Polityka

Źródło: https://daily.rbc.uaEuropejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom powinien skontrolować sytuację na półwyspie krymskim przez niepokojące informacje dotyczące warunków w krymskich więzieniach, które docierają do Rady Europy - powiedział 25 kwietnia sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

Jagland m. in. zaznaczył, że w Europie nie powinno być „szarych stref”, jeśli chodzi o ochronę praw człowieka. Według organizacji broniących praw człowieka, osoby wyrażające sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję są poddawane torturom lub przymusowo umieszczane w zakładach psychiatrycznych.

- Powinniśmy dążyć do wysłania na Krym misji Europejskiego Komitetu do spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu - powiedział sekretarz generalny Rady Europy, podkreśliając, że szczególnej uwagi wymaga sytuacja w krymskich więzieniach.

Obecnie półwysep krymski znajduje się pod rosyjską okupacją, chociaż z punktu widzenia międzynarodowego prawa to część terytorium Ukrainy.

Słowo Polskie, niezależna.pl, 27.04.17 r.

Źródło: Ukrinform25 kwietnia przez długi zostały wstrzymane dostawy energii elektrycznej na tereny obwodu ługańskiego, kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Podobny scenariusz może być zrealizowany takż w stosunku do okupowanych terenów obwodu donieckiego.

- Mieszkańcy niekontrolowanych przez Ukrainę terenów są dłużni 500 milionów hrywien za prąd – powiedział zastępca ministra do spraw tymczasowo okupowanych terenów Georgij Tuka. Urzędnik uważa, że separatyści mogą postąpić podobnie w stosunku do tych ukraińskich miejscowości, do których prąd trafia z tzw. „ŁRL”. Dlatego strona ukraińska jest przygotowana do dywersyfikacji dostaw prądu z innych źródeł w wypadku sytuacji nadzwyczajnej.

Słowo Polskie, 26.04.17 r.

- Nie zważając na śmierć jednego z obserwatorów wskutek wybuchu miny pod samochodem misji obserwacyjnej w nocy 23 kwietnia, SMM OBWE nie wycofa się ze monitorowania wykonania warunków mińskiego rozejmu dla pokoju na Ukrainie – powiedział przewodniczący misji Erturul Apakan, wyruszając na miejsce incydentu.

Podczas wybuchu miny pod samochodem OBWE na terenie kontrolowanej przez separatystów miejscowości Pryszyb zginęła jedna osoba i dwie inne zostały ranne. Wszyscy pochodzili z krajów zachodnich – USA, Niemiec i Czech.

- Apeluję, by wszyscy odpowiedzialni za zamach, ponieśli karę – dodał Apakan.

Słowo Polskie, 25.04.17 r.

 

Źródło: http://nv.ua/ukraine

Źródło: http://www.nato.int- To, że 700 ukraińskich lekarzy skorzystało z udziału w specjalnym szkoleniu NATO, jest sygnałem dla Ukraińców, że Sojusz Północnoatlantycki nadal ich wspiera – zaznaczyła w Kijowie podczas forum „Stare konflikty i nowe kierunki rozwoju” zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller.

Z innej strony Gottemoeller podziękowała ukraińskim żołnierzom za wskazówki udzielone NATO jak przeciwdziałać hybrydowej rosyjskiej agresji. - Dziś to pytanie numer jeden w Brukseli – dodała.

Przedstawiciele NATO w Kijowie omówili z premierem Hrosjmanem konkretne projekty dotyczące współpracy, m.in. stosownie wdrażania w życie Funduszy Trustowych, skierowanych na wsparcie Ukrainy oraz w ramach platformy Ukraina-NATO.

Na spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej Oleksandrem Turczynowym strony omówiły potoczną sytuację, która złożyła się na wschodnich krańcach Europy oraz tok reformowania ukraińskiego wojska zgodnie ze standardami NATO.

Słowo Polskie, 09.04.17 r.

Źródło: CNNUkraińskie MSZ poparło decyzję Stanów Zjednoczonych wystrzelić ponad 50 pocisków Tomahawk po bazie lotniczej Szajrat w Syrii w odpowiedzi na użycie przez syryjskie lotnictwo broni chemicznej wobec ludności cywilnej.

- Wykorzystanie broni chemicznej masowego rażenia jest krzyczącym łamaniem międzynarodowego prawa i zbrodnią przeciwko ludzkości. Winowajcy muszą być ukarani, a bezkarność działań tych, kto stosuje broń chemiczną, prowadzi do dalszych zbrodni. Działania Stanów Zjednoczonych muszą być poparte dla zapobiegania im w przyszłości – czytamy w komunikacie ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

Strona ukraińska skrytykowała także sabotaż ze strony Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnimy, że 4 kwietnia syryjskie siły lotnicze zaatakowały przy użyciu bronii chemicznej z powietrza miasto Chan-Szejchun, znajdujące się pod kontrolą opozycji. Wskutek bombardowania zginęło blisko 100 osób, w tym – kilkadziesiąt dzieci.

W odpowiedzi na zbrodnię, do której bezpośredni stosunek ma reżim Assada, amerykańskie okręty wystrzeliły w nocy 7 kwietnia 59 pocisków skrzydlatych Tomahawk, które zniszczyły 9 syryjskich samolotów na bazie lotniczej Szajrat.

Słowo Polskie, 07.04.17 r.

Dzięki przyjęciu 6 kwietnia przez Europejski Parlament decyzji o skasowaniu wiz dla obywateli Ukrainy, prawdopodobnie już od czerwca będą oni mogli jeździć na termin do 90 dni w przeciągu pół roku do krajów Unii Europejskiej bez potrzeby posiadania wizy w paszporcie zagranicznym.

Po krótkim czasie przyjęcia przez EP pozytywnej dla Ukraińców decyzji przez dużą ilość wejść został zablokowany państwowy portal, przyjmujący zgłoszenia na paszporty biometryczne.

- Teraz będziemy pracowali nad techniczną stroną, bowiem, UE potrzebuje około 1,5-2 miesięcy dla podjęcia ostatecznej decyzji. Wpierw zbiorą się stali przedstawiciele, potem ma zapaść ostateczna decyzja Rady UE – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

- To lato ma być „bezwizowe”. Kiedy Ukraińcy po raz pierwszy przekroczą granicę państw UE z paszportem biometrycznym, będziemy świętowali wszyscy – dodał szef resortu.

Słowo Polskie, 07.04.17 r.

Źródło: Unian5 kwietnia w Europarlamencie rozpoczęły się debaty poświęcone skasowaniu wiz do krajów Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy.

Polski deputowany Michał Boni zaznaczył, że Ukraina „przewyższyła oczekiwania” wobec wykonania wszystkich wymogów dla bezwizowego wjazdu na teren UE. Boni przypomniał, że 28 lutego zakończono wewnętrzne debaty między Europarlamentem, Radą UE i Eurokomisją w sprawie uchwalenia decyzji o wizowej liberalizacji dla Ukrainy. Decyzja ta została potwierdzona przez Komitet stałych przedstawicieli krajów UE (COPERER) oraz komisją EP ds pytań swobód obywatelskich.

Wcześniej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Ukraina spełniła wszystkie niezbędne 44 wymogi dla umożliwienia jej obywatelom podróżować do UE bez wiz.

Głosowanie za skasowanie wiz dla Ukraińców w Europarlamencie jest zaplanowane na czwartek 6 kwietnia.

Słowo Polskie, 06.04.17 r.

Ukraiński parlament 4 kwietnia przyjął projekt ustawy regulującej zasady ruchu przez skrzyżowania z ruchem okrężnym.

Wcześniej nie istniało jednolitego przepisu przejazdu rond, w różnych miastach pierwszeństwo przejazdu regulowano znakami drogowymi. Zgodnie z nowym ustawodawstwem pierwszeństwo będą mieli kierowcy, które już wjechały na rondo przed tymi autami, które dopiero planują wykonać manewr.

Jak twierdzą sami deputowani do ujednolicenia przepisów doprowadziła duża ilość wypadków drogowych. Warto zaznaczyć, że schemat Roundabout obowiązuje we wszystkich krajach Europy. Trzymanie się nowych przepisów powinno zmniejszyć ilość wypadków na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym o około 80 proc.

Nowe reguły zaczną obowiązywać następnego dnia po publikacji ustawy w „Kurierze rządowym”.

Słowo Polskie, 05.04.17 r.

 

Źródło: autogeek.com.ua

Fragment trasy, zablokowanej 29 marca przez domniemaną 'polską mniejszość'. Źródło: UNIANWedług Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa ostrzał polskiego konsulatu w Łucku oraz prowokacji z udziałem „polskiej mniejszości” za Lwowem zostały zorganizowane przez lidera radykalnej rosyjskiej organizacji „Nażdak” Nikołaja Dulskiego.

W obecnej chwili Dulski znajduje się na terenie Rosyjskiej Federacji i jesz poszukiwany przez ukraińskie służby za groźbę zabójstwa.

Ta osoba jest znana od 2015 roku, od czasu kiedy prowadzi aktywną antyukraińską działalność. Ten sam Dulski miał stosunek do zorganizowania akcji protestu, które odbyły się 15 marca pod Centralną Komisją Wyborczą w Kijowie.

Mieszkania osób, wynajętych przez Nikołaja Dulskiego na Ukrainie zostały 30 marca przeszukane – trzy w Kijowie, trzy we Lwowie oraz jedno w Nietiszynie (obw. chmielnicki). Dwie osoby prawdopodobnie trafią do aresztu śledczego.

Słowo Polskie, 02.04.17 r.


W przededniu posiedzenia komisji „Ukraina-NATO” sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po raz kolejny zapewnił o pełnym poparciu krajów członkowskich tej organizacji dla terytorialnej suwerenności Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej w Brukseli, która odbyła się tuż po spotkaniu Rady NATO-Rosja Stoltenberg zaznaczył, że „NATO nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję”.

Słowo Polskie, 31.03.17 r.

 

Źródło: UNN

Źródło: RMF24Igor Pałycia, szef Wołyńskiej Rady Obwodowej jest pewien, że „zuchwała prowokacja w Łucku, której dopuścili się nieznani sprawcy, to próba zasiania ziarna rozbratu między naszymi państwami”.

- Dla Ukraińców Polska jest nie tylko bliskim sąsiadem ale także przyjacielem, który raz za razem demonstruje swoje wsparcie. Nie zważając na trudną przeszłość, Polacy i Ukraińcy zawsze znajdowali możliwości do porozumienia i wspierali się nawzajem w rozwoju. Polska to strategiczny partner i sojusznik. Od czterech miesięcy prowadzimy rozmowy z przedstawicielami RP stosownie zorganizowania w Łucku wielkiego spotkania w formacie „okrągłego stołu” z udziałem społeczników, duchowieństwa, elity intelektualnej oraz polityków. Cel tego spotkania – zademonstrowanie jedność i dobrosąsiedzkie stosunki – podkreślił Pałycia.

Przypomnimy, że w noc z 28 na 29 marca w Łucku ostrzelano budynek konsulatu polskiego w Łucku, znajdującego się pod adresem ul. Dubniwska 22b. Do ostrzału użyto granatnika RPG-26. Na skrzyżowaniu ulic Dubniwska i Głuszec znaleziono pustą tubę od wyrzutni.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nazwała ostrzał KG RP terrorystycznym aktem, w działaniach złoczyńców ukraińskie służby postrzegają rosyjski ślad. Od 29 marca wszystkie polskie konsulaty na Ukrainie wstrzymały swoją działalność do czasu zapewnienia całodobowej ochrony ze strony ukraińskiej. Polska prowadzi własne śledztwo w tej sprawie. Trwa usuwanie szkód i remont okna w placówce.

Słowo Polskie, 30.03.17 r.

28 marca premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili razem z grupą studentów, dziennikarzami i członkami rządu wylecieli do Athen, korzystając możliwości bezwizowego wjazdu.

To historyczny dzień. Dzisiaj wreszcie otworzył się dla nas bezwizowy wjazd do krajów Strefy Schengen, krajów Unii Europejskiej. To wielkie osiągnięcie – powiedział gruziński premier.

Z bezwizu mogą korzystać także ci obywatele Gruzji, którzy mieszkają na okupowanych przez Rosję terenach Abchazji i Południowej Osetii. Jeździć bez wiz do krajów UE na krótki termin (do 90 dni) Gruzini będą mogli, jeżeli posiadają paszporty biometryczne.

