozbawić Ukrainę ponad 2 mld dolarów opłat tranzytowych. Jest też sprzeczny z celami Unii Europejskiej, która dąży do zmniejszenia swojej zależności energetycznej od Rosji - powiedziała w czwartek Robin Dunnigan, zastępczyni sekretarza stanu USA ds. dyplomacji energetycznej.

Po aneksji Krymu przez Moskwę, Unia Europejska stara się pomagać Ukrainie. Bruksela chce m.in. wzmocnić więzy energetyczne z Kijowem, po tym jak Rosja zagroziła, że przestanie dostarczać gaz przez terytorium swojego zachodniego sąsiada.

- Trzeba zapytać: dlaczego z jednej strony wspieramy Ukrainę, a z drugiej ją dusimy?
- powiedział Dunnigam. - Odcięcie całego tranzytu gazu przez Ukrainę pozbawiłoby ją 2,2 mld dolarów rocznych przychodów - doprecyzował amerykański urzędnik.

Rosyjski Gazprom już wysyła gaz do Niemiec przez Bałtyk za pomocą rurociągu Nord Stream. Planowany Nord Stream 2 podwoiłby transfer surowca do 110 mld metrów sześc. rocznie.

Sergiusz Tolstichin, 07.11.15 r.

 

Źródło - Chmielnicka Filharmonia ObwodowaOpery i operetki staną się integralną częścią repertuaru filharmonii. W dawnym Płoskirowie chcą zjednoczyć operę i filharmonię. Na razie nie jest planowana budowa nowego gmachu, będą wykorzystywane sceny miejscowej Filharmonii, natomiast należy rozszerzyć repertuar i wprowadzić zmiany do nazwy i statutu. Podolska opera i filharmonia zacznie funkcjonować już w następnym roku.

- Chcemy, żeby opera stała się integralną częścią repertuaru filharmonii. Przecież w czasach stosunków rynkowych musimy być konkurencyjni i nie rozpraszać się na taniznę, musimy  wcielać w życie twórcze idee, tym bardziej, że jest komu to robić - tłumaczy dyrektor Chmielnickiej obwodowej filharmonii Ałeksandr Drahan.

Według słów pana Aleksandra, stworzenie Opery nie wymaga dodatkowych kosztów z budżetu. Należy tylko wprowadzić zmiany do statutu filharmonii, a to wszystko można zrobić na poziomie obwodowej rady z uzgodnieniem Ministerstwa kultury. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie, taki pomysł stworzenie Opery mieszkańcom Chmielnickiego bardzo się spodoba

- Trzy lata temu w naszej filharmonii przedstawiono operę „Zaporożec za Dunajem”, sala była pełna widzów. A niedawno postawiono arcydzieło światowego muzycznego teatru „Tosca” - na które wiele osób nie trafiło, ponieważ wszystkie bilety zostały wyprzedane bardzo szybko, więc napewno planujemy ją powtórzyć - zaznacza dyrektor filharmonii.

Sergiusz Tolstichin, 06.11.15 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.