Nauka, Sztuka i Sport , inne

- 11 czerwca europejskie granice zostaną otwarte dla Ukrainy – podkreślił szef delegacji Europarlamentu do komitetu parlamentarnego Ukraina-UE Dariusz Rosati.

Rosati zaznaczył, że obywatele Ukrainy zasługują na liberalizację wizową z krajami Unii Europejskiej. Jak twierdzi Polak – w porównaniu z poprzednią władzą na Ukrainie obecna jest bardziej oddana reformom.

26 kwietnia Komitet stałych przedstawicieli UE uchwalił pozytywną decyzję na temat zniesienia wiz dla Ukraińców. 20 dniami wcześniej podobnie postąpił Europarlament.

Słowo Polskie, 28.04.17 r.

 

Źródło: http://www.rol.org.ua

W obwodzie winnickim niedaleko Pisarówki saperzy musieli interweniować w celu rozbrojenia ośmiu półtonowych bomb lotniczych FAB-500 (ФАБ-500).

Przed wysadzeniem bomb w powietrze w promieniu 1,5 kilometra zostały zablokowane wszystkie drogi samochodowe. Poprzednio bomby przysypano ziemią i workami z piaskiem.

Oprócz sowieckich bomb lotniczych miejscowi mieszkańcy znaleźli także pociski artyleryjski. O niebezpiecznym znalezisku służby ratunkowe poinformował przewodniczący Rady Wsi Pisarówki Dmytro Naumenko.

Niedaleko Pisarówki mieściły się niemieckie (w czasach II wojny światowej) i późniejsze sowieckie lotniska wojskowe.

Słowo Polskie na podstawie znaj.ua, 24.04.17 r.

 

Miejsce, gdzie saperzy wysadzili w powietrze pięć bomb FAB-500

 


Analogiczne bomby używało sowieckie lotnictwo w czasie II wojny światowej

 


Popularny polski przewoźnik PolskiBus.com dodał do swojego serwisu internetowego w pełni zukrainizowaną wersję językową.

W obecnej chwili pasażerowie mogą wybierać z połączeń między 18 polskimi i 10 ukraińskimi miastami.

- Nasza oferta cieszy się coraz większą popularnością na Ukrainie. Z myślą o ukraińskich pasażerach uruchomiliśmy ukraińską wersję naszej strony – zaznaczył kierownik wydziału marketingu i komunikacji firmy PolskiBus.com Piotr Pogonowski.

Słowo Polskie, 22.04.17 r.

 


Przedsiębiorstwo Google wreszcie znacznie polepszyło jakość tłumaczonych na ukraiński z angielskiego tekstów.

O wprowadzeniu tzw. „neuronowej” technologii , która jest o wiele precyzyjniejsza, niż poprzednia, poinformowano na oficjalnym blogu Google. - Dzięki „neuronowemu tłumaczeniu” jesteśmy w stanie tłumaczyć nie poszczególne wyrazy czy słowa lecz traktować teksty jako zestawy całościowych zdań – tłumaczyli pracownicy Google.

Dotychczas Google Translate opierał się w znakomitej większości o tłumaczenie i rozumienie syntetyczne, przekładając zdania słowo po słowie. A to, jak wszyscy dobrze wiemy, skutkuje często absurdalnymi tłumaczeniami, nijak mającymi się do początkowej frazy. Teraz używa technologii „Neural Machine Translation”, co w prostych słowach oznacza, że tłumaczy zdania jako jedną całość.

Wykorzystuje w tym celu sztuczną sieć neuronową, która symuluje sposób, w jaki ludzki mózg podchodzi do akwizycji języka.

Słowo Polskie, 21.04.17 r.

Źródło: http://novynarnia.comArcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita UCG Makarij, metropolita autokefalicznej cerkwi prawosławnej Dymitr, metropolici cerkwi prawosławnej kijowskiego i moskiewskiego patriarchatu, prezbiter kościoła ewangelickiego Wołodymyr Jakymiw przedstawiciel kościoła ormiańskiego o. Tadeos Geworgian podpisali się pod apelem do Narodowej Rady Kościołów o pomoc w rozwiązaniu kryzysu śmieciowego we Lwowie.

- Bracia, prosimy was o pomoc w zwróceniu się do najwyższych władz w Kijowie z prośbą o rozwiązaniu problemu ze śmieciami we Lwowie, bowiem, jak uważamy, śmieciowa blokada ma sztuczny charakter. Nie prosimy o jednorazową pomoc lecz o stworzenie systemu na kilka lat, póki Lwów nie będzie w stanie samodzielnie uporać się ze swoimi śmieciami – czytamy w apelu.

- Nas, jako sług Bożych boli taki stan spraw, kiedy w obliczu wojny, trwającej na Wschodzie, na Zachodzie kraju trwa inna „wojna”, zakładnikami której stali się blisko miliona mieszkańców Lwowa i gości naszego miasta. Nas bardzo niepokoi sytuacja, że zamiast pomocy bliźniemu prowadzona jest ekologiczna blokada Lwowa, która dzisiaj osiągnęła apogeum, co może zaszkodzić życiu i zdrowiu człowieka – ubolewają biskupi i księża.

Słowo Polskie, 18.04.17 r.

Przedstawiciele ukraińskiej cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu jako pierwsi dostarczyli Święty Ogień z Jeruzalem na Ukrainę.

Płonący znicz przybył na kijowskie lotnisko „Boryspil” wieczorem 15 kwietnia. Następnie trafił do licznych cerkwi na terenie całej Ukrainy.

Zejście Świętego Ognia w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jeruzalem odbyło się o godzinie 14:22 czasu ukraińskiego.

Słowo Polskie, 16.04.17 r.

 

Źródło: Unian

Źródło: UnianNa lwowskim stadionie „Arena Lwów” demontowano 7 tysięcy krzeseł, które wywieziono do Kijowa dla zorganizowania 62. Konkursu Piosenki „Eurowizja”.

Dyrektor „Areny Lwów” Jewhen Bolkun zaznaczył, że demontowano 20 proc. krzeseł i powiedział, że pierwsza ciężarówka, wioząca je, wyjechałą do stolicy jeszcze 8 kwietnia.

Udział w konkursie „Eurowizja” na Ukrainie zgłosiło 43 kraje. Półfinały odbędą się 9 i 11 maja, finał – 13 maja. Wszystkie występy zostaną przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Wystawowym.

Przypomnimy, że w 2016 roku pierwsze miejsce w konkursie „Eurowizji” zdobyła Ukrainka Dżamała.

Ukraińskie władze ogłosiły o zakazie wjazdu dla przedstawicielki Rosji Julii Samojłowej, która w 2015 r. odwiedzała Krym, mijając ukraińską Straż Graniczną.

Słowo Polskie, 13.04.17 r.

Źródło: https://twitter.com

11 kwietnia o 17:30 w katedrze łacińskiej o. Oleksander Kusyj odprawi mszę świętą w 77. rocznicę mordów polskich oficerów w Katyniu i 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w intencji ofiar tych związanych między sobą tragedii.

Tego samego dnia o 19:00 w Narodowym Muzeum „Więzienie na Łąckiego” odbędzie się wieczór pamięci „Oni wydobyli prawdę spod ziemi”. W programie – spotkania z bliskimi i przyjaciółmi zmarłych pod Smoleńskiem, przegląd filmu dokumentalnego „Śpij, mężny” w reżyserii Rafała Gieremka oraz prezentacja książek o Katyniu.

Słowo Polskie, 11.04.17 r.

Produkowane w Polsce na ukraińskiej licencji lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone Oncilla (Dozor-B) po raz pierwszy zauważono na zdjęciach zrobionych z okazji rocznicy niepodległości Senegalu.

Polska wyprzedziła Ukrainę na drodze eksportu tych samochodów do innych krajów. Ukraina na razie potrafiła wyprodukować na lwowskiej fabryce tylko 10 Dozorów-B, z których obecnie korzystają żołnierze z 95. brygady wojsk powietrznodesantowych. Do końca 2017 roku ma powstać kolejnych 20.

Póki Ukraina dopiero przygotowuje się do eksportu Dozorów, Polska aktywnie sprzedaje ich wierne kopie pod nazwą Oncilla do innych krajów.

Słowo Polskie, 08.04.17 r.

Źródło: http://www.defence24.pl/

Po tym, jak polskie władze ogłosiły o wstrzymaniu przyjmowaniu petentów w konsulatach na Ukrainie do czasu zapewnienia im całkowitego bezpieczeństwa, strona ukraińska zwiększyła ilość funkcjonariuszy, zabezpieczających placówki.

W stolicy Podola oprócz policjantów, którzy pilnują wejścia do windy i drzwi do placówki na piętrze, pojawili się także żołnierze uzbrojeni w karabiny maszynowe.

Zgodnie z informacją, opublikowaną na stronie KG RP w Winnicy, placówka będzie nieczynna z dnia 29 marca do odwołania tej decyzji.

Słowo Polskie, na podstawie informacji vlasno.info, 03.04.17 r.Szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski w sobotę i niedzielę będzie przebywał na Ukrainie. Mieszkającym na Żytomierszczyźnie Polakom przekaże pomoce naukowe, żywność i ubrania.

Kwiatkowski spotka się z Polakami z Dołbysza i okolicznych wiosek. „Chcemy przekazać: książki, pomoce dydaktyczne dla tych, którzy się uczą w polskich szkołach, ale także pomoc dla osób starszych: jedzenie, koce, ubrania” - zaznaczył szef kancelarii prezydenta Dudy.

Będzie to piąty transport pomocy Polakom na Wschodzie. Kancelaria Prezydenta zorganizowała go we współpracy z PAP, TVP i Polskim Radiem. Do tej pory - w ramach akcji współorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Polonię na Zachodzie - do Polaków na Ukrainie, a także na Litwie, trafiły cztery transporty z pomocą. Akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 01.04.17 r.

 

Źródło: http://wyborcza.pl

W sobotę 25 marca  na szczyt zaśnieżonej do dnia dzisiejszego Howerłę w ramach masowej wspinaczki „Howerliana-2017” wzbiło się 370 osób.

Do pokonania najwyższej góry na Ukrainie oprócz przedstawicieli sportowej turystyki z obwodu lwowskiego i weteranów alpinizmu z Kijowa dołączyli się goście z Polski.

Tegoroczną wspinaczkę poświęcono 80-leciu urodzin polityka i społecznika Wiaczesława Czornowoła oraz pamięci alpinista, członka „Niebiańskiej Sotni” Jurija Werbyckogo.

Podejście do góry rozpoczęto ze strony Worochty. Na szczycie każdy uczestnik marszu otrzymał honorowy dyplom o pokonaniu wysokości 2061 metrów. Warto zaznaczyć, że najmłodszy alpinista był w wieku 6 lat, najstarszy – 80.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.

 

Źródło: http://zik.ua

Podczas ostatniego posiedzenia zarządu „Ukrzaliznyci”, szefostwo w której objął Polak Wojciech Balczun, postanowiono stopniowo wycofać z użytku sowieckie kołdry i stare poduszki z pierza.

- Liczymy na to, że nasz pasażer w najbliższej perspektywie zapomni o ciężkich z kłębkami waty materacach. „Gryzące” kołdry zostaną wymienione na nowe z nowoczesnych ekologicznych materiałów. Rezygnujemy z „letnich i zimowych” kołder, przechodzimy na „all-season”. Zmieniamy także ręczniki na miękkie, których znacznie przyjemniej będzie można używać. Nie obiecamy, że te zmiany nastąpią natychmiast w jednym dniu ale stopniowo zostanie wymieniony cały inwentarz – napisał niestrudzony prezes Balczun na swoim profilu w sieci Facebook.

Słowo Polskie, 26.03.17 r.

 

Źródło: http://zik.ua

Za niecałe 20 Euro (499 hrywien) w Kijowie można wynająć samochód osobowy, jeżeli turysta nie życzy sobie poruszania się podziemnym metrem lub zatłoczonymi „marszrutkami”.

Według statystyk najpopularniejsze w ramach wynajęcia na Ukrainie są samochody Skoda Fabia, Hyundai Accent, Ford Fiesta oraz Kia Rio, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Często klienci życzą sobie dodatkowo zainstalowanie krzesełek dla dzieci i nawigacji GPS oraz dostarczania auta pod wskazany adres.

Warunkiem nie przekroczenia limitu jest zmieszczenie się w granicach 150 km. Firma Rental, na przykład, po przekroczeniu 150 kilometrów nalicza po 3 hrywny za każdy kolejny kilometr.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Źródło: credo-ua.orgLodówki, gdzie każdy chętny mógł zostawić jedzenie dla potrzebujących zdołały „utrzymać się” we Lwowie tylko przez jeden dzień.

19 marca przy ul. Bohaterów Krut oraz Wołodymyra Wełykogo pojawiły się dwie żółte lodówki z napisem „Podziel się jedzeniem”. Niestety następnego dnia lodówki zostały skradzione, prawdopodobnie złodzieje sprzedali je na złom.

W Kijowie sieć foodsharingu nalicza dwudzieścia lodówek. To bardzo popularna forma działalności charytatywnej. Przy dużych marketach i kawiarniach w krajach Europy podobne lodówki nie są rzadkością. Planowano, że we Lwowie pomysł dzielenia się jedzeniem też zostanie przyjęty z entuzjazmem.

- Jeszcze wczoraj żółta lodówka stała tutaj. Pamiętam napis czerwoną farbą „Podziel się jedzeniem”. Chcieliśmy razem z przyjaciółmi zrobić dobry uczynek i położyć do niego prowiant. Lecz przy lodówce siedział jakiś pan, który wpierw na nas nakrzyczał, potem powyciągał jedzenie i w końcu oderwał drzwiczki od lodówki. Wieczorem przyszła dwójka kolejnych, którzy rozebrali lodówkę na części i jego ukradli – poinformowała Sofija Zwir, uczennica jednej z lwowskich szkół.

Słowo Polskie, credo-ua.org, 20.03.17 r.

19 marca ulicami Lwowa od cerkwi Archistratyga Mychaiła do cerkwi Jura przeszła wielotysięczna procesja pod przewodnictwem zakonników greckokatolickiego zakonu Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata OSBM.

Ogólnomiejska modlitwa w trzecią niedzielę marca zbiegła się w czasie z 400-leciem reformacji tego zakonu, który powstał po podpisaniu unii w Brześciu Litewskim w 1596 roku. Założyli go mnisi prawosławni z terytorium Rzeczypospolitej, którzy uznali zwierzchnictwo papieża.

W dniu 19 marca przypada połowa Wielkiego Postu, który w roku 2017 przebiega równolegle u chrześcijan wschodniego i zachodniego obrządków. W tym dniu z ołtarza zdejmowany jest dla adoracji Krzyż, uwieńczony kwiatami. Następnie ten Krzyż będzie stał w środku świątyni do piątku czwartego tygodnia Wielkiego Postu.

Słowo Polskie, 20.03.17 r.

 

Źródło: unn.com.ua

W drugiej połowie marca specjalne samochody, wyposażone w niezbędny dla rejestracji pojazdów sprzęt, zaczynają pełnić dyżury w oddalonych regionach, gdzie nie ma centrów serwisowych MSW.

Ekipa samochodu Renault Master składa się z dwóch administratorów oraz eksperta i jest przygotowana do wykonania wszystkich operacji dotyczących rejestrowania i przerejestrowania samochodów, wymiany i wydawania prawa jazdy oraz zaświadczeń o braku wyroków więzienia.

Mobilne centra będą przyjeżdżać „na zawołanie” lokalnych władz. Ich harmonogram pracy można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Słowo Polskie, 19.03.17 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

Od końca lutego praca kapelanów wojskowych przestała być wykonywana wyłącznie na zasadach wolontariackich.

W strukturze Gwardii Narodowej pojawiła się Służba do spraw kapelanii wojskowej. Teraz duchowieństwo różnych wyznań może oficjalnie pracować w szeregach tego rodzaju wojsk, podpisując kontrakt.

Kapelani są przyrównani do psychologów, zwracane im są koszty podróży, kapelani mieszkają i pracują razem z żołnierzami.

- Praca kapelanów została uregulowana. Oni nie są już wolontariuszami lecz etatowymi pracownikami w jednostkach wojskowych Gwardii Narodowej – zaznaczył kierownik służby do spraw kapelanii Głównego Dowództwa Oleksander Izdebski.

Rozporządzenie o stworzeniu 44 nowych miejsc pracy dla duchowieństwa w ukraińskiej Gwardii zostało podpisane przez jej dowódcę 15 lutego br.

Słowo Polskie, 17.03.17 r.

 

Źródło: RISU

Kursanci Instytutu Marynarki Wojennej Odeskiej Akademii Morskiej przeszli centralnymi ulicami miasta Odessy w celu upamiętnienia 100. rocznicy Ukraińskiej Rewolucji.

16 marca 1917 roku w Odessie odbyła się pierwsza w historii ukraińska manifestacja. Do udziału w niej dołączyli się junkerzy dwóch oficerskich szkół na czele z naczelnikiem 2. szkoły płk. Mychajłom Omelanowiczem-Pawlenko.

100 lat później do młodzieży, która wkrótce zasili szeregi oficerów ukraińskich Sił Zbrojnych, dołączyli inni mieszkańcy Odessy.

- W 1917 r. trzeba było mieć znacznie więcej śmiałości, żeby przejść po Odessie z żółto-niebieskimi flagami. Dzisiaj też postanowiliśmy pokazać, że nasze miasto nie jest „prorosyjskie” a kursanci Instytutu Marynarki Wojennej – to prawdziwi patrioci – zaznaczył organizator akcji Witalij Ustymenko.

Słowo Polskie, 13.03.17 r.

 


W dniach 9-10 marca w stolicy Podola odbyło się Ogólnoukraińskie Forum Instytucji Rozwoju.

W przeciągu dwóch dni eksperci w programach PLEDDG, GIZ, przedstawiciele placówek naukowych oraz parków technologicznych, lokalnych władz i Agencji Rozwoju Regionalnego dzielili się doświadczeniem w zakresie poszukiwania inwestorów, planowania stref inwestycyjnych Greenfield oraz Brownfield oraz zachęcali do aktywnego dołączania społeczności do rozwoju własnego regionu.

W ramach forum zaprezentowano projekt Winnickiego Parku Innowacyjności oraz przedstawiono kanadyjskie doświadczenie w zakresie wsparcia i rozwoju małego i średniego biznesu.

Po obiedzie pierwszego dnia forum jego uczestnicy wzięli udział w tematycznych panelach dot. rozwoju gospodarczego terenów, wsparcia małego i średniego biznesu oraz efektywnego poszukiwania inwestorów, jako głównego zasobu dla rozwoju terytoriów.

Słowo Polskie, 10.03.17 r.

 Międzynarodowy związek własności intelektualnej po raz kolejny włączył Ukranię do top-listy krajów, które najbardziej łamią prawo własności intelektualnej Priority Watch List 2017.

Jak twierdzą eksperci – piractwo informatyczne na Ukrainie prowadzi do poważnych strat gospodarczych w USA. Oprócz Ukrainy największymi światowymi „piratami” są: Rosja, Chiny, Indie, Meksyk i kilka innych.

Zdaniem ukraińskich prawników jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak efektywnego ustawodawstwa w dziedzinie walki z naruszeniem praw autorskich w sieci Internet.

W najgorszym wypadku amerykański rząd może skasować preferencje dla importu ukraińskich towarów, czemu udawało się zapobiec w czasie prezydencji Baracka Obamy. W dzisiejszych czasach sytuacja jest dużo mniej przewidywalna.

Słowo Polskie, 05.03.17 r.

 

Źródło: http://digitalperiod.com

23 lutego film "Gorzkie żniwo" (Bitter Harvest) o historii miłości ukraińskiego malarza do pięknej Natalii na tle której rozgrywa się stalinowska akcja Wielkiego Głodu w latach 1932-33 pojawił się na ekranach kin w 45 krajach świata.

To pierwsza produkcja, w której aktorzy Max Irons oraz Samantha Barks pokazują tragedię na Ukrainie z punktu widzenia hollywoodzkiego mainstream'u.  Scenariusz filmu przemyślano tak, że widz ani na sekundę nie ma czasu się nudzić. Od tradycyjnych ukraińskich obrzędów do scen morderstw dokonywanych przez czekistów i samobójstw – film zrobiono w ramkach kompromisu przedstawienia memoratywnego wątku tragedii i produkcji dla widowni, nie zainteresowanej naukowymi wykładami o czystkach etnicznych w latach 1932-33 na Ukrainie, które dosięgły nie tylko Ukraińców ale także Polaków i innych mieszkańców przeważnie wsi na Ukrainie.

Dzięki „Gorzkim żniwom” widzowie otrzymają szansę może po raz pierwszy dowiedzieć się o Wielkim Głodzie. Rosja nie wyraziła zainteresowania w pokazie tego filmu na swoim terenie. Jak zaznaczył producent filmu Dennis Davidson dzisiaj kraje Zachodu powtarzają własne błędy, próbując uniknąć konfliktu z agresorem, podobnie, jak one postąpiły w latach 30-50 w stosunku do Stalina. Film „Gorzkie Żniwa” ukończono w czasie, kiedy na Ukrainie trwał Majdan.

Słowo Polskie, 27.02.17 r.

Zdewastowany przez nieznanych sprawców krzyż w samym środku pomnika zamordowanym w 1944 Polakom w Hucie Pieniackiej, został odnowiony siłami ukraińskiej społeczności. Taki dodatkowy napis pojawił się na dole informacji, umieszczonej na krzyżu.

Nowy krzyż został wykonany z czarnego granitu (poprzedni był z szarego kamienia). Wizualnie jest bardzo podobny do tego, który zniszczono w styczniu bieżącego roku.

W niedzielę 26 lutego odbędą się obchody 73. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej z udziałem około 700 osób z Polski i Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji Eugeniusza Sało, KG, 25.02.17 r.

 


Pod koniec drugiej dekady lutego w światowej sieci pojawił się portal, ułatwiający wybór przejścia granicznego z Ukrainą, uruchomiony przez Straż Graniczną tego państwa.

Mniej załadowane przejścia są zaznaczane zielonymi punkcikami, tam, gdzie są większe kolejki – czerwonymi.

Informacja na mapie (http://dpsu.gov.ua/en/map/) jest aktualizowana co kilka godzin. Nowy portal pozwala zobaczyć, jakie kraje, sąsiadujące z Ukrainą, cieszą się większym zainteresowaniem jej mieszkańców.

Słowo Polskie, 23.02.17 r.

 „Winnica – miasto europejskie” - taki przekaz płynie z promocyjnego wideo, przygotowanego przez organizatorów konkursu Eurowizja – 2017.

W trakcie trwającego zaledwie minutę filmu, jego widzowie mogą zawitać do różnych miast na Ukrainie, zaczynając od Kijowa. Następnie wędrują do „małego Paryżu” - Czerniowiec, później na gości czekają „stolica Karpat” - dawny Stanisławów, obecnie Iwano-Frankowsk, emocjonalny Charków, biznesowy Dnipro i morska Odessa. Autorzy klipu w momencie, kiedy pojawia się Winnica, podpisali „Welcome tu Europe” i pokazali jeden z symboli miasta – wieżę zegarową oraz centralny plac z tulipanami.

Krym w wideo promocyjnym nazwano „naszą rodziną”.

Słowo Polskie, 17.02.17 r.

 


Fot.: WikipediaLwowscy historycy i społecznicy alarmują o katastrofalnym stanie byłej posiadłości Biesiadeckich przy placu Halickim (nie mylić z domem Biesiadeckiego przy ul. Czuprynky).

Unikatowy zabytek z XVIII w., który formalnie należy do Narodowego Uniwersytetu im. Franki w każdej chwili może runąć. Po raz ostatni renowacji pałacu dokonano w 1934 roku.

Po sowieckiej okupacji Lwowa w byłej prywatnej rezydencji otwarto bibliotekę. Po upadku ZSRS zbiory przeniesiono do innego miejsca.

Na odnowienie pałacu trzeba ok. 50 milionów hrywien. Władze uczelni zdołały odnaleźć pieniądze na remont dachu i wzmocnić fundamenty. Na resztę prac pieniędzy nie ma.

Lwowscy samorządowcy apelują do władz uczelni, by te albo przekazały budynek do własności komunalnej albo znalazły pieniądze na jego remont. Uczelnia odpowiada, że złożyła wniosek do międzynarodowych instytucji, opiekujących się zabytkami, w tym – do Ambasady USA ale na razie nie otrzymała od nich żadnej odpowiedzi.

Budynek przy pl. Halickim został wybudowany przez Włocha Karla Garaniego. Następnie przechodził do rąk Potockich, Komarowskich, Bielskich i Biesiadeckich.

Słowo Polskie, 10.02.17 r.

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 4 (57)

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą