Wiadomości z Ukrainy

Jeden z największych rynków w Symferopolu, znajdujący się przy ulicy Kozłowa, został otoczony 6 lipca przez rosyjską policję.

Funkcjonariusze zaczęli demolować miejsca pracy miejscowych mieszkańców. Wszczęła się bójka, wskutek której jednemu z protestujących złamano rękę.

Oburzeni przedsiębiorcy wyruszyli pod budynek Rady Ministrów Krymu. Cały ich towar zrzucono na jedną dużą kupę pośrodku rynku, niszczenie prywatnego mienia rozpoczęło się, sądząc z relacji świadków, jeszcze w nocy.

Przewodniczący administracji Symferopola Gennadij Bachariew poinformował na swojej stronie na FB, że: „Demontaż jest prowadzony na podstawie decyzji Rady Ministrów nr 465, dotyczącej zwolnienia terenów miasta z obiektów, które znajdują się tam nie zgodnie z prawem”.

Słowo Polskie, 06.07.15 r.

Źródło - twitter

Podczas swojego koncertu w Gruzji piosenkarka rocka alternatywnego Zemfira Ramazanowa, bardziej znana, jako Zemfira, przymocowała ukraińską flagę do mikrofonu na znak protestu przeciwko rosyjskiej interwencji na Ukrainie.

Ten epizod miał miejsce na festiwalu rockowym „Tbilisi Open Air 2015” w trakcie wykonania piosenki „Jak u ciebie” ("Интересно, как ты там"). To już kolejny wyraz poparcia dla Ukrainy ze strony jednego z najbardziej udanych komercyjnych projektów muzycznych w Rosji, którym jest zespół „Zemfira”. Wiosną bieżącego roku Ramazanowa usunęła cały kontent ze swojej strony internetowej, pozostawiając wyłącznie piosenkę „Widpusty” („Zostaw mnie”) zespołu „Ocean Elzy”, którą ona wykonała na jednym z koncertów w 2008 roku.

Gruzińska publiczność bardzo entuzjastycznie powitała pojawienie się na scenie ukraińskiej flagi.

 

Słowo Polskie, 04.07.15 r.

Źródło - unian.ua

2 lipca Rada Najwyższa uchwaliła ustawę, przewidującą stworzenie Narodowej policji.

Według nowego dokumentu ta policja będzie dzielona na kryminalną i służbę patrolową, służbę ochrony, specjalną policję oraz wydział szybkiego reagowania KORD.

Na czele Narodowej policji stanie apolityczny kierownik, funkcje którego będą oddzielone od funkcji ministra spraw wewnętrznych. Dla zminimalizowania ryzyka korupcji w szeregach nowej policji i nadużyć przewidziany jest udział społeczności w komisji dyscyplinarnej. Oprócz tego lokalne samorządy będą mogli uchwalać wotum nieufności dla miejscowych kierowników nowej instytucji.

Za projekt „Ustawy o Narodowej policji” głosowało 278 deputowanych.

Słowo Polskie, 03.07.15 r.

Źródło - unian.ua

Polski prezydent przed końcem swojej kadencji zdążył po raz ostatni odwiedzić Kresy II RP. We Lwowie na byłym Uniwersytecie Jana Kazimierza (obecnie Narodowy Uniwersytet in. Iwana Franki) Bronisław Komorowski został uhonorowany tytułem Honoris causa.

Dla przywitania kolegi do Lwowa przyleciał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który zaznaczył, że „Komorowski jest moim osobistym przyjacielem, który włożył dużo wysiłku w rozwój stosunków polsko-ukraińskich, organizację międzynarodowego wsparcia dla eurointegracji Ukrainy oraz poparcie dla współpracy w dziedzinie nauki, oświaty i kultury”.

Nowy prezydent, reprezentujący środowisko chrześcijańsko konserwatywne, Andrzej Duda, obejmie urząd 6 sierpnia bieżącego roku. Zapowiedział dalsze poparcie dla Ukrainy, akcentując na dojściu do prawdy w trudnych kwestiach historycznych, m.in. w pytaniu ludobójstwa na Wołyniu.

Słowo Polskie, 02.07.15 r.

Źródło - valleywag.gawker.comMiędzynarodowy serwis zamówień taksówek Uber planuje otworzyć swoje przedstawicielstwo w Kijowie i chce zatrudnić menadżera.

Stanem na 1 lipca ponad sto osób zgłosiło swoje CV na ten etat w ukraińskiej stolicy. Nowy menadżer powinien kontrolować wzrost biznesu Uber w Kijowie, jakość usług, reprezentować firmę na różnych przedsięwzięciach i akcjach z PR, rozwiązywać problemy i najważniejsze – zwiększać dochód i ilość pasażerów.

Proponująca konkurencyjne ceny przewozu platforma Uber zdążyła przekonać do siebie już ok. pół miliona klientów we Francji. Wartość firmy, której inwestorami są m.in. Goldman Sachs oraz Google Ventures, wyceniana jest na 17 mld dolarów. Założony cztery lata temu w San Francisco Uber zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest obecny w ok. 100 amerykańskich miastach oraz w 70 za granicą. W dziedzinie usług transportu osób Uber jest pierwszym przedsiębiorstwem w fazie start-up działającym na tak dużą skalę.

Na pozór niczym nie różniąca się od zwykłego serwisu zamówień taksówek platforma Uber w przeciwieństwie do usług taksówkarskich umożliwia za pomocą serwisu UberPOP korzystanie z aplikacji "prawie" każdemu kierowcy. UberPOP nie wymaga od kierowcy zawodowych uprawnień do przewozu osób ani specjalnego ubezpieczenia.

Francuscy taksówkarze, których działalność podlega twardym państwowym wymogom, zwrócili się do sądu handlowego w Paryżu o wydanie natychmiastowego zakazu funkcjonowania Uber. - Troszczymy się o bezpieczeństwo naszych klientów, stąd przewozy są ubezpieczone polisą w wysokości 3,5 mln euro, obejmującą kierowcę, pasażera i osoby trzecie – zaznacza rzecznik Uber w tym kraju. - Wystarczy spojrzeć na poziom satysfakcji klientów. (...) Serwis cieszy się zatem dużym zaufaniem" - uważa.

Tymczasem francuski rząd, podzielający obiekcje taksówkarzy, zapowiedział, że oferowanie usług w rodzaju UberPOP będzie groziło karą do dwóch lat więzienia oraz grzywną w wysokości 300 tys. euro.

Słowo Polskie, 02.07.15 r.

Źródło - www.trust.ua

1 lipca Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała za projekt ustawy nr 2531, zakazujący korzystanie z telefonów komórkowych żołnierzom, pełniącym służbę wojskową w strefie przeprowadzenia operacji antyterrorystycznej, w warunkach wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na terenach, gdzie prowadzone są działania bojowe.

Odpowiedzialnym za korzystanie przez żołnierzy telefonami komórkowymi będzie dowódca jednostki.

Podczas aktywnej fazy ukraińsko-rosyjskiego konfliktu terroryści namierzali sygnały telefonów komórkowych ukraińskich oddziałów wojskowych dla ostrzeliwania ich przez artylerię lub „Grady”.

Słowo Polskie, 01.07.15 r.


Źródło - president.gov.ua

Ponad 3,4 miliardy Euro na wsparcie ukraińskiej makrogospodarki, 139 milionów na pomoc dla wewnętrznych przesiedleńców oraz na odbudowę Donbasu, granty na realizację ponad 200 projektów w różnych dziedzinach – takie cyfry wymienił ukraiński prezydent Petro Poroszenko w swym wystąpieniu z okazji pierwszej rocznicy podpisania przez Ukrainę i UE umowy stowarzyszeniowej.

- Unia Europejska – to źródło zmian, które zmieniają Ukrainę na lepszą. Liczymy na dalszą pomoc i rozszerzenie współpracy w ramach wszystkich unijnych programów – powiedział Poroszenko.

Słowo Polskie, 30.06.15 r.

Rosyjski premier ogłosił nową cenę gazu dla Ukrainy w trzecim kwartale bieżącego roku. Za 1 metr sześcienny „błękitnego paliwa” Naftogaz będzie musiał zapłacić 247 USD, biorąc do uwagi zniżkę.

- Nie zważając na wszystkie trudności w kontaktach z Ukrainą, musimy z nią współpracować i kontynuować trójstronny dialog ws gazu – powiedział Dmitrij Miedwiediew.

Tydzień wcześniej Putin powiedział, że przez niską cenę ropy naftowej Rosja więcej nie będzie w stanie dać Ukrainie zniżkę na gaz. Wygląda na to, że jego decyzja uległa zmianie. Teraz Ukraina będzie kupowała gaz praktycznie za taką samą cenę, jak Polska.

Słowo Polskie, 29.06.15 r.

Źródło - http://gordonua.com

Najbogatszy Ukrainiec, kojarzony z Partią Regionów i Janukowiczem Renat Achmetow pozbył się 44,96 proc. akcji firmy Euroasia Telecommunications Holdings B.V. do której należy „Astelit”, operator sieci komórkowej, wykorzystującej logo life:)

Wykupiła akcje Achmetowa firma Turkcell, która już była w posiadaniu części akcji life:), teraz dysponuje 100 proc. udziałów „Astelita”. Firma CKM, należąca do Achmetowa już nie będzie akcjonariuszem life:). Finalizowanie umowy zaplanowane jest na lipiec br.

23 lutego life:) za 3,355 miliardów hrywien kupiła licencję na sieć 3G.

Słowo Polskie, 27.06.15 r., KZ

Źródło - yuchansson.blogspot.com

Kolejny milion 358 tys. byłych mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego wyjechał do innych regionów Ukrainy. Łącznie prawie dwa miliony trzysta tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez działania terrorystycznych ugrupowań „DRL” i „ŁRL”.

ONZ, powołując się na rządowe dane państw, które przyjęły uchodźców, informuje, że większość uciekinierów, którzy opuścili ojczyznę wskutek działań wojennych, wyjechali do Rosji (746 tys.) i na Białoruś (81 tys.). W Europie stanem na 25 czerwca uciekinierzy poprosili o azyl w następujących krajach – w Niemczech (4603), Polsce (3600), Włoszech (2956), Szwecji (1962), Francji (1763) oraz Mołdawii (200).

Ta cyfra wciąż powoli rośnie, 5,5% ludności Ukrainy przez zbrodniczą politykę Rosji nadal porzuca własne domy w obawie o życie swoje i bliskich.

Słowo Polskie, 27.06.15 r., KZ

27 czerwca minie rok od podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W tym najważniejsza - gospodarcza część tego dokumentu zacznie być wdrażana w życie dopiero od stycznia 2016 roku przez ingerencję Rosji w proces eurointegracji Ukrainy.

Natomiast na znak poparcia dla państwa ukraińskiego UE poszła na krok bezprecedensowy, wprowadzając od kwietnia 2014 roku preferencje dla eksportu towarów z Ukrainy. Jednak towary z UE nadal są wwożone według starych zasad, z płaceniem ogromnych ceł na wszystko – zaczynając od żywności, kończąc samochodami.

W przeciągu pierwszych miesięcy preferencji faktycznie eksport towarów do UE wzrósł o 14,9 proc. lecz po wybuchu wojny na Donbasie spadł o prawie 34,4 proc. Przyczyną jest zmniejszenie eksportu stali, która w strukturze ukraińskiego eksportu stanowiła prawie 26 proc.

Tak samo spadł eksport produkcji rolnictwa – o 6,4 proc. Chociaż Europa znacznie więcej kupiła oleju słonecznikowego (o 58,4 proc.).

Pozytywną dynamiką eksportu do krajów UE mogą pochwalić się także przedsiębiorstwa, produkujące maszyny i sprzęt (o 9,5 proc).
Kolejnym ważnym „hamulcem”, uniemożliwiającym eksport towarów jest adaptacja ukraińskich standardów jakości do norm unijnych. Po przejściu przez wszystkie procedury Ukraina może osiągnąć dużo lepszy rezultat już w najbliższym czasie.

Słowo Polskie, 26.06.15 r., KZ


Źródło - pravda.com.ua

Źródło - www.luck.msz.gov.plSejm 411 głosami upoważnił w czwartek prezydenta do podpisania protokołu zmieniającego tekst umowy z Ukrainą o małym ruchu granicznym.

Najciekawszą dla obywateli Ukrainy jest zmiana wydłużająca okres przebywania w strefie przygranicznej do 90 dni.

Zmiana w umowie o małym ruchu granicznym (MRG) została podpisana w grudniu 2014 r. w Warszawie przez prezydentów Polski i Ukrainy Bronisława Komorowskiego i Petra Poroszenkę.

Pierwsza ze zmian w umowie polega na wydłużeniu okresu pobytu w strefie przygranicznej. Posiadacze zezwoleń MRG będą uprawnieni do każdorazowego pobytu w strefie przygranicznej trwającego do 90 dni, a nie jak dotąd – 60, druga zmiana to zwolnienie z opłaty konsularnej wnioskodawców ubiegających się o wydanie drugiego i kolejnego zezwolenia MRG, trzecia - wprowadzenie możliwości udziału usługodawcy zewnętrznego w czynnościach związanych z obsługą wydawania przez konsulów zezwoleń MRG. Chodzi o usprawnienie obsługi wydawania zezwoleń, w tym skrócenia czasu oczekiwania na złożenie wniosku oraz umożliwienia ich składania w punktach ulokowanych także w tych miastach, w których nie mają siedziby urzędy konsularne.

Uzupełniono także wykaz jednostek podziału administracyjnego znajdujących się w strefie przygranicznej o cztery miejscowości położone na terytorium Ukrainy i nieuwzględnione w dotychczasowym wykazie: trzy w obwodzie wołyńskim (Gewin, Orani i Rusnów) oraz jedną w obwodzie lwowskim (Tysowiec).

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 25.06.15 r., KZ

Źródło - ua.112.ua- Tak stanie się – powiedziała ukraińska minister finansów Natalia Jareśko, jeżeli prywatni kredytorzy nie zgodzą się na restrukturyzację długów. Pod koniec czerwca zewnętrzne zadłużenie Ukrainy wzrosło do 67,7 miliardów USD i w budżecie państwa ukraińskiego może nie znaleźć się 120 milionów dolarów na spłacenie kolejnej raty kredytu.

O „teoretycznie możliwym” bankructwie Jareśko ogłosiła na spotkaniu z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej, przypominając, że Rada Najwyższa uchwaliła ustawę, nakładającą moratorium na wypłacanie długów inwestorom prywatnym.

Tydzień wcześniej Bloomberg prognozował, że 24 czerwca Ukraina nie będzie w stanie znaleźć pieniędzy na spłacenie następnej raty długu i ogłosi bankructwo.

Rozmowy z kredytorami w sprawie restrukturyzacji długu trwają w przeciągu ostatnich trzech miesięcy. Na razie bez skutku.

Słowo Polskie, 25.06.15 r.

 

Źródło - unian.uaUkraiński minister ekologii Igor Szewczenko zwrócił się do ministra praw wewnętrznych Arsena Awakowa z prośbą przyjrzenia się nielegalnemu wydobyciu bursztynu w rezerwacie „Pojaskiwskij”, znajdującym się na terenie obwodu żytomierskiego.

- Bursztynowa mafia zakorzeniła się tam tak mocno, że bez specjalnej operacji Gwardii Narodowej i innych jednostek nie da się nic zrobić. Przy dobrej woli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sytuację da się naprawić w tydzień – oświadczył Szewczenko.

Dziennikarze kilkakrotnie publikowali głośne artykuły poświęcone nielegalnemu wydobyciu bursztynu na masową skalę na Wołyniu. Państwo dotychczas nie ingerowało w te sprawy, powołując się na brak ustawodawstwa, regulującego ten biznes.

- Bursztyn wydobywają na terenie rezerwatu o znaczeniu krajowym „Pojaskiwski”! Tam nawet siekieri wnieść nie można, a „biznesmeni” już nanieśli ogromną szkodę środowisku. Dlatego drodzy funkcjonariusze, ratujcie chociażby las w granicach rezerwatów i parków – zaapelował minister ekologii.

Słowo Polskie, 25.06.15 r., KZ

Źródło - http://www.roshen.pl/Producent słodyczy „Roshen”, należący do ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki został zarejestrowany w Jarosławiu i planuje w przeciągu pięciu najbliższych lat wejść do piątki liderów rynku. - Bardzo uważnie obserwujemy za pracą Wawela, Wedla, Coliana i Mieszka – powiedział kierownik Roshen Europe Artur Martyniuk.

W przeciągu ostatnich trzech tygodni firma ukraińskiego prezydenta aktywnie rekrutowała pracowników w Polsce – specjalistów ze sprzedaży, obsługi klienta, przedstawicieli handlowych, księgowych i tp.
- Wyjście na rynek marki, praktycznie nie znanej w naszym kraju, to bardzo kosztowny biznes, który wymaga także dużo czasu. Polska – to bardzo konkurencyjny obszar z mocną pozycją marek narodowych. Dużo zależy od poziomu inwestycji i oferty produktów – uważa dyrektor ze sprzedaży w firmie Lotte Wedel Maciej German.

Mocnym argumentem na korzyść produkcji Roshen mogą być bardzo niskie ceny. Oprócz tego fabryki, należące do prezydenta Poroszenki oferują 320 rodzajów produkcji i znajdują się na Ukrainie, Litwie oraz na Węgrzech. Do niedawna cukierki Roshen produkowano także w rosyjskim Lipiecku, jednak Rosjanie obłożyli je embargiem i aresztowali fabrykę Poroszenki w tym mieście.

Słowo Polskie, 24.06.15 r.

Źródło - image.frompo.comOd 23 czerwca w centrach wizowych i konsulatach UE na terenie Ukrainy wprowadzono obowiązkową procedurę pobierania danych biometrycznych przy składaniu wniosków wizowych w celu wyjazdów do krajów strefy Schengen.

Dla otrzymania polskiej wizy narodowej nie ma obowiązku składać odbitek palców. Nie muszą tego robić także dzieci w wieku do lat 12, osoby, które fizycznie nie mogą tego dokonać oraz urzędnicy najwyższego szczebla, wyjeżdżający w składzie oficjalnych delegacji.

Stare wizy Schengen, otrzymane przed 23 czerwca, pozostają nadal aktualne i będą ważne do końca zaznaczonego w nich terminu.

Pobrane dane biometryczne będą przechowywane w przeciągu 59 miesięcy. W razie składania następnych wniosków wizowych w tym terminie nie trzeba będzie ponownie pobierać odcisków. Po upłynięciu tego terminu, znów trzeba będzie powtórzyć procedurę.

Słowo Polskie, 23.06.15 r., KZ

Źródło - zaxid.net- Prywatni inwestorzy za rządów Janukowicza przyznali Ukrainie 40 miliardów kredytów. W przeciągu następnych czterech lat świat obiecał nam 25 miliardów. Otrzymując nowe kredyty oddajemy stare, zmniejszając zadłużenie naszego państwa, żeby nie przekładać dług na następne pokolenia – powiedział Arsenij Jaceniuk.

Ukraiński premier zaznaczył, że Ukraina zdołała zwrócić w 2014 roku 14 miliardów dolarów długu zewnętrznego, pożyczając znacznie mniej pieniędzy.

Ukraiński rząd zaplanował zmienić „drogie” kredyty, zaciągnięte przez Janukowicza na tańsze. - Nawet w naszym kraju trwają dyskusje, że MFW czegoś od nas wymaga. To nie jest prawda. To my prosimy Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pomoc. Ale żeby taką pomoc otrzymać, musimy pokazać, że się zmieniamy, reformujemy się – dodał Jaceniuk.

Słowo Polskie, 22.06.15 r., KZ

Źródło - pravda.com.ua

20 z nich zostanie przerobionych na medyczne karetki ewakuacyjne a 35 na punkty sztabowe z różną specjalizacją – zaznaczył doradca ukraińskiego prezydenta Biriukow.

Wartość jednego używanego Saxxona z Wielkiej Brytanii stanowi 51 tys. funtów.

- Co można kupić za takie pieniądze - „cywilną” terenówkę i naczepić na nią masę broni? Smutne doświadczenie „Spartanów” (ukraiński samochód opancerzony na bazie Ford F550) za 5 milionów hrywien pokazało, czym to się może skończyć.

W krótkim czasie na Ukrainę zostaną dostarczone części zamienne – silniki, skrzynie biegów do brytyjskich samochodów.

Słowo Polskie, 21.06.15 r., KZ

Źródło - wiadomosci.dziennik.pl

Nowa decyzja, opublikowana w „Oficjalnym Dzienniku UE” kopiuje poprzednią, pozostawiając w sile sankcje, które działały z ubiegłego roku.  Przedłużono tylko termin – do 23 czerwca 2016 roku.

UE przedłużyła zakaz importu z Krymu czy Sewastopola, inwestycji oraz usług turystycznych oraz eksportu poszczególnych grup towarów w dziedzinie transportu, komunikacji oraz sektora energetycznego.

Europejskie statki wycieczkowe nie mają prawa wchodzić do portów okupowanego półwyspu krymskiego, oprócz sytuacji nadzwyczajnych.

Słowo Polskie, 20.06.15 r., KZ

Źródło - warszawa.gazeta.pl

Bydgoska spółka PESA na podstawie gwarancji udzielonych przez  Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych sprzeda ukraińskiej stolicy na kredyt 50 nowoczesnych tramwajów.

Do Kijowa mają trafić tramwaje, nieco modyfikowane z uwzględnieniem miejscowych warunków, podobne do tych, które PESA sprzedała Moskwie.  Zakup tramwajów ma kosztować ukraińskiej stolicy blisko 70 mln. Euro. Memorandum w sprawie dostarczenia dla stolicy Ukrainy niskopodłogowych tramwajów podpisano 17 czerwca w Bydgoszczy.

Tramwaje Swing, wyprodukowane w Bydgoszczy jeżdżą po Kaliningradzie, Moskwie, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

W Polsce tramwajami Pesy jeżdżą lub wkrótce będą jeździli mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Szczecina, Elbląga, Bydgoszczy, Torunia, Częstochowy, Łodzi, Krakowa oraz Śląska.

Słowo Polskie, 18.06.15 r.

Źródło - lowcostavia.com.uaOd 23 czerwca konsulaty państw, wchodzących do strefy Schengen będą pobierały dane biometryczne obywateli Ukrainy, w tym odbitki palców.

Państwo ukraińskie stanie się 17 regionem, gdzie wprowadzany jest system dodatkowej identyfikacji osoby przekraczającej granicę. - Nie widzimy w waszych obywatelach zagrożenia w zwiększeniu ilości nielegalnych migrantów, lecz zdjęcie to już niewystarczający sposób na dokładne zidentyfikowanie człowieka – powiedział Ovidiu Viorel Naftanaila – osoba, odpowiedzialna za kwestie wizowe w przedstawicielstwie UE na Ukrainie.

Oprócz konsulatów do pobierania odcisków palców zostały upoważnione także centra wizowe, gdzie też został zainstalowany sprzęt do pobierania odbitek palców. Agencje turystyczne i rekrutacyjne nie będą w stanie zrobić „wizy na odległość”. Wszyscy ci, którzy mieszkają daleko od miejsca zameldowania, będą zmuszeni osobiście stawić się w urzędzie i złożyć odbitki.

Nowe utrudnienia dotyczą wyłącznie wniosków wizowych na otrzymanie wizy Schengen. Obecne wizy nie tracą ważności i pozwalają na przekroczenie granicy państw unijnych do końca terminu ich ważności.

Słowo Polskie, 18.06.15 r. ,KZ

Źródło - www.volynnews.com

Ukraiński portal dorogy.net przeprowadził sondaż opinii publicznej na temat stanu dróg we wszystkich obwodach Ukrainy. Kierowcy opiniowali stan nawierzchni i oznakowania na wszystkich popularnych kierunkach.

Najgorsze drogi okazały się na zachodzie Ukrainy i w obwodzie odesskim, gdzie prawie 50 proc. nawierzchni jest w stanie krytycznym:

1. Obwód odeski – 47,03 proc. dróg w stanie krytycznym;
2. Obwód lwowski – 45,36 proc. dróg w stanie krytycznym;
3. Obwód iwanofrankowski – 45,00 proc. dróg w stanie krytycznym;
4. Obwód mikołajowski – 42,09 proc. dróg w stanie krytycznym;
5. Obwód charkowski – 41,98 proc. dróg w stanie krytycznym.

Obwód chmielnicki znalazł się na 6 miejscu w „antyrankingu” dróg z 38,46 proc. złej nawierzchni, winnicki – na 13 miejscu (33,07 proc.). Z kolei w obwodzie żytomierskim według opinii kierowców zaledwie 19,81 proc dróg potrzebują pilnego remontu.

Słowo Polskie, 17.06.15 r., KZ

Źródło - ukr.obozrevatel.comMigranci, którzy mieszkają i pracują w Europie, przekazali do swoich krajów ojczystych około 110 miliardów USD za pośrednictwem przelewów bankowych lub przez Western Union.

Na pierwszym miejscu znalazła się Ukraina (7,6 miliarda USD), lekko wyprzedzając Polskę (7,5 miliarda). Na trzecim – Nigeria (7,4 miliarda USD).

Takie dane opublikował Bank Światowy, uwzględniając także Rosję, jako „kraj europejski”, przez co ogólny obraz może być nieco zniekształcony. Ukraińcy bardzo licznie pracują w Federacji Rosyjskiej i przelewy pieniężne z tego kraju są największe. Znacznie mniej przelewów nadchodzi do Ukrainy z Niemiec, Polski, Grecji oraz Czech.

Słowo Polskie, 16.06.15 r., KZ

Źródło - thekievtimes.ua

Nowy przewodniczący Odeskiej Administracji Obwodowej Micheil Saakaszwili ogłosił, że dla efektywnego zarządzania obwodem wystarczy zaledwie 50 osób zamiast obecnych 800.

Gruzin planuje zatrudnić absolutnie nowych ludzi, chociaż nie odrzuca faktu, że wśród obecnych urzędników też są porządne osoby.

- Wy, ludzie, jesteście prawdziwą władzą, a my – tylko aparatem, który go obsługuje – powiedział były gruziński prezydent. Razem z obwodowymi urzędnikami zostaną zmienieni także przewodniczący wszystkich 24 rad rejonowych.
Saakaszwili ogłosił także, że ma zamiar zrobić porządek w szeregach odeskiej milicji i zapobiec kontrabandzie towarów do Republiki Naddniestrzańskiej.

Zgodnie z intencjami Saakaszwilego nowa odeska administracja będzie najbardziej otwartą, „przezroczystą” i otwartą na ludzi w całej Ukrainie.

Słowo Polskie, 15.06.15 r. , KZ

Źródło - http://espreso.tv

Ukraińscy komuniści, progresywni socjaliści i 13 lewicowych organizacji społecznych stworzyły ruch „Lewa opozycja”. Zebranie założycielskie odbyło się 12 czerwca w Kijowie.

KPU, PSPU, Robocza Partia i partia „Kijowska Ruś” i inni członkowie „Lewej opozycji” negatywnie oceniają politykę prowadzoną przez ukraińską władzę. Domagają się zakończenia wojny na Donbasie, „wykonania warunków mińskiego protokołu przez stronę ukraińską” i decentralizacji.

Oprócz tego lewica dąży do „budowania stosunków dobrosąsiedzkich z Rosją i Białorusią oraz nadania językowi rosyjskiemu statusu państwowego”.

Na czele nowego ruchu stanęli Petro Symonenko, Natalia Witrenko oraz akademik Walerij Sołdatenko, który publiczne zaprzecza faktowi ludobójstwa Ukraińców podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-33.

Słowo Polskie, 14.06.15 r. , KZ

Źródło - news.liga.net

Rok temu, 13 czerwca zakończyła się operacja z oczyszczania miasta od terrorystów. Podczas walk ukraińskie wojsko likwidowało ponad 30 bandytów.

Okupanci rządzili w mieście portowym przez dwa miesiące – od 13 kwietnia 2014 roku. Podczas swojego „panowania” spalili Magistrat i obrabowali „Prywatbank”.

Najbardziej zacięta walka za zwolnienie odbyła się na ulicy Greckiej. Na pamięć po rządach „DRL” pozostały trupy separatystów i zniszczone przez czołgi i artylerię drogi i budynki.

Słowo Polskie, 13.05.15 r.

Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2015

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.