Jak podawały wcześniej media, skasowanie wiz mieszkańcy Gruzji planują świętować przez trzy dni.

Słowo Polskie, 28.03.17 r.

 

Źródło: https://www.radiosvoboda.org

Źródło: depo.uaW niedzielę 26 marca pod drzwiami Konsulatu Generalnego RP w Odessie odbyła się apolityczna akcji poparcia dla demokratycznych dążeń Białorusi.

W akcji wzięło udział około 30 działaczy społecznych, którzy trzymali w rękach historyczne białoruskie flagi i plakaty, wygłaszając hasła solidarności z Białorusinami, którzy wzięli udział w akcji „Dzień Swobody” i zostali uwięzieni przez milicjantów.

Społecznicy protestowali przeciwko aresztom pokojowych demonstrantów, twierdząc, że zaostrzenie sytuacji w Białorusi może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, łącznie z agresją zbrojną ze strony Kremla.

- Białorusini powinni wiedzieć, że nie są sami, Ukraina ich popiera – powiedział jeden z uczestników akcji O. Prokopenko.

„Dzień Swobody”, w którym wzięły udział mieszkańcy Mińska, Grodna, Homla i innych miast Białorusi został poświęcony 99. rocznicy utworzenia niepodległej Białorusi. 25 marca 1918 Białoruś po raz pierwszy w historii ogłosiła niezależność – na części jej terytorium okupowanym wówczas przez Niemcy powstało państwo białoruskie pod nazwą Białoruska Republika Ludowa, które zakończyło swoje istnienie po wycofaniu się armii niemieckiej i proklamowaniu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w styczniu 1919 roku.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.

Na oficjalnej stronie Eurokomisji opublikowano statystykę, dotyczącą ilości wydanych wiz dla wielokrotnego przekraczania granic krajów Schengen.

817 tysięcy wiz (60 proc.) były z możliwością wielokrotnego wjazdu, najwięcej takich wiz wydały placówki dyplomatyczne Holandii (82,1 proc.), Litwy (78,1 proc.) oraz Polski (76 proc.). Najmniej wielokrotnych wiz wydano w placówkach Finlandii (17 proc.), Francji (20,7 proc.), Hiszpanii (26,8 proc.) oraz Czech (28 proc.).

Nieco spadł odsetek odmów w wydaniu wiz – z 3,4 proc. do 3,2. Najrzadziej odmawiali Ukraińcom litewscy dyplomaci (0,2 proc.), Austrii (0,9 proc.) i Łotwy (1,1 proc.).

Słowo Polskie, 25.03.16 r.

Źródło: http://tvoemisto.tv

Wieczorem 23 marca we wsi Zaliski (rej. żydaczowski) częściowo zawalił się most nad Dniestrem na trasie Stryj-Tarnopól-Winnica-Znamianka.

Ruch transportu samochodowego został całkowicie wstrzymany, wyznaczono nowe kierunki objazdu przez Stary Rozdoł, Nowy Rozdoł oraz Piddnistriane.

Policja pomaga kierowcom omijać niebezpieczne miejsce.

Słowo Polskie, 24.03.17 r.

Źródło: UNN

17 marca w odeskim porcie przycumowały cztery okręty wojskowe z krajów członkowskich NATO.

Załogi polskiego ORP Czernicki, hiszpańskiego ESPS DUERO, niemieckiego FGS Rottweil oraz tureckiego TCG Alanya spędzą w morskiej stolicy Ukrainy trzy dni. W ramach wizyty ukraińscy wojskowi będą mogli odwiedzić okręty, dowództwo zagranicznych jednostek spotka się z przedstawicielami ministerstwa obrony Ukrainy oraz władz lokalnych i obwodowych.

18 marca w godzinach 14.00-16.00 zobaczyć, jak wyglądają natowskie okręty od środka, będą mogli wszyscy zainteresowani.

Ukraińscy, polscy i inni marynarze wezmą udział w zawodach sportowych.

Przed wizytą okrętów NATO w Odessie zastępca szefa Marynarki Wojskowej Andrij Tarasow poinformował media o rychłym przekazaniu Ukrainie przez NATO używanych okrętów wojskowych.

Słowo Polskie, 18.03.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

- Z 716 obserwatorów Specjalnej Monitoringowej Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) większość - 615 są zaangażowani w obserwowanie dotrzymania przez strony konfliktu warunków mińskiego rozejmu – zaznaczył podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 marca w Kijowie zastępca przewodniczącego misji Aleksander Hug.

- Oprócz wspomnianych wyżej mamy 335 lokalnych pracowników, obywateli Ukrainy oraz 92 innych pracowników z innych państw świata, którzy obecnie pracują w SMM – dodał Hug.

W pierwszej dekadzie marca separatyści ponad 30 razy ograniczali możliwość poruszania się specjalnie oznakowanych samochodów OBWE na kontrolowanym przez nich terenie.

Słowo Polskie, 11.03.17 r.

 

Źródło: http://rian.com.ua

Źródło: http://nv.uaStrona rosyjska twierdzi w Hadze, że broń separatyści znaleźli w kopalniach.

- Główne źródło broni, z której korzystają „powstańcy” - to zapasy z czasów radzieckich, które pozostały na terenach Ukrainy. Znaczna część tych zapasów pozostawała w kopalniach Donbasu. Inną broń pozostawili ukraińscy żołnierze podczas ucieczki – twierdzi dyrektor departamentu MSZ Rosji illa Rogaczow w Międzynarodowym Sądzie ONZ w Hadze podczas pierwszego posiedzenia w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Od kilku miesięcy sąd w Hadze bada okoliczności rosyjskiej agresji zbrojnej na ukraińskim terenie. Strona ukraińska pragnie by międzynarodowy trybunał uniemożliwił dalszej eskalacji konfliktu na okupowanych terenach.

Przedstawiciel Ukrainy w sądzie w Hadze Olena Zerkal ma pewność, że Ukraina ma wysokie szanse w wygraniu procesu przeciwko Rosji.

Strona rosyjska podczas posiedzeń twierdzi, że agresja na Donbasie rozpoczęła się przez „przewrót w Kijowie” i nadal uważa, że na Ukrainie trwa „wojna domowa”.

Razem z tym Illa Rogaczow nie odniósł się do pytania, skąd u separatystów wzięła się nowoczesna rosyjska broń, wyprodukowana w ostatnich latach.

Słowo Polskie, 07.03.17 r.

Źródło: io.uaPortugalia dołączyła do listy państw, które uznały Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-33 za ludobójstwo.

3 marca parlament tego państwa większością głosów podjął uchwałę, potępiającą działania bolszewickich rosyjskich władz, które doprowadziły do śmierci głodowej kilku milionów osób. Nie głosowali tylko komuniści.

Wcześniej podobne uchwały podjęły Polska, Estonia, Węgry, Kanada, Gruzja i inne państwa. W najbliższych miesiącach taki dokument rozpatrzy parlament Izraela.

W grudniu ubiegłego roku Rada Najwyższa zaapelowała do demokratycznych państw świata o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo.

Ponad 72 proc. Ukraińców są przekonani, że Wielki Głód został sztucznie wywołany przez bolszewików, a rozkazy odnośnie jego wykonania płynęły bezpośrednio z Moskwy.

Słowo Polskie, 04.03.17 r.

Źródło: tvn24.plMinister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski odwiedził polski cmentarz wojenny w Bykowni i zaznaczył, że nie zważając na wojnę, Ukraina rozwija się gospodarczo.

Waszczykowski odbył w stolicy Ukrainy serię spotkań z przedstawicielami władz - z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanną Kłympusz-Cincadze oraz ministrem MSZ Pawło Klimkinem. Wśród tematów trójstronnych rozmów znalazła się m.in. kwestia ewentualnego rozszerzenia grona państw czuwających nad procesem pokojowym na wschodzie Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej na Majdanie Niepodległości szef polskiego MSZ zapowiedział,  że Polska będzie nadal wspierała Ukrainę na drodze wykonania przez wszystkie strony warunków „porozumień mińskich” oraz zauważył, że Rosja może anektować Donbas. Rozmowy na ten temat, jak zaznaczył Waszczykowski, będą kontynuowane z ministrem Pawłem Klimkinem za kilkanaście dni w Warszawie.

Szef resortu spraw zagranicznych zwrócił  uwagę, że Ukraina – pomimo okupacji jej części przez wschodniego sąsiada - rozwija się gospodarczo - „czyni postępy i poważne reformy i odnotowała poważny, pięcioprocentowy wzrost gospodarczy w tym roku”.

Szef polskiej dyplomacji złożył wspólnie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem - kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Niebiańską Sotnię - ofiary proeuropejskich antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości przełomu 2013 i 2014 r.

Witold Waszczykowski zapowiedział, Polska będzie kontynuowała wsparcie dla Ukrainy. Dodał, że jeśli Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, a konflikt na Ukrainie będzie nadal nierozstrzygnięty, ma nadzieję, że Polska „będzie mogła pomagać Ukrainie również z tej pozycji”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 02.03.17 r.

Minister spraw wewnętrznych Białorusi Igor Szunewicz poinformował, że na „czarnej liście” osób, którym zakazano wjazdu na teren Białorusi i Rosji obecnie jest ok. 1,7 miliona osób.

1,5 miliona zostało dodanych do tej listy z inicjatywy Rosji, z nich 300 tys. to Ukraińcy.

Ta informacja wypłynęła po incydencie z ukraińskim pisarzem Sergijem Żadanem, którego w noc z 10 na 11 lutego aresztowało białoruskie KGB, oskarżając o „możliwy udział w działalności terrorystycznej”. Służba migracyjna postawiła pieczątkę z zakazem wjazdu dla Żadana do Białorusi na termin 5 lat. Później zakaz ten skasowano.

Słowo Polskie, 01.03.17 r.

Źródło: http://www.radiosvoboda.org

23 lutego Izba Przedstawicieli holenderskiego parlamentu ilością 89 głosów ze 150 przegłosowała za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Głosowanie odbyło się według specjalnej procedury – każdy deputowany miał osobiście potwierdzić, że popiera ratyfikację. 55 parlamentarzystów głosowało przeciwko stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

Kolejnym krokiem do sfinalizowania przez ostatnie z państw UE umowy ratyfikacyjnej z Ukrainą, będzie głosowanie w Senacie i podpisanie dokumentów ratyfikacyjnych przez króla w Brukseli.

Słowo Polskie, 24.02.17 r.

 

Źródło: DW.com

Do prawie 10 tysięcy wyrosła ilość ofiar zbrojnej rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy. 20 lutego 2017 przypadła trzecia rocznica rosyjskiej inwazji na Krymie, kiedy tak zwani „zielone ludziki” zaczęli przejmować obiekty infrastruktury na półwyspie.

W oświadczeniu ukraińskiego MSZ stosownie trzeciej rocznicy konfliktu zbrojnego możemy przeczytać także o 23 tys. rannych, ponad 1,8 miliona przesiedleńców, którzy wskutek zagrożeniu życiu i zdrowiu zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i ucieczki.

- Kraj-agresor okupował 7,2 proc. terenu Ukrainy, gdzie w warunkach okupacji i terroru mieszkają miliony ukraińskich obywateli. Ukraina nie jest w stanie kontrolować 410 kilometrów własnej granicy, przez co Rosja bez przeszkód może kierować terrorystom broń i bojowników – czytamy w dokumencie.

Słowo Polskie, 21.02.17 r.

 

Źródło: mil.gov.ua

Fot.: http://www.mil.gov.ua18 lutego Małgorzata Maria Gosiewska razem z przewodniczącym Donieckiej wojskowo-cywilnej administracji Pawłem Żebriwskim odwiedziła Awdijowkę, miasto na Donbasie, które dwa dni wcześniej zostało ostrzelane przez prorosyjskich terrorystów.

- Jestem pod wrażeniem, że cały naród ukraiński zjednoczył wysiłki by pomóc miejscowej ludności, która została poszkodowane wskutek ostrzałów. Pamiętajmy, że wojna na wschodzie Ukrainy toczy się tuż obok nas. Ukraina to nasz najbliższy sąsiad, kraj, który jest forpostem wartości demokratycznych Europy – zaznaczyła Gosiewska.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości podczas pobytu tuż przy linii starć wyraziła przekonanie, że z Rosją nie można się dogadać. Zatrzymać agresję, jak twierdzi, można wyłącznie wspólnym wielonarodowym wysiłkiem.

W Awdijowce polska parlamentarzystka odwiedziła centrum operacyjne Sztabu ATO, gdzie Polakom pokazano fragment pocisku wystrzelonego przez czołg T-90, wyprodukowanego w Rosji. Takie fragmenty odnaleziono w budynkach, ostrzelanych przez separatystów. Przedstawiciele Polski mają zamiar przekazać te dowody do Trybunału Międzynarodowego w Hadze.

Słowo Polskie, 20.02.17 r.

Źródło: https://focus.ua/Prezydent Rosji Putin podpisał rozporządzenie o uznaniu przez RF dokumentów, nielegalnie wydawanych obywatelom Ukrainy, mieszkających na terenie okupowanego Donbasu oraz osobom bez obywatelstwa.

W taki sposób Rosja w przeciwieństwie do całej światowej wspólnoty faktycznie uznała prawomocność „paszportów”, „świadectw o zawarciu ślubu”, „metryk”, wydawanych przez struktury prorosyjskich separatystów.

Dodatkowo RF pozwoliła posiadaczom dokumentów, wydanych przez „DRL” i „ŁRL” podróżować na swój teren bez wiz.

Słowo Polskie, 18.02.17 r.

Nuncjusz apostolski Claudio Gugerotti spotkał się z dziećmi z Awdijowki. Źródło: https://www.obozrevatel.comW ramach współpracy z funduszem „Papież dla Ukrainy” Kościół katolicki przekaże na potrzeby zrujnowanej wskutek ostrzału dokonanego przez prorosyjskich separatystów Awdijowki 200 tys. Euro.

15 lutego Awdijowkę odwiedził nuncjusz apostolski Claudio Gugerotti, który spotkał się z przewodniczącym Donieckiej wojskowo-cywilnej administracji Pawłem Żebriwskim. JE poinformował o przekazaniu pieniędzy ze specjalnego funduszu papieskiego, który ma na celu wsparcie mieszkańców Ukrainy, którzy ucierpieli wskutek rosyjskiej agresji na Krymie i Donbasie.

W 2016 roku po apelu Ojca Świętego wierni kościoła katolickiego na całym świece zebrali dla poszkodowanych w czasie wojny Ukraińców ponad 16 milionów Euro.

80 tys. Euro w ramach pomocy humanitarnej mieszkańcom Awdijowki przekazała także Litwa.

Słowo Polskie, 16.02.17 r.

Gazeta "Słowo Polskie" w PDF

2017

Nr 4 (57)

Nr 3 (56)

Nr 2 (55)

Nr 1 (54)

2016

Nr 12 (53)

Nr 11 (52)

Nr 10 (51)

Nr 9 (50)

Nr 8 (49)

Nr 7 (48)

Nr 6 (47)

Nr 5 (46)

Nr 4 (45)

Nr 3 (44)

Nr 2 (43)

Nr 1 (42)

2015

Nr 12 (41)

Nr 11 (40)

Nr 10 (39)

Nr 9 (38)

Nr 8 (37)

Nr 7 (36)

Nr 6 (35)

Nr 5 (34)

Nr 4 (33)

Nr 3 (32)

Nr 2 (31)

Nr 1 (30)

2014

Nr 12 (29)

Nr 11 (28)

Nr 10 (27)

Nr 9 (26)

Nr 8 (25)

Nr 7 (24)

Nr 6 (23)

Nr 5 (22)

Nr 4 (21)

Nr 3 (20)

Nr 2 (19)

Nr 1 (18)

2013

Nr 12 (17)

Nr 11 (16)

Nr 10 (15)

Nr 9 (14)

Nr 8 (13)

Nr 7 (12)

Nr 6 (11)

Nr 5 (10)

Nr 4 (9)

Nr 3 (8)

Nr 2 (7)

Nr 1 (6)

2012

Nr 5 od 23.12.2012 r.

Nr 4 od 26.11.2012 r.

Nr 3 od 26.10.2012 r.

Nr 2 od 25.09.2012 r.

Nr 1 od 25.08.2012 r.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą