Gospodarka

Źródło: http://zz.te.uaDyrektor europejskiego departamentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego Pol Tomsen poinformował, że podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego na Ukrainie jest krytycznie ważnie dla kontynuacji współpracy jego instytucji z tym krajem.

- Ukraińskie emerytury są bardzo niskie. Ich wzrost powinien odbywać się równolegle ze zmianami w systemie emerytalnym, które pozwolą zwiększyć wartość tych świadczeń. Dlatego podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione – powiedział Tomsen.

Wicepremier Pawło Rozenko obliczył, że dla „nowelizacji” emerytur potrzeba dodatkowych 30-40 miliardów hrywien, których brakuje w budżecie.

Większość Ukraińców otrzymuje minimalną emeryturę – na poziomie 45 Euro. - System emerytalny jest jednym z największym problemów Ukrainy. Myślę, że ten kraj jest drugi w rankingu krajów z największym deficytem funduszu emerytalnego. Ten problem ma wymiar kompleksowy. Na Ukrainie bardzo wysoka ilość ludzi na emeryturze w stosunku do pracujący – 1 do 1 – podkreślił Pol Tomsen.

Słowo Polskie, 23.04.17 r.

Źródło: UkrinformGłówne centrum serwisowe MSW opublikowało dane o ilości zarejestrowanych w latach 2016-2017 samochodów elektrycznych na Ukrainie.

Największą popularnością samochody, które poruszają się bez benzyny i oleju napędowego, cieszą się w Kijowie (528 zarejestrowanych pojazdów), obwodzie odeskim (486) oraz charkowskim (446). Kolejne „elektryczne” miasta w rankingu to – Dnipro, Lwów oraz Zaporoże.

Najmniej pojazdów z napędem elektrycznym zarejestrowano w obwodach ługańskim, zakarpackim, żytomierskim oraz czerniowieckim – zaledwie po 11 samochodów w każdym.

Sieć stacji, w których na Ukrainie można podładować akumulatory pojazdów elektrycznych, składa się z 400 punktów. Najprężniej w tym kierunku rozwija się sieć stacji WOG, która w 2017 roku planuje uruchomić do 300 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Wartość instalacji jednego punktu o mocy 10 kWatt stanowi ok. 1000 USD.

Słowo Polskie, 20.04.17 r.

Biuro wielkich płatników podatków opublikowało ranking największych płatników podatków na Ukrainie w roku 2016.

Analiz przeprowadzono według branży ich działalności – dobytek ropy i gazu, produkcja energii elektrycznej, metalurgia, sektor bankowy, branża tytoniowa, telekomunikacje.

Liderami ze spłaty podatków z wyżej wymienionych kierunków są „Ukrgazwydobuwannia”, NAEK „Energoatom”, ArcellorMittal, Philip Morris Ukraina, Prywatbank oraz Kyivstar.

Słowo Polskie, 19.04.17 r.

 

Źródło: https://day.kyiv.ua

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu opublikowało na swojej stronie internetowej tak zwany „indeks paski” - cenę przygotowania w domowych warunkach tradycyjnej babki wielkanocnej.

W porównaniu z rokiem 2016 cena na składniki dla „paski” wzrosła do 39 hrywien. Najbardziej zdrożało masło.

Babki wielkanocne – to tradycyjny pokarm wielkanocny, który święcony jest w kościołach i cerkwiach na terenie całej Ukrainy.

Słowo Polskie, 17.04.17 r.

 


O 17 proc. w okresie pierwszych trzech miesięcy wzrósł eksport energii elektrycznej z Ukrainy – o 192 mln Kwt/godzin w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Największe zapotrzebowanie w ukraińskiej energii elektrycznej wyrazili Węgry, Słowacja i Rumunia (wzrost o 19,2 proc.) oraz Polska – o 10,5 proc.

Słowo Polskie, 15.04.17 r.

 

Źródło: Hubs.ua

Ukraińska Rada Ministrów obieca już w kwietniu przekazać na remont dróg dodatkowe 3 miliardy hrywien z zaoszczędzonych przez urząd celny pieniędzy.

- Dzięki rozszerzeniu listy uczestników eksperymentu z remontu dróg udało się zgromadzić 3 miliardów 142 milionów hrywien, które w całości pójdą na remont dróg – powiedział w Kropywnyckim premier Wołodymyr Hrojsman.

W 2017 roku stan większość ukrainskich dróg, szczególnie na trasach regionalnych można opisać jak fatalny. Lecz w bieżącym roku ich naprawa ruszyła nieco wcześniej niż zwykle – w drugiej dekadzie kwietnia.

Słowo Polskie, 14.04.17 r.

Źródło: https://dzerkalo.media


Miejskie władze Kijowa na czele z merem Witalijem Kliczko są zainteresowani w powstaniu wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa w stolicy Ukrainy, które zajmie się produkcją polskich tramwajów.

- Podobne przedsiębiorstwo przyniesie korzyści w postaci dodatkowych miejsc pracy i podatków do budżetu. Chętnie nawiążemy współpracę z partnerami, którzy postrzegają nie tylko własny interes, lecz także inwestycję na perspektywę – powiedział szef kijowskich władz samorządowych.

Kliczko potwierdził, że Kijów nadal będzie kupował nowoczesne tramwaje PESA. - Na Borszczagówce jeździ 10 takich tramwajów. Chcemy by to połączenie obsługiwały wyłącznie nowoczesne niskopodłogowe tramwaje. To będzie wspaniała alternatywa dla marszrutek. Tramwaje PESA są ciche, z klimatyzacją i wyposażone w system kamer – zaznaczył on.

Słowo Polskie, 12.04.17 r.

Źródło: http://www.liga.netW trybie testowym w pierwszej dekadzie marca w Mołdowie zaczął funkcjonować elektroniczny system przetargów publicznych M-Tender, który powstał na podstawie ukraińskiego systemu Prozorro.

- Koledzy wzięli na uzbrojenie nasze zasady, kod centralnej bazy danych i dopracowali ten system zgodnie z własnymi intencjami – powiedział zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Maksym Nefiodow.

Po wielu miesiącach dyskusji, treningów i wprowadzania przetargów elektronicznych M-Tender zaczął funkcjonować, jako całościowy produkt, który pomoże uniknąć korupcji i zawyżonych cen na usługi i towary.

Na razie usługami M-Tender zobowiązani są korzystać w Mołdowie 7 instytucji państwowych. Składa się on z 19 procedur, do których na początku kwietnia dostosowało się 13 klientów.  - Wkrótce do

- M-Tender podłączą się także sektor prywatny i społecznicy – powiedział zastępca ministra finansów Mołdowy Jurij Czyczyryba.

Słowo Polskie, 10.04.17 r.

Źródło: espreso.tvRada dyrektorów MFW 3 kwietnia uchwaliła decyzję o nadaniu Ukrainie w ramach niskoodsetkowego kredytu 1 miliarda dolarów.

Razem z tym, podsumowując trzeci przegląd programu współpracy z Ukrainą, przedstawiciele MFW podkreślili, że nowe organy antykorupcyjne na Ukrainie na razie są mało skuteczne.

Po ogłoszeniu decyzji o nadaniu Ukrainie 1 miliarda USD kredytu pierwszy zastępca dyrektora MFW David Lipton powiedział, że dla szybkiego i stałego wzrostu gospodarczego Ukraina musi przeprowadzić reformy strukturalne dla polepszenia środowiska biznesowego i przyciągnięcia inwestorów.

Wśród takich reform, zdaniem Liptona, są m.in. prywatyzacja, stworzenie rynku sprzedaży ziemi i walka z korupcją.

Miejscowi eksperci są zdania, że pozytywna decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozytywnie wpłynie na kurs hrywny w stosunku do obcych walut.

Słowo Polskie, 04.04.17 r.

Internetowy „hipermarket” Amazon będzie dostarczał towary na Ukrainę za pośrednictwem „Ukrpoczty”.

Dyrektor generalny „Ukrpoczty” Igor Smilańskyj zapewnił, że teraz trwa aktywna współpraca z amerykańskim partnerem w celu uzgodnienia wszystkich szczegółów.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani by Amazon pojawił się w naszym kraju. Logistycznie jesteśmy gotowi nawet dzisiaj, ale ze względu na to, że chodzi o międzynarodowe umowy uruchomienie tego serwisu może jeszcze trochę potrwać. Amazon jest dużym monopolistą, który potrzebuje czasu do rozpędu. Reszta – to współpraca z naszymi organami celnymi. Urząd celny musi zwiększyć ilość etatów by zapewnić sprawną obsługę towarów z USA – zaznaczył Smilańskyj.

Słowo Polskie, 03.04.17 r.

Źródło: yahoo.com

Pod koniec marca w stolicy Podola budowlańcy rozpoczęły aktywną fazę remontu mostu nad rzeką Południowy Bug przy ulicy Czornowoła (tzw. kijowskiego). Po remoncie konstrukcja, którą nie remontowano od 1962 roku, otrzyma szersze chodniki i większą wytrzymałość w związku ze wzrostem ilości samochodów w mieście.

Na razie trwają demontaż asfaltu oraz prace przygotowawcze z przeniesienia komunikacji pod mostem oraz słupów linii elektrycznych, zasilających trolejbusy.

Łączna wartość inwestycji w remontu „kijowskiego” mostu stanowi około 56 milionów hrywien. Ponad 90 proc. z tej kwoty przekaże Państwowy Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Większość prac powinna być zakończona przed październikiem bieżącego roku.

Słowo Polskie, 29.03.17 r.

 

Źródło: http://vn.depo.ua

Źródło: http://www.remedylaw.com.uaOd połowy marca ilość przedsiębiorców prywatnych na Ukrainie, którzy rezygnują z działalności stała się niższa, niż ilość chętnych rozpocząć własny biznes.

Od 27 grudnia 2016 r., po tym, jak prezydent Poroszenko podpisał zmiany, zwiększające kwotę podatków dla fizycznych osób przedsiębiorców (tzw. FOP) ponad 300 tysięcy przedstawicieli małego biznesu postanowiło zaprzestać legalnej działalności. Od 1 stycznia, nie zależnie od tego, prowadzi działalność przedsiębiorca, czy nie, musi on spłacać podatek socjalny w rozmiarze 704 hrywien każdego miesiąca.

Najwięcej przedsiębiorców zrezygnowało z działalności w obwodach kijowskim, charkowskim oraz dnipropetrowskim.

Obszar pracy rezygnujących przedsiębiorców – handel hurtowy i detaliczny, usługi transportowe i prowadzenie magazynów.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Po raz pierwszy w światowej historii Ukraina ogłosiła o legalizacji rynku sprzedaży bursztynu.

Podczas międzynarodowej bałtyckiej specjalizowanej wystawy bursztynu International Baltic Jewellery Show „ Amber Trip 2017”, ukraińska delegacja ogłosiła o rozpoczęciu procesu legalizacji sprzedaży bursztynu do Europy. - Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy będą pracowali wyłącznie z legalnymi ukraińskimi firmami – czytamy w komunikacie Derżgeonadr Ukrainy.

Nowy rynek może stać się atrakcyjny dla inwestycji zagranicznych. „Jeżeli firma pracuje według ustalonych reguł, ma pozwolenie na wydobycie bursztynu, to ma także prawo go eksportować” - podkreśliła radczyni dyrektora Derżgeonadr Iryna Suprun.

Słowo Polskie, 16.03.17 r.

 

Źródło: http://www.lesovod.org.ua

1 miejsce w konkursie na najładniejszy design zewnętrznego wyglądu kabiny ciągnika Scania G400 SilverLine, opracowanego na zamówienie ukraińskiego dystrybutora, wygrał student Narodowego Transportowego Uniwersytetu Taras Czepil z Kijowa.

Jego projekt z płaszczyzny komputerowej został już przeniesiony na realne samochody i wszystkie  nowe ciężarówki Scania, dostarczane na Wschód, będą wyglądały zgodnie z wizią młodego studenta z wydziały grafiki komputerowej i design.

W konkursie, ogłoszonym przez Scania, startowało 26 projektów.

Słowo Polskie, 15.03.15 r.

 

Źródło: autoconsulting.ua

W sezonie letnim przewoźnik „Międzynarodowe Awialinie Ukrainy” wznowi loty z Warszawy do Winnicy i z powrotem. Bilety już dziś można kupić na stronie www.flyuia.com.

Regularne loty (dwa razy w tygodniu) będą wykonywane Boeingiem 737. Pierwszy lot jest zaplanowany na 30 kwietnia.

Cena biletu w jedną stronę stanowi 1450 hrywien (ok. 220 złotych).

Słowo Polskie na podstawie informacji MAU, 14.03.17 r.

 


W związku ze znacznym ociepleniem Ukraina zakończyła odbiór gazu z podziemnych magazynów i przystąpiła do jego uzupełniania.

- Tempo pompowania gazu do zbiorników stanowi 4,5 milionów m3 na dobę – napisał na swojej stronie w FB przedstawiciel PR-departamentu „Ukrtransgazu” Maksym Bilawskyj.

Eksperci zaznaczają, że Ukraina pod koniec mroźniej zimy 2016/2017 zgromadziła największe zapasy „błękitnego paliwa” ze wszystkich krajów Europy.

Słowo Polskie, 12.03.17 r.

Źródło: https://www.rbc.ua/

W drugim czytaniu kanadyjski Senat uchwalił ratyfikację Umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą. 14 grudnia podobną decyzję jednogłośnie podjęła dolna izba kanadyjskiego parlamentu.

Po finałowym uchwaleniu dokumentu ukraińscy eksporterzy otrzymają bezcłowy dostęp do 98 proc. rynku kanadyjskich towarów oprócz samochodów osobowych objętych 7-rocznym okresem przejściowym.

Jednocześnie Ukraina odwoła cła dla ponad 80 proc. towarów z importu z Kanady.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

 

Źródło: http://zn.ua

Podczas spotkania zastępczyni ministra energetyki Natalii Bojko z wiceprezydentem norweskiej firmy „Scatec Solar” Therrie Osmundsenem oraz ambasadorem Norwegii na Ukrainie Therrie Chorpestadem strona ukraińska wyraziła zainteresowanie propozycją strony norweskiej wybudować w dwóch różnych regionach dwie elektrownie słoneczne o mocy 60 megawatów każda.

Natalia Bojko przedstawiła perspektywy rozwoju energetyki na Ukrainie w perspektywie następnych 15 lat oraz potwierdziła, że zagraniczne inwestycje w sektor energetyczny są pod ochroną prawną.

Zgodnie z Trzecim pakietem energetycznym UE uchwalonym przez Ukrainę to państwo ma zwiększyć ilość energii elektrycznej, generowanej ze źródeł odnawialnych do 11 proc. przed 2020 r.

Słowo Polskie, 08.03.17 r.

Źródło: http://rentechno.ua

Elektrownia słoneczna w Słobodzie Buszańskiej pod Winnicą

Nowa fabryka komponentów samochodowych na 8 tys. miejsc roboczych pojawi się w najbliższym czasie w Kołomyi – powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty do obwodu iwano-frankowskiego.

W budowę przedsiębiorstwa zainwestują niemieccy biznesmeni.

14 kwietnia 2016 roku w okolicach Jaworowa (obw. lwowski) Japończycy uruchomili fabrykę samochodowych komponentów elektrycznych, na której w bliskiej perspektywie będzie pracowało ok. 3 tys. osób.

Słowo Polskie, 06.03.17 r.

 


„Ukrzaliznytsia” planuje uruchomić nowe połączenie kolejowe między Polską a Ukrainą. Tym razem granicę nie będzie pokonywał tradycyjny pociąg lecz prawdopodobnie szynobus produkcji PESA – autobus szynowy na ok. 50 miejsc.

Nowe połączenie będzie obsługiwało trasę Kowel-Chełm. Turyści z Ukrainy będą mogli skorzystać w Chełmie z dogodnej przesiadki do Warszawy, Lublina, Zamościa.

- Razem z polskimi kolegami pracujemy nad nowymi połączeniami kolejowymi z Polską. Robimy wszystko, by od 1 lipca uruchomić nowe połączenie między Kowlem a Chełmem oraz planujemy dodatkowy pociąg Lwów-Kraków-Lwów. Są szanse, że pojawią się one już latem – napisał w FB prezes „Ukrzaliznytsi” Polak Wojciech Balczun.

Połączeniem Kijów-Przemyśl, który zaczął jeździć od grudnia 2016 r. do dziś pojechało ponad 25 tys. pasażerów.

Słowo Polskie, 03.03.17 r.

 


Wieczorem 27 lutego samoistnie zawaliła się część mostu w pobliżu ulicy Hetmana, wiodącego do dzielnicy Szulawka.

Wskutek zawalenia się fragmentu konstrukcji został uszkodzony samochód osobowy, stojący pod mostem. Na miejsce zdarzenia przybył burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.

Nikt z ludzi nie ucierpiał. Strażacy usuwają wiszące nad drogą fragmenty betonu. Rok wcześniej pod tym mostem spalił się rynek uliczny, co mogło doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Po raz ostatni Szulawski most remontowano 30 lat temu.

Słowo Polskie, 28.02.17 r.


Źródło: dt.ua

Na pierwszym miejscu według rankingu WSA (World Steel Association) tradycyjnie są Chiny, które w roku 2016 wyprodukowały 67,2 milionów ton stali (wzrost o 7,4 proc.).

Na drugim miejscu – Japonia, za nią – Indie, USA, Rosja, Korea Południowa, Niemcy, Turcja, Brazylia i Ukraina. Ukraińscy metalurdzy zwiększyły produkcję stali o 8,5 proc. - do 2,1 miliona ton, dzięki czemu zdołali utrzymać się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Łącznie 66 krajów, objętych rankingiem WSA zwiększyły produkcję stali o 136,5 milionów ton.


Słowo Polskie, 25.02.17 r.

 

Źródło: https://www.rbc.ua

Jako jeden z wariantów zamiany przestarzałych TU-154 oraz TU-134 dla celów militarnych rosyjski resort obrony rozpatruje ukraińskie samoloty AN-148.

Ministerstwo Obrony RF nie zaakceptowało propozycji zakupu rodzimych SSJ-100 przez szereg niedopracowań w tej konstrukcji – informuje agencja „Komersant”, odnosząc się do wypowiedzi szefa ds zbrojeniowych w rosyjskim resorcie obrony Jurija Borysowa.

Media donoszą o planowanym zakupie dziesiątków maszyn TU-214 oraz ukraińskich AN-148. Decyzja o modernizacji parku samolotów dalekiego zasięgu została podjęta po katastrofie rosyjskiego TU-154 nad Czarnym Morzem, w której zginęła większość artystów słynnego „Chóru Aleksandrowa”.

Jednak sami Rosjanie nie wiedzą do końca, jak resort obrony ma realizować ten pomysł przez ograniczanie eksportu z Ukrainy.

Słowo Polskie, 22.02.17 r.

 

Źródło: http://www.tvc.ru

We wtorek, 21 lutego 2017 roku w gazecie „Dziennik Gazeta Prawna” pojawi się dodatek specjalny, który będzie wydawany w języku ukraińskim pod tytułem  „Prawo na co dzień”. Będą to artykuły z ważną informacją dla Ukraińców, pracujących w Polsce, która będzie dotyczyć ich praw, legalizacji pobytu i in.

„Na czterech stronach dodatku „DGP” przybliża i podpowiada, jakie prawa mają obywatele Ukrainy przebywając na terenie naszego kraju, jakie przepisy ich obowiązują, jak mogą uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. Wszystkie informacje zostały przez redakcję pogrupowane, usystematyzowane i w taki sposób powstało 12 najważniejszych zagadnień do poczytania w języku ukraińskim.” - podaj portal www.mediafm.net.

Jest to bardzo kolejny ważny krok dla ułatwienia gościom ze wschodu zatrudnienia się i zamieszkania w nowych warunkach. Często zdarza się, że pracownicy z Ukrainy są oszukiwane przez nieuczciwych polskich pośredników i pracodawców. Przyczyną tego jest nieznanie swoich praw jako cudzoziemców.

Mikołaj Bachur, 19.02.17 r.

Źródło: http://www.gdansk.pl/Do trzech zmniejszyła się lista uczestników przetargu na budownictwo nowoczesnego i wydajnego zakładu przetwarzania odpadów, ogłoszonego prze Lwowską Administrację Obwodową.

7 lutego zakończono zbieranie ofert, 1 marca zostanie ogłoszone, kto przejdzie do następnego etapu konkursu. Firmy „IEK” z Ukrainy (planuje wybudować fabrykę w Bronicy), „GlassWork Technology” z Czech (w pobliżu Nowego Rozdołu) oraz „Waste Management” z Polski (liczy na możliwość stworzenia przedsiębiorstwa w tym samym miejscu) przedstawią swoje propozycje komisji konkursowej.

Dwóch uczestników przetargu planuje załączyć inwestycje z innych krajów, m.in. z Polski.

Lwowska Administracja Obwodowa proponowała inwestorom trzy działki pod budownictwo zakładu przetwarzania odpadów. Po ostatniej wizycie premiera Hrojsmana jedną z nich (w pobliżu Jaworowa) przekazano Lwowskiej Radzie Miasta pod budownictwo komunalnego przedsiębiorstwa recyklingu i przetwarzania śmieci.

Słowo Polskie, 15.02.17 r.

Źródło: http://glavcom.uaBlokada dostaw węgla z okupowanego Donbasu może doprowadzić do kryzysu energetycznego na Ukrainie.

Absurdalną wydaje się sytuacja, kiedy Kijów, płacąc wynagrodzenia górnikom i pokrywając inne wydatki kopalń w okupowanej części Donbasu musi także płacić haracz separatystom za ten węgiel, kiedy on wwożony jest na teren Ukrainy, kontrolowany przez siły rządowe.

Od końca stycznia trwa blokada dostaw węgla z Donbasu, organizowana m. in. przez parlamentarzystów Wołodymyra Parasiuka i Semena Semenczenkę. Deputowani z udziałem żołnierzy z batalionów ochotniczych w taki sposób protestują przeciwko płaceniu terrorystom za węgiel, należący do Ukrainy w obawie, że te pieniądze, mogą być wydawane np. na zakup broni.

Ale istnieje drugi, mało przyjemny fakt. W obecnej chwili ukraińskie elektrociepłownie w większości są dostosowane wyłącznie do węgla z Donbasu. 13 lutego w związku z znacznym obniżeniem temperatury, co spowodowało zwiększenie zapotrzebowania na węgiel, pojawiło się ryzyko wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w energetyce. Pełniący obowiązki szefa „Ukrenergo” Wsewołod Kowaczuk podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego oznajmił, że węgla może wystarczyć tylko na 40 dni przy obecnych zapasach 842 tys. ton. - Kiedy zakończy się ten węgiel, to nie uda się wyeliminować ograniczenie spożycia energii poprzez wyłączanie prądu według wyznaczonego harmonogramu – powiedział Kowalczuk.

Jednym z rozwiązań mógłby stać się import węgla z Afryki, ale zorganizowanie jego dostaw może potrwać do 80 dni, co w obecnej chwili jest mało skuteczne.

Nietransparentny zakup węgla z Donbasu wywołuje masę pytań do ludzi i struktur, zaangażowanych w schematy jego dostarczania do ukraińskich elektrowni. Ale logicznym wydaje się dotrwanie do końca zimy, wykorzystując obecny model zaopatrzenia elektrowni w węgiel i już na wiosnę zacząć w trybie ekspresowym modernizować elektrownie, które w obecnej chwili niestety w większości są w rękach prywatnych i należą do koncernu Rinata Achmetowa, by można było w nim spalać inne rodzaje węgla a nie tylko antracyt.

Słowo Polskie, 14.02.17 r.

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 4 (57)

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą