Wiadomości z Ukrainy

Źródło: unn.com.ua

Po gwałtownych opadach deszczu, które przeszły wieczorem 28 czerwca przez centralną Ukrainę, kanalizacje deszczowe nie mogły sobie poradzić z ogromnym naporem wody, co doprowadziło do zalania części ulic i korków.

W Winnicy w dziurze w asfalcie, która powstała wskutek zalania, utknął trolejbus, na ulicy Andrija Perwozwanego woda sięgała szyb, podobnie sytuacja wyglądała w Chmielnickim.

Kilka godzin wcześniej ulicy dzielnicy Trojeszczyna w Kijowie tak samo zmieniły się w rzekę i podtopiły stojące przy nich samochody.

Słowo Polskie, 28.06.16 r.

28 czerwca Ukraina obchodzi Dzień Konstytucji. Z okazji święta swój apel do obywateli Ukrainy skierował za pośrednictwem portalu Facebook prezydent Petro Poroszenko.

Lider państwa ukraińskiego zaznaczył, że wszyscy Ukraińcy mają prawo na swobodę słowa i bezpieczeństwo, granice państwa są nietykalne a jedynym źródłem władzy jest naród ukraiński.

- Językiem państwowym jest język ukraiński, każdy obywatel ma prawo na własną opinię i swobodę wyznania – czytamy na dole filmu wideo na stronie prezydenta w sieci FB.

Słowo Polskie, 28.06.16 r.

Źródło: socportal.info

Z Brukseli do Ukrainy nadeszła pozytywna decyzja od Generalnego Sekretarza Światowej Organizacji Celnej Kunio Mikurii o zgodzie na przeniesienie Regionalnego Centrum Edukacyjnego specjalistów kinologów z Dniepra do Chmielnickiego.

- Wraz z nadaniem naszemu Departamentu statusu Regionalnego Centrum Kynologii Światowej Organizacji Celnej zaczynamy realizujemy drugi krok w rozwoju celnej sprawy na Ukrainie, a w szczególności w obwodzie chmielnickim. Przede wszystkim chodzi o stworzenie Regionalnego Edukacyjnego Centrum ŚOC, które będzie odgrywało ważną rolę w podwyższeniu efektywności pracy organów celnych, zwiększenia wpływów od podatków i handlu zagranicznego - informuje służba prasowa dyrektora Departamentu specjalistycznego przygotowania i kynologii Pańswowej Służby Celnej Andrija Wojceszuka.

Sergiusz Tolstichin, 27.06.16 r.

Źródło: ye.uaW ubiegłym roku roku ponad ćwierć wszystkich towarów eksportowych z obwodu chmielnickiego wysyłano do Rosji. W tym roku 2016 udział rynku wschodniego sąsiada zmalał do 20 proc.

Natomiast eksport do Unii Europejskiej zwiększył się ponad dwukrotnie. Najwięcej Podolanie sprzedali Europejczykom transformatorów, dywanów, gazomierzy, materiałów drzewnych i miodu. Zwiększył się również eksport kukurydzy, oleju i słodu.

Rośnie także import towarów z krajów UE, który stanowi teraz 67 proc. Największymi partnerami obwodu chmielnickiego są Polska, Niemcy, Szwajcaria i Wielka Brytania. W zeszłym roku liderami były Polska, Niemcy, Rosja, Białoruś, Chiny i Węgry. - Zmiany w strukturze importowanych towarów były uwarunkowane zwiększeniem wwozu do Ukrainy zaawansowanego sprzętu produkcyjnego, a także techniki rolniczej, samochodów i części zamiennych do nich, kamiennego węgla i mineralnych nawozów - poinformowała służba prasowa Państwowej Służby Fiskalnej obwodu chmielnickiego.

Sergiusz Tolstichin, 27.06.16 r.

Źródło: tvn24.plW piątek 24 czerwca ukraińska lotniczka i parlamentarzystka Nadia Sawczenko odebrała w Polsce nagrodę Orła Jana Karskiego.

W uzasadnieniu napisano, że nagroda należy się byłej więźniarce za „hart ducha w walce o ludzką godność i honor”.

W słowie powitalnym Sawczenko zaapelowała o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Ukraińcami i budowanie przyjaznych relacji i dziękowała za wsparcie, jakiego udziela Polska Ukrainie.

- Jeśli możecie, wybaczcie. Jestem gotowa prosić o przebaczenie i przebaczyć. Ja proszę polski naród i Polaków o wybaczenie za te krzywdy zadane przez Ukraińców w ciągu długiej i niełatwej historii – powiedziała Sawczenko. Podkreśliła, że nie chowa urazy, ani złych wspomnień z powodu tego, co uczynili Polacy Ukraińcom. Jej zdaniem Polska i Ukraina mogły mieć bardziej przyjazną, wspólną historię, ale „swego czasu ze względu na wzajemne urazy i nieporozumienia Bogdan Chmielnicki, skierował się w stronę Rosji”.

Słowo Polskie, tvn24.pl, 26.06.16 r.

Źródło: freemalaysiatoday.comWiększość ukraińskich polityków negatywnie oceniła wyniki brytyjskiego referendum, na którym obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej.

Strona ukraińska obawia się odroczenia wprowadzenia bezwizowego wjazdu dla swoich obywateli do krajów Europy oraz skasowania sankcji wobec Rosji, wprowadzonych po okupacji półwyspu krymskiego.

Optymistycznie jednak patrzy w przyszłość minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. - Właśnie teraz powinniśmy dodatkowo pracować z Europarlamentem. Przeprowadziliśmy masę spotkań, proces skasowania wiz trzeba przyśpieszyć – powiedział Klimkin.

Słowo Polskie, 25.06.16 r.

Źródło: http://anakonda.do.wp.mil.plZastępca dowodzącego Gwardii Narodowej Ukrainy Mykoła Bałan podczas swojej wizyty do Warszawy zaznaczył, że Polska i Ukraina pod koniec lipca planują podpisać umowę o współpracy pomiędzy polskim i ukraińskim resortami obrony oraz policją.

- Główne sprawy, które omawialiśmy podczas dzisiejszej wizyty – to kontynuacja wspólnych działań, wymiana doświadczeniem, wspólne ćwiczenia, jak dla oficerów sztabowych, tak i całych jednostek oraz rozwój baz materialnych i dydaktycznych - mówił Bałan.

W dniach 7-17 czerwca Ukraina wzięła udział w wielonarodowościowych ćwiczeniach Anakonda-16, które odbyły się na terenie Polski. Oprócz jednostek wydzielonych z SZ RP udział wzięły wydzielone siły i środki z osiemnastu państw członkowskich sojuszu oraz z czterech z państw partnerskich. Oprócz Ukrainy wzięły w nich udział Finlandia, Macedonia i Szwecja. W przedsięwzięciu uczestniczyło blisko 31 tys. żołnierzy. W ramach ćwiczeń polski batalion piechoty, wzmocniony ukraińską kompanią powietrznodesantową pod dowództwem LITPOLUKRBRIG przeprowadził m.in. szkolenia taktyczne w trakcie ćwiczenia Anakonda-16 w Nowej Dębie.

Słowo Polskie, 24.06.16 r.

Źródło: unn.com.ua22 czerwca przed siedzibą przedstawicielstwa Ukrainy w Radzie Europy po raz pierwszy w historii podniesiono flagę krymskotatarskiego narodu.

W uroczystości wziął udział członek delegacji Ukrainy w RE, lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

- W Strasburgu (Francja) mieści się cała masa unijnych instytucji i ta flaga będzie przypominała im o rosyjskiej okupacji na Ukrainie i łamaniu praw człowieka na okupowanych terenach. Pewnego dnia ta flaga, która tutaj się pojawiła, będzie symbolizowała wolny Krym – powiedział przewodniczący ukraińskiej delegacji w RE Wołodymyr Ariew.

W tym samym dniu inny członek ukraińskiej delegacji Nadija Sawczenko podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RE w Strasburgu podkreśliła, że „nie może mieć szansę na powrót do Rady Europy delegacja z kraju, który nie szanuje prawa człowieka, imunitet delegata, tak jak to Rosja zrobiła ze mną”.

Słowo Polskie, 23.06.16 r.

21 czerwca w Marsylii odbył się mecz w ramach 1/16 kwalifikacji turnieju Mistrzostw Europy z piłki nożnej pomiędzy narodową drużyna Polski i Ukrainy.

Przez pierwszą połowę meczu siły były praktycznie wyrównane. Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy atakowali bramkę przeciwnika. Jarmolenko dwa razy był bliski strzelenia bramki lecz zmarnował szansę.

Pierwszego i jedynego gola w meczu strzelił Ukraińcom na 56 minucie Błaszczykowski. Później piłkarze znad Dniepru znów intensywnie atakowali. Konopolanka, Zinczenko, Zozula i Rotań byli bardzo bliscy od strzelenia Polakom gola.

Swój udział w Euro-2016 Ukraina zakończyła z rachunkiem 0:5 na ostatnim miejscu w swojej grupie.

Słowo Polskie, 22.06.16 r.

Źródło: karpatskijobjektiv.com- Dwa korytarze transportowe – z zachodu na wschód i z północy na południe, które trzeba wybudować na Ukrainie oraz porty pozwolą Ukraińcom po pierwsze jeździć po normalnych drogach, a po drugie – podwyższyć rangę Ukrainy, jako bardzo wpływowego kraj tranzytowego – powiedział ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman we wtorek po powrocie ze Stanów Zjednoczonych.

Podczas rozmów z przedstawicielami Banku Światowego strona ukraińska otrzymała zapewnienia o nadaniu jej kredytu na miliardy USD dla budownictwa i naprawy dróg.

Gruntowny remont obecnej sieci dróg samochodowych, jak twierdzi premier, ma być zakończony jesienią bieżącego roku a zaczynając od wiosny 2017 rozpocznie się na szeroką skalę budownictwo nowych autostrad na Ukrainie.

Słowo Polskie, 21.06.16 r.

Źródło: news.pnDo izmailskich szpitali (obwód odeski) po ulewnych deszczach w dniach 16-19 czerwca zwróciło się 399 osób, w tym 241 dzieci.

Wszyscy chorzy skarżyli się na silny ból brzucha, lekarze w większości wypadków diagnozowali u chorych „gastroenterocolitis”.

Stanem na ranek 20 czerwca w szpitalach pozostawało 260 osób, w tym – 185 dzieci.

W niedzielę 19 czerwca burmistrz Izmaiła Andrij Adamczenko ogłosił, że przyczyną masowych chorób u ludzi stały się wirusy, które trafiły do sieci wodociągowych wskutek fekalnego zabrudzenia po ulewnych deszczach. Na początku drugiej połowy czerwca w rejonie izmailskim obwodu odeskiego spadła miesięczna norma opadów.

Fakt zbiorowego zatrucia bada policja i prokuratura.

Słowo Polskie, 20.06.16 r.

Podczas Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego rosyjski prezydent Władimir Putin jednoznacznie dał do zrozumienia, że Moskwa popiera ideę prezydenta Ukrainy o uzbrojeniu obserwatorów OBWE na linii konfliktu na wschodzie Ukrainy.

- Zgadzam się z Piotrem Poroszenką z powodu wzmocnienia misji OBWE. Nawet do tego stopnia, by uzbroić obserwatorów w broń strzelecką – powiedział Putin.

Słowo Polskie, 19.06.16 r.


Źródło: Radio Swoboda17 czerwca 65 deputowanych do Odeskiej Rady Obwodowej poparło projekt uchwały, uznającej w skali regionu żołnierzy z ochotniczych formacji zbrojnych, biorących udział w wojnie na Donbasie, jako „uczestników ATO i działań bojowych”.

Taki status daje możliwość rodzinom żołnierzy otrzymywania pomocy socjalną ze strony państwa oraz na wynagrodzenie finansowe, na równych z żołnierzami sił rządowych.

Przed głosowaniem 6. sesję Odeskiej Rady Obwodowej pikietowało około 50 żołnierzy z batalionów ochotniczych. Żołnierze apelowali o wsparcie deputowanych dla legitymizacji ruchu ochotniczego i nadanie im statusu „uczestników ATO i działań bojowych”.

Dwoma dniami wcześniej podobną decyzję jednogłośnie uchwaliła Dniprowska Rada Obwodowa (b. Dnipropetrowsk). W decyzji „dniprowczan” zaznaczono, że przy Radzie Obwodowej i Adminisracji powstanie komisja, która będzie rozpatrywała sprawę nadawania żołnierzom-ochotnikom statusu „uczestnika ATO”.

Słowo Polskie, K.B. ,  17.06.16 r.

Źródło: GettyImagesDo minimum zmniejszyły się szanse Ukrainy przejścia do kolejnego etapu mistrzostw Europy, które odbywają się we Francji.

16 czerwca drużyna Irlandii Północnej w strugach deszczu rozgromiła podopiecznych Fomenki z rachunkiem 2:0. Decydujący dla Ukrainy mecz, który mógł dać szansę na przejście do 1/8 finału, zmniejszył do absolutnego minimum możliwość awansu ukraińskiej drużyny także przez remis Polski z Niemcami (0:0).

Cień szansy dla Ukraińców pozostaje przy bardzo wielkiej przewadze punktowej w meczu z Polską, który odbędzie się na boisku w Marcelu 21 czerwca. Fani piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie z niecierpliwością na niego czekają bowiem zapowiada się zachwycające widowisko z dużymi emocjami.

Na mecz do Francji przybędą tysiące fanów z Polski i Ukrainy, rozgrywkę będzie można oglądać na Ukrainie w telewizji „Ukraina”  oraz na Polsacie i TVP1 w Polsce o godzinie 19.00 czasu ukraińskiego (18.00 – czasu polskiego).

Słowo Polskie, 17.06.16 r.

Operatorzy sieci gazociągów w Ukrainie i Polsce rozpoczęli prace projektowe z budowy nowego gazociągu.

- Nowy gazociąg pomiędzy Ukrainą a Polską ma coraz większe szanse na uruchomienie. Eksploatacja komercyjna jest zaplanowana na 2020 rok - zawiadomił sekretarz prasowy UkrTransGazu Maksym Bilawski.

Według niego, w trakcie budowy takiego gazociągu, a zwłaszcza podczas pokonania wodnych arterii, będzie wykorzystana progresywna technologia poziomowego wiertnictwa, która pozwoli „przejść” przez przeszkodę wodną przez warstwę ziemi. Taka technologia pozwoli zachować środowisko w nienaruszonym stanie. Do budowy tego gazociągu „UkrTransGaz” planuje wykorzystać ponad 1000 swoich współpracowników.

Słowo Polskie, 15.06.16 r.

Źródło: telegraf.com.ua  Cztery ukraińskie miasta Winnica, Żytomierz, Czerniowce i Połtawa zostały wytypowane przez Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit, GIZ (Niemieckie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej) dla realizacji projektu „Integrowany rozwój ukraińskich miast” na kwotę 6 milionów Euro.

14 czerwca w Kijowie minister rozwoju regionalnego Ukrainy Gennadij Zubko oraz przedstawiciel GiZ Sabina Muller podpisali porozumienie o zgodzie strony ukraińskiej na wdrożenie doświadczenia rozwoju niemieckich oraz szwajcarskich miast w czterech miastach na terenie Ukrainy.

Projekt jest zaplanowany na następne 3 lata, w przeciągu których dla wyżej wymienionych miast zostaną opracowane koncepcje integrowanego rozwoju. Finansować program będą Federalne Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Niemiec i Państwowy Komitet z Pytań Gospodarczych Konfederacji Szwajcarskiej. Wkładem własnym miast, uczestniczących w programie, będzie udostępnienie pomieszczeń biurowych na cele GiZ.

Słowo Polskie, 15.06.16 r.

Wiecej na temat: Żytomierz i Winnica dołączyły się do udziału w projektach GiZ

Źródło: videosejm.plPoseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska w wywiadzie dla UKRINFORM stanowczo skrytykowała przegłosowany przez Senat Francji apel do własnego rządu o stopniowym zmniejszaniu skali sankcji wobec Rosji.

- To wielka hańba dla całej Europy, że francuscy politycy tak traktują sytuację na Ukrainie – powiedziała Gosiewska. Poseł PiS zauważyła, że z punktu widzenia Francji to, co odbywa się teraz na Ukrainie, jest dla nich czymś bardzo odległym i Francuzi nie odczuwają bezpośredniego zagrożenia, jak Polacy, kraje „Czwórki Wyszehradzkiej” czy mieszkańcy krajów bałtyckich.

- Moje sprawozdanie na temat sytuacji na Donbasie ukazało się także w języku francuskim. Ono pokazuje, czym jest Rosja, którą kieruje Putin i że na to nie można przymykać oczy – dodała posłanka na Sejm.

Sprawozdanie, złożone w Hadze przez Gosiewską, składa się z ponad 60 wywiadów, przeprowadzonych przez polskich i ukraińskich wolontariuszy z więzionymi ukraińskimi żołnierzami i cywilną ludnością. W dokumencie można przeczytać o torturach fizycznych i psychicznych wobec jeńców oraz zabójstwach z udziałem Rosjan.

Słowo Polskie, 14.06.16 r.

Niedziela 12 czerwca przyniosła wielkie emocje w kręgu fanów piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie.

Po wyrafinowanym pojedynku drużyny Adama Nawałki z Irlandią Północną na Euro 2016 we Francji, w którym Polacy strzelili na 51 minucie zwycięskiego gola w bramkę Irlandczyków, odbył się kolejny pojedynek w eliminacjach Grupy C. Ukraińska drużyna w Lille zmierzyła się z czynnym mistrzem świata – drużyną z Niemiec. Gra zakończyła się wynikiem 0:2 na korzyść Niemców. Ukraińcy mieli jak minimum dwie okazje by wyrównać wynik i nawet pod koniec pierwszej połowy meczu strezlili bramkę,  lecz sędzia uznał, że zawodnik ukraiński znajdował sie na pozycji spalonej.

Ukraińska drużyna jest rywalem Polaków w grupie C. Kolejnym jej przeciwnikiem, który da szansę Ukraińcom przebić się do następnej rundy, będzie Irlandia Północna.

Słowo Polskie,  K.B., 13.06.16 r.

Fragment meczu Ukraina-Niemcy. Źródło: UEFA

Zwycięska szarża Polaków po wygranym meczu z Irlandią Płn.

O 10:35 w niedzielę 12 czerwca zakończył się tak zwany „marsz równości” w stolicy Ukrainy, celem którego było promowanie równouprawnienia wspólnot LGBT.

Uczestnicy marszu kroczyli w zorganizowanej kolumnie, ich przejście ulicami stolicy Kijowa przez cały czas było kontrolowane przez policję.

Trwający przez 20 minut „Kyivpride” bojkotowała grupa aktywistów, trzymających plakaty, propagujące tradycyjne związki.

Policja zatrzymała 50 przeciwników „marszu równości”, przeważnie z praworadykalnych organizacji.

W maju i czerwcu na Ukrainie odbywają się także marsze w obronie dziecka i rodziny. Największy marsz za rodzinę i przeciwko abortom odbył się 4 czerwca w Kijowie. Wzięło w nim udział kilkaset wielodzietnych rodzin w asyście duchowieństwa pod egidą ogólnoukraińskiej Rady Kościołów.

Słowo Polskie, 12.06.16 r.

 Źródło: Internet

Liczba oficjalnie zarejestrowanych pracowników od początku roku w obwodzie chmielnickim wrosła o 12 tysięcy osób.

Obecnie ilość legalnie pracujących stanowi 263 tysiące, którzy w ciągu stycznia - maja 2016 roku spłacili 934 miliony hrywien podatku od dochodu osób fizycznych. Kwota spłaconego podatku z dochodów mieszkańców Centralnego Podola przekracza analogiczne wskaźniki z zeszłego roku i zwiększyła się o 151,7 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Sergiusz Tolstichin, 11.06.16 r.

Źródło: espreso.tv

Podobna akcja „odwetowa” odbyła się w sobotę przy Leontijowskim zaułku przed ukraińską ambasadą w Moskwie. Rosjanie wykrzykiwali antyukraińskie hasła i rzucali w stronę ukraińskiej placówki jajkami.

Jeden z inicjatorów pikiety przeciwko świętowaniu Dnia Rosyjskiej Federacji w Odessie Sergij Gucaluk zaznaczył, że celem akcji było odwołanie przyjęcia w konsulacie generalnym RF w tym mieście z okazji Dnia Rosji.

- Na to spotkanie zaproszono wszystkich prorosyjskich i proputinowskich działaczy. My, aktywiści, tutaj zebrani, chcemy popatrzyć w oczy kolaborantom, którzy w poprzednich latach przygotowywali agresję przeciwko Ukrainie i faktycznie przyczynili się do rozpalenia wojny – napisał Gucaluk na swoim profilu w FB.

Około godziny 18. pod rosyjskim konsulatem wszczęła się bójka pomiędzy uczestnikami pikiety i policjantami. Funkcjonariusze próbowali zapobiec rzucaniu w placówkę dyplomatyczną jajkami i gnojem.

Słowo Polskie, 11.06.16 r.

Źródło: gazeta.zn.ua177 USD za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu zapłaci Ukraina w drugim kwartale 2016 roku, jeżeli zdecyduje się na jego zakup.

- Taka cena absolutnie odpowiada sytuacji na rynku. Ona nie przewiduje zniżki i jest absolutnie komfortowa – skomentował nową cenę minister energetyki RF Aleksander Nowak.

Ukraina zrezygnowała z zakupu rosyjskiego gazu w listopadzie 2015 roku, dywersyfikując jego dostawy za pośrednictwem krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

Nie zważając na presję Rosji, Ukraina wygrywa „wojnę gazową”, którą rozpętała Moskwa jednocześnie z inwazją militarną na Krym i Donbas. Dzięki własnemu wydobyciu Ukraina pokrywa 35 proc. własnego zapotrzebowania na gaz.

Wskutek ciągłej modernizacji ciepłowni i wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii potrzeba w zakupie gazu z Rosji ciągle maleje.

Słowo Polskie, 10.06.16 r.

8 czerwca na Placu Rynkowym we Lwowie odbywają się zamieszki na znak protestu przeciwko braku dostatecznej aktywności burmistrza miasta Andrija Sadowoho w sprawie rozwiązania problemu z wysypiskiem śmieci, które pali się od kilku dni.

W akcji gaszenia pożaru na wysypisku biorą udział oprócz jednostek strażackich także samoloty Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych. Podczas interwencji zginęło trzech strażaków, ciało jednego z nich ratownicy dotychczas nie odnaleźli.

Kilkaset aktywistów w czwartek spróbowali wejść na salę sesyjną Lwowskiej Rady Miasta. Odbyło się starcie pomiędzy funkcjonariuszami Gwardii Narodowej i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Żołnierze zastosowali gaz łzawiący.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj opuścił budynek Rady o 10. Wejście jest zablokowane dla wszystkich, oprócz deputowanych.

Słowo Polskie, zdjęcia: Espreso, 09.06.16 r.

 

 


Źródło: InternetZgodnie z umową, zawartą pomiędzy Kijowem a Tel Awiwem, Ukraińcom zaproponują pracę w czterech zawodach z branży budownictwa.

Kilka tysięcy Ukraińców będą mogli pracować w Izraelu legalnie. Odpowiednie dokumenty podpisali minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin i ambasador Izraela Eliaw Bielocerkowski.

Zgodnie z umową Ukraińcom zaproponują pracę w branży budownictwa, m. in. dla tynkarzy i inżynierów. Ukraińcy na równi z Izraelczykami będą otrzymywali medyczne ubezpieczenie i ubezpieczenie społeczne.

- To unikalna umowa, która daje tysiącom Ukraińców różnych fachów, w szczególności budowlanych, pracować w państwie Izrael, właściwie, na takich samych warunkach, jak obywatele tego kraju - oświadczył Paweł Klimkin.

Dokument daje możliwość oficjalnego zatrudnienia Ukraińców od prawie 25 lat. Później dyplomaci planują poszerzyć ilość zawodów, w których mieszkańcy Ukrainy będą mogli pracować w Izraelu.

Sergiusz Tolstichin, 08.06.16 r.

Źródło: autoesstilusonline.huElektryczne taksówki zaczną obsługiwać mieszkańców dawnego Płoskirowa już w sierpniu.

Pod koniec sierpnia w Chmielnickim jest zaplanowany start nowej służby taksówlarskiej, która będzie wykorzystywała dla przewożenia pasażerów wyłącznie samochody elektryczne "Nissan Leaf".

Według słów biznesmena Igora Gałkina, początkowo park samochodowy będzie składał się conajmniej z 20 samochodów. Na razie trwa opracowanie taryf, jednak już można stwierdzić, że cena będzie o kilka hrywien tańszą niż przejazd zwyczajnymi taksówkami. Wykorzystanie samochodów elektrycznych dla przewozów pasażerskich - jest znacznie bardziej opłacalne za używanie zwyczajnych samochodów, ponieważ prawie nie ma bieżących kosztów naprawczych.

Drugim atutem jest pełna cisza w trakcie jazdy i komfort w salonie w różnych porach roku, kierowca nie będzie oszczędzał na ogrzewaniu w zimie i na klimatyzatorze w lecie. Z zewnątrz maszyna wydaje się niewielka, jednak pojemność bagażnika w porównaniu z np. Daewoo Lanos jest półtora razy większa.

Sergiusz Tolstichin, 08.06.16 r.

Produkcja artykułów mlecznych w mleczarni rozpocznie się we wsi Rozsosza obwodu chmielnickiego na terytorium byłej maślarni.

- Zakład produkuje wyroby z miejscowego ukraińskiego mleka, natomiast metody i technologie produkcji bardzo różnią się od tradycyjnych ukraińskich - opowiada Anna Sendal, dyrektor handlowy Sp. z o.o. „Kobuleturi Ukraina”.

Zakład będzie produkował osiem gatunków produktów mlecznych, a mianowicie mleko pasteryzowane, jogurt, śmietanę, bryndzę, ser żółty, kefir i masło.

Sergiusz Tolstichin, 08.06.16 r.

 

Źródło: khm.depo.ua


Ostatnie komentarze

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2016

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą